;j No. 29. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. ks. V R IJ D A G 9 MAART. den 0) RE STER DER ANTHOLRS, I, ff, Prijs der gewone Advertentiën (Beheelte, Ilei'fjk van de Slalen en Gewichten ftuttenlanb. en en i te I Z8g' dat de kamers in den ünker i f rar°n om een gevangenis voor de ongelukkige freule te worden. i eze, EN, den ider len jldo is te ;elle ige ,50. ,50. ,25. ,80. ,25. .65. ,50. ,50. ,25. r en AIKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON; BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in voldoening aan de bestaande voorschriften ter al gemeene kennisdat zij aan den Raad voorgesteld hebben met meer ter openbare dienst bestemd te verklaren een terrein, lang 100 en breed 60 meter, alzoo eene oppervlakte van 60 aren, deel uitmakende van sectie E, n°. 320 boschgroot 2,08,90 en van n°. 1182, bosch, groot 0,58,60 hectaren, zooals op het terrein door paaltjes aangeduid is, om dien grond koste.oos aan den Staat der Nederlanden af te staan voor den bouw eener cellulaire gevangenis. Bezwaren tegen dezen afstand van grond kunnen bij den gemeenteraad worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Maart 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat zij in hunne vergadering van 6 Maart j.l. gunstig hebben beschikt op het aan hen in gediende verzoek van JACOB MASDORP alhier, om vergun ning tot bet plaatsen van eene stoommachine vanl% paarden kracht, in het perceel aan de Langestraatwijk B, No. 93. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Maart 1883. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat ter gemeente-secretarie in den loop dezer maand aan jaag kan worden gedaan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1883om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De roordeelen aan deze dienst verbondenzijn vermeld in de daartoe aangeplakte openbare kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Maart 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. in het IJkkantoor alhier, voor de ingezetenen van Alkmaar, van 24 Februari tot en met 22 Maart 1883 van 8 morgens 9 tot 's namiddags 2 uur. 42), van met rin- en BELG1E. De heer Bischoffsheim de liberale can- didaatis den 6 te Brussel tot lid van den Senaat gekozen met 5583 stemmen tegen 3334 uitgebracht op den zoogenaamd onafhankelijken candidaat baron de Vinck. DUITSCHLAND, De Keizer benoemde den prins van Wales tot pruisisch veldmaarschalk. Pruisen, De minister van oorlog von Kameke heeft zijn ontslag ingediend dat door den Keizer aangeno men is. Belangrijk verschil van gevoelen over ver schillende zaken scbijnt tot het indienen van dit ont slag aanleiding te hebben gegeven. Hij was o.a. tegen stander van de wenschelijk geachte uitbreiding der artillerie. Generaal Bronsart-Schellendorf wordt als zijn opvolger genoemd. Huis van afgevaardigden. De commissie van onderzoek voor het wetsontwerp tot den aanleo- van het Eijn-Eems-kanaul kan zich met dat ontwerp wel vereenigen alleen willen sommigen verder gaan dan de regeering. Zij vinden het ontworpen kanaal van Dortmund naar de Beneden-Eems te onbeduidend. Van daar dat in de commissie verscheidene amende menten of moliën werden voorgesteld die vermoedelijk allen ingetrokken zullen worden voor het amendement van den afgevaardigde Mareard om art. 1 van het regeerings-ontwerp aldus te lezen „Ter gedeeltelijke graving van een scheepvaart-kanaaldatvan den Rijn bij Ruhrort uitgaande eene verbinding beoogt, voor eerst met de Midden-Elbe beneden Maagdenburg en vervolgens met de duitsche Noordzee-havens en wel allereerst voor den aanleg van een kanaal van Dort mund over Henrichenburg, Munster, Bevergen en Neu- dörpen naar de Beneden-Eems overeenkomstig de plannen van den minister voor openbare werken wordt de som van 27,600,000 ter beschikking van de regeering gesteld." Bij dit amendement wordt het voorstel der regeering dus alleen goedgekeurd als on derdeel van het geheele kanaalplan ter verbinding van Rijn Weser en Elbe. ENGELAND. In liet Lagerhuis is door de regee ring op eene vraag medegedeeld dat Arabi-pacha en ieder der andere verbannen personen per maand/1360 van de egyptische regeering krijgt om in zijn onderhoud te voorzien. Dat bedrug zou verhoogd worden, mocht het blijken, te weinig te zijn. De troepen die den egyptisehen veldtocht mede- maakten, krijgen eene buitengewone belooning bij voorbeeld een generaal f 12000een kapitein 360 een luitenant 180, sergeant f 48, een korporaal f 36 en een soldaat 24, de