No. 31. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. WOENSDAG 14 MAART. n) 1)B STER DER ANTHObDS. Prijs der gewone Advertentiën (Officieel (Bcbeclle. 35uitett!aub. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. COURANT. Van 16 regels f 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON? KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat de lijstenaanwijzende de personendie bevoegd zijn tot bet kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn vastgesteld, aangeplakt en van heden af, gedurende veer tien dagenop de secretarie dezer gemeentevan des voor middags 10 tot des namiddags 2 ure, voor een ieder ter inzage gelegd, terwijl zij, die zich ten onrechte daarop niet geplaatst vinden of vermeenen mochtendat anderen daarop ten onrechte rijn gebrachtworden uitgenoodigdhunne bezwaren bij on gezegeld verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, binnen veertien dagen na heden aan den gemeenteraad intedienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Maart 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen naar aanleiding van liet 2» lid van art. 35 dsr wet van 4. Juli 1850 (Staatsblad No. 37), bij deze ter algemeene kennis, dat bij de herziening der lijsten, aanwijzende de per sonen, die bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en den Gemeenteraad, de namen der volgende personen wegens het verliezen van een of meer der gevorderde vereischten of uithoofde van overlijden daarop zijn geschraptals A. Wegens het verliezen van een of meer der ge vorderde VEREISCHTEN 1°. Koorde Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provin ciale Staten G. Admiraal, B. AdriaanseG. H. Blok, Jb. Blom, Jan Blom, P. Brugman, J BruntinkG. Buijsman Jr., J. B. Collier, J. N. Corino, A. I. Elzas, H. A. Èssers D. Geels, J. A van Geenhuijsen G. Gelder, C. Glas, P. de Graaf, C. de Graaff, I. Harder, J. Haremaker, A. Henneke, W. J. Holts- muller, G. M. Honkoop, C. Jonker, H. Kleverlaan, A. van der Kloes, D Kos Gz„ A. E. E. J. Koster, J. van Leuven, L. LingerakO. G. Lotsij, I. M. ManheimJan van der Oord, C. Ooijevaar, E. J. Pannekoek, P. Peperkamp, S. Pos, R. A. Reuse-, C. Reijnders J. W. Ruiter, K. E Scheld T. C. SerréJ. E. SimonM. Slooten E. M. StadegaardA. Trompetter, P. Vader, J. P. Wagenaar, E. A. J. Wilkens en C. Zuurbier Cz. 2°. voor den Gemeenteraad-• C. Admiraal, A. J. van den Berg, J. H. ten Berge, G. H. Blok, J. de Boorder, P. Bregman, P. Brugman, G. Bruntink, G. Buijsman Jr., A. Bijleveld, M. A. Cohen, J. N. Corino, G. DiepenS. DoorewaardS. DuijnH. A Essers H. Godijn, P. de Graaf, C, de Graaff, C. van Graft, J. W. A. GreveG. GijzenJ Haremaker, M. Hardorff, W. J. Holtsmuller, G. M. Honkoop, K. Hopman, M. Jimmink Jb. Kaandorp, W. Kerkmeer, D. Kleijmeer, P. Klinkert, A. van der Kloes, A. Koeman, A. E. E. J. Koster, M. Lak, J. van LeuvenO. G. Lotsij I. M. ManheimP. Mooij H. van OoijenB. W. Pallemans, E. J. Pannekoek, D. J. J. Poll, Jobs. de Raat Az., M. J. Pull, A. J. Robbers, G. Rooker, J. W. Ruiter, J. A. Santen, N. Schellings, Jb. Schoon hoven, L. Schouten, B. Schumacher, J. E. Simon, E. M. Stadegaard, E. Stam, N. Tuinman, T. J. van Vegten, C. H. Vlek, C. VredenburgA. Vreeker, B. Wehrbring, E. A. J. Wilkens, T. Winder, D Wolbers en H. de Wijn. "Uit het Hoogduitsch van ADOLF STEECKFUSS. Een extra-post reed het slotplein op. Toen de postil jon op het terras Btii hield sprong de overste vou Werneburg uit het rijtuigen wenkte