No. 36. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. ZONDAG 25 M AAR T. Dit nummer beslaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. 16) RE STEK DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën: Slump te WiMlder^at. Buitcul awb. Alk MM II SC (II GO III A NT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 J franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOONï Tot heden werd door ons voor de nagelaten betrekkingen der 83 bij de jongste stormen omgekomen visschers ontvangen de som van 40.50, byeengebracht door 12 personen. Bedenkt men nu, dat onze stad nagenoeg 13000 inwoners telt, de om streken nog niet eens medegerekend blijft er voor menigeen nog wat te geven over. Met den meesten aandrang bevelen wij bij herhaling de ongelukkigen in de liefdadigheid onzer lezers aan Ue Uitgevers. Nog ontvangen van: J. H. Kesteloo van de scholieren te Benningbroek 8,65; N. N. f 5.— Totaal met bovengenoemd bedrag 54,15. P O L I G I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Polirie bet voleende gevondene voorbandeneen jongensboord met knoop; twee sleuteltjes aan een ringetje; twee huissleutels; een onderstukje van een gouden oorbelletje; een gouden oorbelletje met rood steentie; een ladetafel of kasije; een Turfbak; een vrouwenzak, waarin een doek en portemonnaie; een fantasieboed; een paardendek, en een zwartbonte smoushond. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand Februari 1883: Swijzer, Amsterdam; J. W it's GravenbageHogewone Rijswijk; Wed. v. Kan, Uit Eginond aan Zee: Jb. de Vries, Nieuwediep. Koedijk: J. van Padje, Scboorl. o WarmenhuizenT. van den BoszenDoornspijk. DLITSCHLAND. Deu 18 werd bij den bondsraad een keizerlijke verordening ingediend, volgens welke do rechten op alle spaansche invoerartikelen met 50 p. c. verhoogd zulten worden. Den 22 werd de Keizer 86 jaren. De invoer van schapen uit Nederland is tot 1 Sep tember a.s. verboden. Het dool van dien maatregel is, om de verspreiding van schurft onder schapen tegen te gaan. Pruisen. Het verzoek van den heer von Stosch om ontslag als minister van marine is aangenomen luite nant-generaal von Caprivi is zijn opvolger. In de parle mentaire kringen viudt deze benoemiug goedkeuring: in marine-kringen is zij daarentegen zeer koel ontvangen. Men had daar de benoeming van een marine-olfioier gewenscbt. Tegen den zin van den nieuwen minister van oorlog heeft het huis van afgevaardigden bij de behandeling der wet op de hondenbelasting verworpen het voorste! om de aan militairen behoorende honden tan die belas ting vrij te stellen. De staatsraad Wangenheim is den 20 te Gotha dood geschoten door een man die te vergeefs om eene be trekking gevraagd had. Vervolgens maakte hij zich zeiven van kant. Te Berlijn worden de aangeteekende brieven bezorgd door brievenbestellers aan de woningen van hen, voor wie zij bestemd zijn. Een der met de bezorging dier brieven belaste bestellers moest onlangs ook een brief bezorgen in een der logementen. Daar bij op het be paalde uur ten kantore niet terug gekomen was, werd onmiddelijk een onderzoek ingesteld waar hij gebieven was. Bij dat onderzoek werd hij in de kamer van dat logemert gevonden vermoorden beroofd van den tasch, waarin de brieven met geldswaarde geborgen waren. Aanvankelijk kon men den dader niet vinden. Herhaal delijk werden hier en daar personen gevonden, die aan het zeer slecht opgegeven signalement beantwoordden, doch telkens moesten zij losgelaten worden. Eindelijk is te Maagdenburg een beambte Lobbe genaamd gevangen gen >men in wiens photograpiiisch portret verscheidene getuigen den moordenaar meenen te her kennen. Hij kon bovendien geene voldoende ophelde ringen omtrent zijn verblijf te Berlijn geven. FRANKRIJK. In de vorige week was te Epinal en omstreken zooveel sneeuw gevallen, datde trein van Parijs niet kon aankomen. Aan het station Aoiogne moesten alle treinen ophouden. 