Btnnenlanb.. ran rouw, hare werkzaamheden 5 dagen zou schoreen, welk voorstel mede met algemeene stemmen aangeno men werd. ITALIË. Den 10 had eene zeer onstuimige Kamer zitting plaats. Mingbetti keurde zeer sterk af, dat de minister van buitenlandsche zaken Mancini het gun stige oogenblik had laten voorbygaan om bij de gebeur tenissen in Egypte het door Engeland aangeboden bond genootschap aan te nemen, om dat rijk samen te bezetten. Italics gezant te Londen bad aan den engelschen mi nister van buitenlandsche zaken verklaard, dat Italië te zwak was om troepen naar Afrika te zendeu en zulk eene houding was onvaderlandslievend. De Kamer zou even als Oostenrijk en Duits<*hland dat bondge nootschap goedgekeurd hebben. Prins Bismarck had Engeland ook langs diplomatieken weg ondersteund. De afgevaardigde Sonninobehoorende tot de regee- ring8meerderheidwas hetzelfde gevoelen toegedaan en keurde vooral de houding van den gezant te Londen af. De minister antwoordde daarop verontwaardigd dat Italië wel tat het bondgenootschap bereid was ge weest. en zelfs 25000 man marschvaardig had gehad, maar dat toen in den ministerraad de bezwaren van gelde- lijken aard de boven hand hadden behouden, want het deelnemen aan dien tocht zou in 6 maanden 25,000,000 verslonden hebben. Sonnino had by de beschuldiging tegen den gezant onwaarheid gesproken. Deze afge vaardigde las daarop uit het engelscbe blaauwe boek voor de door den gezant gebezigde uitdrukkingen zooals hij ze had aangehaald. Hij zeide ten slotte, dat nu bleek, dat de minister van buitenlandsche zaken dat boek niet eens gelezen had. Onder geweldige opschudding ging de Kamer uiteen. ringen zullen zijn verhooging der invoerrechten met 8 a 20 0/o afzonderlijk tarief voor fcleinoodiën af schaffing van doorvoerrechten voor artikelen van de eene haven naar de andere gezonden wordende. De verwachting isdat de vaststelling van het tarief niet vele moeielijkheden zal ondervinden. RUSLAND. De maag en ingewanden van wijlen vorst Gortschakoff zullen op last der jus.itie chemisch onderzocht worden. Er schijnt aan vergiftiging gedacht te worden. Mevrouw Braun sedert eenige jaren zijne vriendin en ten huize van welke dame hij den 16 Fe bruari ziek werd tijdens een aan haar gebracht bezoek, dringt zeer op onderzoek aan. De zelfmoord van den oud-minister MakofF, onlangs benoemd tot voorzitter der commissie voor de herziening der wetgeving omtrent de israëlieten, wordtin verband gebracht met verduisteringen van geld gepleegd door het hoofd van het postwezen, Persilieff, toen hij in 1879 directeur der kanselarij bij het ministerie van bin- nenlandsche zaken onder minister Makoff was. O. a. zou eene som van 30,000 roebels in liet district Samara bijeengebracht voor de nagelaten betrekkingen der ge sneuvelde krijgslieden, met verantwoord zijn. Hoewel dat bedrag omniddelijk aangezuiverd werd, gelastte de Keizer dat Persilieff onmiddelijk voor den Senaat te recht zou staan. Eene door hem aangewende poging om zich van kant te maken misluktemet een dolk bracht hij zich eene niet gevaarlijke wonde toe. Dat MakofFs zelfmoord vooraf beraamd was, blijkt hieruit, dat hij alles te voren in orde gebracht en alle noodige beschikkingen gemaakt had. Hij had des avonds bezoek gehad en na dien tijd eenige brieven geschreven op zijne schrijftafel lag een bijbel. De kogel bleef in de hersenen zitten en veroorzaakte den onmiddelijken dood. Hij laat eene weduwe met 2 dochters en eer. zoon na De Keizer, die den 10 op zijn 38 verjaardag te Petersburg eene voorstelling, uitsluitend voor de leer lingen der lagere scholen, bijwoonde gaat zelf te Mos kou de toebereidselen voor de krooning in oogenschouw nemen. SPANJE. Met 128 tegen 32 stemmen heeft de Kamer, bij gelegenheid van de behandeling van het regeeringsvoorstel tot het betalen van schadevergoeding aan de fransehen in Spanjedie tijdens den Carlisten- oorlog nadeel leden een voorstelom die uitbetaling alsnog uittestellen verworpen. TURKIJE. De Porte zal voor gouverneur van den Libanon twee eandidaten stellen namelijk Nasri-bey en Karatheodori-pacha. Do handelsverdragen met BelgieSpanje, Noord- Amerika, Zweden en Noorwegen, Nederland en De nemarken loopen den 12 Maart 1884 af en in verband