Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. No. 37 WOENSDAG 28 HAAR T. 16> DE STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën Buitenland. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondördag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. COURANT. Van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON§ BELGIE. De gebroeders Peltzer weigeren aan den Koning genade te vragen op grond dat zij geene schuld kunnen noch willen erkennen. De procureur generaal zal nu ambtshalve voorstellende doodstraf te veranderen in levenslange tuchthuisstraf. De kosten van het geding tot de betaling waarvan de broeders hoofdelijk veroordeeld zijn, beloopen f 37,504,01%: daar onder zijn niet begrepen de reiskosten tijdens het voor- loopig onderzoek door de justitie uitgegeven en de uit geloofde premie van f 12500 hebbende sommige getuigen bovendien geweigerd de hun toegekende gelden te ontvangen. DUITSCHLAND. Pruisen. Omtrent de ware reden van aftreding van den minister van marine von Stosch zijn voortdurend verschillende berichten in omloop. Volgens een dier geruchten zou prins Bismarck na het bombardement van Alexandrië door de engelsehen een eskader pantserschepen naar Egypte hebben willen zenden, om Duitschland's aanzien aldaar te handhaven, aan weiken wensch geen gevolg kon gegeven worden door de verklaring van den minister van marine, dat hij onmogelijk in zoo korten tijd eene behoorlijk uit geruste scheepsmacht beschikbaar kon stellen. Bij Prins Bismarck ontstond daardoor twijfel of de voor de vloot aangewezen gelden wel goed gebruikt werden en zou de minister van marine toen reeds zijn ontslag ingediend hebben dat door den Keizer evenwel niet aangenomen werd. Een ander gerucht zegt, dat prins Bismarck ontevreden was over de wijzewaarop de bevelhebber van het duitsche oorlogschip Elisabeth te Swatow in China gehandeld had. Een duitsch koopman bad van de Chineesche regeering een stuk grond ge kocht voor 500,010. Na het sluiten van den koop had een engeUche maatschappij voor hetzelfde terrein f 625,000 geboden, waarop de maudarijn onmiddellijk den grenspaalop last van den duitschen koopman geplaatst, had doen wegnemen en vervangen dooreen chmeeschen. Daar genoemd oorlogschip op dat tijdstip in de haven waswist de koopman den bevelhebber te overreden, te zijnen gunste handelend op te treden. Dit geschiedde. Den 26sten October kwamen de ma trozen aan land en bezetten het betwiste terrein De chineezen die in grooten getale waren toe gesneld werden met de kolven der geweren uiteen gejaagd de duitsche grenspaal opnieuw geplaatst en de duitsche vlag geheschrn. Een gedeelte der beman ning bleef aan wal ter bewaking van het terrein en de mandarijn gaf ten slotte toe uit vrees voor een bom bardement. Sobbe heeft erkend de moordenaar te zijn van den berlijnschen brievenbesteller. Hij was vroeger onder officier bij de kurassiers en thans handels-eiziger voor eene firma te Maagdenburg. Hij is 27 jaren oud. Van 1 tot 12 Maart was hij van huis geweest en den 12, Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Dit genoegen gunde zij den beiden heeren nietzij ging langzaam voorbij, schijnbaar doelloos keek zij den anderen kant uitdoor niets toonde zij dat zij hen weder herkende en ook toen zij hen eenigen tijd later weder voorbij kwam legde zij dezelfde voorname on verschilligheid aan den dag. Lang echter kon zij zich niet goed houdenzij moest het wel opmerken, dat von Richthausen haar voortdurend met bewonderende blikken volgdemisschien zou dit haar niet in verle genheid hebben gebracht, indien niet Hermans spottend lachje haar zijne opmerking in herinnering had gebracht. Het werd haar onaangenaam om de beide heeren tel kens weder te moeten ontmoeten, en zij scheen einde lijk te besluiten om over de rails naar haar coupé terugtegaan. Maar het was te laat! Toen zij van het perron wilde afstappen riep een conducteur haar toe „Terug Niemand mag het perron verlaten. De sneltrein komt!" Zij bleef op den rand van het perron staan naast en achter haar verzamelden zich de overige talrijke passagiersom te wachtentotdat de sneltrein voorbij zou zijn. „Kom wij moeten er doordringen en in haar na bijheid zien te komen. Ik heb reeds een biljet eerste klasse in de zak en moet haar op den voet volgen om haar bij het instappen de behulpzame hand te kun nen bieden en dan dezelfde coupé te nemen als zij." Von Richthausen drong na die woorden door de menigte heen en Hermandie zich met den ijver van zijn bekende vermaakte volgde hem. Niet zon der moeite