Vijf en tachtigste Jaargang 1883. FEUILLETON. No, 34, WOENSDAG 21 M A A SI T. l4) 1)6 STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën; l&ainj» te IBosldergat. $>fliciccl (fócï»ce!ic, Nationale Militie. ËttiteniAub. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON? Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Be 3 nummers 0 06. Ontvangen van N. N. f 1,—, M. B. 5,C. f 1, Mevr. v. d. B. 10,Totaal met de vorige opgaaf f 36,50. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bp deze de ingezetenen dat ingevolge art. 18 der wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten van 4 De cember 187-1 (Staatsblad No. 134) door de stads heelkundigen des Donderdags 's namiddags van 1-2 tot 1 uur, in bet lokaal van het verband in het gasthuis zitting wordt gehouden tot het verrichten van kostelooze inenting en herinënting van de personendie zich daartoe aanmelden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Maart 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de militieraad m dit district, ten raadhuize der gemeente Hoornop Maandagden 9 April e k., des voormiddags ten 11 uren, zijne 2e zitting zal houden tot het beoordeelen der plaatsvervangers en num- merverwisselaars, die door of namens de lotelingen dezer gemeente, onder overlegging der vereischte stukken, zullen worden aangeboden. Zoo de plaatsvervanger of nummerverwisselaar goedgekeurd wordtmoet het bewijs zijner goedkeuring ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente bezorgd worden. In deze zitting wordt tevens uitspraak gedaan omtrent de lotelingen, die verhinderd waren in de 1" zitting te verschijnen, waartoe zij zich aldaar op dien tijd moeten aanmelden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Maart 1883. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van JAN STUIJT, koek- en banketbakker alhier, om vergunning tot het, oprichten van eene koek- en bankel bakkerijin het perceel aan het Luttikoudorpwijk C, n«. 15, en dat op Dinsdag, 3 April 1883, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die koek- en banketbak kerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Mrt. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Het pruisische Heerenhuis keurde den 16 de begrooting en het leeningsontwerp in den door het Huis van afgevaardigden aangenomen vorm goed. De beide Huizen van den landdag zijn daarop bij kouinglijk besluit tot 15 April verdaagd. ENGELAND. De regeering nam voorzorgsmaatre- Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. IV. Toen de morgenzon bare eerste stralen door de ven sters schootsprong Herman het bed uit waarin hij rusteloos den nacht had doorgebracht. Hij had nog wel een vol uur den tijd voordat de eerste trein van F. naar D. vertrok maar slapen kon hij niet zijn bloed was daarvoor in te koortsachtige opwinding. Een wandeling in den tuin in de frissche morgenlucht moest hem goed doen. Hij kleedde zich snel aan en verliet met zachte schreden zijne kamer. Nog sliep alles in het slot, en hij wilde niemand wakker maken. Het was hem aan genaam dat hij door geen bediende waargenomen een eenzame wandeling kon maken hij zocht daarom ook in den slottuin de meest verborgen laantjes op die zich door dicht kreupelhout slingerden Herman had anders een open oog voor iedere schoon heid der natuur. Een dauwdroppelwaarin de mor genzon zich spiegeldeeene rozenknop, die op het punt was om te ontluiken brachten hem in verruk king de anders zoo ernstigeja sombere man kon zich kinderlijk verheugen over ieder schijnbaar waar deloos bloempje dat met zijn kleurrijk kroontje nieuws gierig boven het groene gras uitkeek het was voor hem het hoogste genotdoor bosch en veld te wande len overal vond hij verborgen schoonheden der na tuur, die zich aan hem openbaarden van daag echter zweefde zijn blik achteloos over het smaragdgroene gras, over de in volle bloesemtooi prijkende planten van het smaakvol aangelegde park. gelen ter bewaking van alle openbare gebouwen en van de pakhuizen in de dokken en loofde eene be looning van f 12000 uit voor het verschaffen van in lichtingen welke tot de inhechtenisneming der schul digen in zake de plaats gehad hebbende ontploffing konden leiden. Uit bet ingestelde onderzoek is gebleken dat de dynamietlading in den kelder neder- geligd is. Vooral de schade aan vernielde vensters ig zeer grootin de aangrenzende straten was de grond een duim hoog bedekt met glasscherven en puin. De plaats der ontploffing werd den 16 door