daarmede werd den 12 bekend gemaakt dat met die Staten gelijktijdig onderhandeld zou worden over de wijzigingen van het tarief. De voornaamste veraade- sterven, voordat ik u alles had verteld, want de ouder dom laat zich reeds terdege gevoelen nu heb ik ech ter Gode zij dank mijn hart kunnen uitspreken en weet gij alles." Met gespannen aandacht had Herman het lange verhaal van den ouden Dubois aangehoord het maakte hem menige raadselachtige opmerking duidelijkdie hem naar aanleiding van dat donkere punt in de fami liegeschiedenis der Antholds was gemaakt, en toch was alles hem nog niet recht helder. Was niet uit Dubois' woorden optemaken dat deze niet aan den dood der ongelukkige Sabine geloofde? Lag werkelijk in het familiegrat des Antholds het lijk der kamenier? Hadden zijne Excellentie en zijn oudste zoon gezamen lijk een schandelijk bedrog gepleegd om een vergrijp jegens de eer der familie te bestrallen eu Sabine van den wereld te doen verdwijnen Zulk een misdaad van den vader jegens zijne dochtervan den broeder jegens zijne zuster, was te onnatuurlijk, te gruwelijk, dan dat Herman het kon gelooven Maar waren er in het eenvoudige verbaal van den ouden kamerdienaar niet vele punten tot gegrond vermoeden? Was het denkbaar, dat de overste van "Werneburg zoo vast overtuigd was, van het nog in leven zijn zijner nicht, dat hij haar zijn geheele vermogen naliet zonder dat hij er reden voor had En het testament bestond wer kelijk, daaraan twijfelde Herman niethet verklaarde hem nu, waarom zijn vader zoo dringend een kort uitstel van slechts drie maanden van hem eischte. „Gij weet alles 1" zoo had Dubois zijn verhaal besloten; maar Herman wist nog niet alles veel moest nog worden opgehelderd. Wordt vervolgd. EGYPTE. Het engelscbe leger wordt op 6000 man terug geb acht. Een regiment infanterie gaat naar Malta, een ander naar Gibraltar, terwijl eene batterij artillerie en eene compagnie der genie naar Engeland terugkeeren. YEREENIGDE STATEN. De geneesheeren hebben den minister van financiën Folger, die aan moeras koortsen lijdt, aangeraden, eene zeereis te ondernemen. President Arthur, die zwaar verkouden is, begeeft zich tot herstel zijner verkoudheid naar fort Monroe. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij het ontwerp tot regeling van de bestemming der voordeelige sloten van de jaren 1874 75 en 80 a 9,304,054,29^ en van het Dog beschikbaar gedeelte, groot 26, '52,177.39 der geldleening van 1878, wor den gedekt de tekorten over de jaren 1876 77 78 en 79 a 31,803,998,72% en het overschot toege voegd aan de middelen van het dienstjaar 1882 .^in verband waarmede het bedrag waarvoor vlottende schuld ban worden uitgegeven verminderd wordt met 4,200 000. In den avond van den 7 heeft in eene sloot aan den Nijleveldspolder te Nieuwland eene worsteling op leven en dood plaats gehad welke 3 kwartier duurde, tusschen 3 overvallen, met een geladen geweer en mes- seu gewapende jachtstroopers en 2 veldwachters. Het geweer werd den stroopers ontwrongen maar 'het ge lukte hunaan de gewond geraakte veldwachters te ontkomen. In den avond van den 9 is de heer Timmermans, lid van den gemeenteraad van Hom op den weg van' Roermonde door H. S. uit die stad aangevallen en door messteken zwaar verwond. De dader is gevlucht. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 9 besloten aan het gemeentebestuur mede te dee- len dat zij zoo overtuigd is van de noodzakelijkheid der aansluiting van Amsterdam aan het net der staats spoorwegen dat zij met zekere voorliefde van het plan van den directeur-generaal der Exploitatie-maat schappij heeft kennis genomen. In den nacht van 910 Maart zijn in hechtenis genomen de dief en 3 helers van gr anzakken uit de stoommeellabriek van de firma Koecblin en Co., aan de Geestbrug nabij 's Gravenhage. 