4 Binnettlanb. de republiek heeft gegrondvest en van de staatkundige opvattingen niets af weet, in den waan te brengen, dat republiek en beroering één zijn. De moed van de vijanden der Republiek begint te herleven terwijl die der vrienden vermindert. Zulk een toestand eischt voorzichtigheid. Wij willen niet, dat de grondwets herziening een wraakneming tegen den Senaat zij. Wij wenschen met de Kamer een herziening bij minnelijke schikking, maar eerst moet de eendracht tusschen beide Kamers hersteld zijn door de vestiging eener vaste regeeringsmeerderheid. Ten slotte verzocht hij de ver werping van het voorstel. Herhaaldelijk werd zijne rede toegejuicht. Madier de Montjau ondersteunde ten krach tigste de herziening. De Senaat had steeds zijne kwaad willigheid tegenover de Kamer doen blyken en nu was de tijd voor eene herziening juist gunstig. Andrieux verklaarde van de verdediging der voordracht af te zien, uit aanmerking der noodzakelijkheid, om de regeering te gemoet te komen en met het oog op de rust des lands. Op verzoek van Clémenceau werd met 27G tegen 207 st. besloten, de beraadslag:ng den 6 voort te zetten. Dien dag verklaarde Granet zich vóór onmiddelijke herzieningterwijl Langlois den Senaat eerst wilde herzien. Daarna bestreed Clémenceau de verdaging. Uit de verkiezings programma's bleek duidelijk dat zoowel kiezers als gekozenen vóór herziening waren. Hij geloofde dan ookdat de Senaat haar zou aannemen, zoo de regeering den Senaat deed inzien dat de Ka mer thans besloten washem te behouden maar dat zijn verzet tegen het algemeen stemrecht een revoluti onaire toestand zou doen ontstaan. Hij bedreigde de regeering met eene ontknooping buiten het parlement. Verdaging stond bij hem met weigering gelijk. Tegen het einde van het wetgevend tijdvak zou de Kamer onmachtig zijn tot deze herziening over te gaan. Men zou tot het einde van haar mandaat komen door dan ditdan dat toe te geven zonder de uitspraak van het algemeen stemrecht bevredigd te hebben. Verda ging was een gevaarlijke maatregelwaardoor de bur gerlijke vrede bedreigd werd. De kabinetsvraag was van geheel ondergeschikten aard. De minister-presi dent beschuldigde in zijn antwoord de voorstanders van herziening dat zij den Senaat wilden afschaffen. Hij herinnerde, hoo vele hervormingen door samenwerking der beide Kamers reeds tot stand gekomen waren. Grondwetsherziening was op het oogenblik bepaald on mogelijk de Senaat zou haar niet aannemen. Ten slotte zeide hijindien gij niet volkomen aan onze goede trouw gelooftwelnuwerpt ons dan omver. Maar stelt gij vertrouwen in ods verwerpt dan het in overweging nemen van dit voorstel. Na een levendige beraadslaging over de wijze, waarop de zaak beslist zou worden kwam in stemming het amendement van Sadi-Carnotluidende de Kamer vertrouwen stellende in de regeerings-verlclaringen, verwerpt het in overweging nemen van dit voorstel. Het eerste deel werd aangenomen met 340 tegen 139, het tweede met 307 tegen 205 en het geheel met 307 tegen 182 stemmen. Daarna werd de zitting gesloten. GRIEKENLAND. Den 1 werd de algemeene be raadslaging over de begrooting in de Kamer gesloten. De oppositie verklaar le haar niet te zullen goedkeu ren tenzij aanmerkelijk verminderd. Zij verliet daarop de zaal waardoor de stemming uitgesteld moest worden. ITALIË. De Etna is weder in volle werking de omstreken werden den 18 Eebr. 's avonds te 11 uren door eene hevige aardbeving geteisterd die op som mige plaatsen groote schrik deed ontstaan. Vooral te Reggio was dit het gevalde geheele bevolking kwam op de been. