No. 36*. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. T^WEEDEï RT.AD. ZONDAG 25 MAART. UumcuUufK QUcvïci. xbtabs-ficricfttcM, Manndag2en Pansehdagvan 12 tot 1 nre gele genheid tot aangiften bij den Burgerlijken Stand. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 22 Maart. lieurs- eu Jtlackiber tc hten UklIUÜSCili; COURANT. In den nacht van 22—23 is aan het station Naarden Bussutn door het wegzakken van een wissel een goederentrein ontspoord, waardoor een tiental waggons werden beschadigd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 23 op grond datingevolge den geest onzer staatswetten, de vrouw niet in het volle genot der burgerlijke eri burgerschapsrechten isimmers geen voogd mag zijn over bare minderjarige kinderen, afwijzend beschikt op het verzoek van mej. dr. A. H. Jacobs artsom te worden geplaatst op de kiezerslijstals voldoende aan al de voorschriften voor kiesbevoegdheid bij de wet ge steld. Den 23 zijn te Wildervank een boerenbehuizing en 4 andere perceelen afgebrand. Den 23 is nabij Dirkshorn onder de gemeente S. Maarten afgebrand het woonhuis met bijgebouwde stalling van C. W. Het vee en de inboedel konden gered worden. De brand is begonnen op den zolder bij of in het hooi. Alles was verzekerd. De gemeenteraad van Rozendaal heeft besloten tot het oprichten eener gasfabriek met eene maximum productie van 2000 kub. ellen daags. Aan de commissie tot uitdeeling van warme spij zen te Harderwijk is door wijlen den heer mr. A. L. S. v. d. Boon Mesch een legaat van f 1000 vermaakt. Te Niekerb, provincie Groningen, is eene land- bouwrswoning met 16 stuks hoornvee en het grootste gedeelte van den inboedel door het vuur vernield, Tot lid der hootdcommissie vjor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen is door Gedep. Staten van Noordholland be noemd de heer mr. J. P. A. Teding v. Berkhout, te Heemstede. Jhr. de Casembrootlid der 2e Kamer voor het district Delft en dit jaar aftredende, wenscht voor eene herkiezing niet in aanmerking te komen. Door den gemeenteraad van Bovencarspel is, in plaats van wijlen den heer E. Schaper, tot wethouder benoemd de heer Jb. Boon. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Bovencarspel is besloten als proef voor een half jaar, de namiddagdienst af te schaffen. Te Enkhuizen tracht men een kapitaal van 30000 bij elkaar te zoeken, ten einde in het bezit te geraken van een eigen stoombootdienst cp Amsterdam. De. v. Dis te Westmaas heeft bedankt voor het beroep naar Monnikendam. De gemeenteraad van Harderwijk heeft met 9 tegen 2 stemmen besloten het progymuasium aldaar te behouden. D. G., beschuldigd zijnen broeder te Uithoorn vergiftigd te hebben heeft zijne misdaad volledig bekend. Tot penningmeester der banne S. Maarten is, in plaats van wijlen den heer J. Bakker Dz., benoemd de heer A. E'ay. De veehouders in het noorden van ons land, die een proef hebben genomen met ingekuild gras, zijn over den uitslag zeer tevreden en zullen in den vol genden herfst eene veel grootere hoeveelheid op die wijze bewaren. De koeien aten het met graagte en de kwaliteit der melk liet niets te wenschen over. Onder de gemeente Hilvarenbeek zijn 2 zoontjes van den landbouwer C. de Bruin 7 en 9 jaren oud, in een vijver door het ijs gezakt en verdronken. De Koning en de Koningin hebben aan de prov. commissie tot ondersteuning der nagelaten betrekkin gen van de verongelukte visschers van Paesens en Moddergat f 1000 doen toekomen. Te Dokkum heeft de collecte 939,50 opgebracht. De minister van oorlog heeft op het adres uit Purmerende over het vervoer van buskruit langs het Noordhollandsch Kanaal geantwoord dat van velerlei omstandigheden weer en wind geschiktheid van het vaartuig plaats van verzending en gewenschten spoed, afhangt of het vervoer steeds over de Zuiderzee zal kun