isumcuiarcb. jouwd. Groepen nieuwsgierigen voor de Militaire School gingen op uitnoodiging der politie uiteen. In eene openbare vergadering in de wijk La Chapelle hield het gemeenteraadslid Joflrin eene lofreden op de Commune. Hij noodigde de arbeiders uitzich van bewegingen te onthouden doch voort te gaan met de verbreiding der socialistische beginselen. Er viel niets bizonders voor en andere in den namiddag gehouden vergaderingen liepen eveneens rustig af Eene voorgenomen beweging te St. Etienne mislukte geheel. Enkele minder rustige personen en een hon derdtal nieuwsgierigen werden zonder tegenstand door de politie uiteengedreven. Den 18 werd te Nogent sur Seine tot lid der Kamer met 5243 stemmen herkozen de heer Casimir Périer, repu blikein die zijn ontslag genomen hadomdat hij niet tegen de prinsen van Orleans wilde stemmen, aan wie zijne familie zoo veel te danken had. Charonnet ra dicaal verkreeg 3508 stemmen. "Van de 10984 stem gerechtigden kwamen er 9186 op. Aan het door de veroordeelden van 1871 aangelegde feest in de Rue du Temple namen 250 personen deel. Men bracht vele dronken op de Commune uit. Ligeon, Joffrin Pierson Delhom me wenschten het volk van Parijs geluk met zijne waardige en wijze houding. Zij spraken over de noodzakelijkheid van het herstel der centrale mairie van Parijs en wenschten Lyon geluk mei het verkrijgen van dit voorrecht. Het feest werd besloten met den revolutionairen doop van een jong geborene, aan wien de naam Juares werd gegeven. Het feestmaal van het centrale revolutionaire ge nootschap van St. Targeau werd voorgezeten door Eudes. Er namen 800 personen aan deel. Eudes en Vaillant, gewezen leden der Commune, en Roche van Bor deaux wijdden in den lof der Commune uit. Eudes las een brief voor eener zuster van Blanqui, opkomende tegen de handelwijze der politie, die in den ochtend eene huiszoeking bij haar had gehouden om Louise Michel te zoeken. Herhaaldelijk werd de kre.et „Leve de Commune aangeheven. De Carmagnole werd ge zongen en er heerschte groote geestdriftmaar er hadden geene wanordelijkheden plaats. Te Lyon bleef het ook rustig. Aan de feestmalen in de wijken Guillotière, St. Claire e. a. hadden geene wanordelijkheden plaats. Den 19 zou in de zaal la Perle eene bijeenkomst plaats hebben ter oprichting van een revolutionair orgaan. Te Reims zijn geene pogingen tot oproerige bewe gingen gedaan. De anarchisten zeiven hadden tot kalmte aangespoord en de maatregelen van voorzorg en voorafgegane inhechtenisnemingen hadden een uit stekenden indruk gemaakt. De in hechtenis genome- nen zijn naar Parijs overgebracht. Een door de dag bladen vermeld openbaar schrijven aan het leger is zonder uitwerking gebleven. Te Roubaix hadden agenten van politie 's ochtends om 8 uren de aangewezen plaats voor eene voorgenomen beweging den Boulevard Gambetta, afgezet. Het werd verboden daar stil te blijven staan. Te 11 uren 20 mi nuten kwamen de anarchisten langs den Boulevard van Straatsburg en de straat Longue Hau 400 man sterk, op de afgesproken plaats aan. Zij ontrolden eene roode vlag en gingen de politie te lijf. Vijf hun ner werden in hechtenis genomen en om half 12 uren was de rust hersteld. In den namiddag viel niets bi zonders voor. Met het uitzicht op mogelijke ongere geldheden in den avond liepen afdeelingen gendarmes door de stad. Kamer. Den 17 werden met groote meerderheid eenige door het ministerie van financiën aangevraagde kredieten goedgekeurd. Een voorstel van bet lid Roche om aan het schoolfonds 10 miljoen guldens te schenken, werd met 416 tegen 10 stemmen goedgekeurd. Het krediet voor de oprichting van rechtbanken in Tunis werd met 359 tegen 85 stemmen aangenomen. plotseling duidelijk dat hij door een cnverbreekbaren band met zijne familie verbonden was. Voor Hans moest de familie-eer rein gehouden moesten de vlekken die er op kleefden uitgewiseht of ten minste verborgen worden. Voor de toekomst van den jongen officier was het noodzakelijk, om het schijngebouw van het geslacht der Autholds staande te houden. „Eindelijk vind ik u 1" herhaalde Hans, den arm zijns broeders door den zijne trekkende. „Ik kwam op uwe kamerom u te wekken maar zie de vogel was reeds gevlogen. Toen ben ik u in den tuin ge volgd. Ik moet nog een half uurtje met