->-» iSuitenlAtib. ISinnettlanb. i I beantwoorden. Na de proef van het aftredend Kabinet om onze belastingen en ons kiesrecht te regelen, zon der den band los te maken die beide ten gevolge van een grondwettelijke bepaling verbindt, zal geen Regee- ring licht een dergelijke poging meer wagen. Het is volkomen waar, wat de heer de Jong zeide„Grond wetsherziening wordt in en buiten de Kamer met klimmende belangstelling te gemoet gezien." Zoo is het. In de Kamer: zijn eigendoor niemand weer sproken verklaring is er het bewijs van. Buiten de Kamer: men lette op de pers. Zelfs zij die vroeger van een andere meening warenerkennen thans dat de proef dient genomen te worden. Yeel is er in de laatste jaren over de Grondwet geschreven inzonder heid over de bepalingen waarvan de herziening noodig blijkt. De toestand is vrij wat veranderdsedert in 1879 de eisch van Grondwetsherziening het eerst werd gesteld en naarmate het aantal toeneemt van hen die van de noodzakelijkheid overtuigd zijn of althans er kennen dat er na de mislukte poging van dit Kabinet om een regeling zonder Grondwetsherziening te beproe ven niets anders overschiet dan de Grondwetsherziening onmiddelijk ter hand te nemen die datzelfde Kabinet toch ten slotte onvermijdelijk achtte getuige zijn voornemen om tot haar voorbereiding een commissie te benoemen in die mate wordt ook ontegenzegge lijk de kans van slagen beter. Wat men ernstig wil is niet meer onbereikbaar. BELGIB. De Etoile meldt, dat in de vorige week aan de station Blanc Misserou in Frankrijk iemand ge vangen werd genomen, die naar Parijs zou vertrekken en in het bezit gevonden werd van 1800 in papieren roebels en van eenig? effecten. Hij gaf op Chestapotoff te heeten te Odessa geboren en student in de medi- 'cijnen te Luik te zijn. Hetgeen hij bij zich had be hoorde aan een vriend student te Brussel en ook te Odessa geboren, Lewin genaamd. Deze vriend, die door roodvonk aangetast was, verklaarde, hem 900 te heb ben gegeven voor zekeren Rouoalieff, ook uit Odessa afkomstig en die bij onderzoek te Parijs bleek te wonen bij iemand uit Odessa die een anderen naam aange nomen had. Chestapoloff wordt gezegd in betrekking te hebben gestaan tot den onlangs gevangen genomen Cyvoct. Waarschijnlijk zal zijne uitlevering gevraagd worden. Den 8 's namiddags 2 uren kwam de prins van Wales op zijne terugreis van Berlijn te Brussel aan. De Koning zelf verwelkomde hem. Hij bleet daar 2 dagen. DTJITSCHLAMD. De afgetreden minister van oor log generaal von Karaeke is door den Keizer in den erfelijken gravenstand verheven. Zijn opvolger, de divi sie-generaal Bronsart von Schellendorfruim 50 jaren oud was in 1870/1871 bij den generalen staf als lui- tenaut-kolonel geplaatst en is meermalen als schrijver over krijgskunde opgetreden, Pbuisen. Huis van Afgevaardigden. Den 7 ant woordde minister von Puttkamer den deenschen afge vaardigde Lassen die inlichtingen vroeg over de han delwijze der landraden in Noord-Sleeswijk tegen de daar gevestigde Denen dat er een besluit uitgevaar digd wasdat de zoons van hen die, hoewel Deen- sche onderdanen gebleven zich voortdurend in Noord- Sleeswijk bevinden wanneer zij ouder dan 20 jaren zijn, bepaald moeten kiezen, of zij Denen ofDuitschers willen worden. In het eerste geval moeten zij op 1 April bet land verlaten in het tweede geval zich onderwerpen aan den pruisischen militairen dienst. Deze maatregel treft op de 25000 in dat geval verkeerende Denen 400 a 500 jongelieden. De regeering gaf daar van kennis aan de deensche regeering en wilde geen onmiddellijke uitzetting over de grenzen gelasten om onnoodige gestrengheid te vermijden. Van willekeur en hardheid was geen sprakehet doel was alleen om de Denen van Noord-Sleeswijk voor eene nieuwe keuze te stellen. Tot het geven van meerdere inlich tingen verklaarde hij zich ten slotte bereid. Bij de 3 lezing der staatsbegrooling werd het van conservatieve zijde gedane voorstelom den bij de 2 lezing geschrapten post van f f 600 voor den pruisischen oeconomischen raad weder op de begrooting te brengen, verworpen met 192 tegen 191 stemmen. DENEMARKEN. Het stoomschip Navarre, den 4 Sabine was bij de bedienden zeer bemind geweestzij was altijd vriendelijk