T iMmtetiIaub. Senaat. Na aanneming op den 19 van het kre diet van 110,000 voor de hervorming der rechter lijke macht in Tunis ging hij tot 19 April uiteen. Kamer. Den 19 stelde het lid Baudry voor, 1 miljoen guldens als onderstand te verleenen aan de werkliedenbevolking te Parijs waarvan hij den toestand met sombere kleuren schetste. Minister Perry kwam op tegen de overdrijving van den voorsteller en deelde mede, dat de regeering, in overeenstemming met den gemeenteraad van Parijs, besloten had,eene belangrijke bestelling van meubelen te doen voor de departemen ten van algemeen bestuur, het stadhuis enz. Verder had hij een plan in overweging genomen om 5000 arbeiderswoningen te bouwen op staatsgronden. Een daartoe strekkend wetsontwerp zou na de terugkomst der Kamer ingediend worden. De dadelijke behande ling van het voorstel Baudry werd verworpen. De minister van openbare werken antwoordde op eene vraag van het lid Letèvre dat de ongeregeldhe den te Moutceau-les-Mines meer het gevolg waren geweest van den druk, door de anarchisten uitgeoefend, dan van den invloed van godsdienstige partijen. Hij betoogde, dat de bepalingen der wet van 1810 de re geering machteloos maakten ten aanzien van den door clericale mijudireeteuren uitgeoefenden dwang. Hij wenschte evenwel de mijnwerkers te beschermen en had daartoe de interpellatie niet afgewachtmaar zou aan nieuwe concessionarissen voorwaarden in den door den heer Löfèvre bedoelden geest stellen. Intusschen moesten de werklieden hunne rechten niet overdrijven. Na eene levendige beraadslaging tusschen de heeren Lefèvre Clémenceau en Lockroy die zich ter staving van den door directeuren uitgeoefenden druk op ver- schilllende feiten hadden beroepenwerd met 29-1 tegen 118 stemmen eene motiestrekkende om over te gaan tot de orde van den dag waarmede de regee ring zich vereenigd had aangenomen. Het door het lid Maret ingediende voorstel tot het verleenen van kwijtschelding van straf aan de veroor deelden te Montceau-les Mines en Lyon werd op aandrang van den minister van binnenlandsehe zaken onmiddellijk in behandeling genomen. In den lojp der beraadslaging werd door den minister erkend dat de veroordee'den van Montceau eenige toegevendheid ver dienden om hunne gebrekkige ontwikkeling. Die van Lyon verkeerden echter in een ander geval, tot bewijs waarvan hij voorlas het programma dier lieden, omver werping van het bestaande beoogende. Hij meende, dat het voorstel verworpen moest worden niet omdat de maatschappij door die lieden bedreigd werd maar om dat deze veroordeelden de bun toegedachte goedertie renheid niet waardig waren (Toejuichingen). Met 399 tegen 83 st. werd het voorstel, om tot de artikelsgewijze behandeling van het voorstel Maret over te gaan, verwor pen. Daarna vroeg het lid Faure inlichtingen over de ongeregeldheden in het lycaeum Louis le Grand voor gevallen. Hoewel minister Ferry geantwoord had dat hij bereid was dadelijk die inlichtingen te geven stelde de Kamer de beantwoording der vragen ééne maand u't. De minister van financiën verklaarde op eene vraag van het lid Daynaud dat de regeering krachtens de financiëele wet, beschikt had over 600,000,000, door de spaarkas in de dépót- en consignatiekas gestort om in de buitengewone uiigaven te voorzien. Zij had verder voor 60,000,030 schuldbekentenissen in 3 p ets. aflosbare schuld verwisseld en ze als onderpand aan de Bank van Frankrijk gegeven. Tot 19 April ging de Kamer uiteen. GRIEKENLAND. Aan de weduwe en de dochter van den oud minister Koumoundouros is op voorstel der regeering eene jaarlijksche toelage van staatswege toe gekend. RUSLAND. De krooning zal den Keizer een be drag van 31,000,000 kosten terwijl bij die gelegen heid ongeveer 50000 man troepen te Moskou aanwezig zullen zijn. Te Nowgorod is den 12, des avonds te 11 uren, na afloop der voorstelling de houten voor paardenspel gebruikte manége der artillerie-brigade afgebrand, zon der ongelukken te veroorzaken. In de onmiddellijke nabijheid van dit gebouw was de voorraad kruit en andere krijgsartikelen geborgen. Omtrent een onlangs voorgenomen aanslag op bet leven des Keizers worden thans de volgende bizonder- heden vernomen. Het finsche regement der lijfwacht vierde feestwaarbij ook de Keizer verschenen was. Na afloop der godsdienst oefening in de regimentskerk zou den Keizer een ontbijt aangeboden worden, waartoe in den keuken