's Morgens waren reeds 1500 zakken in beslag genomen. De Prov. Staten van Zuidholland hebben den 10 met groote meerderheid beslotende 2e. Kamer te verzoeken om bet wetsontwerp tot verbinding van den Hollandschen IJgei met de Gouwe, als onderdeel van den waterweg Amsterdam—Rotterdam, dus te wijzigen, dut de vaart de kom der gemeente Gouda meer nadert.' Tevens is, op voorstel van den heer Patijn in over eenstemming met Gedep. Staten, met 45 tegen 17stemmen besloten, dat de overweging der vraag, of' het subsidie aanbod van 1% miljoen voor de verbetering van den waterweg in den zin der door de Staten voorgestane richting zal worden gestand gedaan, eerst te pas komt, nadat door de wetgevende macht aangaande de rich ting zal zijn beslist. De commissie uit de Staten wensehte het subsidie ook toe te staan in geval de richting niet volgens den wensch van Gedep. Staten genomen werd. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 10, op voorstel van B. en W., besloten, aan den heer B. Brou wer een subsidie van 1000 te verleeneu voor de in den loop van dit jaar te houden internationale wed rennen en barddraverijen. De gemeenteraad van Tiel heeft den 10 besloten tot het uitschrijven eener 4£ p. ets. leening van ƒ2 16,000, waarvan 168,000 in conversie voor oude 5 p. ets. leeningen en 48,000 voor bet bouwen eener school op Zandwijk en andere openbare werken. In den avond van den 11 is bij den spekslager B. Schrage, in de Dapperstraat, buiten de Muider- poort te Amsterdam, terwijl de bewoners afwezig waren, inbraak en diefstal van ongeveer 800 en van eenige worsten en spek gepleegd. In den nacht van 11—12 is door den storm een groot gat geslagen in den Westkappelschen zeedijk. Den 12 is in de fabriek van den heer v. d Made te Amsterdam een werkman in aanraking gekomen met eene der machines, eenige malen in de rondte geslin gerd en deerlijk verwond. Hij overleed in het gasthuis. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 12 beslo ten tot geheele verbouwing en verbetering der gemeente gasfabriek waardoor eene leening zal gesloten worden van 150,000, verdeeld in 3 seriën elk van ƒ50,000; eu voorts tot het plaatsen van eene nieuwe soort van koperen wijzerplaten op den in aanbouw zijnden nieuwen toren om ook bij avond op de klok te kunnen zien. Den 12 is de stoomtram te Gorredijk in de bocht der dorpsstraat gestooten op eene terugkomende loco motief, die vooruitgezondeD was om door heen en weder rijden de rails vrij van sneeuw te houden. De beide locomotieven en de personenwagen werden deerlijk ge havend maar de passagiers kwamen met den schrik vrij. Men beweertdat op geen der beide locomotieven de schel geroerd is. Den 13 zijn tot hoofdingelanden van den polder Heerhugowaard gekozen de heeren P. Smit en J. de Groot Jz. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 13, met 19 tegen 13 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., om het in werking treden van het contract betreffende het gemeentebadhuis te schorsen tot 1 Januari 1884, en die inrichting met de buitenbaden tot dat tijdstip ondershands te verpachten aan de heeren Cobliin c.s., voor 25000 benevenB 5 t. h. van het bedrag van den inventaris en der onderhoudskosten. Op voorstel van den heer de Brauw werd voorts be sloten de uitgifte in erfpacht te doen vervallen, indien het contract deswege niet vóór 1°. Mei onderteekend wordt. De beer C. Pott te Dimmen heeft op den ten- toonstelling van vee en pluimgedierte te Rotterdam, den 13, een eersten prijs behaald voor een met bard voeder gemesten oster zwaarte van 924 ponden. Voor ge mest vee werd een tweede prijs bthaald door den heer C. J. Blauwboer Jr. te Wieringerwaard terwijl daar voor derde prijzen ten deel vielen aan de heeren J. en P. W it te Beemster. Ter tentoonstelling waren ingo- zonden 131 nummers vee en 234 nummers pluimgedierte. In den storm van 6—7 Maart is ter hoogte van Gaast in de Zuiderzee gestrand het groninger tjalkschip Alida geladen met gerstop het wrak waarvan door een paar makkumer schippers is gevonden het lijk van een man. In de kajuit bevonden zich vermoedelijk meerdere lijken aangezien kinderklompen op het wrak werden gevonden. Nabij Terschelling is in den storm nacht gezonken een te Makkum tehuis behoorend vaar- tuig in dienst van de Friesche Stoomschelpvisscherij. Het lijk van den schipper, die eene weduwe met 3 kinderen nalaat, werd 's morgens vastgebonden inden mast gevoncen. De knecht had den dood in de golven gevonden. Te Paessens heeft eene moeder door den storm 3 zoons en 1 schoonzoon allen visscherlieden verloren, 's Konings commissaris in Friesland heeft onderscheidene personen uitgenoodigd