No. 33. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. Onderaardsche beroeringen. FEUILLETON. ZONDAG 18 MAART. EERSTE BLAD. 1S) 1)E STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaal uit twee bladen. Quiienlftttb. «K- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/'0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOONj De voorspellingen van een duurzamen vrede of'althans van het allengs minder worden van de oorlogen die vóór 30 a 40 jaren ingang vonden zijn later zoo dik wijls gelogenstraftdat zij tegenwoordig vrij algemeen met een ongeloovig of spottend hoofdschudden worden beantwoord zoo nog iemand den moed heeft er zich aan te wagen. Wij zijn te zeer overtuigd, dat op een aantal punten de belangen de plannen en de wen- sehen der verschillende Staten lijnrecht tegen elkander overstaan en vroeger of later met elkander in botsing moeten komen en de ondervinding heelt ons geleerd, dat ook in deze eeuw een oplossing bij verdrag en minnelijke schikking tot de uitzonderingen behoort. Wij weten dat Frankrijk niet berust in het verlies van zijn twee oostelijke provinciën en van de eerste de beste gelegenheid wanneer het voldoende bondgenooten gevonden heeft of Duitscbland in ongelegenheid geraakt, gebruik zal maken om het verlorene terug te winnen; maar meer dan iets anders is de strijd van belangen in het oosten in staat den oorlogsfaKkel opnieuw te doen ontbranden. Bet Ottoma iniscbe rijk valt uiteen, is machteloos en ten ondergang gedoemd. Niemand gelooft aan de mogelijkheid van redding en herleving, 't Geldt hier slechts een kwestie van tijd. Ongetwijfeld, de heerschappij van den Sultan kan nog veel langer duren dan velen thans mogelijk achten maar de mo gelijkheid bestaat evenzeer, dat gebeuitenissen, dia nie mand heeft voorzien, dat een veel sneller ontwikkeling der ons bekende onhoudbare toestanden dan door ie mand werd vermoedeensklaps een ineenstorting en een verwarring te weeg brengen die a len verrast behalve misschien eenige wein gen die beter op de hoogte waren maar bij minder goed ingelichte of bij den dag levende Regeeringen en een onbezorgd publiek geen geloof vonden. Engeland heeft Cyprus in bezit genomen houdt toezicht op het bestuur der Porte over Klein-Azië en heefc de voogdij over Egypte aan vaard RuslindOostenrijk, Griekenland, Servië, Ru- manië Montenegro, hopen allen op een stuk van het Turksche grondgebied in Europa; Italië en Frank rijk azen op een deel van de Noordkust van Afrika. Rusland moet willens of onwillens de grenzen naderen van het Britsche Rijk in Indië en Engeland zal naast den waterweg door het Suez Kanaal misschien eenmaal den weg over land naar Indië willen beheerschen. Uit dit alles volgt zeker niet dat er morgen of overmorgen een groote oorlog zal uitbreken; maar we1, dat er overvloedige stof voorhanden is voor verwikke lingen en botsingen die geheel onverwachts kunnen ontstaan en een beslissing eischen welke op geen an dere wijze verkregen kan worden dan door wapenge weld. Wat in de Kabinetten der Vorsten en diplomaten van machtige Staten wordt voorbereid is niet van open bare bekendheid en kan tot ontknoopingen leiden die de wereld verrassen maar veel verrassender zijn dik wijls de gebeurtenissen zeiven die door niemand waren voorzien of, als van weinig belang, met onbezorgdheid werden verwacht, en waardoor Vorsten en diplomaten tot snel en krac itig handelen genoopt worden op oogenblikken waarin zij meenden rustig en kalm de toekomst te kunnen afwachten. Die overtuiging doet geheel Europa den zwaren last van den genapenden vrede torschen; zij drijft alle staten tot een overmatige inspanning van krachten de kleine voor eigen verde diging tot behoud van vrijheid en zelfstandigheid de groote daarenboven om ieder oogenblik aanvallender wijze te kannen optreden. Wij leven alsof er eiken dag oorlog kan komen en niemand weet wanneer die dag zal aanbreken. Maar meer nog is voor het oog varborgenmeer nog stelt ons bloot aan onverwachte en vreeselijke uit barstingen wat daar in bijna gausch Europa omgaat in de geheime genootschappen, die tegen de bestaande maatschappelijke orde van zaken gekant zijn, en geen ander middel tot verkrijging van een beteren maat- schappelijken toestand erk nnen en in praktijk brengen dan gewelddadige omverwerping van het bestaande In Rusland zijn het de nihilisten, die, langen tijd zwij gend en zich van elke openlijke handeling onthoudend, eensklaps op ontzettende wijze van hun bestaan doen blijken, en alle regeerders en bestuurders doen huiveren van schrik, als voor een onzichtbare en daarom onont wijkbare en onweerstaanbare macht. Minder geweldig openbaren zich de socialisten in Duitscbland; maar wie kent hun getalen maakt