Bijblad van de ASkmaarsche Courant, 1881 [AART. van Yrydag, 16 Maart 1883. denis gend pi zijn gegt 'one Advertentiën: ËuilcttUub. I- G E M E E N T R A A D. No. 3, Zitting van Woensdag 14 Maart 1883. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. De Voorzitter stelt voor, in de notulen dezer vergadering aan te teekenendat hij zijn erkentelijkea dank betuigt voor de menigvuldige blijken van waardeering, den 15 Pebruari j.l. bij gelegenheid zijner 25jarige ambtsvervulling als burgemeester ontvangen van de ingezetenen in het algemeenvan de leden van den raad en den secretaris in het bizondervan de amb tenaren en boden in dienst der gemeentevan de marktschip pers van de kaasdragersvan de aannemersvan zijne vele vrienden en kennissenbinnen en buiten deze gemeente woon achtig en van de weezen der beide in deze gemeente bestaande gestichtenwaardoor die dag voor hem en de zijnen tot een gelukkigen en onvergetelijken dag is gemaakt. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 3. Deelt de Voorzitter mededat a. op 6 Eebr. voor t 51,15 aan snoeisel verkocht is; b 13 het grasgewas in den hout en de plantsoenen verpacht is voor f 529,10, en eenige boschgronden ter be- pooting met aardappelen voor 26.15 c. reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld is de rekening der Kamer van Koophandel over 1882. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 4. Brief ten geleide der goedgekeurde gemeentebegrooting voor 1883. 5. Bericht, dat de minister van binuenlandsche zaken het voorschot dezer gemeente krachtens art. 45 der wet op het lager onderwijs voor 1883 bepaald heeft op f 13153,50. Nos. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 6. Jaarverslag der commissie van toezicht op het lager on derwijs omtrent den toestand van dat onderwijs in 1882. 7. Jaarverslag der commissie van toezicht op het museum over 1882. Die inrichting werd in dat jaar bezocht door 106 personen tegen betaling van 0,25, 76 personen tegen 0,10 en door 309 personen kosteloos. Nos. 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Verzoek van regenten van het burgerweeshuisom mach tiging tot het doen van af- en overschrijvingen in hunne be grooting voor 1882. 9. Brief van het bestuur der bad- en zweminrichting ten geleide der rekening over de diensten 1880/1 en 1881/2, onder bijvoeging van het aan de aandeelhouders uitgebrachte verslag, van de uitkomsten der exploitatie enz., met verzoek hst bedrag, dat te kort ontvangen is, om de rente ad 450,aan de aandeelhouders te kunnen betalen, groot t 336,05 van welk tekort buitengewone omstandigheden hoofdzakelijk de oorzaak zijnaan het bestuur te willen voldoen. Nos. 8 en 9 gesteld ia handen der commissie van financiën om bericht en raad 10. Brief van den Directeur der Alkmaarsche Pijpgascom- pagnie, waarbij hij, ouder mededeeling, dat hij na 13 Dec. 1.1., toen door zijn weigerend schrijven de onderhandelingen met de raadscommissie af brakenniets meer vernemen mochtver zoekt op grond dat de tijdvoor het voeren der onderhande lingen bepaaldreeds lang overschreden is en het oogenblik nadert tot het aanbesteden der steenkolenvoor den dienst van dit jaar benoodigdalsmede voor het bestellen van ver schillende andere behoeftentot eene beslissing te komen om trent het al of niet voortzetten der gasfabriek door de Alk maarsche pijpgascompagnie. Hij verzoekt daarom beleefdzoo spoedig mogelijk immers vóór 15 Maart a.s., uit te maken of het door de Aikmaafsche pijpgascompagnie aangebodene en gesteldedat hij nog steeds bereid is gestand te doenden Raad aannemelijk voorkomt of niet en in bet laatste geval te willen overgaan tot het benoemen der in art. 32 van het be staande contract bedoelde deskundigen. Aangehouden, om daarop zooveel acht te slaan als de raad zal vermeenen te behoorenwanneer het rapport der commissie aan de orde der beraadslaging komt. 11. Adres van P. Brugmandaarbij nogmaals afrekening vragende van de aannemingsom der gebouwen voor de gemeente reiniging. Gaateli in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. verzinsel .