andere officieren en man schappen naar evenredigheid. Lagerhuis. Een voorstel om den in Egypte gevoerden oorlog af te keuren, ingediend door het lid Lawson op grond dat hij gevoerd was in het belang der fondsenhouders werd den 2 nogmaals verworpen met 94 tegen 34 stemmen. Den 5 zeide minister Gladstone, dat het onmogelijk was thans reeds het tijdstip voor het vertrek der en- gelsche troepen uit Egypte te bepalen of wel bizon- derheden mede te deelen omtrent den loop der onder handelingen over de oplossing van het egyptische vraagstuk. r Ierland. De verkoop van het nommer van het ame- r.kaansche blad Irish World, waarin voorkomt het heftige in de vorige week overgenomen artikel tegen -cjngeland is verboden Uit het Hoogduitseh van ADOLF STREOKFUSS. Ik heb u alles verteld mijnheer dej baron zooals het mij in de herinnering is gebleven. Er mag mij misschien een of ander woord ontgaan zijn maar dat kan ik u zweeren bijna woordelijk heb ik onthouden, wat de heeren gesprokeu hebben juist omdat zij zich in mijn dierbare moedertaal onderhielden. Hadden zij duitseh gesproken, dan had ik hen niet zoo goed kunnen volgen, want toenmaals was ik eerst sinds korten tijd hier en de duitsche taal nog niet zoo goed meester als tegenwoordig. Met angstig hart wachtte ikwat nu geschieden zou. Wie zijne Excellentie niet kende, zou zich misschien door die kalmte hebben laten misleiden er- en gemeend hebben, dat hij werkelijk van plan was, zijne ongelukkige dochter vergifienis te schenken; maar ik wist beter. Een kamerdienaar kent gewoonlijk zijn heer beter, dan iemand anders. Zijne Excellentie Icon niet vergeven Wie hem eens had win-jbeleedigd dien haatte hij zijn leven lang. Zijn hart was onvatbaar voor zachtheid en verzoening, de liefde kende hij niet, hij was een en al eerzucht en trots. Zijne ,ar Excellentie peinsde over een of ander boos plan dat zag k hem aan, toen ik hem des avonds bij het ontkieeden hielp. Hij sprak geen woord maar zijn mond bewoog :ich voortdurend zenuwachtig, hij zag niet, wat erom lem been gebeurdehij was zoo in gedachten dat hij mj niet eens berispte, toen ik zijn kamerjapon vallen liet. s Nachts sliep zijne Excellentie geen oo^enblik ik evenmin ik lag wakker in mijn kamertje naast zijn va |iaaPkamer ,eu luisterde naar iedere zijner bewegingen. Kö-tf j wierp zich op zijn bed heen en weder zuchtte nu 'n dan zwaar en mompelde tusschenbeide eenige onver- staanbare woorden klonken. Den volgenden morgen beval zijne Excellentie mij, om eenig goed voor eene korte reis in een klein kandkof- fertje te pakken. De koetsier moest inspannen en zijne Excellentie reed weg; aan het naaste station werd het rijtuig teruggezonden, zijne Excellentie reisde met extra post verder; acht dagen bleef hij uit entoen hij terug keerde, waarlijk, ik kon mijne oogen niet gelooven, naast hem zat freule Sabine, Maar hoe was zij in die weinige maanden veranderd ^j was zoo schoon geweest Wat zag zij bleek en treurig Hare blauwe oogen keken droevig en vermoeid voor zich uit, zij waren door donkere randen omgeven Hare wangen waren vaal en ingevallen. Het was slechts de schaduw van de freule Sabine, die bloeiend en krach- V00'' slechts enkele maanden verlaten had. Zij zat met alleen met zijne Excellentie in het riltuiir op de achterste bank zat een leelijke vrouw. Ik opende het portier, baron Johan stond'naast mij hij kwam juist te paard uit het veld terughad dé extrapost gezien en was in galop komen aanrijden, om zjn vader te begroeten. Zjne Excellentie steeg het eerst uitbaron Johan werd slechts met een korten, genaiigen groet verwaar digd daarop wendde zijne Excellentie zich tot mij ik schrikte werkelijk, toen ik zijn blik ontmoette, er' W iets boos, iets raadselachtigs in die fonkelende, zwarte oogen, en toch was er geen reden, om te schrikken want hij zeide bee kalm en op zijne manier vriendelijk: Mijne dochter en hare kamenier zullen de drie kamers in den linkervleugel bewonen, zorg, dat die dadelijk in gereedheid worden gebracht. In de blauwe kamer miJ.ne dochter wonen, de blauwe zal haar slaapka mer zijn en de voorkamer is voor de kamenier. De meubelen uit de vroegere kamers mijner dochter moeten daarheen worden overgebracht. In hoogstens een uur moet alles gereed zijn. Gij komt mij zeggen, wanneer het zoo ver is. Geen minuut mag verloren gaan." FRANKRIJK. Het bestuur der Union Républicaine heeft aan de leden dier Kamergroep bij het uitbrengen van verslag omtrent het met den minister-president gevoerd onderhoud