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het oostenrijksche huis van afgevaardigden is de behandeling der begrooting aangevangen. De begrootingscommissie heeft het tekort tot 28% miljoen terug gebracht, waarbij echter nog 4 mil joen komen voor herstel der schade, door de overstroomin gen in den afgeloopen winter in Tyrol en Carinthië veroor zaakt. De minister van financiën wil dit tekort dekken door de uitgifte van 16 miljoen papierrente en overigens uit het kasgeld. Tegen dit laatste middeldat door de regeeringsorganen goedgekeurd wordtvoert de Neue Freie Presse strijd. Dat blad zegt, dat dit kunstmiddel in vroegere jaren ook vertoond is, met het gevolg, dat later een leening uitgeschreven moest worden tot ver sterking van het kasgeld. Graaf Duchateldie ten gevolge van de voorstel len tegen de prinsen van Orleans zijn ontslag nam als gezant van Frankrijk te Weenen, werd bij zijn vertrek met bizondere eerbewijzen begroet. persoon, die volstrekt niet als kamenier voor zulk eene jonge dame geschikt was. Van fatsoenlijke manieren wist zij niets, zij was afschuwelijk leelijk, had een totaal verminkte linkerhand drie harer vingers waren aaneengegroeiden bovendien was zij ziekzij had vreeselijke hoestbuien, waardoor zij ook overvallen werd, toen zij in de keuken op het eten wachtte en hetgeen haar voor eenige minuten ongeschikt maakte om iets te zeggen. De keukenmeid meende dat zij wel de teering zou hebben, dat verrieden ook de ronde roode vlekken op hare bleekgeele magere wangen en haar ineengedrukte borst. De freule was ziek en bleef ziekzij verliet hare kamer niet meer, de gangdeur bleef gesloten alleen 's morgens, 's middags en 's avonds werd zij geopend, wanneer de kamenier het eten voor de freule ging halen. Na verloop van vier weken beval zijne Excellentie om met een rijtuig docter Treu te F. te gaan afhalen. Reeds sedert drie weken was er onder de bedienden menig woord gefluisterd over de zonderlinge ziekte der freule toen wij nu echter hoorden dat juist docter Treu uit F. werd gehaaldschudden wij nog meer het hoofd en wel hadden wij reden om ons te verwonde ren want docter Treu stond in de geheele omgeving in een zeer slechte reuk. „Een oogenblikDubois viel Herman den vertel- De heer Lecourier, oud-notaris te Parijs heeft aan den burgemeester van Weenen bericht dat eene som van ruim 107000, bestemd tot leniging van den nood der slachtoffers van den brand van den Ringschouw- burg, in bewaring gegeven was bij eene bankwelke een jaar geleden in staat van faillissement weid ver klaard zoodat de uitbetaling niet kon geschieden. Hij stelt thans een schikking voor, en biedt aan 28°/0 van dat bedrag, te voldoen in termijnen gedurende vijf ja ren. De burgemeester beeft dadelijk bij het gezant schap inlichtingen gevraagd. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het ingediende ontwerp betreffende den suiker- accijns is door den minister nog aangevuld met een artikelwaardoor bij maatregel van inwendig bestuur een invoerrecht vastgesteld kan worden op suikerhou dende goederen die niet in het tarief van invoerrechten begrepen zijn. Als voorbeeld wordt geweren op de fijnere soorten der engelsche biscuits die veel suiker bevatten en niet onder de rubriek banket en koek zijn te brengen, zoodat zij vrij van rechten worden toege laten hetgeen onbillijk is jegens de binnenlandsche industrie. Eene tooneelvoorstelling den 22 Februari dooj de rederijkerskamer Joost v. d. Vondel en Club C te Amsterdam ten voordeele der noodlijdenden door da ramp te Muiden gegeven heeft zuiver 156,93 opge bracht. Den 1 Maart zijn te Oostzaan 35 bunders land van het burgerlijk armbestuur, de herv. diaconie en het herv. weeshuis verhuurd voor f 3513, d.i. slechts f 184 minder dan in 1877. Do rechtbank te Middelburg heeft den 3 den burgemeester van Wolfaartsdijk, wegens beleediging van een paar toehoorders bij de raadszitting op 29 Januari, veroordeeld tot f 25 boete. In den nacht van 3—4 Maart is te Huizen afge brand een voor 1500 verzekerd perceel, waarin 9 woningen waarvan er echter slechts 4 bewoond waren. Van de niet verzekerde inboedels der behoeftige bewo ners is weinig verloren gegaan. Te Tiel werd den 4, onder de godsdienstoefening in de r. c. kerk een oppassend werkman ongesteld. Buiten komendeviel hij zoodanig met den hals in een ijzeren pen van een stoephek dat hij weinige oogen- blikken daarna overleed eene vrouw met één kind achterlatende. Den 4 heeft ds. J. H. Tersteeg te Uitgeest zijne bediening aanvaardna denzelfden dag bevestigd te zijn door ds. Hugenholtz van Zandpoort. Den 5 is te Franeker in ruim 80jarigen ouderdom overleden de heer J. H Behrns, oud-inspecteur van het lager onderwijs in Friesland. Den 5 zijn onder Fijnaart eene landbouwersschuur en eene arbeiderswoning met oogst 11 stuks jong vee en paarden en den