om zich met hem te vereenigen tot eene commissiedie middelen zal beramen om den toestand der ongelukkige nageblevenen te Moddergat en Paessens te verzachten. Het aantal weduwen en weezen te Scheveningen is door den storm met 19 en 45 vermeerderd zoodat de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte sebeveningsche visschers hare zorgen thans over 105 weduwen en 171 weezen heeft uit te strekken. Jaarlijks is daarvoor ongeveer 10,000 noodig, en alleen de laatste rampen hebben de behoeften met ƒ3500 per jaar doen toenemen. Eene kerkcollecte aldaar voor de weduwen en weezen heeft 160,65% opgebracht. Door den storm van den 11 is veel schade toe gebracht aan het wrak van het by IJmuiden gestrande schip Vesta. Het heeft geheel onder water gezeten en is naar zee overgeslagen waardoor de lossing zeer wordt bemoeilijkt. Sedert jaren is er op aangedrongendat niet slechts de weduwen en weezen van officieren van de ambtenaren der ministeriëD en van de ingenieurs en opzichters van den Waterstaat, maar van alle ambte naren zouden deelen in de uitkeeringen van het 34 miljoen rijke pensioenfonds, dat allen door hunne stor tingen hebben bijeengebracht en waarvoor in dit jaar wederom 1,388,900 op het Grootboek zal belegd wor den. Eene staatscommissie is benoemd en heeft de groote moeilijkheid bevredigend opgelost, om 's Rijks geldelijk belang in overeenstemming te brengen met de draagkracht der ambtenaren maar het verwachte wets voorstel werd niet ingediend. Eene poging bij den afgetreden minister van financiën om hem te bewegen hiertoe over te gaan, werd beantwoord met de toezeg- gingdat zulks zou geschieden na de afdoening der staatsbegrooting. Het bestuur van het Pensioen verbond heeft dezer dagen het verzoek herhaald bij een adres dat de opvolger van den minister in diens nalatenschap vinden zalen hem moge aansporen spoedig de lang gewenschte zaak tot een goed einde te brengen. -De gemeenteraad van Aarlanderveen beeft aan Gedep. Staten van Zuidholland een adres gericht, waar in opgekomen wordt tegen het voornemen om bij do verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam met afwijking van het oorspronkelijk plan van de beeren Conrad en v. d Yegtniet te volgen het bestaande vaarwater tusschen de dorpen Aarlun- derveen en Alphen. D® Vereeniging van en voor nederlandsche indus- triëelen heeftter verbetering der bestaande regeling in zake aanbestedingen en leveringen voor het Rijk en ter voorkoming van verkeerdheden en misbruiken, den Koning bij adres verzocht, eene commissie van onafhankelijke deskundigen te benoemen tot het ont werpen van een volledig stel algemeene voorwaarden waarnaar de departementen van algemeen bestuur en de onder deze ressorteerende vertakkingen zich voor taan bij alle aanbestedingen en leveringen zullen heb ben te gedragen. Het Baldo of reservefonds der opgeheven Nuts- spaarbank te Colborn, groot ƒ254,881 is met 45,11^ van bet saldo van p.m. 60 der vroeger opgeheven departementale naai- en breischool belegd in de Plat- telandsche Bank fe Barsingerhorn om de renten te doen strekken ten voordeeie der volksbibliotheek en mocht deze geene uitbreiding of herstelling behoeven, voor het houden van volksvoorlezingen. Besluit het departement zelf tot ontbinding, dan vervallen de 3<j0 aan de herv. kerk te Colhorn. Aangaande de bij het faillissement der kassiers firma Wolters te Yenloo verloren kapitalen der Heutz-stichting en der r. c. armen aldaar, zal men thans het prioriteitsrecht in toepassing brengen. Voor het examen in nuttige handwerken uitge schreven door de vereeniging „Tesselschadehebben zich aangemeld 96 eandidaten. Geslaagd is mej. J. Godvliet, van Hoorn. Te Rotterdam is de eerste steen gelegd van de zesde diaconieschool met bewaarschoolaan den Goud- schen Rijweg. Dit gebouw is met den grond en het meublement geschonken aan regenten van de diaconie scholen der ned. herv. gemeente door den heer P. E. Arent. B. en W. van Amsterdam hebben den gemeen teraad voorgesteld om een nieuw gymnasium-gebouw te stichten aan de Leidsche kade nabij de Leidsche barrière, daar het tegenwoordig locaal aan den Singel bij den Heiligenweg te klein ïb geworden voor het den

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2