„u uud. o uiuuu, nci - pen op de nagedachtenis van den strengen trotschen geheimraad van Anthold mijn grootvader Dubois stond bij deze woorden verschrikt van zijne Btoel op en riep op angstigen toon „Bij God ik zweer u mijnheer de baron maar Herman viel hem in de rede. „Verontrubt u niet, oude Dubois", zeide bij vrien delijk. „U beschuldig ik niet. In ken u sinds mijne kindsheid en weetdat gij mij zeker niet zult voor liegen. Gij meent, wat gij zegt, het zal niet bij u opkomen om uwen beer te belasteren. Gij hebt mij slechts verteld wat gij beleefd hebt of meent te heb ben beleefd, daarvan ben ik overtuigd, echter niet, dat alles zich juist zoo heeft toegedragen als uwe verbeelding het zich heeft voorgespiegeld. Had doc- ter Treu werkelijkzooals uit uw verbaal zou zijn optemaken niet de kamenier, maar mijne ongelukkige tante Sabine toenmaals van \Varnitz weggevoerd, dan zou deze toch zeker later wel eens een teeken van leven hebben gegeven. Hebt gij ooit daarvan iets gehoord?" „Nooitmijnheer de baron maar de kamenier dar freule is sinds dien nacht spoorloos verdwenen. Doc- ter Meudingde tegenwoordige justitieraadde execu teur-testamentair heeft zich veel moeite gegeven om haar verblijfplaats uittevorschenhij heeft zelfs in de couranten eene beiooning uitgeloofdmaar alles was vergeefsch." i 12. Verzoek van H. M. Geerlingom eervol ontslag als kweekeling bij bet onderwijs in vrouwelijke handwerken aan de openbare le tusscbenscbooltegen 1 Mei a.s. Eervol verleend onder de gewone bepalingen. 13. Adres, onderteeken'd door 176 ingezetenen, houdende verzoek om bij de behandeling der gaskwestie, in het belang van het algemeentot gemeente-exploitatie te besluiten. De 1 slechte kwaliteit der gas, waarmede men zich moet te vreden i stellen bij eene dure branding, nog voorbij loopende het mo nopolie, dat de Alkm. pijpgascompagnie sedert zoovele jaren j in handen heeft gehad, zijn enkel wel voldoende argumenten tot dit verzoek. Aangehouden om daarop zooveel acht te slaan als de raad vermeent te behooren wanneer het rapport der commissie aan de orde der beraadslaging komt. 14. Verzoek van R. Hofmeester, om het vuile water uit zijn perceel aan de PaardensteegNo. 4door middel van buizen af te voeren naar het gemeente-rioo'. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 15. Verzoek van J. Stamperius om eervol ontslag als onder wijzer aan de openbare burgerschool. Verleend met ingang van 1 Mei 1883 of zooveel vroeger als in de vacature moebt zijn voorzien. 16. Verzoek van Regenten van bet burgerweesbuis om mach tiging tot het afstaan in eigendom aan de gemeente Alkmaar van de aan het burgerweeshuis behoorende schilderij van Cesar van Everdingen, voorstellende liet portret van Wolbrand Glijnisz de Jongh, thans reeds in gebruikleen aan het museum gegeven, dat in slechten toestand verkeert en eene kostbare herstelling behoeft, waarvoor regenten de uitgaaf niet ten laste van het gesticht vermeenen te mogen brengenmits de gemeente de kosten van herstel voor hare rekening neemt. Met algemeene stemmen het geschenk onder de gestelde voorwaarden aangenomen. 