mij om naderbij te komen. „Heeft de begrafenis reeds plaats gehad vroeg hij en toen ik ontkennend antwoordde en hem mede deelde dat het lijk in de paradekist was ten toon gesteld en wij juist daarbij onze gebeden hadden uit gesproken beval hij mijhem naar de sterfkamer te brengen. Ik was in eene pijnlijke verlegenheid want ik wist nietof ik aan het bevel mocht gevolg geven, ik zeide daarom, dat ik mijnheer den overste bij Zijne Excellen tie zou aandienen maar hij wilde daarvan niets weten, maar direct naar het lijk worden gebracht. Gelukkig trad, voordat ik behoefde te antwoorden, Zijne Excellentie uit het portaal op het terras. „Wat wilt gij hier f" zeide hij op hoogen toon tot den overste. „Hebt gij uw eerewoord vergeten P" „Dat gold slechts, zoolang Sabine leefde Gij hebt zelf alle bloedverwanten en bekenden den dood uwer dochter medegedeeld en hen uitgenoodigd, morgen vroeg aan de plechtige byzetting van het lijk in het familie graf der Antholds deel te nemen. Mij hebt gij wel is waar geen uitnoodiging gezondenmaar ik heb als de naaste bloedverwant van Sabine het rechtom toch te komen, en mijne ongelukkige nicht nog eens te zien, voordat zij voor goed in bet graf wordt gelegd." „Dat recht betwist ik u antwoordde Zijne Excel lentie ruw. „Ik zal niet dulden dat gij ooit weder een voet binnen het slot zet." B. Wegens overlijden P. Bakkum P. J. Henneke, J. C. Hofman, J. H. Keuss C Briefjes Koetsveld, E. H. Leis, Mr. C. R. H. van Lelij- veldH. W. Lieveloo, H. Lobach Jz., J. Nagelhout Sr., V. S. Ohmstede, E. J. PeetersJ. Pie, B. E. Slatman, Jacs. Smit, W. P. Sprenkeling, Z. van Ttiunenbroek W. van Vuure en J. Zuurbier. f Burgemee ter en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Maart 1883. De Secretaris, NUHOUT VAJN DER VEEN. DUITSCHLAND. Pruisen. Huis der Afgevaardig den. De begrootingspost voor den pruisiscben econo- mischen raad is niet verworpen met 19 2 tegen 191 stemmen maar door staking der stemmenvolgens het reglement van orde daarmede gelijk staande. De voorzitter deelde zulks den volgenden dag mede. ENGELAND. Den 10 's avonds kwamen de ge volmachtigden der mogendheden voor bet Donauvraag- stuk voor het laatst bijeen. Al de stukken werden geteekend. Men zegt dat het verdrag nagenoeg ge heel oereenkomt met het voorstel van den franschen gevolmachtigde Barrère. De europeesche commissie wordt voor 21 jaren verlengd. Het rechtsgebied der commissie is uitgestrekt tot Braïla. De Donau wordt van Braïla tot de IJzeren Poort onder toezicht gesteld eener gemengde commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van Oostenrijk, RumeuieServie en Bulgarije, benevens een vertegenwoordiger der europeesche com missie. Bij bet verdrag wordt aan Servie en Rumenie bet recht toegekend om onder-opzichters te benoemen voor die gedeelten van den Donau waar zij de rechten van Oeverstaten uitoefenen. Den 10 werd te Wycombe tot lid van het Lagerhuis gekozen de liberale candidaat Smith met 1105 stem men tegen 557 stemmen op den conservatieven can didaat Carson uitgebracht. Hoogerhuis. De minister van buitenlandscbe zaken verklaarde den 10, dat er in beginsel geene gewichtige bezwaren bestonden tegen het sluiten van een verJrag met Portugalwelk rijk bereid was vrije vaart en vrijen handel toe te staan op de Congo en andere ri vieren en zijn voor Mozambique geldend handelsstelsel op het geheele gebied toepasselijk te verklaren. Lagerhuis. Den 7 werd door den heer Anderson de