eene talrijke menigte bezocht, o a. ook door den prins van Wales, de ministers Gladstone en Hartington enz. Onder hevige sneeuwbuien en /.waren wind had den 15 de jaarlijksche rouiwedstrijd plaats tusschen Oxford en Cambridge, Tegen de algemeene verwachting in, (er was zelfs 3 tegen 1 gewed, dat Cambridge winnen zou), won Oxford Dadelijk kwamen de roeiers van Oxford voor en waren ten slotte 4 bootsh ngten eer aan het einde van den af te leggen afstand dan die van Cambridge. De bladen bespreken druk de door de ministers Derby en Ashley afgelegde verklaringen omtrent Engeland's tusschenkomst tusschen de Boeren in de Transvaal en de Bechuana-etammen. De conservatieve bladen de Morning Post, de Globe en de Standard keuren ze sterk af; die ver klaringen zijn volgens hen Engeland onwaardig en inge geven door dezelfde lafhartige staatkunde, die de overeen komst met de Transvaal deed sluiten Ook de Daily News is daarmede niet ingenomen. Alleen de Times kan er zich wel mede vereenigen. Dat blad gelooft d t hoe meer men in Engeland over du zaak nadenkt, men des te meer af'keerig zal worden van nieuwe avonturen in Zuid-Afriea. Het stemt ten volle in met lord Derby's gezegde dat in den tegenwoordigen toe stand veel onbevredigends is, maar dat men zorg moet dragen dat men bij de pogingen om een geneesmid del te vinden niet in nog erger toestand gerake dan in dien, waaruit men zich redden wil. Mevrouw Florence Dixie wandelde den 17 des na middags op haar eigen landgoed nabij Windsor met een grooten Bernardhond bij zich toen zij zich eens klaps voelde aangegrepen. Een der aanvallers vulde haren mond niet aarde, waarop zij in zwijm viel. De ander gaf haar twee dolkstooteu die hare bovenklee- deren doorboorden doch afstuitten op het staal barer corset en geene kwetsuur veroorzaakten. De hond heeft haar, terwijl zij bewusteloos lag ongetwijfeld beschermd. Toen zij weder tot zich zelf kwam, waren de aanran ders verdwenen. De verwondingen bepalen zich tot sneden in de beide handpalmen. Van de misdadigers is tot nu toe geen spoor ontdekt. Deze dame had in de laatste maanden het Land-verbond in de pers aan gevallen. De moordenaars waren naar men meent twee als vrouwen verkleede mannen. Lagerhuis. Den 16 werd de beraadslaging over de Transvaal voortgezet. Minister Gladstone verklaarde, Langzaam met neergeslagen oogen wandelde hij door de zich slingerende paden de beelden die zich gisteren avond door het verbaal van den ouden Dubois aan zijn geest hadden opgedrongenwerden weder levendig. Hij hadterwijl Dubois op zijne praatzieke manier vertelde, vaak getwijfeld, aan de waarheid van hetgeen hij hoorde. Het lot der ongelukkige Sabine scheen hem te avontuurlijk en zonderling toe, hij hield het bijna voor onmogelijk dat het trotsche hooï'd van het geslacht der Antholdsde geheimraad baron van Anthold met behulp van zijn eigen zoon zich zou verlaagd hebben tot zulk een bedrog; maar gedurende den slapeloozen nacht was die twijfel verdwenen, meer en meer was hij tot de overtuiging gekomendat Dubois hem niet slechts de waarheid had verteld, maar dat ook de vermoedensdie de oude bediende meer met den vinger had aangewezen dan uitgesproken op waarheid waren gegrond. Hij was nu overtuigd dat niet Sabine's lijkmaar dat der overleden kamenier in de kerk van Warnitz rustte, dat de overste van NV erneburg niet zonder goede redenen zyn zonder ling testament had gemaakt. Sabine was door docter Treu uit het slot weggevoerd, waarheen was zij echter gebracht? Had de onnatuurlijke vader zijne gehate dochter, die hij van onteering van den naam der Antholds beschuldigdein gevangenschap doen zuchten Had dit voortgeduurd tot na zijn dood Of was Sabine eerder gestorven Had zij ook daarop wees het testament van den overste misschien een kind nage laten wien het erfdeel der moeder toekwam En indien dit het geval wasindien er een kind van Sabine leefde, was dan niet de laatste hoop vervlogen, die Hermans vader voor zijne redding uit den drei genden ondergang voedde Herman was zijn vader nooit genegen geweestde liefde tot hem was reeds in zijne vroegste jaren verstikt, niettegenstaande echter boezemde de gedachte, dat het levensgeluk zijns vader nog binnen drie maanden kon worden verwoesthem groote bezorgdheid in. Leefde dat de regeering zich volle vrijheid voorbehield omtrent alle punten der overeenkomst, hare beste pogingen in het belang der inboorlingen zou aanwenden, doch geen enkel recht, haar bij de overeenkomst verzekerd, zou