Btnnetilanb. ZWITSERLAND. Den 15 heeft de paus den be kenden mgr. Mermillod tot bisschop van Lausanne eu Geneve benoemd. De bondsraad trok het besluit in, waarbij die geestelijke indertijd verbannen werd verklaard, maar de kantonnale regeering van Genève weigert, hem als bisschop van Genève te erkennen. VEREENIGDE-STATEN. In Januari en Februari kwamen 30,065 landverhuizers aan tegen 46736 in 1882. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De minister van marine heeft ingezonden eene me morie betreffende het vergaan van den rammonitor Adder, om in handen gesteld te worden van de door de Kamer benoemde commissie. De minister kan de ramp slechts aan 2 oorzaken toeschrijven: de verandering in de weergesteldheid en den niet tijdigen terugkeer naar IJmuiden. Het bevel was gegeven om bij gunstige gelegenheid buitenom naar Hellevoetsluis te vertrekken, voor hoedanigen tocht geene voorafgaande oefening noch het verleenen van convooi noodig is. Hadden com mandant en officieren nimmer op dergelijk vaartuig gevaren, 's lands belang vordert, dat niet steeds dezelfde officieren, maar zooveel mogelijk allen er mede bekend worden. Van ongeoefendheid der onderofficieren en manschappen kan geen spraak zijn omdat le machi nist en schipper volkomen op het schip te huis waren. Ook de loods was niet ongeschikt voor zijne bet ek- king. Het niet zenden vaD het bericht van vertrek was een verzuim voorzeker door een noodlottigen sa menloop van omstandigheden veroorzaakt. De minister geeft ook zijne meening te kennen over de door de commissie noodig geachte maatregelen ter verbetering. Binnengaatsche oefening acht hij niet noodig, maar zal hij vergunnen als de commandanten het noodig achtenspeciale loodsen zullen aangewezen worden wanneer de commandanten nog niet volkomen met bun vaartuig vertrouwd zijn de monitors zullen voorzien worden van het internationaal seinboek en de noodige seinmiddelen de voorschriften nopens kennisgeving bij vertrek zullen worden verduidelijkteen stelsel °van kustbewaking wordt voorbereid de totstandbrenging van den binnenweg tusschen IJmuiden en den Nieu wen Waterweg wordt krachtig bevorderd, en het vast stellen van een sein voor schepen die eene sleepboot behoeven zal bij internationale regeling geschieden. Ingediend zijn wetsontwerpen tot bekrachtiging eener overeenkomst met de remeente Hillegersberg, tot wijziging der beperkende voorwaarde, gemaakt bij de schenking van een stuk berm der linker Rottekade te Terbregge in 1875 zoodat de gemeente de vrije be schikking bekomt over de speelplaats, zoodra deze door den bouw eener nieuwe school niet meer noodig is tot toevoeging van eenige artikelen aan de begrooting voor 1883, voor dadelijke uitgaven van personeel, reis- en verblijfkosten, bureau- en locaalbehoeften en opnemin gen voor het verleggen der uitmonding van de Maas; tot wijziging der wet tot bevordering der uitvoering van werken voor de verbetering van den binnenlaud"chen waterstaat en de scheepvaartkanalen in Friesland (waar voor Rijks-subsidie wordt verleend)zoodanig, dat een der bedoelde werken wordt vervangen door een ander. De kantoren der Rijkstelegraaf hebben in 1882 opgebracht 1 045,707,25 waaronder voor Amster dam 323,065,21 Nieuwediep 10233,79, Haarlem 9005,54%, IJmuiden 5084,09%, Alkmaar ƒ3891 52, Hoorn 3606,82, Zaandam 2824,39, Purmerende 72538,48,W ormerveer 2276,37%, Eakhuizen 2047,68, Hilversum ƒ2006 61%, Edam 1177,57, Huizen ƒ1050, 9^ Monnikendam 667,96%, Egmond aan Zee f 628,90,' Burg op Texel 620,32%, Koog-Zaandijk (sedert 1 f 423 03, de Rijp 343,58, Haarlemmermeer 339,03, Medemblik f 251,79, Wijk aan Zee (van 15 Juni tot 30 Sept.) 166,35, Winkel 141,72, de Coeksdorp 119,29, Oude Schild (sedert 1 Juni) 79,21, Ilpendam f 57,14, Landsmeer (sedert 9 Mei) ƒ42,91. daar den tijd door eene wandeling te verdrijven. S| oe- dig sloten de conducteurs echter de portieren om de nog achtergeblevenen het uitstappen te beletten, want het loopen over de rails werd gevaarlijkdaar de sneltrein ieder oogenblik kon worden verwacht. Onder de laatstee, die den trein verliet, bevond zich ook eene jonge dame, die uit een coupé