ISinttenlanb» ENGELAND. Bij de regeering is de vraag in over- weging, of' een afzonderlijk ministerie voor koophandel en landbouw zal worden ingesteld. Lagerhuis. Den 14 stelde Parnell voor, over te gaan tot de tweede lezing van zijn wetsontwerp tot wijziging der iersche landwet. Minister Gladstone ant woordde dat hij noch in eene herziening dier wet noch in eene storing barer grondbeginselen kon be willigen. Evenmin kon hij over de meer ondergeschikte punten thans voorstellen doen of ondersteuning daar van toezeggen. Parnell's voorstel werd daarop met 250 tegen 63 stemmen verworpen. Parnell gaat eerstdaags weder naar Amerika om aldaar de iersche belangen voor te staan en gelden in te zamelen. Den 15 hau des avonds te 9 uren eene zeer hevige ontploffing plaats in het plaatselijk gouvernements ge bouw te Westminster, die groote schade veroorzaakte. De schok werd zelfs in het Lagerhuis gevoeld waar de tribunes trilden. De minister van binnenlandsche zaken gaf den 16 in het Lagerhuis te kennen dat niemand bij de ontploffing gekwetst wasdoch zich niet gerechtigd achtte in bizonderheden over de oor zaak te treden vóór den afloop van het ingestelde on derzoek. Hij voegde daaraan toedat te 7£ uur eene doos met de eene of andere ontplofbare zelfstandigheid was gesprongen in het gebouw der Times, zonder schade aan te richten. De ontploffing schijnt vrij zeker door dynamiet veroorzaakt te zijn en wordt toegeschreven aan de Fenians. De politie ter bewaking van het par lement is verdubbeld aan de verschillende ministeriën zijn sterke wachten geplaatst en voor de woningen der ministers staan schildwachten. Volgens de Times is deze misdaad het antwoord der Fenians op de rede voering den 14 door minister Gladstone in het Lager huis uitgesproken. Volgens de Times zal het verdrag betreflende den Donau ten gevolge van Rumenie's verzet niet vóór over 6 maanden uitgewisseld worden maar dat de weigering van dit rijk de bekrachtiging van het ver drag door de mogendheden niet zal tegenhouden al zouden zij gaarne zien dat Rumenie daarmede instemde. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs stelde f 5000 beschikbaar om 20 door de syndicale kamers van Parijs daartoe aaa te wijzen handwerkslieden naar de Amslerdamsche tentoonstelling te zenden. Eenige kiezers te Parijs zijn voornemens, den afge vaardigde Spulier in eene openbare vergadering ter verantwoording te roepen over het stemmen tegen eene onmiddellijke grondwetsherziening. Ook in andere districten van Parijs zal aldus gehandeld worden. In de laatste dagen was meermalen het gerucht verspreid dat tegen Louise Michel een bevel van ge vangenneming uitgevaardigd waszelfs werd reeds gezegddat zij gevangen genomen was. Zij schrijft thans aan Rochefort's blad de Onverzoenlijke het vol gende briefje ik weet nietof er al dan niet een bevel lot inhechtenisneming tegen mij ts uitgevaardigd. Waar schijnlijk wel. In dat geval geef ik kennis aan wie het aangaatdat ik voor de rechtbank verschijnen zalzoodra mijn naam wordt afgeroepen, maar niet dwaas genoeg ben om mij vonrloopig gevangen te laten nemen. Dat is oppor tunistisch niet waar 1 Jawij leeren wel. Tevens deel ik aan mijne vrienden mede, dat ik ter hunner beschikking ben, mochten zij mij noodig hebben, zonder mij om die voorloopige inhechtenisneming te bekommeren. Leve de sociale revolutie Den 15 overleed te Argenteuil de duitsche socialist Karei Marx. De prefect der Seine diende bij den gemeenteraad van Parijs het plan eener geldleeniug van 110,(U0,000 in, uit te geven in seriën gedurende 5 jaren en aflosbaar binnen 70 jaren. Daarvan zouden 45 miljoen gebruikt worden tot verbetering der rijleering5 mi joen tot uitbreiding der hospitalen 25 miljoen voor scholen 37 miljoen voor straten enz. valsche wissels. Het werd ontdekthij kwam voor de rechtbank en werd veroordeeld. Hij werd van den adel vervallen verklaard en in de gevangenis gewor pen. Terwijl hij gevangen zatwerd hem een zoon geboren. Toen hij de vrijheid weder teiuggekregen had zocht hij hier op Warnitz een toevlucht. Hij kwam ia een buerenwagen met zijne vrouw, die vol strekt niet mier schoon was, maar wier gelaat de