No. 32. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. VRIJDAG 16 M AAI1 T. 12) DE STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën: Bij deze Courant behoort een bijblad, bevattende het verslag van de zitting van den Gemeenteraad. Itamp te De uitgevers van dit blad zijn gaarne bereid giften hoe klein ook in ontvangst te nemen. IIEItMs. COST F, It ZOON. <S>fliciccl (Bcbeclte. fittttcnlanb. uhimiismi; («iiiam. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0 06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOONj Een vreeselijk onheil heeft het visschersdorp Moddergat ge- trofPen Van de 22 schepen, die den 5 deztr ter scholvangst uitzeildenzijn slechts 5 teruggekeerd. i)e overige zeventien zijn in den storm vin den volgenden nachtmet de geheele bemanning vergaan. 83 Mannen, waarvan vijftig hoofien van huisgezinnenkwamen in de golven om Omstreeks 200 we duwen en kinderenhebben echtgenootvader broeders of zonenallen hunne kostwinners verloren. Wie is in staat den jammer en de ellende te beschrijven 1 Toch kan het lot der nagelaten betrekkingen althans eenigzins verzacht wordendoor het dreigend gevaar van honger en ge brek zooveel mogelijk van hen af te wenden. De liefdadigheid onzer landgenooten is dikwijls, doch nooit te vergeefs ingeroepen. Zou de hulp, zoo menigmaal bij kleinere ongelukken aangebracht, geweigerd worden bij deze ontzettende ramp l)at is onmogelijk te verwachten. Met vast vertrouwen op goeden uitslagvragen wij dus ga ven ruime gaven voor die ongelukkigen. Dat allen zoowel meer als minder gegoeden van hunne offervaardigheid blijken doen! Wij, die den nood van nabij kennen, wij kunnen U de verzekering geven, dat, zoo onit, thans een milde hand hoog en dringend noodig is. Daar de ingezetenen van Mod dergat bijna uitsluitend van de vischvangst leven, is vooral hier toepasse'tjkwie spoedig geeftgeeft dubbel. Aid us de commissie die zich reeds ter ondersteuning der nagelaten betrekkingen gevormd heeft. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kenn.sdat op de gemeente-secretarie ter lezing is gelegd de staat, vermeldende volgens art. 81 2e lid der wet op het lager onderwijs de namen der kinderen hoven de fi en beneden de 12 jaren die niet gevonden zijn bij vergelijking van de lijsten der op 1 Januari schoolgaande kinderen met die der op dat tijdstip in de gemeente aanwe zige kinderen van dien leeftijd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Maart 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DENEMARKEN. Graaf Struensee, eerste minister in 1772wegens hoogverraad vervolgd en ter dood veroordeeld welk doodvonnis te Kopenhagen voltrok ken werd, schijnt eene verzegelde kist nagelaten te heb ben, die dezer dagen op last des Konings eerst geopend is. Hierin moeten verscheidene stukken gevonden zyn, die licht verspreiden over de gebeurtenissen dier dagen. DU1TSCHLAND. Pruisen. De minister van ma rine, generaal von Stosch die met prins Bismarck niet op een goeden voet stond en door den afgetreden minister van oorlog meestal gesteund werd, heeft mede zijn ontslag gevraagd. ENGELAND. De Koningin zal den 12 Mei de internationale visscherijtentoonstelling te Londen openen. Hoogerhuis. Den 13 werd door de regeering verklaard dat de gebeurtenissen in Bechuanalard wel niet licht geacht moesten worden, maar dat Engeland zich moet bepalen tot het richten van vertoogen bi] de transvaalsche regeering. De kosten eener leger macht van 2000 man zouden de krachten te boven gaan van het land, dat men wil o heipen. Lagerhuis. De onder-minister van buitenland- sche zaken bevestigde den 12, dat den 10 de vergade ring d«r mogendheden over het Donauvraagstuk haren arbeid tot een einde had gebracht. Het vastgestelde verdrag bestond uit 9 artikelen bovendien was een protocol onderteekend, dat gelijke kracht had als het verdrag. De minister van buitenl. zaken was verzocht, de besluiten aan de oeverstaten mede te deelen en ze tot toetreding uit te noodigen. De ratificatie was 6 maanden uitgesteld om die oeverstaten in de gele genheid te stellen van hunne toetreding te doen blijken. Verder was bij gemachtigd de gevolmachtigden op nieuw bijeen te roepen mocht hij zulks voor het be oogde doel noodig achten. De overeenkomst was gua- stig voor den engelschen handel en beantwoordde zoowel aan billijke eischen als aan het europeesche volkenrecht. Verder werd medegedeeld dat bij de regeering niets bekend was van de aankomst van een transch eskader in de wateren van Madagascar, doch dat het bericht der dagbladen dienaangaande waarschijnlijk juist zou zijn. Een engelsch oorlogschip bevond zich thans te