200 Soldaten te Bruijères in garnizoen kwamen met de noodige ge reedschappen om den weg wider open te maken. Den 10 werd te Saint-Etienae een mijnwerker in hechtenis genomen die in een koffiehu s opschudding veroorzaakte. Ongeveer bO mijnwerkers kwamen daarop aanzetten om den gevangene te bevrijden. Zij vielen de veldwachters aan en mishandelden hen. Ten slotte moesten de veldwachters van hunne wapenen gebruik maken waardoor één mijnwerker gedood werd ver scheidene peisonen werden gevangen genomen. Onder de mijnwerkers heerschte groote opgewondenheid. De verantwoordelijke persoon van de bladen de Ci- toijen (de burger) en de Bataille (de strijd) is bij verstek tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens aan zetting tot oproerige bewegingen. Parnel! bezocht den 18 te Parijs Rochefort en Clé- menceau. Voor wijlen generaal Chanzy zal een standbeeld op gericht worden. De minister van oorlog heeft bepaald dat zijn de partement vertegenwoordigd zal worden op de tentoon stelling te Amsterdam. Prins Krapotkine zal naar de gevangenis te C'air- vaux overgebracht worden alwaar hij alles te zijner beschikking kan krijgen, wat hij noodig heeft, om zijne studiën voort te zetten. Ciisimir Périer heeft de herbenoeming tot kamerlid aangenomen. In zijnen aan de kiezers gerichten brief verklaart hij, dat weigering plichtsverzaking zou zijn. De te Parijs in de laatste dagen in hechtenis geno men personen zijn weder voorloopig op vrije voeten gesteld. De vereeniging welke zich ten doel stelt de her ziening der grondwet zooveel mogelijk te bevorderen geeft in een openbnar stuk kennis van hare oprichting en van de middelen die zij ter bereiking van dat doel za! aanwenden. Ieder, die wil, is lid en door de aan vaarding van het lidmaatschap wordt te kennen gege ven dat men republikein is. Het stellen van kandi daten bij verkiezingen is niet onder de werkzaamheden opgenomen. De leden betalen f 0,05 per maand bij drage; overigens worden de uitgaven gedekt uit vrij willige giften en de opbrengst van entreegeld bij openbare vergaderingen. Ierland. De te Havre gevangen genomen ier John Walsh als verdacht van deelneming aan het moorde naarsgenootschap, is op vrije voeten gesteld. ITALIË. De afgevaardigde der Kamer voor Rome, Coccapielleris wegenR 7 gevallen van laster tot 42 maanden gevangenisstraf en f 700 boete veroordeeld. De Etna werpt groote hoeveelheden zand en asch uit. Door herbaalde schokken van aardbeving stortten verscheidene huizen in en heerschte onder de bevolking groote ontsteltenis. Verscheidene engelsche reizigers, die denMontBlanc dezer dagen gingen beklimmen, zijn op dien tocht door een sneeuwstorm overvallen en allen omgekomen. OOSTENRIJK-HON GARIJE. Den 21 had de uit spraak in Let, socialisten geding plaats. De jury ant woordde ontkennend op de vraag omtrent hoogverraad en rustverstoring maar bevestigend op die van plun dering ten aanzien van de beschuldigden Engel en Pfleger en evenzeer wat de medeplichtigheid van Ber- nett aan plundering betreft De overige vragen beant woordde de jury ontkennend. Engel en Pfleger wer den ieder tot 15 jaren en Bernett tot 2 jaren zware gevangenisstraf, voor de twee eersten met toevoeging van vastendagen veroordeeld. De overige beschuldigden werden vrijgesproken. PORTUGAL. Den 18 brandde te Caulhasdicht bij de hoof'stad Lissabon, eene engelsehe kerkfabriek af; de schade wordt op f 1,250,000 begroot. RUMENIE. Het parlement is ontbonden by eene boninglijke boodschap, welke niets bizonders bevat. De nieuwe Kamers zijn tegen 25 Mei bijeen geroepen ter herziening der grondwet. RUSLAND. Den 12 is de posttrein van Kursk naar Moskou bij het station Iwanowo nit het spoor geraakt door de opgewaaide sneeuw. Meer dan 40 personen kwamen om het leven of werden ernstig gewond8 personenwagens en een goederenwagen werden verbrijzeld. Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRBOKFUSS. Herman overlegde een oogenblikvoordat hij ant woordde. Zou bij Hans inwijden in het treurige fami liegeheim dat Dubois gisteren bad ontsluierd Zou hij zijn broeder vertellen van het testament Werneburg, van de verwachtingen die hun vader daarop bouwde van de mogelijkheid dat aan die verwachtingen op het laatste oogenblik nog de bodem kon worden ingesla gen dat de doodgewaande Sabine nog leefde? Neen Welk nut kon het hebben om Hans misschien met bedriegelijke hoop te vleien en tegelijk hem te veroot moedigen door de schilderingen van het suiaadvolle, reeds half vergeten verleden? Het moest een zware slag zijn, dien hij nauwelijks zou kunnen te boven ko men voor het eergevoel van den jongen officier, wan neer hij vernamonder welke smadelijke verdenking zijn grootvader en oom lagen hij kon niet meer on bevangen de eer zijner familie tegen de spettende op merkingen zijns scnoonvaders verdedigen wanneer in hem zelf twijfel aan