twee ie lezing voorgesteld van het ontwerp tot wij ziging der wet tegen het mishandelen van dieren hoofdzakelijk met het doelom het duivenschieten voortaan te beletten. Verscheidene leden verdedigden het wensehelijke van dezen maatregel het schieten op duiven was een schandelijk en wreed spel. Er waren leden die erkenden vroeger zich daaraan schuldig te hebben gemaakt, doch dat zij daarmede geëindigd wa ren om den tegenzin dien dat schieten bij hen opge. „Kan ik dus het lijk niet «ien P" „Neen „Waarom niet?" „Ik wil het nietdat moet u genoeg zijn „Het is mij niet genoeg!" riep nu de overste met donderende stem. „Al deze bedienden roep ik tot ge tuigen, dat gij weigert, om mij het lijk uwer dochter te laten zien Ik wil en moet het zien want ik ben overtuigd dat gij een laag bedrog pleegt. Indien gij Sabiue niet vermoord hebt, kan zij niet dood zijn Een pop ligt daarboven in de paradekist! Ik wist het, toen ik het doodsbericht ontving, uwe weigering versterkt mij in mijn vermoeden Ik ben gekomen om u het masker van het gelaat te rukken om uw bedriegelijk spel aan het licht te brengen. Ik klaag ubaron von Anthold van laag onbeschaamd bedrog aan en ik zal die aanklacht voor het gerecht brengen zal al mijn invloed aanwenden, om het lijk te doen opgraven, indien gij weigertom mij naar de kist te brengen Antwoord mij Zijne Exellentie was toen de overste deze ontzet tende beschuldiging uitsprak, doodsb'eeb geworden, zijn gelaat vertrok vreeselijk zijne zwarte oogen schenen vlammen te schietenhoog opgerichtmet bevende hand met krampachtige bewegingen van den mond bleet hij eenige oogenblikken staan, daarop verhief hij plotseling zijn wandelstoken den overste daarmede een hevigen slag op het hoofd gevende riep hij met schorre stem „Dat is mijn antwoord Een oogenblik was deze sprakeloos van ontzet ting, toen wilde hij op Zijne Excellentie toeschieten. Wij snelden toe, wij mochten niet dulden, dat bijon zen heer in onze tegenwoordigheid sloeg. Wij tilden hem in het rijtuig eu hielden hem vast. „Gij zult mij voldoening geven riep de overste buiten zich zelf van woede met ons drieën konden wij hem nauwelijks vasthouden. „Voldoening zijt gij mij schuldig en ik zal die van u eischenantwoordde Zijne Excellentie nu plotseling wekt had. De minister voerde in zijne verdediging van het ontwerp o.a. aan dat de openbare meening het duivenschieten zonder eenigen twijfel veroordeeld had. Met 195 tegen 40 stemmen werd het ontwerp voor de 2e maal gelezen nadat de voorsteller zich bereid verklaard had zijn voorstel zoodanig te wijzigen dat het alleen op duivenschieten betrekkelijk zou zijn. Den 8 werden niet minder dan 65 vragen tot de regeering gericht. De laatste was van Northcote die zijne vroegere vraag herhaalde of de regeering gene gen was een dag te bepalen voor de behandeling zij ner motie, om een afzonderlijk onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder Pavnell c.s. ten vorigen jare uit de gevangenis ontslagen waren. Mi nister Gladstone die hem thans beantwoordde bleef weigeren. De zaak was reeds besproken en be oordeeld doch bovendien zou het op nieuw behandelen dezer zaak schadelijk zijn aan eene onpartijdige vervulling der taak van de rechterlijke macht in Ierland. Northcote antwoordde datzoo de regeering weigerdehij deze zaak niet zou kunnen bespreken maar dat de uit deze hardnekkige weigering te maken gevolgtrekkingen duidelijk genoeg waren. Den 9 kondigde het lid Gorst