verschillende personen werkzaam waren. Daaronder was een vermomde nihilist, een student der akademie voor schoone kunsten aan wien door zijne partij was opgedragen den Keizer te vermoorden. Hij had een revolver bij zich, doch de moed ontzonk hem op het oogenblik toen de Keizer vlak bij hem was. Daar hij door zijne partijgenooten met den dood be dreigd werd omdat hij het voor den aanslag gunstige oogenblik had laten voorbijgaan, besloot hij zelf een einde aan zijn leven te maken. In een bad.nrichting op Wassili-Ostrow opende hij zich een ader en werd door de badknechts gevonden toen hij nog slechts weinig teekenen van leven meer gaf. Het gelukte den geneesheeren hem in het leven te houdenna zijn herstel legde hij openhartig verklaringen omtrent het gebeurde af. Zoowel hij als eenige door hem aange duide personen bevinden zich in hechtenis. Men vreest dat het loggerschip Gorincliem II van den heer J. Pot en bemand met 12 personen in de jongste stormen vergaan is. Het had den 5 met het sloepschip Noordster de terugreis naar Vlaardingen aanvaard welk laatste reeds don 8 is aangekomen. Den 14 werd te Zuidscharwoude het 7jarig kind van C. de R. door eenige personen die in eene schuit voeren, voor levenloos uit het water gehaald, doch door toepassing der bekende voorscbriften aangewend door den brigadier C. Doorn, tot het leven teruggebracht. In den avond van den 16 is te Nek bij Pur- merende de broodbakkerij van J. V. in de asch ge legd, Terwyl de ouders buitenshuis waren hadden de kinderen spelende de krullen die in de bakkerij voor het stoken van den oven gereed lagen met een lucifer in brand gestoken. In den nacht van 1617 is ten zuiden van Pet ten in de onmiddelijke nabijheid vaa bet wrak der Eddystonehet engelsche visschersvaartuig Wedgeon gestrand. De 6 opvarenden werden gered. Den 17 is de woning van S. Oudhuisaan den Veenhuizer Middenweg te Heerhugowaard afgebrand. De heer W. Macalester Loupontvanger der registratie te Amsterdam, den 17 op reis gegaan, heeft op eene noodlottige wijze het leven verloren. Als amb tenaar was hij zeer nauwgezet en ijverig als rnenseb algemeen geacht. Het beheer van zijn kantoor en zijne private zaken zijn in de beste orde bevonden. De beer O. v. Rees heeft den 18 den Koning kennis gegeven niet geslaagd te zijn in de samenstel ling van een nieuw ministerie. Z. M. heeft dergelijke opdracht tbans gedaan aan den heer mr. J. G. Gleich- man lid der 2e Kamer. Te Baa-loo zijn den 19 twee boerenhuizen met stal, schuur en den geheelen inboedel verbrand. Ook eene koe en varken kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. De gemeente Eindhovendie voor eenigen tijd door den Hoogen Raadwegens de toen bestaande verordening in het ongelijk was gesteld in êen pro ces over de afkeuring van woonhuizen, en later de verordening gewijzigd en op grond daarvan de percee- leu wederom afgekeurd had heeft den 19 op nieuw het proces bij den Hoogen Raad verloren. De huizen waren voor 10 jaren verhuurd. Den 21 werd te Scbagen in het ruime locaal van den lier Corn. Kos de voorjaarsvergadering gehou den van de leden der vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Na voor lezing en goedkeuring der notulen en eenige mededee- lingen van den voorzitter, o. a. dat behalve de rijks subsidie van 5000 ten behoeve der in Juli as. te houden internationale tentoonstelling, ook door de Hol- laudsche maatschappij van Landbouweene subsidie is verleend van ƒ500 en dat ter bevordering van inzendingen èn door bet rijk èn door bedoelde maatschappij eene commissie is benoemd kwam het rapport van bet be stuur omtrent de genomen maatregelen voor het statio neeren van lijstieien in Noordholland in behandeling. De voorzitter deelde mede dat op de door het bestuur tot de veehouders in deze provincie gerichte uitcoodi- ging 50 a 60 aanbiedingen van eigenaars waren ontvan gen tot bet beschikbaar stellen hunner rijstieren. Na uauwge/.ette bezichtiging en keuring waren daaruit door de commissie 18 stuks gekozenen aan het be;,tuur opgegeven om eeue keuze te doen. Oorspronkelijk werd voorgesteld om op zes plaatsen een stier te statio- neereu nadat echter door den voorzitter was mede gedeeld dat er niet genoeg twee- of meerjarige bo sehiktiaar waren en men zich dus in ééne streek met een éénjarige zou moeten tevreden stellen werd na eene langdurige discussie, waarin sommige sprekers hun twijfel uitdrukten aan de