en goed voor ons zij had nie mand een hard woord kunnen toevoegenMisschien was zij te vreesachtig te zwak en te toegevend ge weest daarvan maakten wij haar echter geen verwijt. "Wij hadden veel van haar gehouden en treurden om haren dood maar de meesten van ons waren toch van oordeeldat zij niet te beklagen was, want haar leven zou zeker zeer treurig geweest zijn wanneer het nog langer had geduurd. Maandag avond was freule Sabine gestorven don derdag morgen vroeg moest het lijk in den familiekelder worden bijgezet. Zijn Excellentie bad het zoo bepaald. Ofschoon de docter aanraadde om de begrafenis, wegens de besmettingzoo spoedig mogelijk te doen plaats hebbenwilde zijne Excellentie daarvan niets weten. Eene barones Anthold mocht niet als een gasthuis- zieke daags na haren dood worden weggestopt ver klaarde zijne Excellentie, alle van oudsher in de familie gebruikelijke plechtigheden moesten worden in acht genomen. En zoo geschiedde het ook. Het lijk werd in de paradekist in de met bloemen rijk versierde sterfkamer ten toon gesteldde bedienden kregen tegen het ver bod van docter Treu in, vergunning, om haar te zien, maar niemand maakte daarvan gebruik alle waren te zeer bevreesd voor besmetting ook geen der dienst meiden had bij de versiering der sterfkamer willen helpen, en daarom was baron Johan gedwongenjuffrouw SeSulze, die in het geheel niet bang was voor besmet ting* d0 behulpzame hand te bieden. Zijne Excellentie, des avonds van Kopenhagen naar Leith vertrokken met 81 personen aan boord, waarvan 50 landverhuizers, is den 5 gezonken. Slechts 16 personenwaaronder 5 landverhuizers zijn gered. ENGELAND. Een blad genaamd de Freethinker, had ter gelegenheid van de laatste Kerstmis een van prenten voorzien Dommer uitgegevenwelke prenten eenige gebeurtenissen uit het leven van Christus weer gaven op eene afkeurenswaardige en aanstoot gevende wijze. In vele gevallen was van Christus een carica- tuur gemaakt. Die prenten waren tevens voor de vensters ten toon gesteld. De personen, die voor deze daad ver antwoordelijk waren Foote, Ramsey en Kemp genaamd, zijn door eene jury schuldig verklaard aan godslaste ring en den 5 door den rechter veroordeeld tot 12, 9 en 6 maanden gevangenisstraf. Na de uitspraak van dit vonnis maakten de in de zaal aanwezige vrienden der veroordeelden zulk een gewelddat de rechter de zaal door de politie moest doen ontruimen. De gevolmachtigden der mogendheden kwamen den s namiddags te 3 uren over het Donauvraagstuk bijeen. Voor de zitting had de turksche gevolmach tigde met den minister van buitenlandsche zaken een onderhoud. Den 10 komen zij weder bij een. Hoogerh uis. Den 6 werd met 58 tegen 30 stemmen overgegaan toe de 2e lezing van het ontwerp, waarbij het betalen van werklieden in kroegen verboden wordt. Werd door de tegenstanders in dezen maatre gel een onnoodige inbreuk op de persoonlijke vrijheid gezieu daar volwassen menschen wel voor zich zeiven kunnen zorgen de voorstanders meenden, dat tal van kroegen door dezen maatregel zouden verdwijnen. Iebland. Met aigemeene stemmen heeft de ge meenteraad van Dublin James Carey vervallen ver klaard van zijn lidmaatschap. Dit besluit is echter meer genomen uit wraak tegen dezen verklikker, dan uit afkeuring tegen de misdaden, waaraan hij mede plichtig is geweest. De bevolking blijft zoo verbitterd dat zyue vrouw en kinderen van honger zouden om komen als de politie hen niet van voedsel voorzag. De penningmeester van het landverbond is met de kas naar Spanje gegaan bij vreesde zijne inhechtenis neming en in beslagneming zijner kas. FRANKRIJK. Den 4 had te Rijssel eene bijeen komst van koning8gezinden plaats. 