aan dat hij den 13 zou voorstellen te besluitendat het Huis de gru weldaden der Boeren betreurt en van meening is dat dadelijk krachtige stappen gedaan moeten worden om strenge nakoming van het verdrag van 1881 door de Transvaal te verzekeren en de rechten der inlanders te waarborgen. Ierland. De politie vond den 9 in het bassin van het dok 8 dolken, gelijk aan die beschreven door Ka- vanagh den koetsier der moordenaars van Cavendish en Burke. FRANKRIJK. De jury heeft den 7 den oneehten zoon van prins de Polignac die na te vergeefs zijn vader om geld te hebben gevraagd met ontvlambare minerale olie brand gesticht had in zijne woning, waar door eene schade van ongeveer f 5000 veroorzaakt was, vrijgesproken niettegenstaande zijne schuld volkomen bewezen was, welke uitspraak door het talrijke ter terechtzitting aanwezige publiek met vreugde vernomen werd. De handelingen van den vader, die bovendien niet zeer gezien is, schijnen tot die vrijspraak aanleiding te hebben gegeven. De hertog van Chartres vertrekt naar het Oosten. Hij beeft zijne 10 paarden waaronder zeer goede te Parijs verkocht. Een paard bracht 5000 op. Eene tooneelvoorstelling te Nancy ten voordeele van de noodlijdenden door de ovarstroomingen in den Elzas bracht ruim f 5500 op. De veiling der diamanten van Sarah Bernhardt bracht f 88000 op. Hare verschillende schuldeischers voeren nu strijd bij de rechterlijke macht over de vraag, aan wie dat bedrag toekomt. Volgens de République franfaise waren onder de weder kalm. „Morgen onmiddelijk na de begrafenis zal ik te D. komen. Dan zullen wij het verder uitmaken!" „Gij of ik Wij kunnen tezamen niet meer op deze aarde blijven riep de overste. „Zoo denk ik er ook over 1" antwoordde Zijne Excel lentie. „Tot weerziens dus tot onzen laatsten strijd." Na deze woorden keerde zjjne Excellentie naar het slot terug. De overste had zijne bedaardheid weder teruggekregen; wij kondeu hem loslaten en uit het rijtuig gaan. Hij zat een poos somber peinzend voor zich uittestaren en wendde zich daarop plotseling tot mij. „Dubois, hebt gij het lijk mijner nicht gezien vroeg hij. „Ja mijnheer de overste," antwoordde ik. „Wij allen heb ben het gezien. Wij hebben zoo even aan de kist ge beden." De overste schudde bij mijn antwoord twijfe lend bet hoofd en zag mij met zijne scherpe blauwe oogen doordringend aan. „En gij kunt dat bezweeren Dubois vroeg hij. „Gij kunt bezweeren dat bet lijk dat gij in de kist hebt zien leggen, dat mijner nicht is? Hebt gij haar gelaat gezien, hare trekken herkend? Bedenk u wel, Dubois, gij zult een eed voor het gerecht moeten afleggen." Ik was door die vragen geheel ontsteld terwijl ik ze niet bevestigend kon beantwoorden. Tot dat oogen blik was er geen twijfel bij mij opgekomen, maar plot seling scheen mij een licht op te gaan. Ik durfde niet antwoordenik schudde slechts met het hoofd. „Ja ik wist het welzeide de oversteen zich vervolgens tot de overige bedienden wendendedie rondom het rijtuig stondenvroeg hij ook hen. „Is er iemand onder udie het lijk miiner nicht zoo goed heeft gezien dat hij den eed kan afleggen Niemand antwoordde, maar allen schudden het hoofd. „Ik weet genoeg! Vooruit, postillon, naar F 1" riep nu de overste op schier verheugden toon. De postillon klapte met de zweep en in het volgende oogenblik verliet het rijtuig het slotplein. W ij keken zwijgend het wegrollende rijtuig na, eerst

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1