inboedel in de asch gelegd. Alleen het vaste goed was verzekerd Se eigenaar bekwam bij zijne pogingen tot redding ernstige brandwonden in het aangezicht. De heer mr. C. A. Nairac burgemeester van Barneveldis den 5 op 67jarigen leeftijd overleden- Als burgemeester was bij hoog geacht en als weten, schappelijk man had hij zich naam verworven. Den 6 zijn te Amsterdam publiek verkocht de terreinen en gebouwen der Kon. Fabriek van Waskaar sen in massa voor /o56,000, en het 80cieteitsgebouw„Con- cordiaaan de Pijpenmarkt bij de S. Luciensteeg, voor f 69,000. De gemeenteraad van Amersfoort heeft den 6 met 14 tegen 1 stem besloten om de door den tegen- woordigen concessionaris der gasfabriek aangeboden voorwaarden voor eene nieuwe concessie niet aan te nemen en daarna met 8 tegen 7 stemmen om met dien concessionaris in nadere onderhandelingen te tre den naar aanleiding der door hem aangeboden voor waarden. Op de Oude Schans te Amsterdam is den 8 een man te water geraakt en levenloos opgehaald. In den avond van den 6 is de kapitale boeren hofstede van J. Duindam te Loosduinen afgebrand. Door den stormwind aangewakkerd grepen de vlammen zoo snel om zich heen dat het slechts met de uiterste krachtsinspanning mocht gelukken, het grootste gedeelte van het vee te redden. 6 Koeien en 6 paarden kwa men in het vuur om. De rechtbank te Middelburg heeft den 6 den Ier in de rede, „de naam Treu valt mij op. Was docter Treu van wien gij spreekt verwant met den geheim-handelsraad Treu!" „Diens vader, mijnheer de baron!" „Zonderling Ga voort Dubois vervolgde: „Tot heden was nog nooit docter Treu bij ziekte op het slot gehaald maar altijd de oude docter Neumann die nog een half uur nader te Bernitz woonde. Waarom liet zijne Excellentie juist docter Treu roepen die wel een bekwaam geneesheer was, maar wien niemand toch goed vertrouwde!" „Waarom stond hij in zulk een slechte reuk?" Men vertelde veel van hem iets slechts bewijzen kon men hem echter niet. De menschen mompelden, dat hij voor een paar jaar zijne zieke vrouw iets had ingegeven omdat zij jaloersch was op de schoone huis houdster, „Liese van den docter," zooals zij algemeen werd genoemd. Zijne vrouw stierf, maar hij waagde het toch nietom Liese te huwen omdat hij anders in verdenking kon komen van om harentwille zijne vrouw vergiftigd te hebben. Hij is ook voor het ge recht geweest voor eene valscbe verklaring van over lijden die hij zou hebben afgegeven maar hij werd vrijgesproken. Er liepen nog meer leelijke geruchten over hem maar ik ben de meeste vergeten. Wordt vervolgd. magnetiseur H. A. Gunter en zijne vrouw, te 's Gra- venhage en dr. J. Kimmelte Leiden wegens onbe voegde uitoefening der geneeskunde te Middelburg, ver oordeeld tot 3 maanden celstraf en 100 boete ieder. In de den 6 gehouden algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw zijn aangenomen het voorstel van het hoofdbestuurom eene subsidie van f 5000 te verleenen aan de in 1884 te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling en dat van den heer Breebaart om eene provinciale commissie te benoemen, die, in overleg met de nederlandsche commis sie, de inzending van noordhollandsch vee op de tentoon stelling te Hamburg bevorderen zal, met toekenning eener subsidie van hoogstens f 500ter goedmaking van eenige kosten die door de nederlandsche commissie niet geleden kunnen worden. Dit voorstel van den heer Breebaart verving dat der afdeelingen Beemster Edam en Purmerende. Den 6 is door de stoomvaartmaatschappij „Ne derland" aanbesteed het maken van de gebouwen en inrichtingen voor het etablissement op de Handelskade te Amsterdam. Laagste inscbrijver was de heer B. Zuyderhoek te Zandvoortvoor f 189,800. De gemeenteraad van Gouda heeft den 6 beslo ten, tot Gedep. Staten van Zuidholland het verzoek te richten om geen subsidie te verleenen voor de verbe tering van den waterweg van Amsterdam naar Rot terdam tenzij de richting meer nabij de gemeente genomen worde dan volgens het regeeringsontwerp. E. S. J. Baarscheer, weduwe van C. F. Hermann, te Amsterdam beviel den 9 Maart 1877 van een meisje, dat met hare toestemming bij notariëele acte erkend werd door J. W. de Rijk die het kind plaatste