medegedeeld dat hij vóór de drie- jaarhjksche hernieuwing van deu Senaat een voorstel tot grondwetsherziening zou indienen. Byrne zal in vrijheid gesteld worden daar zijne medeplichtigheid aan den moord op lord Cavendish niet gebleken is. Senaat. Den 5 werd behandeld het wetsontwerp ter hervorming der fransche rechtspleging in Tunis. De Broglie vroeg bij die gelegenheid, of de onderhandelin gen over de afschaffing der capitulatiën weidra tot een goed einde zouden komen. De minister van builen- landsche zaken antwoordde dat alle mogendheden een bevredigend antwoord hadden gegeven op de tot die onderhandelingen gedane stappen. Ééne mogendheid verlangde echter de werking der fransche rechtspleging at te wachten, alvorens tot die afschaffing over te gaan. Tot eene minnelijke schikking was zij evenwel bereid. Met 223 tegen 5 stemmen werd het ontwerp goed gekeurd. Daarna ving de beraadslaging aan over het herhaal- del ijk uitgestelde wetsvoorstel van wijlen den oud minister Dufaure betreffende de vrijheid van vereeniging, indertijd min of meer een maatregel tegen de besluiten' betreflende de niet erkende geestelijke orden. Jules Simon verdedigde het. Den 6 werd het door den mi nister van binnenlandsche zaken bestreden. Jules Simon stemde toe in eene wijziging van het ontwerp voor de goederen in de doode hand. De beraadslaging werd tot deu 8 verdaagd. Ka m er. Deu o kwam het voorstel tot grondwets- herziening aan de orde. Het lid Lenient wilde dit vraag stuk voorloopig uitstellen. De minister-president ver klaarde, dat het tegenwoordige ministerie dat voorstel niet in overweging kon nemenals niet strookende met de waardigheid en het belang der Kamer. Vóór zjne samenstelling had het ministerie zich eenparir- voor de verdaging van een vraagstuk verklaard dat niet de hoeksteen eener wetgevende zitting moest zijnmaar daarop de kroon moest zetten. °Den 26 Januari stemde de Kamer voor de herziening en die stemming is wel niet vervallen, maar de eenige moeilijkheid bestaat hierin om een ministerie te vin den dat dit voorstel in den Senaat «il brengen. Het tegenwoordige althans aanvaardt niet eene taak door haar onvruchtbaar, gevaarlijk en nadeelig geacht' De herziening op zich zelve is zeer goedmaar de regeering kan den steun van beide takken der wetge vende macht niet missen. En dit voorstel zou tusschen de Kamer en den Senaat een geschil doen ontstaan dat onmogelijk langs grondwettigen weg opgelost zou kunnen worden. Zijdie eene beweging tegen den oenaat wil.en uitlokken miskennen het ernstige van den toestand. Het land heeft behoefte aan de werken des vredes. Het is niet goed de groote massadie Een uur was een korte tijd voor de mij opgedragen taakik moest mij haastenindien ik gereed wilde komen. Ik kon freule Sabine niet eens groeten toen ik haar uit het rijtuig wilde helpendonderde zijne Excellentie my tegen: „Marsch voort! Hebt gij niet gehoord, dat gij u haasten zoudt 1" Ik moest dus gaan en had mijne handen volmaar alles was gelukkig af- geloopen voordat het uur verstreken was. Ik had ge durende het werk niet veel tijd tot andere gedachten- toch moest ik mij verwonderen waarom freule Sabiné eigenlijk niet in hare vroegere kamers mocht wonen? Daarvoor was slechts éóne verklaring mogelijkdie dan ook met de herinnering aan hare vlucht, duidelijk voor de baud lag. Uit de kamers van don linker vleugel kon de freule niet vluchtenzonderzooals mynheer de baron weet, door den langen gam* naar •jjV°i-LZ tö gaan toenmaa'8 was in den gang on- middelyk naast de deur der groene kamer, waarin zijne Excellentie shep, eene deur, die nu niet meer bestaat en die meestal open stondomdat er geen reden' was om haar te sluiten ging zij echter dicht, dan was de gang afgesloten. Ik vermoedde weltoen ik het bed dor freule door den gang hielp dragen en En zoo was het ook. Nadat freule Sabine met hare nieuwe kamenier door zijne Excellentie zelf in hare kamers was gebracht, werd de gangdeur gesloten, zijne Excellentie stak den sleutel in de zak en sedert heeft geen slotbewoner, behalve zijne Excellentie, baron Johan en de nieuwe kamenier, de freule weder levend gezien „De freule is ziek en moet op hare kamer eten I" vertelde reeds den eersten avond de nieuwe kamenier aan de keukenmeid toen zij voor twee personen het avondeten uit de keuken haalde; wat de freule scheelde, ad zij niet gezegd en zich overigens ook niet met verdere praatjes ingelaten. Zij was een zonderling

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1