Tamatave. Den 13 werd daaraan nog toege voegd dat van de fransche regeering geen bericht ontvangen wasdr.t zij bet plan. had de kusten van Madagascar te blokkeeren. Dairna lichtte het lid Gorst zijn aangekondigd voorstel betreffende de Trans vaal toe, welk voorstel door Cartwright bestreden werd Deze stelde als amendement voor, Engeland's hande lingen binnen de perken zijner bepaald onvermijdelijke verplichtingen te beperken. De beraadslaging werd ten slotte tot den 16 verdaagd. De minister van binnenl. zaken heeft verklaard, dat te Kaapstad 1015, te Natal 1560, in Zoeloeiand 430 man eugelsche tro pen aanwe/.ig waren. Onderweg waren er nog 94. Er waren dus in het geheel 309.1 man voor eiken gevorderden dienst in Zuid-Afrika beschikbaar. FRANKRIJK In de zitting van den gemeenteraad van Parijs van den 12 las de prefect van politie de besluiten voor, waarbij nietig verklaard zijn de raads besluiten, waarbij de wensch uilgesproken werd tot af schaffing der prefectuur van politie en tot het verlee- nen van amnestie voor de staatkundig veroordeelden van Lyon en Riorn. De raad nam in overweging een voorstel van bet lid Joffrin tot herstel der nationale garde, wapening van alle burgers, afdanking der politie, stichting van gemeentelijke werkplaatsen voor de werklieden, die zon der arbeid zijn en het verleenen van 250,000 als ondersteuning aan de werkliedenvereenigingen. Op de vraag van een lid over de ondoelmatigheid der maatregelen den 9 op sommige punten genomen, antwoordde de prefect van politiedat hij verant woordelijk was aan den minister van binnenlandsche zaken, maar aan den gemeenteraad geen rekenschap te geven had. Verscheidene deelnemers aan de ongeregeldheden op het plein voor het Hötel der invaiieden zijn van 6 dagen tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het geruchtdat president Gtévy zou aftreden is ongegrond bevonden. Het in eersten aanleg tegen de oproermakers gewe- v.ea vonnis is d or het bof van appel te Lyon voor 14 hunner bevestigd. Voor 17 werd de straf verminderd; niemand werd echter vrijgesproken. Bij de uitspraak bleef alles rustig. Senaat. Den 10 werd aangenomen het wetsont werp tot het nemen van maatregelen tegen de ver spreiding der druifluis in Algerië en verworpen het onlangs medegedeelde wetsvoorstel houdende strafbe palingen tegen het tweegevecht. De Saint Vallier vroeg den 13 aan de regeering in lichtingen over Frankrijk's koloniale ondernemingen, in het bizonder wat Tonking betrof. Hij achtte de bezetting daar an allernoodzakelijkst voor de voltooiing van die van Cochinchina. De minister eau buitenl. zaken antwoorddedat de regeering te dien aanzien besluiten genomen had waarvan aan den Senaat me- dedeeling zou geschieden na het Paasch-verlofbij de behandeling der credietaanvrage. Wij willen, zeide hij Tonking noch verlaten noch veroveren maar enkel zekere punten krachtig bezetten om te bewijzen, dit Frankrijk plan beeft daar te blijven tot bescher ming van landgenooten en vreemdelingen. Kamer. Den 10 werd de aanleg van het Noorder- kanaal by tweede lezing goedgekeurd. De minister van justitie bood in die zitting aan de onlangs aangekondigde 1 wetsontwerpen op de hervorming der rechterlijke macht, de bevoegdheid der vrederechters en de uitbrei ding van de rechtspraak der gezworenen tot correc- ticneele zaken. GRIEKENLAND. De oud-minister Koumoundou- ros is den 9 overleden. Den 10 hield de Kamer eene buitengewone zitting waarin met algemeene stemmen besloten werd hem op staatskosten te begraven. De minister president Trikoupis hield eene lofrede op hem: hij zette zijne verdiensten uiteen, wees op zijne vader landsliefde en stelde voor, dat de Kamer, ten teeken Uit het Hoogduitseh van ADOLF STRECKFUSS. Twaalf mannen uit het dorp droegen de kist van het slot naar de dorpskerk. Zijne Excellentie en aan weerszijden de baronnen Robert en Johan volgden het eerst, daarop alle voorname lieden, de geheele adel uit de omgeving; de bedienden van het slot sloten den langen stoet. De tuinman liep naast mij. Toen wij de slotpoort uittraden en in de breede beukenlaan, den langen, schitterenden stoet konden overzienfluisterde deze mij in de ooren zou de leelijketeringachtige kamenier wel ooit gedacht hebben dat aan haar arm lijk zooveel eer zou worden bewezen f" Nadat het lijk in het familiegraf was bijgezet en na afloop van de dienst in de dorpskerk waarmede de plechtigheid werd besloten, gebruikten de gasten een ontbijt in het slot en vertrokken daarop spoedig weder. Een uur later verliet ook zijne Excellentie het slot ik had eerst bevel gekregen om zijne Excellentie te vergezellen maar nog op