u praten Herman wij mogen niet van elkander gaan met een heimelijken wrok in het hart „Ik koesterde geen wrok jegens u Hans „Maar ik wel jegens u Ik zeg het u openhartig ik ben boos op u geweest. Gij waart zoo hardnekkig en liefdeloos tegen vader, dat ik tot in het diepst mijner ziel geschokt was maar Hermanik kan niet langer dan een nacht boos op u zijn eu daarom geef mij de band als een bewijsdat gij mij vergeeft 1" Herman sloeg verheugd toe hij was diep bewogen. Hans had in zijne frissche, openhartige wijze uitgespro ken wat Hermans gansche ziel op dit oogenblik vervulde. Arm in arm wandelden de broeders door den tuin zij voelden zich beiden van een drukkende last bevrijd, want beiden had de korte, door de gebeurtenissen van gisteren, veroorzaakte vervreemding evenzeer gehinderd, nu was zij door de rondehartelijke wijzewaarop de jongere broeder Herman tegemoet was gekomen, weder plotseling verdwenen. Twee lange jaren waren de broeders geseheiden ge weest Herman was aanhoudend op reis geweestter wijl Hans door zijn dienst aan zijn garnizoensplaats en buitendien door een minstens even sterke band door de liefde tot zijne bruid aan zijne woonplaats gebon den was. Slechts door brieven hadden zij nog iets van elkander gehoord in de eerste maanden was het eene zeer drukke correspondentie geweest, die echter langzamerhand minder was geworden want de levens- ITALIE. In het begin dezer maand is in Sardinië een monster strafgeding geëindigd. Het betrof de in 1882 te Sanluri voorgevallen ongeregeldheden. De behandeling dier zaak duurde 108 dagen en kost aan den Staat meer dan 75000. De jury heeft 4% dag besteed aan het beantwoorden van de 2294 gestelde vragen omtrent de 81 beschuldigden. 16 Werden tot dwangarbeid voor hun leven en 51 tot andere straffen veroordeeld. 30 Werden vrijgesproken. Het voorlezen van het vonnis duurde 3 uren. Den 14 liep de beraadslaging over de buitenlandsche staatkunde zonder eenige motie af, nadat de minister herhaaldelijk de houding der regeering tegenover Enge- land's aanbiedingen verdedigd had. Het door den minister voor de toekomst ontwikkeld programma dat Italië met OostenrijkDuitschland en Engeland ten nauwste verbonden moest zijn, droeg de goedkeuring weg van den aanvoerder der rechterzijdeden oud minister Minghetti. Werd dat programma vastberaden en waardig uitgevoerd, dan zou hij den minister zijnen steun niet onthouden. RUSLAND. Een hoofdofficier van den staf schoot den 17 te Petersburg op straat den stafofficier Ossi- pow, die met hem bij dezelfde brigade diendedood. BULGARIJE. De metropolitaan van Sofia was door de synode van Konstantinopel veroordeeld tot eene tijdelijke afzondering in het klooster te Rida welk besluit door den minister van binnenlandsche zaken Stoiloffte zijner kennis werd gebracht. Hij onderwierp zich aan dit besluit, dat niet de goedkeuring wegdroeg van de russische ministers Soboleff en Kaulbars omdat zij de afhankelijkheid der bulgaarsche kerk van de Synode van Konstantinopel ongaarne zagen en deze kerk beschouw den als eene orthodox-griekscheonder de russische synode behoorende. Eerstgenoemde schreef daarom den metropolitaan dat het hem vrij stond zich niet aan dat besluit der Synode te onderwerpen, van welke vrijheid hij evenwel geen gebruik maakte. Minister Stoiloff zag hierin eene stil zwijgende afkeuring zijner handelingen en nam met de andere bulgaarsche minis ters zijn ontslag. Dat ontslag werd door den Yorst aangenomen en Soboleff met de samenstelling van een nieuw ministerie belastdat reeds met hem aan het hoofd opgetreden is. EGYPTE. De commissie voor de openbare schuld gaf den minister van financiën als haar gevoelen te kennen dat de vrijdom van inkomende rechten op verzoek der engelsche overheid toegestaan ten behoeve van de benoodigheden voor het engelsche bezettings leger, tot misbruiken aanleiding zal geven. Zij legt bewijzen tot staving harer meening over. De vrijdom, aan handelaars en buondere personen ja zelfs aan officieren toegestaan zou van bizonder nadeeligen in vloed op de opbrengst dier rechten zijn. De europee- sche kooplieden zijn over dezen maatregel zeer onge rust en meenen dat het handelsbeginsel er door wordt aangetast. VEREENIGDE STATEN. De aanvoerder der Fe- nians O'Donovan Rossa te Nieuw-York verklaarde den 16 aan een verslaggever van een der bladen dat de ontploffing te Londen moest toegeschreven worden aan dynamiet en niet het gevolg van een toeval was. Vol gens de Nieuw-Yorksche bladen heeft Sheridan, wiens uitlevering geweigerd is, verklaard, dat die ontploffing het werk der ieren was en als een begin van meerdere aanslagen van dien aard beschouwd kon worden. Het stadje Porest-city in falifornië is bijna geheel door brand vernield. 