die eer werd opgewekt. Het was een geluk voor Hans en zijne betrekking als officier, dat de sluier der vergetelheid over die gebeurtenissen lag, dat nog hoogstens onbestemde geruchten daarover in omloop waren. Iets bepaalds wist niemand zelfs niet over het feit, dat iemand die den naam der Ant- holds droeg, van den adel vervallen was verklaarden wegens een misdaad tot tuchthuisstraf was veroordeeld. Waarom zou hij Hans het dus nog moeielijker maken? „Vader hoopt zich te kunnen redden door tijd te winnen," antwoordde Herman eindelijk. „Ik heb bem beloofdom eene verbinding met juffrouw Treu voor loopig niet bepaald af te wijzen ik wil die belofte niet alleen houden ik wil meer doen om uwentwille. In zal deu geheimraad geregeld bezoeken ik zal mijn af schuw bedwingen door geen woord door geen blik zelfs zal ik dien verraden. Ik zal den geheimraad ver klaren dat ik voordat ik beslissen kan eenigen tijd in zijn huis moet verkeerd hebben diezelfde verkla ring zal ik de jonge dame geven als antwoord op haar brief „Wat heb ik veel tegenover u goed te maken zeide Hans bewogen. „Ik was boos op u, terwijl gij in uwe lietde tot mij u opoffert. Ik ken u en weet, boe moeieljjk bet u zal vallen, als gast het huis van een man te bezoeken jegens wien gij zonder hem te ken nen reeds een afkeer gevoelt Maar misschien dat hoop ik zal bet offer dat gij vader en mij wilt bren gen het loon in zich zei ven dragen. Ik scherts niet, Herman Adèle Treu is een zeer schoon bekoorlijk wezen Indien gij baar nader leert kennen „Za! zij mij zeker nog meer tegenzin inboezemen dan nu reeds het geval isviel Herman bem in de rede. „Meent gij dat ik mij zou laten verleiden door een schoon uiterlijk De dochter van zulk een vader staat mij tegen, en het is onverschillig, of zij schoon of leelijk geestig of dom is. En bovendien ik haat de geëmancipeerde vrouwen Die onvrouwelijke brief van dat meisje is mij voldoende om haar te verafschuwen. Al was zij ook nog zulk een engel nooit zal zij dat gevoel doen wijken. De ruwe dwang die zij door ha ren brief'op mij wil uitoefenen, geeft mij de kracht, om mijn gegeven woord gestand te doen. Juist omdat zij mij met hare veraebtiug bedreigtwanneer ik bet waag om in baars vaders huis te verschijnen, zal ik haar en haar vader in alle vormen e»n bezoek brengen Tegen over hare verachting stel ik de mijne Maar genoeg van haar wij hebben haar reeds te veel eer bewezen, om ons zoo lang met haar bezig te houden. Laat ons de weinige oogenblikken, die wij nog over hebben, boter gebruiken. Vertel mij iets van uwe AgnesHans!" Hans liet zich niet tweemaal verzoeken. Wanneer hij aan Agnes kon denken, vergat hii al het overige. Met gloeiende kleuren schilferde bij het beeld der ge liefde zoo betooverend af, dat een glimlach over Her man's gelaat gleed. Met deelnemende oplettendheid luis terde hij naar de woorden zijns broeders hij was met hem gelukkig, hij gevoelde met hem, ieder woord, dat deze over zijne Agnes sprak, wekte zijne belangstelling op nog uren lang had hij naar Hans kunnen luisteren maar de tijd drong. De oude Dubois kwam in den tuin en berichtte, dat het rijtuig gereed stond en dat het hoog tijd was, om te gaan. Hans vergezelde zijn broeder tot aan het rij tuig. „Wij blijven elkander trouw!" fluisterde hij Herman toe. „Voor altijd antwoordde deze. Nog eens omarmde hij Hans nog eens drukte hij deu ouden Dubois hartelijk en vriendelijk de hand, toen ratelde het rijtuig over het slotplein, den 'aatsten groet overstemmende die Hans zijn vertrekkende broe der nariep. V. De van de westzijde komende personentrein, die om dezen tijd de meeste uit de Harz terugkeerende plei- zierreizigers naar de residentie brachten dien ook Herman voor zijne reis naar D. wilde nemen bad oponthoud gehad en kwam minstens een half uur ta laat aan het station te F. Een grooter oponthoud was daarvan voor de passagiers het gevolg, want nu moest de personentrein den sneltrein afwachten die niet te F. stopte. De passagiers waren over die ongewenschte vertra ging hunner reis alles behalve gesticht, zij scholden op het slechte beheer, op het gedwongen oponthoud aan het vervelende, kleine station; maar het hielp niet, zij moesten zich in het onvermijdelijke schikken. Bijna allen stapten uit en liepen over de railswaar langs de sneltrein moest komennaar het perronom

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1