prijs geven. De heer Cartwright wijzigde zijn voorstel in dien geest dat het Huis de hoop uitspreekt dat de re- geering voldoende maatregelen zal nemen ten behoeve van alle hoofden die rechtmatige aanspraken op En geland's bescherming hebben. Daarna werd de be raadslaging gesloten en ging het Huis tot 3 April uiteen. Ierland. De penningmeester van het iersche land- verbond Patrick Egan is als priester verkleed uit Dublin gevluwht. Ieder dacht, dat hij zwaar ziek was, want hij had stroo voor zijn huis leggen en telkens ging de geneesheer daar binnen. Hij vertrok met eene der van Rotterdam op Nieuw-York varende stoombooten. FRANKRIJK. Van de 46 op den 11 gevangen ge nomen personen werden 15 vrijgesproken en 31 ver oordeeld. Onder de veroordeelden waren verscheidene personen die reeds vroeger straffen voor diefstal enz. hadden ondergaan. De daaronder begrepen vreemde lingen zullen na het ondergaan hunner straf over de grenzen gezet worden. In de vorige week werden 328 tot dwangarbeid ver oordeelde personen aan boord van een groot oorlog schip ingescheept, om naar Nieuw Caledonia te werden overgebrach t. Sarah Bernhardt ontvangt f 500 voor iederen avond, waarop zij optreedt in het nieuwe stuk Fédora. De vrouw van prins Krapotkine heeft vergunning gevraagd, of hij de gevangenisstraf van 5 jaren, waartoe hij veroordeeld iste Parijs mag ondergaan om zijne wetenschappelijke studiën te kunnen voortzetten. Louise Michel zou den 13 te Lvou optreden zooals door biljetten en advertentiën aangekondigd was. Tal van personen waren naar aanleiding daarvan bijeenge komen doch Louise verscheen niet. De voorzitter deelde mede dat zij niet had willen komen omdat de bewegingen te Parijs aan de reactionairen tot voor wendsel hadden verstrekt om gisting te verwekken en zij te Lyon aan hen niet hetzelfde voorwendsel wilde verschaffen. Of dat de ware reden was voor hare niet verschijning is niet gebleken in ieder geval zoekt de politie haar, doch vond haar nog niet. Men vermoedt, dat zij naar Brussel geweken is. Den 18 is te Parijs niets buitengewoons gebeurd. Het was in alle wijken nog rustiger dan gewoonlijk. Vele inwoners maakten van het fraaie weder gebruik om een dag buiten door te brengen. Nergens zijn mili taire maatregelen van voorzorg genomen. Eene dronken vrouw die „leven de anarchie schreeuwde werd gevangengenomen op het Champs de Mars. Drie dronken mannen schreeuwden op de Place de la Bastille „leve de 18 Maarten werden door de straatjongens uitge- er inderdaad een erfgenaam van Sabine, kon deze dan niet op het laatste oogenblik met zijne rechten bekend worden en deze doen geldenen dan Dan viel het zoo kunstig staande gehouden gebouw van het aanzien en de eer der familie in elkander. Wat was daaraan gelegen? Was het niet op louter schijn en bedrog gegrond? Welk recht hadden nu nog de Antholds om de eer der familie hoog te houden en met hoogmoed op de lager geborenen neer te zien Een dochter van het oude geslacht had zich uit het vaderlijk huis laten ontvoeren en had de eer der fa milie met voeten getredenhaar vader had om zich hierover te wrekeneen misdaad begaan de oudste zoon was een speler geworden, had aan de speelban ken zijn vermogen verloren was tot tuchthuisstraf ver oordeeld en van zijn adel vervallen verklaard en de laatste stamhouder van het geslacht streed wanhopig tegen den dreigenden ondergangde familiegoederen staken diep in schulden om zich nog te redden verlangde de baron van Anthold dat zijn oudste zoon zich zou verbinden met de dochter van een woekeraar! Kon er nog meer smaad op de familie worden geladen? Was het niet onverschillig, wat er verder gebeurde? Neen het was hem toch niet onverschillig Op difc oogenblik gevoelde Herman dat ook in hem de fa milietrots der Antholds leefde. Hij had gemeend dat hij vrij was van ieder aristocratisch vooroordeelon verschillig tegen een valsch begrip van stand en had daarvan bewijs gegeven door zonder aarzelen het be sluit te nemen om als eenvoudig geneesheer zich aan eene burgerlijke betrekking te wijden het had hem niet den minsten Btrijd gekost om van zijn adel af stand te doen hij meende van zijne familie zich ge heel te hebben losgemaakten toch voelde hij nu „Eindelijk vind ik den deserteur Herman schrikte toen de vroolijke uitroep waar mede Hans hem begroette hem in zijne overpein zingen stoorde. Toen hij nu omkeek en zijn broeder in de vriendelijke blauwe oogen zagwerd het hem

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1