6000 Personen waren tegenwoordig. De afgevaardigde Baudrij d'Assson voerde het woord. Frankrijk's hoop was volgens hem de door luchtige balling de eerste der l'ranscben, de graaf van Chambord, Koning Hendrik V. De menigte juichte hem daverend toe, o. a. met de kreeten van leve de Koning 1 leve Hendrik V 1 Clémenceau was den 7 ongesteld, ten gevolge van de groote inspanning bij zijne den vorigen dag in de Kamer gehouden redevoering. Hij gaf bloed op. Eene tegen den 9 voorgenomen groote bijeenkomst van werklieden op het pleiu voor het Hotel der Inva liden te Parijs is door de regeering verboden krachtens de wet van 3 Juni 1881 waarbij het houden van openbare vergaderingen alleen in gesloten of open lokalen wordt toegelaten. In den aanhef' der oproeping van de werklieden, de uitging van het bestuur der ver- eenigde huistimmerlieden, wordt gezegd, dat bet gebrek aan werk zich meer en meer uitbreidt, waaruit schrik kelijke ellenden voortvloeien, waaraan de bewindvoer ders zich volstrekt niets gelegen laten liggen. Men moest de regeering laten zien, dat meu sterk was en dat er dadelijk maatregelen moesten genomen wor den om te beletten dat zij van honger omkwamen. Ongeveer 2000 personen kwamen den 9 toch bijeen doch werden gemakkelijk door de politie uiteen gedre ven. De eigenlijke werklieden ontbraken bet waren meest leegloopers. Byrne is den 9 des avonds in vrijheid gesteld. De regeering heeft zijne uitlevering bepaald geweigerd, nu zijne onschuld aan de iersche misdrijven gebleken is. De kanonneerboot Vaudreuil bevindt zich te Tama- tave en nog 4 andere schepen zijn ter noordwestkust van Madagascar aangekomen. De bevolking is zeer opgewonden en schijnt zich tegen de franschen te zul len verzetten. Er is geen enkel engelsch oorlogschip aangekomen. Senaat. De heer Lalanne candidaat der linker zijde werd den 8 in plaats van wijlen generaal Chanzy onafzstbaar lid. Daarna werd met 169 tegen 122 st. het eerste artikel vin het wetsvoorstel bet.rtffende de baron Johan, en juffrouw Schulze hadden alleen eerst bet lijk in de liebte houten kist gelegd, en bet daarop, toen de metalen paradekist uit D. was gekomen, met de houten daarin overgebrachtniemand was hun daarbij behulpzaam geweest. Wij waren verheugd, dat wij er niet toe gedwongen werden. Eerst toen zijne Excellentie zich zeer boos uitliet, dat geen der bedien den eerbied genoeg voor hunne meesteres had, om haar de laatste eer te willen bewijzen moesten wij woens dag avond welof wij wilden of nietnaar de sterf kamer gaan om een gebed aan de kist te doen naar het oude gebruik van het slot. De paradekist stond in het midden der kamer, waar van de vensters dicht met rouwfloers waren behangen. Aan het hoofdeinde der kist stonden twee groote can- delabres in elk waarvan zes waskaarsen brandden. De geheele kamer was rijk met guirlandes van bloemen versierd die een verdoovende geur verspreidden de tuinman had op uitdrukkelijk bevel van zijne Excellen tie zoeveel sterkriekende bloemen als mogelijk was voor de kransen gebruikt. Wij konden weinig zien van het in de open kist lig gende lijk daar wij er zoo ver mogelijk van verwijderd bleven, bovendien bedekte een witte sluier het gelaat. Wij deden de voorgeschreven gebeden en moesten rondom de kist heengaan toen eerst mochten wij de sterfkamer verlaten. Niemand van ons wierp een blik achter zich. Wij haastten ons zooveel mogelijk om weg te komen. Wij bleven op het plein staan en staken de hoofden bijeen; plotseling werden wij echter gestoord. Wordt vervolgd.. vrijheid van vereeniging, waarin burgerlijke en gods dienstige vereenigingen gelijk gesteld werden, verworpen. De minister van binnenl. zaken bad bij de verder© bestrijding van dit wetsvoorstel aangekondigd, dat de regeeritig weldra een nieuw ontwerp omtrent deze zsak zou indienen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In het wetsontwerp tot wijziging der marine-begroo ting voor 1882 wordt onder meer voorgesteld vermeer dering van den post loodsgelden met 23000, als kosten van de premie voor het vinden van het wrak van de Adder buur van sleepbooten en verrichten van werkzaamheden met duikertoestellen ten dienste van het onderzoek daarvan. De gemeenteraad van Texel heeft den 28 Febru ari B. en W. gemachtigd zich tot de regeering te wen den om verbetering van de haven te Oude Schild te verkrijgen die te klein en te ondiep is. De voorzitter wenschte dat het Rijk de haven even als die van Vlie land en Terschelling voor zijne rekening zou nemen. B.j een den 5 Maart in de luthersche kerk te Leeuwarden gehouden bidstond voor de zending is o.a. gecollecteerd een gouden remontoir-horloge. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 7 de verordening op de gasthuizen met aigemeene stemmen op 2 na aangenomen en vervolgens aan dr. Thijssen eervol ontslag als directeur van het binnengasthuis ver leend met toekenning van een wachtgeld tot gelijk bedrag als zijne genoten bezoldiging. B. en W. werden gemachtigd om de koninglijke goedkeuring te vragen tot aanvaarding der legatenaan de aigemeene armen vermaakt door wijlen mevr. de wed. J. de Vos Jz.— Wurfbain f 5000, vrij van rechten) en mej. C. H. Koenen (5 obligatiën a f 1003 3J p, c. Thesaurie Am sterdam vrij van rechten). Door B. en W. werd over genomen een voorstel van den heer Tromp, om zich bij de indekking van de verzamelde faecaliën te bepa len tot 70,0C0 kannen daags en om de ontworpen hoofdbuis op de Nieuwe Heerengracht vooralsnog niet te le.'gen. Den 7 heeft een ongeveer 14jarige werkjongen te 's Gravenhage in twist een anderen knaap 2 messteken in den buik toegebrachtdie zijne opneming in het gasthuis noodig maakten. De jeugdige dader werd aan de policie overgeleverd. Den 7 is te 's Gravenhage, door de directie der IJsel-Stoomtramviegmaatschappij, aanbesteed het leggen eeuer trambaan door de bebouwde kom der gemeente Gouda en op een gedeelte van deu Noorder-IJseldijk. Minste inschrijver was de heer H. J. Nederhorst te Gouda voor f 12,286. Den 7 was de heer A. v. d. Meyde, te Hardinx- veld voor 238,888 laagste inschrijver voor het maken van nieuwe toegangswegen bij de Kleine Draaisteeg het verbreeden der Geldersche Kade en den onderbouw der nieuwe Jan-Kuitenbrug te Rotterdam. Den 7 is aan het ministerie van waterstaat aan besteed a. het maken van gebouwen en andere wer ken op de halten Woudenberg en Veenendaal en het station Rbenen b. het onderhoud en herstel der wer ken aan den Hoek van Holland van 1 Mei 1883 tot 1 Mei 1884. Minste inschrijvers waren de heeren a. J. H. Vos Sr., te Almeloo, voor 148,825, b. A.Vol- ker Lz., te Sliedrecht, en P. A. Bos, te Gorinchem voor 132,660. Voor de verkiezing van een lid van den gemeen- raad te Zijpezijn den 7 uitgebracht 106 stemmen waarvan 40 op den heer C. Paarlberg, 29 op den heer A. Slijkerman en 19 op den heer D. de Graaf, zoudat herstemd moet worden tusschen de heeren Paarlberg en Slijkerman. Den 7 is, in den eigen kring van kweekelingen leeraren en enkele genoodigden het 12%jarig bestaan der kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem fees telijk gevierd. De machineriën en gereedschappen der Kon. Fa briek van Waskaarsen te Amsterdam zijn den 7, 8 en 9 stuksgewijze geveild en daarna in massa verkocht voor f 422,475 75. Het blijkt thansdat de viaduct te Amsterdam ofschoon geen onmiddelijk gevaar opleverendetoch afgebroken zal moeten worden om den onderbouw te kunnen herstellen. De gemeenteraad van Zaltbommel heeft, beschik kende op het verzoek van eenige huismoeders, besloten, niet terug te komen op het in October genomen be sluit om niet over te gaan tot instelling van eenen cursus tot opleiding voor de hoofdacte. B. en W. van Amsterdam hebben nog eenige wijzigingen gebracht in de voorwaarden voor de aanbe steding der gasverlichting. De prijs blijft bepaald op 9 centen per kubieke el. Voor debiet boven de 13 miljoen, of, richt de aannemer eene tweede fabriek op, boven de 21 miljoen kub. ellen (het cijfer waarop zij verondersteld wordt eerst winst op te leveren), wordt eene bijdrage aan de gemeente uitgekeerd. De gemeente zal gedurende den duur der concessie zelve geene gasfabrieken bouwen of eiploiteeren en zelve geen ander stelsel van ver lichting verwarming of voortbeweging ten behoeve van particulieren mogen ondernemen maar blijft bevoegd daarvoor concessie aan anderen te verleenen. Op telegrafisch bevel der rechtbank te Haarlem is te Eindhoven gearresteerd W. B. M., uit Hillegom, chef de bureau bij de Noord-Zuidhollandsche Stoomtram- maatschappij als beschuldigd van valschheid in ge schriften. De gemeenteraad van Wijmbritseradeel beeft be sloten tot ondersteuning van het adres van Hemelumer Oldepbaert en Noordwolde aan den minister van binn. zaken waarbij verzocht wordt het door wijziging der gemeentewet mogelijk te maken dat elders wonende eigenaars van vaste goederen in de gemeente in don hoofdelijken omslag kunnen worden aangeslagen. Vervolg der berichten in het tweede blad.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2