nen plaats hebben maar dat zulks zal geschieden in dien het tot geen belangrijk hoogere kosten leidt en de belangen van de dienst niet geschaad worden. Eene collecte te Enk huizen voor de nagelaten weduwen en weezen te [Jrk heeft f 149,05 opgebracht, De heer Gleichman schijnt niet geslaagd te zijn in eene kabinetsformatie. De Koning heeft aan P. L., boekdrukkersknecht te Breda die door het gerechtshof te 's Gravenhage wegens het aangaan van een huwelijk vóór de ont binding van het vorige tot 3 maanden eenzame op sluiting veroordeeld was op zijn verzoek kwijtschelding van straf verleend. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft voor f 11000 een huis gekocht tegenover de Vischpoortbrug, hetwelk afgebroken zal worden ter verkrijging van een toe gangsweg naar eene nieuwe voorstad. Voor het maken van een riool te Maastricht, ter lengte van 1000 ellen was minste inschrijver de heer Meyers aldaar voor 17 680. De Havenstoombootdienst te Amsterdam keert over 1882 geen dividend uit. Wel is 10 t. h. van het kapitaal verdiend maar dit bedrag moet volgens de statuten voor afschrijvingen gebruikt worden. De weduwe van den vorigen burgemeester van Blokker, wijlen den heer J. Koster, heeft aan de herv. gemeente te Westerblokker 2 sierlijke zilveren schenk kannen geschonkenom gebruikt te worden bij de avondmaalsviering Gedep. Staten van Noordbrabant hebben de aan den heer S. A. Klaasen te Utrecht verleende concessie tot het aanleggen van stoomtramwegen op gedeelten van provinciale wegen in het westelijk gedeelte dier provincie verlengd tot 15 Juli. De gemeenteraad van Menaldurcadeel heeft con cessie verleend voor den aanleg van een tramlijn in die gemeente, in aansluiting met Barradee! en Leeuwar- deradeel. Het hoofdbestuur der vereeniging „Scbutfevaer" heeft, in het belang der schipperij bij het vervoer van turf en metselsteen, bij adres aan de 2e Kamer ad- hassie betuigd met het adres der heeren R v. Wijk c.s., in zake de bestekken van den bouw der sluizen te Vreeswijk en Nichtevecht, waarbij bazalt in plaats van metselsteen voorgeschreven wordt. Tot opzichter bij het hoogheemraadschap van den Hondsbosscbe is benoemd de heer v. Balen Blanken. Het gemeentebestuur van Spanbroek heeft het gebouw der naai- en breischool met de woning der onderwijzeres aangekochtten einde de normaalschool in het schoollocaa! te plaatsen en de woning tot ge meentehuis in te richten. Tot nog toe hebben de gemeentebesturen van Nieuweramstel Meppel, Kampen Naaldwijk, Uitgeest, Obdam en Hensbroek bijdragen overgemaakt aan het uitvoerend comité der internationale landbouwtentoon stelling in 1884. Te Kolhorn hebben verscheidene personen 10, 20 of 30 ets. per week betaald aan eene firmaC. v. d. Leunete Schoonhoven om hiervoor een artikel in goud of zilver te ontvangen. Nadat de koopers k0 weken betaald hadden, werd de agent, belast met het ophalen der gelden, ontslagen, en ontvingen de koopers bericht dat een andere agent zou worden aangesteld thans, na 5 maanden, is er nog niemand bij de koopers geweest om bedoelde gelden in ontvangst te nemen. Aangezien iemand het bedragdat nog betaa!d moest worden op 5 Eebr. per postwissel aan de firma over gemaakt en nog niets ontvangen heeft, vreest men dat de gelden verloren zijn. Tot h lotingelanden van het waterschap de Starn- meer en Kamerhop zijn benoemd de heeren H. Schoe- huis en D. Wagemaker. Er wordt tegenwoordig kunstmatige kolfie in den han del gebracht die in grootte, vorm en kleur geheel in overeenstemming voornamelijk mot de echte Java en Brazil zich zonder eenig verdacht verschijnsel laat branden en malen. Om de vervalsching te ontdek ken heeft men een zeer sterk werkend microscoop noo- dig, waardoor men ziet, dat er aan de kunstboon het huidje of vliesje der eente ontbreekt. De hoofdbestand- deelen der