spo ren droeg van verdriet en zorgen zijn zoontje op een avond zeer laat aan en verlangde, dat mijnheer uw vader hem zou opnemen. Het is nu bijna dertig jaren geledenmaar ik ben nog niet vergetenhoe treurig de intrek dier familie in het slot was zulk eene herinnering blijft iemaud levenslang bij 1 Mijnheer uw vader wilde niets van zijnen broeder weten die de familie onteerd den naam Anthold met schande bedekt had en mevrouw de barones wei gerde haar schoonbroeder en zuster te zien. Beneden voor het portaal stond de wagen waarin de arme vrouw met haar zoontje op een bundel stroo zat en afwachttewat het gevolg zou zijn van het gesprek tusschen haar echtgenoot en mijnheer den baron. Zij moest, bevende van koude want het was eene gure, leelijke avond langen tijd wachten eindelijk echter kreeg ik van mijnheer den barou het bevelom haar en het kind naar den zijvleugel te brengen, naar de - zelfde kamer, die freule Sabine het laatst had bewoond. De baron had een langdurig onderhoud met z'yn broeder gehadhet was tot heftige woorden gekomen, het geluid hunner stemmen drong tot mij in de voor kamer door; het ge«olg van het onderhoud was, dat de familie op Warnitz werd opgenomen. Dat had baron Johan weten door te zetten maar niet dat mevrouw de barones hem of zijne vrouw ontving. Baron Johan bleef eenige dagen op het slotik noem hem nog altijd zoo naar ouder gewoonte, ofschoon hij eigenlijk alleen nog slechts Johan Anthold mocht genoemd worden. Hij had vaak lange gesprekken met den baron het kon dan luid en stormachtig toegaan, bijna altijd wanneer de beide heeren van elkander gingen waren zij beide heftig vertoornd. Eerst toen baron Johan een beduidende som van den Tegen den 17 en 18 zijn zoo in als buiten Parijs verschillende feestmalen aangekondigd ter viering van de uitroeping der commune in 1871. Bij het uiteendrijven der menigte op den 11 op het plein voor het stadhuis te Parijs wierp een onbekende een metalen doos welke bij onderzoek eene soort bom bleek te zijn. Ook op andere plaatsen werden derge lijke doozen gevonden. De regeering besloot, den 18 de wettige sommatiën aan de samenscholingen te doen voorlezen en bij ver zet over te gaan tot inhechtenisneming in massa. Kamer. Den 15 werd het ontwerp op rechter lijke hervorming voor Tunis aangenomen in den door den Senaat gewijzigden vorm. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het oostenrijksche Huis van afgevaardigden heeftna langdurige beraad slaging in geheime zitting met 156 tegen 107 stem men verlof verleend tot het instellen eener vervolging tegen den afgevaardigde Schönerer, wiens vervolging door de rechtbank te Weenen aangevraagd was we.;ens het houden van oproerige toespraken en het verstoren der openbare orde op eene bijeenkomst der duitsch- gezinde studenten van Weenen, ter eere van Richard Wagner. RUMENIE. Minister Bratiano antwoordde op eene vraag van het kamerlid Cogalniceano onder algemeene toejuiching dat de regeering zich verzetten zou tegen het te Londen gesloten verdrag betreffende den Donau en dat zjj zou weigerenbepalingen verplichtend te erkennen welke zonder hare medewerking tot stand gekomen waren. SPANJE. Den 12 diende de minister van finan ciën in de Kamer de begrooting in. Het overschot der ontvangsten op de gewone begrouting wordt op 268,244 en dat op de buitengewone op f 3,301,827 geraamd. Voor de conversie der 3°/0 binned. schuld en spoorwegschuldbekentenissen is nog f 607,400 en voor die der 3°/0 buiten 1. schuld nog ruim 30,000,000 noodig Het dienstjaar 1882/83 zou een overschot op leveren van een miljoen guldens. De minister van openbare werken ontkende het voornemen tot het aan gaan eener leening voor openbare werken. Onder de uitgaven op de gewone begrooting was begrepen de geheele betaling der coupons van de 4° schuld. Wederom zijn te Xeres verscheidene personen ge vangen genomen. Een hunner was in het bezit van het zegel de wapens en de statuten der bende „de Zwarte Han d." VEREENIGDE STATEN. De penningmeester van het iersche land verbond Patrick Edgar, kwam den 14 te Nieuw York aan. ST ATEN-GEN ERAAL. Eerste Kamer. Den 15 isbehalve het wetsontwerp tot het sluiten