zich met het oog op hunne leer en beginselen niet wel eens bezorgd voor de toe komst? In Italië doet de „Camo~ra" haar geduchten invloed kennen. Hoogg plaatste personen beheerscht zij door de vrees voor een dolksteek, voor een aanklacht of voor het openbaren van een geheim waardoor eer, aanzien of goede naam in gevaar kon worden gebracht, en de huurkoetsier te Napels staat van de vracht een kleinigheid af aan den „camorrist" die hem de schatting vraagt en wien hij niet durft weigeren uit vrees dat de „Camorra" hem zijn klanten zal doen verhezen of zijn paard een ongeluk zal doen krijgen. In Frankrijk brengen communards en anarchisten hier en daar de veiligheid en openbare orde in gevaaren ofschoon het staatsgezag volkomen bij machte blijkt om elke beweging onmiddellijk te onderdrukken worden veler gemoederen verontrust door de onzekerheid waar en wanneer een nieuwe meer of minder noodlottige uit barsting zal plaats hebben. In Spanje werkt in 't ver borgene de „Zwarte Hand", die, evenais het socialisme, allen vasten en duurzamen eigendom door erfrecht of kapitaalvorming verkregen den oorlog verklaa-t, geen ander bezit wil eerbiedigen dan hetwelk uit eigen rechtstreekschen nuttigen arbeid is voortgevloeid, en onder de middelen om baar doel te bereiken ook vuur, staal en laster opnoemt. Een geheime rechtbank wijst de gezeten burgers aan die tot voorbeeld en afschrik van anderen of wel om eigene voor onrechtvaardig verklaarde handelingen gestraft moeten worden, bepaalt de straften en draagt de uitvoering op aan het lid of de leden van het genootschap die zij daartoe het meest geroepen of het geschiktst achten wee den verrader die haar niet gehoorzaamt of eenig geheim verklapt. In Ierland zien wij een dergelijk genootschap werkzaam, maar uitsluitend tegen Engelsche regeeringspersocen en landbezitters en allen die hun bijstaan en met hen medewerken. Wat zal er ten slotte van al die geheime genootschap pen worden Zal de bestaande orde van zaken zich op den duur kunnen handhaven Zullen deze legers van ouverzoenlijken in aantal toenemen of verminde ren Zal beter inzichtwegneming van bestaande on billijkheden en onrechtvaardighedea algemeene lots verbetering betere verdeeling van de vruchten vau den arbeid die scharen van verbitterden doen slinken? Of zal eeumaal een gewelddadige omkeering der maat schappelijke verhoudingen hier en daar het begin moe ten zijn van een nieuwen toestand Wii weten het nietmaar wij hebben geen reden om vooralsnog te wanhopen aan de zegepraal van het gezond verstand, bij een ernstigen wil om verbetering aan te brengen waar het slechts mogelijk is bij voldoende belangstel* ling in het lot van anderen om ook van eigen voor- deelen en geriefelijkheden opofferingen te doen waar het algemeen belang het eischtwij wanhopen niet aan de mogelijkheid eener bevredigende niet geweld dadige oplossing al mogen ook hier en daar, nood lottige uitbarstingen van deze in 't verborgen werkende krachten niet kunnen uitblijven. DUITtsCULAND. Den 14 werd het stoffelijk over schot van vorst Gotschakoff in de russische kapel bijgezet. De voornaamste overheden en de te Baden- Buden aanwezige vorstelijke personen woonden de plechtigheid bij. Bij besluit van den 8 is de afdeeling persoonlijke zaken van het ministerie van oorlog overgebracht naar het militair kabinet des Keizers, aan het hoofd waar van staat generaal von Albedijll, bet vroegere hoofd an die a'deeling. De Keizer geeft dus voortaan rechtstreeks zijne bevelen aan die atdeeling. Generaal Verdij Du- vernoi8 hoofd der algemeene afdeeling aan het minis terie van oorlog en een der oudste medewerkers van den afgetreden minister, vroeg en kreeg ook zijn ont slag. De beweering van den afgetreden ministerdat verschil van gevoelen bestond over verscheidene be langrijke zaken wordt dus reeds bewaarheid. Uit het Hoogduitsch vau ADOLF STRECKFUSS. „Gij hebt mij een zonderlinge, avontuurlijke geschie denis verteld oudezeide hij na geruimen tijd zwij gend en peinzend in de groote kamer op en neer te zijn gegaan. „Zij klinkt als een sprookje als een verzinsel, waarvan het doel is, om een blaam te wer pen op de nagedachtenis van den strengen trotschen geheimraad van Anthold mijn grootvader Dubois stond bij deze woorden verschrikt van zijne stoel op en riep op angstigen toon „Bij God ik zweer u mijnheer de baron maar Herman viel hem in de rede. „Verontrubt u niet, oude Dubois", zeide hij vrien delijk. „U beschuldig is niet. Ik ken u sinds mijne kindsheid en weetdat gij mij zeker niet zult voor liegen. Gij meent, wat gij zegt, het zal niet bij u opkomen om uwen beer te belasteren. Gij hebt mij slechts verteld wat gij beleefd hebt of meent te heb ben beleefd, daarvan ben ik