gelukte het von Richthausen om een plaats den dag van den moord, des avonds te Maagdenburg terug gekomen. Hoewel hij aanvankelijk ontkende te Berlijn te zijn geweest zoo bleok aan de justitie toch reeds zeer spoedig, dat die beweering geheel onjuist was. ENGELAND. De regeering heeft in vereeniging met Rusland aan de mogendheden voorstellen gedaan tot het nemen van maatregelen tegen de groote rust verstoorders van den laatsten tijd de nihilisten en de anarchisten. De verklaringen van mevrouw Florence Dixie om trent den op haar gepleegden aanslag worden meor en meer gewantrouwd. De in hare kleeding aanwezige gaten schijnen niet veroorzaakt te zijn door het steken met een mes of dolk en de eenige verklaring die de politie heeft bunnen verkrijgen, is geweest die van een slager die kort voor het tijdstip van den moord twee zeer groote vrouwen in de nabijheid der aangegeven plaats gezien had. Deze mevrouw wordt gezegd te bebooren tot eene familie, wier verbeeldingskracht sterk ontwikkeld is en die gaarne van zich laat spreken. Zij komt met verontwaardiging bij een in de Times ge plaatsten brief tegen den geopperden twijfel op en houdt hare beweeringen vol. De Koningin moet rust houden. Zij gleed op de trap uit en bezeerde zich toen aan de knie. De regeering beeft gelast dat 2000 man infanterie de openbare gebouwen zullen bewaken en dat een ba taljon der gardes toezicht zal houden op het parle- ments-gebouw en op het Buckingham paleis. Ierland. Een der 21 verdachten aan den moord op Cavendish en Burke overleed in de gevangenis. Dr. Wode liberaalis te Dublin tot lid van den raad gekozen in plaats van James Carey, die zooals men zich herinneren zal van zijn lidmaatschap ver- vallen werd verklaard. Het onder den naam van nommer een bekende hoofd der moordenaarsbende zou zich thans te Nieuw-Tork bevinden en de engelscbe regeering zijne uitlevering gevraagd hebben. FRANKRIJK. De oud-minister van buitenlandsche zaken Waddington zal de republiek vertegenwoor digen bij het krooningsfeest te St. Petersburg. De in omloop zijnde geruchten over eene conversie der 5°/0 schuld worden tegengesproken: de minister van financiën zou z >lfs verklaard hebben daartoe vol strekt niet het plan te hebben. Sarah Bernhardt blijft tot 20 April te Parijs: zij ontvangt thans voor iedere voorstelling van Fédorah f 750 of f 250 meer. Den 21 kwamen te Parijs onder voorzitterschap van den afgevaardigde Lockroy eenige wijnhandelaren en wijnverkoopers uit het departement der Seine bijeen ter bespreking van de nadeelige gevolgen die uit de bestaande wetgeving voor hen voortvloeien. 18000 bandelaren waren tot die vergadering opgeroepen. oumiddelijk naast de jonge dame te veroveren hij moest zich zelfs voor zijn dringen een knorrige terechtwijzing van een oud heer laten welgevallen. Door die aan merking werd ook de opmerkzaamheid der jonge dame opgewekten zij zag nu dat de beide heeren naast haar stonden. Zij wilde terug, maar dit was door de talrijke achter haar staande menschenmassa onmogelijk. Zij kon voor- nocb achteruit en toch scheen bet haar onverdragelijk, om zich nog langer bloottestellen aan beider blikken. Zij keek in de richting van den met razenden spoed naderenden sneltrein, nog scheen deze haar ver genoeg verwijderd om haar het oversteken der rails mo gelijk te maken; zij had slechts een paar schredsn te doen, dan was zij aan de andere zijde in veiligheid. Snel besloten sprong zij van bet perron maar haar voet geraakte daarbij in baar sleep verward zij strui kelde en viel dwars over de rails. Een kreet van ontzetting klonk uit honderd keelen. De trein naderde bliksemsnelslechts een kort eind nog was het sissende, ratelende, fluitende en stoo- mende monsterde in hare razende vaart iederen tegenstand verpletterende locomotiefvan het perron verwijderd. Bleek en sidderend stonden de ontstelde getuigen van het vreeselijke voorval het aantezien. Slechts een sidderde nietslechts een keek met kalmen blik eerst naar den met snelheid naderenden trein daarop naar de op den grond liggende ongelukkige. In het volgende oogenblik stond Herman op de rails. Weder klonk uit aller mond een kreet van schriken met wijdgeopende oogen zag ieder een vreeselijken dood voor beide slachtoffers naderen. Herman boog zich voorovergreep met krachtige hand het voor hem liggende lichaam en rukte het naar zich toe. Het was het werk van een oogenblik in het volgende stond bijmet de bevende gestalte in zijne armen aan de andere zijde der rails. Met donderend geweld suisde de sneltrein voorbij. De weduwe