mogelijkheid, om door eenja rige stieren het veeslag te veredelen en anderen aan het succes van den geheelen maatregel twijfeldenen de noord- hoilaudscbe boeren zelfs verdachten dat zij zich de moeite niet zouden willen getroosten om voor zulk een door de vereeniging als uitstekend bestempelden stier, met hunne koeien een meer o! minder grooten afstand afteleggen de voorzitter o. a. echter verklaard had betere gedachten te koesteren van de noord hollandsche boeren en niet te twijlelen aan het succes van den maat regel werd met groote meerderheid van stemmen be sloten da zesde streek met Binnenwijzend tot station, te doen vervallen en de volgende stieren op de daar achter genoemde plaatsen te stationeeren Driejarige van S. de Jongh, Oudorp, te Oudorp. Tweejarige van Jan Wit, Midwoud te Midwoud. Driejarige van K. Zijp, Beemster, te Beemster. Tweejarige van J. Bakker, Wieringerwaard, te Wierin- gerwaard. Tweejarige van Huygens, Siibecarspel, te Berkhout. Vervolgens ging men over tot de verkiezingen waarvan de uitslag was als volgtTot afgevaardigde voor de \ergadering van de vereeniging „Het Neder- landsch Ruudveestamboek", de beer L. Visser Beem ster tot afgevaardigde voor het landhuisboudkundig congres te Veendam, de heer J. Zijp Kz., Abbekerk tot leden van bet bestuur, in plaats van de aftredende en niet herttiesbare heeren Tb. J. Waller, W. Sluis en A. Groot Jbz., de heeren K. Zijp, Beemster, N. BrantjesPurmerende en J. KleyBerkhout tot voorzitter der vereeniging, de heer K. Rezelman, Win kel na loting met den heer W. Buiste Bergen op wien gelijk aantal stemmen waren uitgebracht. Tot de plaatswaar de volgende algemeene vergadering in N oi ember 188 f zal gehouden worden, werd Twisk gekozen. Omtrent de wedstrijden, onder leiding der vereeniging te houden op de a.s. internationale land bouwtentoonstelling te Amsterdam werd medegedeeld, dat de daartoe door het bestuur aan bet uitvoerend comité dier tentoonstelling gerichte aanbiedingom met werktuigen voor hooibouw en zuivelbereiding wed strijden te houden, met graagte was aangenomen. Ak kerbouw enz. waren uitgesloten, omdat daarvoor reeds door andere vereenigingen aanbiedingen waren gedaan. Over het op de agenda geplaatste punt tot bespreking van de mogelijkheid tot samenwerking onder deneder- landscbe landbouwers, naar aanleiding van bet stuk van den heer J. v. d. Breggen Az. voorkomende in bet Maandblad van December 1882 met bet opschrift: „Wat is noodig om alle ïandbouwmaatschappijen te doen samenwerken", waren de meeningen zeer verdeeld. De heer J. Zijp Kz., te Abbekerk bleek een warm voorstander van het plan en gaf als zijn meening te kennen, dat wel eene algemeene verzekeringmaatschappij in het stuk aanbevolenmaar door schrijver voorna melijk het oog werd gericht op eene groote, zich over geheel Nederland uitbreidende landbouwmaatscbappij, waartoe mannen zouden moeten worden gevonden, die ten nutte van het algemeen, welwillend hun tijd en moeite wilden beschikbaar stellen. Het zou o. a. de taak dier maatschappij moeten zijnom voor onze landbouwpro ducten meerdere en goede markten te vinden, den aan koop in bet groot te bevorderen van vreemde artikelen, nuttig en noodig voor den landbouw, in het buitenland zelve waardoor de prijzen belangrijk lager zouden zijn dan nn het geval is, nu die aankoopen uit de tweede hand moeten geschieden. Verschillende sprekers bestreden de meening van den heer Zijp, vreezeude dat eene derge lijke maatschappij wei tot de idealen zou blij en behooren. De heer Foreest gaf als zijne opvatting van het stuk te kennen dat de bedoeling was om samenwerking tot stand te brengen, om b. v. op gezette tijden vergaderingen te bouden van afgevaardigden van alle bestaande land- bouwvereenigingen, hetgeen alreeds een eerste stap zou zijn. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen de vergadering, ten zeerste de bedoeling van den heer v. d. Breggen waardeerendegelooft, dat vooralsnog echter de tijden niet rijp zijn om aan de denkbeelden van dien heer uitvoering te geven. De rekening van het afgeloo^en jaar bleek te slui ten met een batig saldo van 253,13, de begrooting voor bet volgende jaar in ontvangst en uitgaven te zijn geraamd op 2054,13. Vervolgens ontspon zicb eene zeer langdurige dis cussie, door den voorzitter ingeleid over het al of niet doeltreffende der tegenwoordige inrichting van bet nederlandsch Rundveestamboek en over de wen- schelijkheid om dit na zekeren tijd te sluiten, waar door naar de meeniug van den voorzitter het daarin voorkomend vee belangrijk in waarde zou stijgen voornamelijk naar aanleiding van een over de neder- landsche stamboeken in een amerieaansch blad voor komend en door den verdienstelijken secretaris der vereeniging, den heer Jb. Zijp Hz. vertaald en in de vergadering voorgelezen artikel. De meerderheid der leden bleek echter met den voorzitter van gevoelen te verschillen. De heer J. Zijp Kz. ontwikkelde daarop het denk beeld om tijdens de internationale koloniale tentoon stelling te Amsterdam aldaar in den tuin der restau- ratiën een hollandsche boerderij in te richten, waar het geheel bedrijf door de vreemdelingen zou kunnen wor den gadegeslagen en gelegenheid bestond om zich van de voortreffelijkheid der echte hollandsche boter melk en kaas te overtuigen. De bediening zou alsdan geschieden door boerinnen in nationaal cos- tuutn. Men zou daartoe een waarborgfonds moeten hebben van ongeveer ƒ5000, verdeeld in aandeelen van f 10. Een groot aantal leden gaven hunne ingenomen heid met het denkbeeld te kennen, de meerderheid echter was van oordeeldat de zaak niet van de vereeni ging heboorde uit te gaan, zoodat met goedvinden van den voorsteller het voorstel niet in stemming werd ge bracht. Algemeen werd echter de hoop uitgedrukt, dat het plan daarom niet zou worden opgegeven. Ten s'otte deelde de beer P. Bruinvis van Purmerende, daartoe tot de vergadering toegelaten, mede, dat hij de kennis bezat om aan het vee te zien, of het voor longziekte vatbaar wasonder overlegging van twee attesten van veehouders. Wegens het vergevorderde uur werd op voorstel van den voorzitter besloten aan het bestuur over te laten om zich gedurende den zomer met be doelden heer in betrekking te stellen en van de be vinding in de najaarsvergadering rapport uit te brengen. Nadat na de gewone rondvraag door den voorzitter aan een der leden bet voornemen van het bestuur werd te kennen gegeven om aan ieder der eigenaren der 18 goedgekeurde stieren een getuigschrift van wege de vereeniging uit te reiken werd de vergadering geslo ten met de tnededeeling door den voorzitter, dat de secretaris, de beer Jb. Zijp Hz., zich tot zijn en zeker veler leedwezen door diens vele bezigheden genoodzaakt zag, zijn ontslag te nemen. Een klein getal der toch al niet talrijk aanwezige leden vereenigde zich nog bij den heer Kos aan een gezellig diner. Een gepensioneerd militairin den kost bij een kastelein te Zwolleis in den vroegen morgen van den 20 uit het raam der bovenste verdieping op straat gevallen en op de plaats dood gebleven De gemeenteraad van 's Gravenhage beeft den 20 de plannen voor de uitgifte der terreinen achter het paleis aan den Kneuterdijk behandeld, en met 17 tegen 16 stemmen verworpen het door de meerderheid van B. en W. aanbevolene, zoodat het villa-plan is gekozen. Te Scboorl is den 20 in plaats van wijlen den heer v. Reenentot hoofdingeland van den Hondsbos- sche en Duinen tot Petten gekozen de heer jr. mr. P. v. Foreest, te Heyloo, met 134 stemmen. De kapitein van de tielsche boot liggende in den Binnenamstel te Amsterdam is in den nacht van 2021 over boord geslagen en verdonken. Zijn hulp geroep werd gehoord maar te laat. Ten raadbuize te Middelburg is den 21 geopend eene schilderijententoonstelling, voor welke 111 doeken door binnen- en buitenlandsche meesters zijn ingezonden. Op verzoek der provinciale commiss.e tot onder steuning van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers van Paesens en Moddergat, zijn de gëjneente- besturen in Friesland door Gedep. Staten gemachtigd tot het houden eener collecte langs de buizen door de geheele provincie. De loge „de Friesche Tr'ouw te Leeuwarden heeft voor de noodlijdenden te Paesens en Moddergat 600 geschonken. De hariingsche com missie heeft voor die te Moddergat reeds 800 ont vangen. Ds. J. W. v. d. Linden te Barsingerboru heeft het beroep naar de doopsgez. gemeente te Hoorn aan genomen. 1 De nieuwe cursus der Rijks-normaalschool 'te Span broek vangt den 1 April aan met 35 leerlingen;, waar van 7 in de voorbereidings-, 11 in de eerste 'J in de tweede 6 in de derde en 4 in de vierde klassié. Door den minister van oorlog is bepaalii| dat allerminst als regel mag gelden om milicieplich/tigen

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2