overtuigd, echter niet, dat alles zich juist zoo heeft toegedragen als uwe verbeelding het zich heeft voorgespiegeld. Had doc- ter Treu werkelijkzooais uit uw verhaal zou zijn optemaken niet de kamenier, maar mijne ongelukkige tante Sabine toenmaals van \Varnitz weggevoerd, dan zou deze toch zeker later wel eens een teeken van leven hebben gegeven. Hebt gij ooit daarvan iets gehoord?" „Nooitmijnheer de baron maar de kamenier der freule is sinds dien nacht spoorloos verdwenen. Doc- ter Meuding, de tegenwoordige justitieraadde execu teur-testamentair heeft zich veel moeite gegeven om haar verblijfplaats uittevorschen hij heeft zelfs in de couranten eeue beiooning uitgeloofdmaar alles was vergeefach." „Heeft hij zich niet tot bet gerecht gewend en een onderzoek van de zaak geëischt?" „Ja, mnar zijn eisch werd afgewezen omdat hij geen enkel bewijs voor zijne bewering dat freule Sabine nog leefde kon aanvoeren. Z.jne Excellentie was zoo invloedrijk dat geen rechtbank het zou gewaagd heb ben om zonder deugdelijke bewijzen tegen zulk een voornaam heer handelend op te treden. Ook na den dood zijner Excellentie deed docter Meuding nog eene poging, om tot een onderzoek te komen. Hij toekende protest aan tegen de scheiding des boedels tussehen de beide zoons van den overledene, terwijl hij opnieuw beweerdedat freule Sabine nog leefde hij bracht het werkelijk zoo ver, dat de scheiding vertraagd werd. Toen echter baton Johan de verklaring van overlijden overlegde en met een eed verklaarde, dat hij zeil, met behulp van juffrouw Schulzede doode in de kist had gelegd toen ook docter Treu de verklaring aflegde dat hij de zieke tot aan haren dood had behandeld en bereid was, een eed daarvoor afteleggenwerd docter Meuding's eisch van de hand gewezen. Hij eischte nog de be vestiging van juffrouw Schulze, maar deze was even min uittevinden als de kamenier. Om de laatste ont stonden nog moeielijkhedendocter Treu moest in lichting geven waar zij was gebleven nadat hij met haar het slot had verlaten. Hij zeide dat een voer man die nog in dienzelfden nacht van F. naar D. was gereden de zieke had medegenomen met de be lofte baar naar het ziekenhuis te trengen en hij sedert niets meer van haar had gehoord, vermoedelijk zou zij wel in het ziekenhuis gestorven zijn. Hij gaf ook den naam van den voerman op, maar deze kon niet als getuige worden opgeroependaar hij intusschen ge storven was. Alle pogingen van docter Meudingom voortzetting van het onderzoek te verkrijgen waren te vergeefsch. Door de rechtbank werd het feit, dat freule Sabine gestorven was, als bewezen aangenomen en de scheiding des boedels had plaatszooals zijne Excellentie het beschikt had. Baron Johan kreeg, als de oudstede beide groote goederen in Polen die wel meer waarde hadden dan Warnitz, Boven- en Beneden Lösendie mijnheer uw vader erfde. Er rustte echter geen zegen op de erfenis. Het duurde echter niet lang ol de poolscbe goederen waren door baron Johan zoo met schulden bezwaard dat hij ze niet meer behouden kon hij had zich niets aan zijne goederen laten gelegen liggen en het beheer aan on dergeschikten overgelatenterwijl hij zelf met zijne jonge vrouw, eene poolsche gravin van de eene bad plaats en speelplaats naar de andere reisde; hij gaf hot geld met handen vol uit en toen hij aan het einde was, toen maar men spreekt over zulke zaken liever nietik moet maar zwijgen mijnheer uw vader zou het mij nooit vergeven wanneer hij hoordedat ik van zijn broeder had verteld.'' „Gij hebt te veel gezegd om niet alles te moeten zeggen 1" antwoordde Herman ernstig. „Ik wil einde lijk eens een helderen blik hebben in die treurige fa miliegeschiedenis. Op den stamboom staat onder den naam van oom Johan een kruis met het jaartal niet dat hij getrouwd is geweest. Wairom is zijn huwelijk niet vermeld? Ik heb nooit kunnen vernemen, waar en hoe hij gestorven is mijn vader heeft mij dat nooit willen ophelderen dat zult gij nu doen." Dubois schudde het hoofd. „Ik doe het niet gaarne," zeide hij aarzelend„maar wanneer gij het eischt mijnheer de baron mag ik niet weigeren. De stam houder vau het geslachtde oudste zoon heeft zeker het rechtom het geheim zijner familie te kennen. Het is weder eene treurige geschiedenis. Zij laat zich in weinig woorden vertellen. Toen baron Johan de schoone poolsche goederen verspeeld had, en geen cent meer bezat, maakte hij wisselschulden, hij wilde vol strekt aan de speelbank weder terugwinnen hetgeen hij verloren had en de schoone poolsche gravin zijne vrouw, deed met hem mede; maar het hielp niets, het geluk was hem niet gunstig hij wilde het dwingen en daar hij geen ander middel meer had maakte hij

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1