eener leening van 60 miljoenook aangenomen het ontwerp tot onteigening van eene sloot te Zaandam. De Kamer is daarna uiteengegaan. Eene soiree den 1 door leerlingen der Handel school te Amsterdam gegeven ten behoeve van het nieuw te bouwen instituut voor blindenheeft zuiver f 1660 opgebracht. De gemeenteraad vau Opsterland heeft den 13 besloten Beetsterzwaag door een telefoon met het tele graafkantoor te Gorredijk te verbinden. Aan het ministerie van waterstaat werd den 14 aanbesteed a. het onderhouden en herstellen der lands- gebouwen te 's Gravenhage gedurende 1883, b. het baron ontvangen had, vertrok hij weder met zijn vrouw. De rentmeester deelde mij in vertrouwen mede, dat hij bi|na den geheelen inhoud der kas ongeveer zeven duizend gulden had moeten afgeven en later heeft hij nog vaak even groote sommen naar deze of gene badplaats aan hem moeten nazenden. Baron Johan Anthold is niet weder op Warnitz teruggekomen maar hij schreef dikwijls ik herkende de hand wan neer ik de brieven aan den baron moest overgeven, en ieder maal, wanneer zulk een brief kwam, wist ik, dat er zeer spoedig geld werd verzonden al stond het ook nog zoo zuinig met de kas. De baron wilde zijn broeder niet van honger en el lende laten omkomen. Het past een bed ende wel niet, om het te zeggen, maar u mijnheer de baron, moet ik toch mededeelen de baron heeft zulke hooge sommen aan zijn broeder gezondendat nu het helpt niethet moet er uit dat de rentmeester vaak niet wist, vanwaar het geld komen moest; dan werden er wissels afgegeven en om die te dekken, be proefde de baron, om door speculatiën geld te verdienen, maar alles mislukte en zoo maar neen meer zeg ik nietik heb reeds te veel gezegd 1 Het is een gelukdat ongeveer drie jaar geleden baron Johan gestorven isanders zag het er misschien nog erger uit op Warnitz dan nu helaas reeds het geval is! De oude kamerdienaar zweeg met een zonderlingen blik zag hij Herman aan hij twijfelde nog hoe zijn jongen heer de hem gedane mededeelingen zou opne men. Hij kon tevreden zijn Herman knikte hem ern stig maar vriendelijk toe en zeide: „Ik dank u, Dubois. Het was geen blijde geschiedenis, die gij mij hebt ver teld, maar ik ben er u toch dankbaar voor. Ga nu naar bed oudehet is laat. Goede nacht 1" Nog langnadat Dubois hem verlaten hadging Herman met langzame schreden peinzend in zijne ka mer op en neer, eerst toen lichamelijke vermoeidheid hem dwong om met zijn wandeling optehouden legde hij zich met een zwaar hoofd en hart te bed. De slaap kon hij dien nacht echter niet vatten. Wordt vervolgd. maken van aardebaankunstwerken, bovenbouw, over gangen enz. voor de verbinding nabij Oeffeit van den Noordbrabaut8ch-duitschen spoorweg met den spoorweg van Nijmegen naar Venloo. Minste inschrijvers waren de heeren: a. W. F. P. v. d. Grijp te 's Gravenhage voor f 39,990, en b. J. Hille, te Grave, voor 46,750. Den 14 heeft het rotterdamscbe tooneelgezelschap, onder directie van den beer W. van Zuylen voor de verpleegden in het gesticht Meerenberg te Bloemendaal opgevoerd het tooneelspel „Vriend Fritz van Erck- mann-Chatrian. Den 15 is de goederentrein van Zwolle naar Leeuwarden bij Nijeveen ontspoord waardoor het ma ter.ëel aanzienlijke schade heeft geleden en de weg ver sperd werd. Op de vrije paardenmarkt te Amsterdam, den 15, waren 150 paarden aangevoerdmaar had de handel weinig te beteekenen. Van wege de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw werd een prijs van f 100 toegekend aan de Vereeniging tot verbetering van het paardenras te Anna Paulonna en omstreken, voor een inlandscben hengst, en een prijs van 50 aan den heer P. S. Zijlmau8 te Haarlemmermeer, voor een anderen inlandschen hengst. Aan bet ministerie van koloniën is den 15 aan besteed de levering van den metalen bovenbouw voor 41 bruggen ten dienste der staatsspoorwegen op Java; laagste inschrijvers waren voor perceel 1 de heeren A. en V. Hallot te Leuven, a f 46,845, voor perceel 2 de wed. A. Frederics te Luik a f 12,590, en voor de massa de Actiën Gesellechalt vormals J. C. Hartkort te Duisburg a f 59,450. In tegenwoordigheid van de brandweer is den 15 op het Domplein te Utrecht beproefd de werking der nieuwe waterleiding, met het gunstig gevolg, dat de slangen het water konden brengen tot den tweeden omgang van den domtoren. De gemeenteraad van Leiden heeft den 15 het voorstel tot het oprichten eener kaasmarkt met alge meene stemmen aangenomen. De nieuwe vischmarkt te Rotterdam is den 15 in gebruik gesteld. Zij biedt plaats aan voor 84 verkoopers. In den avond van den 16 is, ten gevolge van een twist een man in de Brouwersgracht te Amsterdam gesprongen. Toen hij door de policie uit het water werd gehaald was hij reeds overleden. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur der Maat- schappij „tot Nut van 't Algemeen" aan de departe- meuten eene circulaire gezonden ter uitvoering van het besluit der algemeene vergadering van 1882 om gedurende vijf achtereenvolgende jaren, onder de leiding van deskundigeneenmaal 's jaarseen examen te doen hcudeu voor wie een diploma erlangen wil, waarbij de bevoegdheid om aan het hoofd eener bewaarschool te staan, van wege de Maatschappij wordt erkend. De gelegenheid om zoodanig examen af te leggen za! voor de eerste maal in het aanstaande najaar (tegen betaling vati f 5) te Amsterdam aan ieder worden aan geboden die den leeftijd van 19 jaren bereikt heeft. De vereischten zijn lezen en schrijven kennis van de nederlandsche taal rekenen en vormleer, geschiedenis en aardrijkskunde kennis van de meest voorkomende planten, dieren en delfstoffen, zingen en musikaal gehoor, vaardigheid om eenige eenvoudige af beeldingen voor het onderwijs op het bord te schetsen gymnas tiek en opvoedkunde. De kennis van nuttige hand werken en het lezen en verstaan van eene vreemde taal zuilen tot het niet verplichte gedeelte van het examen behooren. Afdrukken van dit programma zijn voor be langhebbenden op aanvrage verkrijgbaar bij den alge- meenen secretaris der Maatschappij, Kloveniersburgwal 27 te Amsterdam misschien ook wel door tusschen- komst der departements-seeretarissen. Het moet gebleken zijn dat de gewezen burge meester van Loosduinen bij zijn vertrek geene hande lingen heeft gepleegd ten nadeele van de door hem gevoerde administratiën van de gemeenteden weg van 's Gravenhage naar Loosduinen en den loosduin- s :hen tol. De particulieren, van wie hij waarden onder zich had, zijn door den notaris Bikkers, van Naald wijk opgeroepen en hun werden eenige percenten hun ner vorderingen aangeboden onder belofte dat ook de rest na verloop van tijd zou worden aangezuiverd. Enkele schuldeischers hebben hierin toegestemd. In het bekende geval te Naarden zijn 5 onder officieren gestraft met 4 8 10 en 14 dagen provoost, om den anderen dag met water en brood 2 met 4 dagen cachot en 1 met degradatie tot gewoon soldaat. Allen hadden 22 dagen in voorarrest gezeten. Door het kantongerecht te Rotterdam zijn tot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld de directrice van het S. Lucia-gesticht en eene huismoeder aldaar wegens het ter school toelaten en naar de school zenden van een kind uit een gezin waarin besmette lijke ziekte heerschte. Voor het maken eener uitwateringsluis aan het benedeneinde van den Roozendaalscben en Steenberg- schen Vliet, te Bergen op Zoom aanbesteed, waren minste inschrijvers do heeren de Gruyter en de Leeuw, voor f 143,300. Te Vlaardingen is een loodgietersknecht uit een goot op de straat gevallen en met het hoofd op de steenen neergekomen. Hij overleed weinige oogenblik- ken daarna. De Koning en de Koningin zullen zich den 3 April over Vlissingen naar Engeland begeven den 16 of 18 in den Haag terugkeerendeu 26 naar Amsterdam vertrekken voer het gewone jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad en de opening der tentoonstelling, en ver volgens naar Luxemburg reizen om eene maand op het landgoed Berg te verblijven. Voor de tentoonstelling van oude kunst, te gelijk met de internationale tentoonstelling te Amsterdam te houdenzijn toegezegd de beroemde middeleeuwsche kerkschat der S. Servaaskerk te Maastrichtde kerk sieraden der O. L. V. kerk aldaar en van meerdere kerken in Liraburg. Vervolg der berichten in het tweede blad.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2