het laatste oogenblik werd het anders besloten, ik moest op bet slot blijven, zijne Excellentie vertrok alleen. Na verloop van eenige dagen verspreidde zich plotse ling het gerucht op het slotdat tusscheu zijne Excel lentie en den overste von Werneburg te D. een duel had plaats gehad, waarbij de overste was doodgeschoten, de tuinman bracht het nieuwtje mede uit F., hij had het van docter Treu zelf gehoord. Alle bedienden waren diep geschoktwij hadden alle veel van den overste gehouden hij was altijd vriendelijk tegen ons en gaf steeds goede fooien dat hij nu door onzen heer was doodgeschotenboe zemde ons voor deze nog veel meer vrees in dan tot dusver. Wij hadden in de laatste dagen menig open hartig woord over de geschiedenis van freule Sabine gesproken nu hield dat echter plotseling op. Wij herinnerden ons allendat de overste den dood ge vonden had omdat hij als zijne overtuiging had uitge sproken dat freule Sabine niet gestorven was de tuin man de moedigste van ons verklaarde dat hij zich wachten zou om nog een woord over de geheele ge schiedenis te zeggen want onze heer was er juist de man naar, om ieder, die het waagde, een onvertogen woord over freule Sabine's dood te spreken als een hond dood te schieten. Zulk een voornaam heer mocht zich immers alles veroorloven, hem zou het gerecht wel laten loopen De tuinman scheen gelijk te hebben want zijne Excellentie kwam heel kalm op het slot terug; wel kreeg zijne Excellentie later eene straf, maar nadat hij drie maanden op de vesting als een groot heer had ge- leef 1, werd hem genade geschonken, nirttegenstaande bij toch zijn eigen zwager, ook een voornaam heer, had doodgeschoten. Dat heette eene straf, het was er echter geen dat weet ik het best, want ik heb zijne Excellentie ais zijn kamerdienaar op de vesting vergezeld en hem daar bediend. Het was slechts eene gevangenschap voor de leuszijne Excellentie kon vrij in de vesting rondwan delen bezoeken afleggen en menschen ontvangen, ge heel zooals hij wilde. Des tuinmans waarschuwing had ons voorzichtig ge maakt. Alleen in het geheimwanneer er tw-?e bij elkander waren die elkander heel goed kenden, werd er nog over de treurige geschiedenis var, freule Sabine gefluisterd, en vertelden wij elkander ook dat de over ste een zeer zonderling teatement had nagelaten. Iets meer nauwkeurigs heb ik daarover nooit vernomen, maar zooveel weet ik wel dat de overste dit testament den dag voor het duel heeft gemaakt en daarin als zijne overtuiging uitgesproken dat freule Sabme nog leefde. Hij zou haar en na haren dood hare misschien levende kinderen zijn gansche vermogen van ongeveer twee hon derd duizend gulden vermaakt, een beroemd advocaat tot executeur testamentair benoemd en voorgeschreven hebben, dat alle middelen moesten worden in het werk gesteld om freule Sabine's verblijf uit te vinden en gezorgd, dat haar de erfenis werd uitgekeerd. Veirtig jaren lang, van den sterfdag van den overste af, zou, wan neer freule Sabine niet werd gevonden het geheele vermogen voor haar door den executeur-testamentair beheerd worden waren na verloop van die veertig jaren noch freule Sabine, noch hare misschien levende kinderen ontdekt zou mijnheer uw vader, baron Robert, erfgenaam worden. Baron Johan moet door den overste geheel van de erfenis zijn uitgesloten omdat hij verdacht werd van medeplichtigheid aan bet zijne Excellentie ten laste gelegde bedrog. Of het testament juist luidde zooals ik verteld heb, durf ik niet met zekerheid zeggen maar zeker is het, dat de justitieraad Meuding te D. nog op den huidigen dag het vermogen van den overste beheerten eerst eenige dagen geleden heeft mijnheer uw vader open hartig met mevrouw uwe moeder er over gesproken dat alle zorgen voor hem voorbij zouden zijn, indien het hem slechts gelukte, om zicb de volgende drie maanden staande te houden. Dan waren de veertig jaren verloopen en zou hij de door rente op rente hoogst aauzienlijke geworden erfenis mogen aanvaarden. Dat was het, mijnheer de baron, betgeen ik u had te vertellenzoo sloot de kamerdienaar zijn lang verhaal. „Het heeft mij reeds lang op de tong gele gen omdat ik het als mijn plicht beschouwdeu of mijnheer den luitenant de geschiedenis te vertellen maar gij waart er niet, en uw broeder nu, uw broeder kijkt altijd zoo vroolijk en gelukkig dat ik meende, dat voor hem zulk eene treurige geschiedenis, die zelfs een ernstig man het hart zwaar maakt, niet geschikt was. Daarom heb ik gewacht, totdat u van uwe reis teruggekeerd waartmijnbeer de baron Ik heb ook menigmaal gevreesdtdat ik zou kunnen

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1