eerste klasse kwam. Zij bad te vergeefs getracht, om haren reisgezel, een oud heer, met een ziekelijk uiterlijk, overtehalen om met haar medetegaanhij had ge weigerd, het was hem te moeielijk om uit den waggon te klimmen en dan toch spoedig weder te moeten in stappen en bovendien lokte hem eene wandeling langs het perron niet aan liever bleef hij op zijn gemak zitten en benuttigde den tijd van het gedwongen oponthoud tot een kort, niet door het ratelen van den trein gestoord slaapje. Er ontstond tusschen vader en dochter eene kleine twist, die hiermede eindigde, dat de dochter alleen uitstapte. Toen de jonge dame over de rails liep trok zij de opmerkzaamheid der andere passagiers wier blikken haar onwillekeurig volgden zij lette er intusschen met op zij was er aan gewoon, dat hare eigenaardige schoonheid aller bewondering wekte. Zij bekommerde er zich niet om, dat een naast haar over de rails gaande jonge man haar onbeschaamd aankeek en toen deze op een overdreven beleefden toon haar zijn hulp bij het opstappen op het perron aanbood verwaardigde zij hem met geen antwoord, zelfs met geen blik; haar sleep bij elkander nemende, was zij met een lichte sprong op bet perron liet den indringer staan en ging langzaam op en neer wandelen. „Eene fameuse verschijning Prachtig toilet Hoe «legant 1 Wonderschoon zwart haar en welke oogen 1 De Maatschappij voor Gemeentecrediet keert over 1882 uit op de aandeelen serie A 21 en op die van serie B 53 de Leidbche broodfabriek 17 per aan deel de Omnibusmaatschappij te Amsterdam 10'/4 t h. Zy vervoerde 6,970,261 passagiers met abonnements kaartjes, 1,773,039 die 12% cent betaalden en 307,650, die van overstapkaartjes gebruik maakten. Ter markt te Gouda zijn in 1882 aangevoerd 900,635 ponden kaas, 6 7120 ponden boter, 885 koeien, 59/2 kalveren, 2745 schapen, 4102 varkens en 13 976 biggen. Volgens verzekering van een engolschen visscber is in den storm van de vorige week ejn hollandsche 8 oeP verongelukt. Volgens zijne ve klaring ban het bijna geen ander vaartuig zijn dan de sloep Rhea, van Perois. Bij eene oude bedelaarster, den 6 te Amsterdam overleden, is bij onderzoek harer kleeding op het lichaam 290 en vervolgens in naren schamelen en vuilen in boedel nog 1177 gevonden. Een erfgenaam is niet bekend. Te Noordwijkerhout is den 18 de vrouw van den landbouwer D. van schrik overleden ten gevolge van het in het water vallen van haar kind dat echter gered is. In het gehucht Hooghalen is den 19 een 20jarige jongelingbezig zijnde hooi voor de koeien uit de schuur te halen van de bult gevallen op een hooi- haak die hem door het lichaam drong. Professor Ranke, per telegraaf uit Groningen ontboden beproefde nog eene operatie, maar de ongelukkige overleed onder hevige pijnen. In de Nutsvergadering te Medemblik op 19 Maart zijn door het hoofdbestuur verleende zilveren medaljes voor langdurige trouwe dienst uitgereikt aan K. Krap boekbinder en letterzetter bij den heer K. H. Idema en J. Bakewel, postiljon-conducteur bij den heer C Iuipeta. Bj de policie te Middelburg is aangeklaagd P Ketnerdie den 19, in een openstaanden stal de barbaarschheid had een levend geitje gedeeltelijk te villen. Te Maasbree zijn den 19 de boerderijen van W. Bouter en P. Iheumssen met de bijgebouwen graan enz. in de ascn gelegd. Bij eerstgenoemde verbrand den ook al de meubelen en 6 varkens. Alles was verzekerd. Den 20 is bij herstemming tot lid van den ge meenteraad te Zijpe benoemd de heer C. Paarlberg, met 107 stemmen, tegen 52 op den heer A. Slykeru.an! Be voortvluchtige kassier J. P. Bredius, firma Becquer Co., van Bergen op Zoom is den 20 niet voor de rechtbank te Breda verschenen. De Kon. labriek van Waskaarsen te Amsterdam, die in ve ling had opgebracht ƒ1,218.475,75, is den 21 niet gegund maar opgehouden. Aan het departement van waterstaat is den 21 aanbesteed het makeu van geoouweu en bijbehooreude werken bij het punt van verbinding van den JNoord- brabuntsch Duitschen spoorweg aan den spoorweg van Nijmegen naar Venloo. Minste inschrijver was de heer G. J. Groot, te 8. Anna by Nijmegen, voor ƒ16,888 Voorts het verdiepen van het groot scheepsvaarwater aau het benedeneinde van het Sctieur, voor de verbete ring van den rotterdamschen waterweg; minste inschrij ver de heer M. C. de Jong, te Sliedrecht, voor 7131,760. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 21 be sloten aan den hee C. Bos Az. te Dordrecht voor 79,500, ondershands op te dragen het verbreeden en Verboogen van bet jaagpad langs het Noorderspaarne het maken van 4 bruggen en het uitdiepen van het Spaarue tot Spaarudaui. Mede besloot de raad tot het maken van eenen rijweg in het Florapark het leggen van trottoirs in de Wilhelminastraat en op het Wil- sonplein en het bep.anten daarvan. In de vergadering van aandeelhouders der naam- looze vennootschap „Gooische Stoomtram", den 21 te Amsterdam gehouden heeft het bestuur voorgesteld om over 1882 geen dividend uit te keeren maar de netto-winst a. 5174,56$ te voegen bij het bedrag der afschrijvingen a 23,757 Op .oorstel van den heer mr. J. Kappeyne v. d. Coppeilo werd bes.oten, volgens Drommels, ik wilde wel eens een vriendelijken blik uit de schitterende oogen opvangen I Hoe schoon zijn die sterk uitkomende donkerzwarte wenkbrauwen, zoo ei genaardig en toch zoo schoon En die hoogekrach tige en daarbij zoo elegante gestalte Baron wanneer ik ooit verliefd geraakte zou dat meisje het mij aan doen Ik wildedat ik wist, wie zij was. Zij is uit een coupe eerste klasse gekomen. Ik zal mijn biljet tweede klasse inruilen en bijpassen. Ik moet meer van dat wonder van schoonheid weten Herman, tot wien die woorden waren gericht, mon sterde met koelen blik de jonge dame die juist hem en den olfieier, wiens bewondering zij zoo zeer had opgewekt voorbijging. Hij kon die bewondering niet deelen. Hij was in het algemeen niet bizonder aantrek kelijk voor vrouwelijk schoon, ten minste niet voor zulk eene zelfbewuste schoonheid, die met geweld de op merkzaamheid scheeu te willen trekken. Hij glimlachte over de geestdrift van zijn medgezel, wien hij toeval lig aan het station had ontmoet. „Wanneer gij ooit verliefd geraaktet?" vroeg hij eenigzins spottend. „Ik meende mijnheer von Richt- hausendat gij u daarop vroeger voortreffelijk ver- stondt. Ik herinner mij met u ooit anders dan ver liefd te hebben gekend en ook nu schijnt het mij toe, dat gij op den goeden weg zijtom overeenkomstig uwe oude gewoonte, weder verliefd te geraken. Ik wensjh u daarbij veel succes, al is de schoonheid ook niet naar mijn smaak." Had Herman die bijna meende te fluisteren, toch nog te luid gesproken? Was het gehoor der jonge dame zoo bovenmatig fijn dat zij de zacht gesproken woorden ondanks het geraas rondom toch had ver staan Zij keerde zich plotseling om een donker rood kleurde plotseling hare wangeneen toornige blik trof art. 18 der statuten eene commissie van 6 aandeel houders te beuoemen tor nadere verificatie der balans, ten einde daarover in eene volgende vergadering ver slag uit te brengen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 21 benoemdtot buitengewoon hoogleeraar in de ver gelijkende anatomie enz. dr. Max Weber, lector te Utrecht, tot clinisch hoogleeraar dr. P. K. Pel, lector te Amsterdamtot adjunct-directrice van het binnengasthuis jonkvr. J Rogalla v. Bieberstein. Aan genomen werd het voorstel van B. en W., om hen te machtigen den grond tusschen de bestaande en de nieuwe rooilijn aan het Rembrandtplein ter spoedige bebouwing voor lageren prijs te verkoopen dan vroeger bepaald is, en aan den kooper van den grond vóór het hoekperceel zooveel terug te geven als door hem in verhoudiDg tot deze vermindering te veel is betaald. Met 16 tegen 11 stemmen werd verworpen het voor stel van dezelfden tot lijdelijke verhuring (voor houten stoombootkantoren) van grond aan de de-Ruyterkade als in strijd met het beslu't om premiën toe tè kennen voor de oprichting van fraaie gebouwen aldaar. Door den voorzitter werd medegedeeld dat aan dr. Thijssen gedurende 5 jaren een wachtgeld is toegekend van 5060, en dat, op zijn verlangen om daarvoor ten nutte der gemeente werkzaam te zijn bem de ordening en catalogiseering der medische universiteitsbibliotheek met den til el van conservator is