76 huizen waren geheel vernield 100 menschen waren zoDder dak. De schade wordt op f 625,000 geraamd. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 15 lustige jonge officier was een slordige briefschrijver. Hij had Herman's brieven ongeregeld beantwoord ten gevolge waarvan ook deze in het laatste jaar zeldzamer waren geworden en in de laatste maanden geheel had den opgehouden des te meer hadden zjj elkander nu te vertellen. Hans in het bizonder was het een behoefte om zijn ouderen broederin wien hij een onbegrensd ver trouwen stelde, menige ernstige zorg toetevertrouwen. Hij had wel vaak de pen ter hand genomen, om Her man die schriftelijk medetedeelen, maar nauwelijks was hij er mede begonnenof hij had die eerste regels weder doorgeschrapt en het papier verscheurd. Hij kon met de pen de woorden niet vinden die hem nooit ontbroken haddenwanneer hij zijn broeder in het ernstige gelaat kon zien. Het geschreven woord scheen hem zoo koud en droog gaf zoo weinig zijn gevoel terug dat hij niet besluiten kon om het weg tezenden nu echternu hij aan Hermans arm voort- wandelde was alle aarzeling geweken en stroomden hem de woorden van de lippen. Ja het waren zeer ernstige zorgen, die hare donkere schaduw wierpen op het geluk der liefde, die bet ge- heele hart van den jongen man vervulde. Sedert ander halfjaar was Hans verloofd. Niet zonder verzet had de trotsche aristocraatoverste graaf Redigau zijne toe stemming tot eene verloving zijner eenige dochter met baron Hans von Anthold gegeven de kleinzoon van den katoenfabrikant Söuhting scheen hem geen geschikte schoonzoon toemaar bij was zijn trots meester ge worden uit liefde tot zijne dochter zoo had hij zelf gezegd -de booze wereld echter beweerde, omdat bij hoopte met behulp van zijn rijken schoonzoon zich van z\jn drukkende schuldenlast te bevrijden. In dien tijd leefde nog de oude Söchting die voor onme telijk rijk werd gehouden en van wien Hans eenige erfgenaam moest worden. Het was algemeen bekend dat de rijke fabrikant die met zijn schoonzoon op zeer gespannen voet leefde had verklaard dat hij zijn ge- heele vermogen niet aan zijne dochter maar aan zijn eenigen kleinzoon zou nalaten. Dit voornemen was de zonderlinge oude man ook werkelijk getrouw gebleven aan de commissie ter opbeuring der kaasmarkt voor dit jaar weder f 50 toegestaan. In den avond van den 15 is te Purmerende eene bakkerij tot den grond afgebrand. Van de lading koffie van het te IJrauiden ge strande noorsehe barkschip Vesta is ruim 3/4 geborgen en met lichters naar Amsterdam gebracht. Er zal nog ongeveer 40 last in zijn doch dit zit geheel onder water en onder het zand bedolven. Den 16 is het schip door experts van Veritas afgekeurd. Terwijl deze op het strand waren viel de gro te mast over boord. In den nacht van den 16 zijn onder de gemeente Woensel afgebrand de linnenfabriek van de kinderen P. Smulders en het daartoe behoorend woonhuis. Te Leeuwarden is den 16 aanbesteed het vijfde der werken begrepen in het plan tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat van Friesland, bestaande in het maken van eene waterkeering tusschen Sneek en Joure, eerste gedeelte, genaamd „de Nieuwe Slaehte". Laagste inschrijver was de heer E. S. de Boer, te Lemmervoor f 191,000. Te Naarden is den 16 aanbesteed het maken van gronddepots enz. ter verbetering van sommige verde- digingswerben in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, geraamd op f 18,725. Laagste inschrijver was de heer C. Bos, te Haarlemmermeer, voor f 20,125. De neringdoende ingezetenen van Colhorn die zich, ingevolge aanzegging van den gemeente-veldwach ter, den 16 naar de kerkekamer te Barsingerhorn be geven hadden om hunne maten en gewichten te laten ijken, moesten, daar gekomen, tot hunne teleurstelling nogmaals 30' minuten verder