kunstboon zijn fijn gemalen eikels en tuin- of andere boonen van de slechtste soort, met nog een paar andere tot poeder vermalen plantaardigo stoffen welke voldoende tot een Btevige pap gekneed daarna den oogbedriegelijken vorm der echte boonen hebben verkregen. Het gemakkelijkste middel, om het bedrog te ontdekken, is, om de waar eenige uren iu koud water te leggen de ech'e boon wordt daardoor week, doch blijft in haar geheelde valsche valt geheel uit elkander en wordt als een onoogelijk poeder op den bodem gevonden. In afleveringen 5 en 6 van het Tijdschrift der Ver eeniging in het belang der Weezenverpleging geeft de heer J. Bruinwold Riedel, te Uitwierde verslag van zijn onderzoek in loco in 1881 en 82 aangaande uit besteding weeshuizen en bestedelingshuizen in Noord en Zuidholland. Ten aanzien van het burgerweeshuis te dezer stede vangt de sehryver dus aan: „Onder de beste weeshuizen van Noord-Holland moet het Burger weeshuis alhier in de eerste plaats genoemd worden. Het gebouw dat den 17den Oct. 1869 daartoe werd ingewijd, wordt in doelmatigheid van inrichting door slechts weinige gestichten overtroffen, terwijl, naar mijne meening, de indruk, die ieder nauwlettend bezoeker hier ontvangt van de opvoeding en van de beginselen, waardoor zoowel het bestuur als de hoofdbeambten zich laten leiden eene weldadige zijn moet." Eenige blad zijden verder zegt hij„Meer dan in de meeste wees huizen welke ik bezocht trof mij hier de ongedwon gen houding der kinderen en de gelukkige stemming, waarin allen schenen te verkeeren. Hoe verkwikkend is de gedachte, dat deze kinderen hier in waarheid een aangenaam „te huis" hebben En hij eindigt zijne beschrijving van het gebouw met de woorden „Een prachtige droogzolder, waar het helder linnen hangt, overdekt het geheeldat in ieder opzicht netheid orde en zindelijkheid vertoont." Over de opvoeding der kinderen sprekendelaat hij zich dus uit„Men geeft zich hier rekenschap van het „hoe en waarom" der regelen die worden toegepast, terwijl hartelijke belang stelling en liefde van de zijde der hoofdbeambten de hoofdfactoren zijn der verpleging." De schrijver prijst nog veel bovendien en daaronder ook de belangstelling en offervaardigheid waarmede de ingezetenen het te kort op de geldmiddelen van het huis aanvullen. In plaats van het ontslag eer weezen op 18jarigen leeftijd, acht de schrijver dat op 20- of 21jarigen leeftijd meer verkieslijk zonder dat de gelegenheid om de meisjes reeds met 17- a I8jar:gen leeftijd in goede diensten te plaatsen behoeft te ontbreken. Het vetgehalte der spij zen kwam hem niet overvloedig voor, maar toch moest hij erkennen, dat de kinderen bijna zonder uitzondering er gezond en krachtig uitzagen. Dat het oordeel over het r. c. weeshuis niet zoo gunstig kon zijn als over het nieuwe en ruimgebouwde burgerweeshuis, moge niemand verwonderen. De eet- en slaapzalen der meisjes zijn te laag van verdieping. Een bezwaar noemt de schrijver vooral het opnemen van weezen tot op 18jarigen leeftijd omdat verkeerde gewoonten dan reeds wortel hebben gevat en meer dan anders straf moet toegepast worden. Daarentegen acht hij het ontslag op 23jarigen leefiijd te laat. Als ge breken noemt hij voorts gebrek aan toezicht op de slaapzalen en te strenge afscheiding van jongens en meisjes. Hij prijst hetdat zoo groot deel van de verdiensten der werkjongens en meisjes voor hen be spaard en bij hun ontslag aan hen uitgekeerd wordt. Eene lijst der gespaarde gelden hangt in de coi.versa- tiezaal en kan door ieder verpleegde gecontroleerd worden. Ook over de uitbesteding van kinderen door het burgerlijk armbestuur doet de schrijver mededeelingen (hij bezocht zelf 2 gezinnen), en wel zoodanige, die de aandacht van dat bestuur niet ontgaan mogen. Zijne ervaring ten opzichte van weezenverpleging verdient