van den bekenden liefhebber van schil derijen Adolf'Moreau schonk aan den Staat eene schilderij van Eugène Delacroixbekend onder den uaatu van de schipbreuk of de bark van Don Juan, voor welke schilderij, 2 ned, ellen breed en 1,30 hoog, tijdens het leven des schilders reeds 150,000 geboden was. Den 5 April heeft in het opera gebouw bet door de parijsehe pers op touw gezette feest ten voordeele der slachtoffer van de overstroomingen in Elzas-Lotharingen plaats. In den vooravond worden een concerteen ballet en eene tooneelvoorstelling gegeven bij deze laatste treedt Sarah Bernhardt op. Om 1 uur 's nachts vangt een bal aan en verder zal even vroeger eene tombola gehouden worden. Dat dit feest eene belang rijke som kan opleveren, Iaat zich verklaren wanneer men de toegangsprijzen hoort. Voor den gebeelen avond betaalt men naar gelang van den rang, 37,50, /30 en f 20 per persoon. Voor het bal alleen, eene dame f 20, een heer f 12,50. Niet van een beer vergezelde dames worden niet toegelaten. De tooneelvoorstelling, het ballet en het concert kunnen op de laagste rangen bijgewoond worden tegen 5 en 2,50 per persoon. De bonapartistische afgevaardigde Cunéo d'Ornano eischt voor de rechtbank te Cognac f 300 schadever goeding van de personen die afgescheurd hebben de door zijne zorg aangeplakte exemplaren van het stuk van prins Napoleon. De directeur van de gemeenteschool te Veyne-Mon- tou is voor 6 maanden geschorst, met inhouding zijner jaarwedde wegens het geven van onderwijs in de godsdienst gedurende de schooluren eene onderwijzeres te Pargny-sous Mureaudie zich aan datzelfde feit schuldig maakte en bovendien in tegenwoordigheid der leerlingen een leerboek waarvan het gebruik door de geestelijkheid verboden was, verbrandde, werd voor 3 maanden geschorst, mede met verlies barer jaarwedde. Den 25 werd te Parijs in plaats van Gambetta tot lid der Kamer gekozen het raadslid Sigismond Lacroit, radicaal met 3795 stemmen. Op Métivier waren 1897 en op Dumay 1226 stemmen uitgebracht. GRIEKENLAND. De Koning zal de krooning van den Keizer van Rusland bijwonen. De regeering is voornemens aan de Kamers voor te stellen, het regent schap gedurende dien tijd op te dragen aan den pre sident-minister Trikoupis. ITA.LIE. Sterke schokken van aardbeving werden den 23 gevoeld te BianeavillaAdernoCanarrone en Favore. Verscheidene huizen stortten daardoor in, J)e uitbarstingen van den Etna houden steeds aan. Reeds zijn 9 nieuwe kraters ontstaanwaaronder 4 vuurspuwende. RUSLAND. De regeering maakt bekend dat de geruchten volgens welke prins Gortschakofl vergiftigd zou zijn ongegrond zijn. Herman wankelde de luchtdruk dreigde hem omver te werpen maar hij riep al zijne kracht te hulp en het gelukte hem om te blijven staan. De locomotief greep nog de lange blauwe voile, die der jonge dame van den hoed woei en rukte haar die met dezen laatsten mede van het hoofd. Toen was de trein echter en ook het gevaar voorbij. Nu eerst liet Herman het jonge meisje, dat hij niet ijzeren kracht omkneld hield los. Haastig trok zij zich daarop uit zijne omarming terug. „Hebt gij u bezeerd vroeg bij. De vraag klonk zoo kalm dat hij die niet bedaarder en zorgeloozer op een bal aan zijne dame bij een misstap had kunnen doen. Wel was het spottend lachje, waarmede hij te voren het meisje steeds had aangezien, van zijne lippen verdwenen maar deelneming in het lot der door hem geredde, vreugde over het gelukken zijner koene daad, ontsteltenis over het vreeselijke gevaar waarin bij zoo even bad gezweefd sprak zich noch op zijn gelaat nog in zijne woorden uit. Herman moest zijne vraag tweemaal herbalen, voor dat hij een antwoord kreeg. Onbewegelijk en sprake loos stond het meisje voor hemzij zag hem met een zonderlingen doordringenden blik aan. Haar hark klopte stormachtig baar boezem ging heftig op en neer, hare handen sidderden; maar bet was niet de ontzetting over den afgrijzelijken dood, dien zij zoo ternauwernood was ontgaan, hetgeen haar zoo ontroerde; daaraan dacht zij zelfs niet, het was een ander onverklaarbaar gevoel, dat hare geheele ziel vervulde. „Hebt gij u bezeerd vroeg Herman voor de derde maalop ongeduldig scherpen toon. Zij streek zich met de hand over het voorhoofd. Het was haar alsof zij een wolk die over haar geest 'ag, moest verdrijven. Zij had de eerste vragen in het ge heel niet gehoord nu antwoordde zij met een eenvou dig „Neen." „Dat is een geluk voor u. Het was eene onverant woordelijke dwaasheid en onvoorzichtigheidom

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1