opgedragen. Voor bet onderhoud der werken van het Krab bersgat den 22 door het prov. bestuur te Haarlem aanbesteed was laagste inschrijver de heer T C. Man tel te Enkhuizen voor 12,200. Den 21 is te Parijs ook van wege Nederland eene internationale overeenkomst tot bescherming van den industriëelen eigendom onderteekend. De gemeenteraad van Delft heeft den 21 aan B. en W. een onbepaald crediet verleend in verband met de p'echtige herdenking van den 300sten geboortedag van Hugo de Groot, op 10 April as., in de Nieuw© berk. Op voorstel van den heer de Lint werd als re gel aangenomen dat alle gemeente-ambtenaren in de gemeente moet/n wonen, kunnende B en W. van dien regel afwijking toestaan mits de betrokken ambtenaar 2 t. h. zijner wedde bijdraagt in de gemeeutela-sten. In den avond van den 21 zijn, door verkeerden wisselstand te Geldermalsen 2 personentreinen op elkander geloopen. De schok was hevig, hoewel de s eltrein reeds in vaart verminderde echter zijn de reizigers er zonder ongelukken afgekomen. Den 21 overleed te 's Gravenhage in den ouder dom van 76 jaren mevr. de wed. Iburg, vroeger too- neelspeelster aan den kon. boll, schouwburg. Ben 21 ontstond te St. Maartensbrug brand in de boerenhuizingbewoond door J Oosterman. In korten tijd was alles in de asch gelegd. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan in stroo, dat tegen een schoorsteen was gelegd. Het vee is gered uitgezon derd een kalf en eenige kippendie verbrand zijn. Alles was verzekerd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 22 besloten, dat de gemeente tegen betaling van 100,000 zal aanleggen de straten op bet terrein van bet voor malige stationsgebouw buiten de Delftscbe poort. Ben 22 zijn te Spoordonk gemeente Oirschot, 6 boerderijen en 1 woonhuis afgebrand. Een koe eenige kalveren en varkens kwamen in de vlammen cm. De directie van de Westlandsche Stoomtramweg maatschappij heeft den 22 aanbesteed het maken van de aard-, kunst- en eenge andere werken en het leggen der spoorbaan ten behoeve van het gedeelte stoomt,ram- weg PoeldijkMonster's Gravezande waarvoor min ste inschrijvers waren de heeren A. Kloots en J. B. Arents te 's Gravenhage voor 739,480. In den avond van den 22 is te Leiden eene dienst bode bij het omspoelen van een emmer, door de glad heid van een spoeltrap uitgegleden en in het water gevallen. Zekere J. W. snelde op haar hulpgeschrei met een dreg te hulp en haalde de drenkeling op, maar de pogingen om de levensgeesten weder op te wekken bleven vruchteloos. Vervolg der berichten ii het tweede blad. den vermeteledie het gewaagd had zoo over hare schoonheid te spreken hare lippen beefden, het scheen bijna alsof haar een heftig antwoord op de tong lag; maar zij sprak het niet uitsnel keerde zij zich om en zonder den bewonderaar barer schoonheid ook slechts een blik te gunnen ging zij met eenigzins versnelde schreden verder. „Ongelukkigewat hebt gij gedaanZij heeft n verstaan fluisterde von Richthausen. „Het was mijne bedoeling niet," antwoordde Her man lachend „nu het echter geschied isheb ik er niets tegen. Het kan misschien goed voor haar zijn om eens te booren dat hare schoonheid niet in ieders smaak valtbaar trots mag wel eens gefnuikt worden. Ik heb mij nooit veel om de vrouwen bekommerd, het meest echter staan mij die tegen welke bet als eene uitgemaakte zaak beschouwen dat alle mannenharten aan hare voeten liggen. Von Richthausen lachte. „Gij zijt altijd nog de oude zonderlingen vrouwenhater, baron Amhold! Nu, het is mij aangenaam, dat gij mij niet in den weg staat, want ik ben vast beslotenom haar te volgen. Ik moet weten, wie zij is, in ieder geval is zij van goede familie; baar toilet, houding en geheele wezen be wijzen het." „Haar zijden kleed met den sleep? Een practisch reiskleed. Ik bewonder den smaak der jonge dame „Spot maar Zij is er niet minder schoon om dat haar zijden kleed iets langer sleep heeft, dan noodig is. Laat ons hier blijven staan; daar komt zij weder terug. W ij zullen haar voorbij laten gaan; ik ben nieuwsgierig, of zij ons nog met een blik verwaardigt." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2