in eene zusterschool in Noordbrabant, en, toen het wegens zie kelijkheid teruggezonden was, bij de wed. le Roy, die het niet aan de moeder mocht laten zien. Den 5 Oc tober 1.1. liet laatstgenoemde het door haren neefH. G. Donker, die de wed. le Roy opsloot, ontvoeren, waarna neef en nicht zich met het kind naar het Nieuwediep begavenzijnde de verblijfplaats van het kind sedert onbekend gebleven. Wegens ontvoering door middel van bedrog en geweld aangeklaagd, verklaarde de moe der bij den notaris geteekend te hebben als toestem ming om het meisje op eene kostschool te plaatsen maar niet in de ineening daardoor aan de Rijk rechten op het kind te verzekeren. Het gerechtshof te Amster dam heeft zich den 7 met deze beschouwing vereenigd en beslist dat het bewijs niet is geleverd van de misda dige bedoeling der ontvoering, en de beklaagde mitsdien vrijgesproken. Een te Maassluis te huis behoorende vischschok- ker is den 6 beuoorden den Nieuwen Waterweg, aan den Hoek van Holland gestrand. De noordsche bark Vesta van Rio-Janeiro naar Hamburg, is den 6, met de engelsche sleepboot Scotia te IJmuiden trachtende binnen te komen door het breken van de sleeptros 's morgens te 10 uren be neden het zuiderhoofd hoog op het strand geraakt. De ter hulpe gaande reddingboot sloeg om waardoor van de bemanning 3 gewond werden. Pogingen om met den vuurpijltoestel een lijn over het schip te krijgen mislukten. Inmiddels was alles van het dek geslagen en het schip gebroken. Omstreeks 2 uren bergde de equipage zich in het tuigterwijl een stuurman en een matroosmet reddiuggordels om het lijfover boord sprongen en behouden het land bereikten. Ook een varken en een hond landden. Te 4 uren stak de reddingboot weder in zee, en mocht het gelukken de schipbreukelingen aan boord te krijgen en aan wal te brengen den kapitein echter door overspanning be wusteloos zoozeer, dat hij in het hötel nr. 1 bezweek.-— 's Morgens vroeg was even bezuiden het zuiderhoofd de vischschokker „Nooit gedacht", schipper J. de Waard, van Enkhuizen, welke pas f 2000 aan reparatie gekost had gestrand. Van eene 's voormiddags binnenge komen stoomboot is in de branding de kok door een stortzee over boord geslagen en verdronken. Te Scheveningen is den 6 ten gevolge van den storm, eene pink nabij het strand omgeslagen, waardoor de geheele bemanning, uit 8 koppen bestaande, den dood in de golven heeft gevonden. Door aangekomen visschers werd bericht dat zij in zee ook een omge keerde schuit hadden gezien op den bodem waarvan een man die met zijne pet wuifdemaar door eene stortzee weggeslagen werd. Vermoedelijk was dit ook een scheveninger vaartuigdat 9 man gevoerd heeft. In het Oosterdok te Amsterdam werd den 6 een steenkolenaak van den heer Hagendoorn door den storm het onderste boven geworpen zoodat zij zonk. De schuitenvoerder had nog even tijd om op de stoom boot „Zwaluw" over te stappen. In de Govert-Flinck- straat is de zijmuur van een in aanbouw zijnd huis door den hevigen wind bezweken. Den 6 werd door den schipper van een loodskot- ter te Hellevoetsluis gerapporteerddat hij bij het binnenkomen van het Goereesche Gat 3 urker visch- schokkers had zien omslaan en één het onderste boven had zien drijven. In het Nieuwediep teruggekeerde loodskotters hebben ter hoogte van paal 3 eene aldaar tehuis behoorende schuit gezien welkevan de zeilen beroofd aan de elementen ten prooi was en noodwen dig op het strand moest geraken. Door den buitengewoon hoogen vloed op den 6 is de polder de Madroelen te Pernis geheel onder water geloopen. In den nacht van 67 is in de Meep, bij Ter schelling de tjalk van schipper de Boer, van Mak- kum gezonken en zijn de opvarenden verdronken. Te Oterleek geraakte den 6, door den hevigen wind, de heer J. G. M. met paard en wagen in eene sloot. De heer M. bekwam geen letselmaar zijn paard was onmiddeüjk dood. De 18jarige knecht van een te Yolendam tehuis behoorend visschersvaartuig is in den nacht van 6 —7 voor de haven van de Lemmer over boord geslagen en verdronken. Aan Langendijk bij Brouwerhaven zat den 7 een urker visschersvaartuig zonder mast en bodem van de bemanning was niets bekend.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2