17- Rapport der commissie van financiën op het verzoek der afdeeling Alkmaar van de Hollandscke maatschappij van Lsnd- bouw om geldelijke subsidie voor de door haar op 16 Maart te I houden tentoonstelling van vet en fokvee. Eenparig is de commissie van oordeel, dit ook ditmaal voor zoodanige ten toonstelling eene bijdrage moet worden verleend en zij stelt j daarom voor, aan de afdeeling eene subsidie van 160 te ver- leenente vereffenen op den post voor onvoorziene uitgaven onverminderd het gebruik van liet Dodenveld cn van palen en j lijnen, door Burg. enWetb. reeds toegestaan. Aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 18. Rapport op het bezwaarschrift van W. Holman legen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1»82 groot f 29,22 voor een jaar. Het voorstel strekt om afwijzend op het verzoek te beschik ken op grond dat zijn aanslag goed overeenkomstig de voor schriften der verordening berekend is. Atwijzend op het verzoek beschikt. 19. Rapport op de bezwaarschriften van J. Vader en mej. D. A. C. van de Velde tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1882, groot 9,58 en f 37,84. Het voorstel strekt om afwijzend op die verzoekschriften te beschik ken op grond dat de aanslag van beide personen goed over eenkomstig de voorschriften der verordening berekend is, en dat veranderingen in den loop van een dienstjaar door verhui zing geen invloed op den aanslag uitoefenen, zijnde het ver zoekschrift van mej. v. d. Velde bovendien veel te laat ingediend. De laatste dag voor het indienen van bezwaarschriften was 15 October 1882. Afwijzend op de verzoeken beschikt. 20. Rapport op een verzoek van Leo M. de Eouw, koop man alhier, om vergunning tot het bouwen van twee houten loodsen op zijn terrein, genaamd het «Schelvischjetot ber ging van steenkolen. Het voorstel strekt om de vergunning tot wederopzegging toe onder de gewone voorwaarden te ver- leenen. Aangenomen 21. Rapport op een verzoek van T. Diepen, pompenmaker alhier om vergunning tot het afvoeren van vuil-en hemelwater uit zijne drie aan het plantsoen, tusschen het Klein Nieuwland en de Westerburgstraat, te bouweu perceelen door middel van een riool naar het gemeente-riool. Het voorstel strekt, om de vergunning tot wederopzegging toe onder de gewone voorwaar den te verleenen. Aangenomen. 22. Brief, houdende mededeeling, dat de Minister van Justitie verzocht heeft, uitvoering te willen geven aan de in 1882 gedane bereidverklaringom aan den Staat der Nader- »uu uüu i»»CTicucuo terwijl mj opnieuw ueweeraeaas freule Sabine nog leefde hij bracht het werkelijk zoo ver, dat de scheiding vertraagd werd. Toen echter baron Johan de verklaring van overlijden overlegde en met een eed verklaarde, dat bij zelt, met behulp van juffrouw Scbulze de doode in de kist had gelegd toen ook doeter Treu de verklaring aflegde dat hij de zieke tot aan haren dood had behandeld en bereid was, een eed daarvoor afteleggenwerd docter Meuding's eisch van de hand gewezen. Hij eischte nog de be vestiging van juffrouw Schulze maar deze was even min uittevinden als de kamenier. Om de laatste ont stonden nog moeielijkhedendocter Treu moest in lichting geven waar zij was gebleven nadat hij met haar het slot had verlaten. Hij zeide dat een voer man die nog in dienzeifden nacht van F. naar D. was gereden de zieke had medegenomen met de be lofte baar naar het ziekenhuis te trengen en hij sedert niets meer van haar had gehoord vermoedelijk zou zij wel in het ziekenhuis gestorven zijn. Hij gaf ook den naam van den voerman op, maar deze bon niet als getuige worden opgeroependaar hij intusschen ge storven was. Alle pogingen van docter Meudingom voortzetting van het onderzoek te verkrijgen waren te vergeefsch. Door de rechtbank werd het feit, dat freule Sabine gestorven was, ais bewezen aangenomen en de scheiding des boedels had plaatszooals zijne Excellentie het beschikt had. Baron Johan kreeg MNT ,75; iedere regel meer 0,15. latsruimte. de Uitgevers HEBMs. COS- wil eerbiedigen dan hetwelk uit eigen en, nuttigen arbeid is voortgevloeid, en leien om haar doel