kennisneming van allen die tot deze taak ge roepen zijn. Zoowel waar hij prij't als waar hij laakt leert hij hoe men wel en hoe men niet behoort te hande'en. Er valt op dit gebied veel te doen maar ook veel te laten. Ten platten lande van Noordholland is de toestand der weezenverzorging ver van rooskleu rig te noemen, en „goed" konden maar enkele, „re delijk" en nog meer „slecht" moesten de meeste ge stichten geschat worden. KANTONGERECHT. Zitting van 23 Maart. P. Lak F. Volmer en K. B. Bestemanallen te Alkmaar, ieder 3 dagen gev. W K., te Alkmaar, 2 geldboeten, elk van t 5 of 2 dagen gev. voor elke boete. B. H. v. G„ te HarderwijkA. C„ te Uitgeesten K. T., te Alkmaarieder 2 geldboetenelk van 1, of 1 dag gev. voor elke boete. D. J S en H., te Heyloo J H., te Schermerhorn J. S. en A. O, te de Kijp J. C., G. V., J. v. d. E. en 11. B., te Uitgeest, C. K. en L. H., te Castricum, M. E., te Zuid- scharwoude, A. B., te Brock op Langedijk, S. v. d. B te Nieuwediep, J. V te Grootschermer, J. S., te Schoorl, P. G. v. d. S„ N. 8., M. R., J. W.. A. Pk de H., J. v. L, C. 8. N. A. en S. v. D., allen te Alkmaar, ieder f 1 boete of 1 dag gevangenisstraf. Al'en ter zake van openbare dronkenschap. BURGERLIJKE STAND. ON DERTKOU W 1). 22 Mrt. Hendrikus Johannes Mulder, te Utrecht en Theodora Hendrika Ohdam, wed. Fredricus Hermanus Gaanhuis, alhier. -- Dirk van Schagen te Alkmaar, onls. te Wognum en Aaltje de Groot, te Spanbroek. 23 Aarnoud Bruin, wednr van Maria Aurika Eikerbout, te Alkmaar en Adriana Elisabeth Jansen, te Hoorn, onl. te Wormerveer. J°cob Nicolaas Kruijer, te Alkmaar en Neeltje Zuurbier, te Koedijk. GEBORt-N. 22 Mrt. ElisabethD. van Gerbrand Siebrands en Elisabeth Hagman. Margaretlia Antonia, D. van Jan Hil- verda en Eva Maria Koster. 23 Geertruida Elisabeth, D. van Charles Marinus van der Stok en Elisabeth Tonneboeijer. 24 Jacob, Z. van Nicolaas Ouwens en Aafje Westerbaan. OVERLEDEN. 22 Mrt. Wilhelmina Catbarina, D. van Adrianus Einwachter en Geertruida Krijt, 2 j. en 8 m. Willem Marinus Bakker43 j. en II m. 23 n Catbarina VV ilhelrnina Ki3t, echtgen. van Mr. Frans Fre- derik Karseboom 29 j. en 1U m. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. Windkorenmolen „de Groot," Kenneinerbolwerk sectie A, 1217. Strijkgeld C. Kelderman 4600, Verhoogd door S. de Groot met r 60, Alkmaar 23 Mrt Kleine kaas f 38,50, Commissie f 37,50, Middelbare 39, aangevoerd 24 stapels, wegende 5260 P. Ter graanmarkt aangevoerd 1236 mudden. Tarwe f 8,50 a 9,75, Rogge f 6,50 a 6,75, Gerst 5,25 a 5,75, idem chev. f 6,50 a 7, Haver 4,<5 a 5, Paardenboonen t 6,75 a 8, bruine idem f 13 a 16,50, Citroen boonen 19, Kanariezaad f 13, Karweizaad 12,50, Blaauwmaanzaad 12, Erwten: groene f 15 a 19, grauwe f 21 a 24, vale 19. 24 Mrt. 4 Paarden f 85 a 175, 24 Koeien en Ossen t 150 a 260, 195 nucht. Kalveren f 4 a 16, 155 Schapen 16 a 36, Lammeren ƒ14, 80 magereVarkens ƒ14 a 24, 32l Biggen 7 a 12, 6 Bokken en Geiten 4 a 9, 3 kleine Bokjes 40 a 60 ets. Boier per kop ('s middags 12 uur) 11% a 87 ets. Amsterdam 23 Mrt. AardappelenZeeuwscbe sp. jammen flia 6,75, friescbe jammen 3,80 a 5, dito eng. 3 a 3,40, saksiscbe jammen /4a 4,80, pr. roode 2,50 a 4. hainb. /4a 4,25, gron. r. f 2,40 a 2,70. Ra p- en Lijnkoeken onveranderd. Enkhuizen 21 Mrt. Gerst 5 a 6, Haver 3 50 a 4,50, Bruine boonen 18, Paardenboonen f 6 a 7, Karweizaad 13, Mosterdzaad f 25,50 a 26. Hoorn 22 Mrt. Kleine kaas 41, aangevoerd 31 stapels, wegende 7229 P. 24 Mrt. Tarwe 8,50 a 10, Gerst 5,25 a 6, Haver 3,75 a 4,75, Erwten: witie f 18, groene 15 a 18, grauwe 20 a 25, vale 15 a 18, bruine boonen 10 a 22, 12 Paardan 70 a 200, 75 Sibapen 30 a 34, 300 Lamme ren 2? a 41, 90 Kalveren 7 a 15, 12 Varkens 16 a 8, 4 Zeugen 30 a 55, 330 Biggen 4 a 9, z00 Kippen

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5