loopen. In eene den 17 te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering der „Olympiu-vereeniging" zijn de statuten dezer vereeniging vastgesteld. B. Arioons koster der r. c kerk te Merseloo, gem. enray is den 17 met afgesneden hals in zijne woning gevonden. Daar in de nabijheid van het lijk geen mes of ander snijdend voorwerp gevonden werd, wordteen moord verondersteld. In den morgen van den 17 even na 5 uren is eene aardschudding waargenomen in een kring, zich uitstrekkende van Alkmaar tot Leiden en van IJmuiden tot Hilversum. De huizen schudden, deuren sprongen open, schellen sloegen aan uurwerken bleven stilstaan en aardewerk rammelde in de kasten. De koeien, die in het Vondelpark te Amsterdam gemolken werden vielen verschrikt ter aarde. In het stationsgebouw te Leiden scheurden de plafonds. Aan het Meteorologisch Insti'uut te Utrecht en aan de filiaal-inrichting te Amsterdam heeft geen der instrumenten eenige afwij king vertoond. In den namiddag van den 17 is terwijl de eige naar naar Alkmaar was te Akersloot afgebrand de boerenhuizing van den heer J, Meine. De koeien en eenige kostbaarheden werden gered maar 2 paarden, 1 varken, 7 pinken en 15 kalveren kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Bij de beproeving van de reddingboot te Zand- voortden 17hetgeen door holle zee en hevige bran ding met veel moeilijkheid gepaard ging heeft men zich tot stilling der golven met goed gevolg van een paar kan peterolie bediend. Te Ameland zijn aangedreven de te Moddergat te huis behoorende vischschuiten nr. 5 en nr. 14 en vervolgens den 17 nog de Vrouw Geltie nr. 20. De voormalige meekrapfabriek met aanboorighe- den aan het Noorder-Buitenspaarue onder Schooten, heeft den 17 in veiling opgebracht f 21,045. Den 18 hebben eenige beschonken personen het hunnen medereizigers in den laatstee trein van Rotter dam naar Schiedam zoo lastig gemaakt, dat een persoon uit Pernis en ook de conducteur den wagen verlaten moesten. De eerste sprong tusschen Delfshaven en Schiedam van het plankier van den wagen met het t-^rvttBrTnaBmOg^JlllWWk^WIIIMUHIliill HWWI1 MM WW ISWBBMHHIBH mWWIiBBEHKDB—WBBBM8!1 II HI I III— toen hij ongeveer een half jaar na de verloving van zijnen kleinzoon stierf, had hij dezen in zijn testament tot universeel erfgenaam benoemd, toen echter de zaken geregeld waren bleek het dat de rijkdom van den ouden heer niets dan schijn was geweest. De fabriek had reeds vele jaren met verlies gewerkt, eu het groot ste gedeelte van het oorspronkelijk zeer omvangrijke ver mogen ingeteerd de zaak moest geliquideerd de fa briek verkocht worden van den vermeenden rijkdom bleef eindelijk nog slechts een kapitaal van ongeveer honderd duizend guldens over, en ook dit kreeg Hans niet uitbetaald, want hij mocht er niet over beschikken zoolang zijn vader leefde slechts de renten werden hem uitgekeerd. Graaf Redigau had toen hij zijne toestemming tot de verloving gaf, zijn schoonzoon duidelijk getoond dat hij het niet dan ongaarne hadhij was koel en onvriendelijk tegen hem geweest; zijn tegenzin werd echter nog grooter, toen hij zich in zijne verwachtingen bedrogen zag. Hij was intusschen tot generaal bevor derd en weder te D. geplaatstin de residentie moest hij wel tegen wil en dank een stand ophouden, waartoe zijn vermogen niet toereikend was zijne schulden ver meerderden en hij had geen uitzichtdie te kunnen de'gen. Het berouwde hem nu dat hij zich had laten overhalen om tegen zijne principes te handelen. Hij uitte dit vaak op onvriendelijke wijze tegen Hans en voegde er dan steeds diep beleedigende opmerkingen over de familie Anthold bij. De verlegenheid, waarin baron Robert von Anthold verkeerdewas hem geen geheimhij liet ook doorschemeren dat hem geruch ten waren ter oore gekomen ten nadeele der eer van de familie Anthold hij weigerde wel is waar, om zich over die zooals hij zelf zeide, door niets gemotiveerde geruchten verder uit te laten dat hij er echter wel waarde aan hechttebewees hijdoor telkens er op terug te komen en te verklarendat het hem zeer speet, niet eerder nauwkeuriger inlichtingen omtrent de familie Anthold te hebben ingewonnenhij zou dan nooit geduld hebbendat zijne dochter daaraan verbonden werd. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2