te bereiken ook vuur, opnoemt. Een geheime rechtbank wijst; rgers aan die tot voorbeeld en afschrik of wel om eigene voor onrechtvaardig adelingen gestraft moeten worden, bepaalt i draagt de uitvoering op aan het lid of het genootschap die zij daartoe het meest et geschiktst achten wee den verrader gehoorzaamt of eenig geheim verklapt, n wij een dergelijk genootschap werkzaam, ad tegen Engelsche regeeringspersonen en jn allen die hun bijstaan en met hen ten slotte van al die geheime genootschap- Zal de beslaande orde van zaken zich kunnen handhaven Zullen deze legers ilijken in aantal toenemen of verminde- r inzichtwegneming van bestaande on- a onrechtvaardigheden algemeene lots- betere verdeeling van de vruchten van scharen van verbitterden doen slinken? 1 een gewelddadige omkeering der maat- irhoudingen hier en daar het begin moe- een nieuwen toestand? Wij weten het 'ij hebben geen reden om vooralsnog te de zegepraal van liet gezond verstand gen wil om verbetering aan te brengen ts mogelijk is, bij voldoende belangstel- t van anderen om ook van eigen voor- iefehjkheden opofferingen te doen waar belang het eischtwij wanhopen niet kheid eener bevredigende, niet geweld ig, al mogen ook bier en daar, nood- ingen van deze in 't verborgen werkende kunnen uitblijven. AND. Den 14 werd het stoffelijk over- rst Go tschakoff in de russische kapel oornaamste overheden en de te Baden- ige vorstelijke personen woonden de van den 8 is de afdeeling persoonlijke ministerie van oorlog overgebracht naar binet des Keizers aan het hoofd waar- raai von Albedijll, bet vroegere hoofd aan De Keizer geeft dus voortaan rechtstreeks an die afdeeling. Generaal Verdij Du- der algemeene afdeeling aan het minis- og en een der oudste medewerkers van minister, vroeg en kreeg ook zijn ont- lering van den afgetreden ministerdat ;evoelen bestond over verscheidene be- wordt dus reeds bewaarheid. de beide groote goederen in Polen 'aarde hadden dan Warnitz, Boven- en adie mijnheer uw vader erfde. Er geen zegen op de erfenis. Het duurde g of de poolsche goederen waren door >o met schulden bezwaarddat hij ze iuden kon hij had zich niets aan zijne gelegen liggen en het beheer aan on- overgelatenterwijl hij zelf met zijne ene poolsche gravinvan de eene bad plaats naar de aodere reisde; bij gaf het geld met handen vol uit en toen hij aan het einde was, toen maar men spreekt over zulke zaken liever nietik moet maar zwijgen mijnheer uw vader zou het mij nooit vergeven wanneer hij hoordedat ik van zijn broeder had verteld." „Gij hebt te veel gezegd om niet alles te moeten zeggeD I" antwoordde Herman ernstig. „Ik wil einde lijk eens een helderen blik hebben in die treurige fa miliegeschiedenis. Op den stamboom staat onder den naam van oom Johan een kruis met het jaartal niet dat hij getrouwd is geweest. Wairom is zijn huwelijk niet vermeld Ik heb nooit kunnen vernemenwaar en hoe bij gestorven is mijn vader heeft mij dat nooit willen ophelderen dat zult gij nu doen." Dubois schudde het boofd. „Ik doe het niet gaarne," zeide hij aarzelend„maar wanneer gij het eischt mijnheer de baron, mag ik niet weigeren. De stam houder van het geslachtde oudste zoon heeft zeker het rechtom het geheim zijner familie te kennen. Het is weder eene treurige geschiedenis. Zij laat zich in weinig woorden vertellen. Toen baron Johan de schoone poolsche goederen verspeeld bad, en geen cent meer bezatmaakte hij wisselschuldenhij wilde vol strekt aan de speelbank weder terugwinnen hetgeen hij verloren had en de schoone poolsche gravin zijne vrouw, deed met hem mede; maar bet hielp niets, het geluk was hem niet gunstig hij wilde het dwingen en daar hij geen ander middel meer had maakte hij

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5