Binnettlaub. SPANJE. Een door den minister van marine aan den ministerraad ingediend wetsontwerp tot hervorming der vloot werd goedgekeurd. Volgens dat plan zullen arsenalen gebouwd het materiëel voor de bewapening verbeterd en het aantal schepen vermeerderd worden. Hij moet zich met den minister van financiën verstaan over het verkrijgen der daarvoor benoodigde middelen, die )p f 100,000,000 geraamd worden. In de eerste uitgaven wil bij voorzien door den verkoop van een deel der bosschen en zoutputten van bet rijk. De onderhandelingen over een handelsverdrag wor den met DuitschlandItalië Portugal en Canada voortgezet. Den 22 werd door den prediker in de Sint-Sebasti- aanskerk te Madrid gezegd dat de misdaden, door de bende de Zwarte Hand gepieegd, beschouwd moes ten worden als eene straf, aan Spanje opgelegd, omdat het de wereldlijke macht van den Paus niet onder steund had. Een italiaan die verdacht werdden kreet aangeheven te hebben dood aan den predi ker en daarom gevangen was genomen, leverde echter aan den rechter het bewijs, dat hij dien kreet niet aangeheven had, maar dat eenige Spanjaarden geroepen haddenweg met den prediker. Hij werd daarop los gelaten. TURKIJE. De Porte heeft aan de vertegenwoor digers der mogendheden medegedeeld, dat zij op straffe van verbeurdverklaring verboden heeft het in omloop brengen en het verkoopen van loten of aandeelen in premieleeningen. MONTENEGRO. Den 22 sloeg de bliksem te Cet- tinje in het tuighuis, op 400 pas van de stad gelegen, in welk gebouw eene groote hoeveelheid kruit, dynamiet en patronen geborgen was. Het middelste gedeelte van het gebouw vloog in de lucht. Verscheidene soldaten De gaven zich onmiddellijk naar de rookende puinhoopen en bedolven een groot aantal kisten onder de sneeuw, waardoor het gevaar, dat de stad dreigde, voorkomen werd. EGAPTE. De buitengewone engelsche gezant, lord Dufferin, keert den 10 Mei naar Konstantinopel terua Aa aldaar aan den Sultan verslag te hebben gedaan van ne genomen maatregelen, om dit rijk te hervormen begeeft bij zich naar Londen. VEREENIGDE STATEN. De duitsche sociaal-de- mocraat Most heeft door een feestmaal de parijsche commune op den 18 herdacht. In de door hem bij die gelegenheid uitgesproken rede heeft hij verklaard, dat de mannen der commune van 1871 veel te mensch- lievend geweest waren. Voor deze groote fout zou de communedie later zal opstaan boete doen. Dan zouden zij zich niet laten terughouden door de dwaze overwegingen die het verstand der mannen van 1871 benevelden dan zou niets anders in het oog gehou den worden dan het doelwaarvoor de sociaal-demo cratische partij streeft. De Courrier van den 5 bevat een omstandig ver haal van den brand, te Nieuw York ontstaan in eene door 500 meisjes en 200 jongens van duitsche katho lieke ouders bezochte school waarvan reeds melding gemaakt werd. Daaraan wordt nog het volgende ont leend. Die kinderen bevonden zich op de derde ver dieping van het gebouw in 9 klassen toen eene der zusters-onderwijzeresseneene rooklucht bemerkende, eene deur opende, die naar de trap leidde. De kin deren brand bemerkende verlieten door schrik be vangen in de grootste wanorde hunne plaatsen en begaven zich zonder te weten wat zij deden in zulk een groot getal naar de deurdat het niet mo gelijk was hen te keeren. In een oogenblik ontstond daardoor zulk eene opeenhoopingdat de doorgaug letterlijk versperd was. Zij die het eerst de trap be reikten drukten zoodanig op de leuning, dat zij brak, waardoor 40 a 50 kinderen op elkander vielen op de lagere verdieping en den toegang versperden naar den gang die op straat uitkwam. De voorbijgangers hun geschreeuw hoorende kwamen te hulp terwijl de in middels gewaarschuwde politie en brandweer mede kwamen opdagen. Met zeer veel moeite baanden zij zich een weg over de aldus gevallen kinderen terwijl sommige personen door de naastbij gelegen kerk de school trachtten te bereiken. Over de hoofden der kinderen hep men heen en men trachtte uit de hoop, die op den grond lag, zooveel te redden als mogelijk was ommigen waren reeds gestorven van vrees anderen geheel vertrapt. Zestien dooden en tal van gekwetsten werden gevonden. Een klein meisje van 12 jaren dat nog leefdehield baar rechterarm uitgestrekt met gesloten hand; een man, die reeds 16 kinderen ge red nadwilde ook haar redden. Het gelukte hem hare hand te openen zij bevatte een muntstuk een dollar 2,50). Geef dit aan mijne moeder, zeide het ina en het stierf. Dat in deze ramp eene levendige deelneming werd betoondlaat zich gereedelijk ver- onmiddelijk voor den trein op de rails te springen 1" Het ruwe onhoffelijke verwijt wekte de jonge dame uit haar droom. Haar omvloersd oog verlevendigde een donker rood, dat snel weder verdween, kleurde hare wangen een heftig antwoord zweefde haar op de lippenmaar zij bedwong zich. „Gij hebt het recht tot zulk eene ruwe berispingEn toch ik kon op dat oogenblik niet anders en bovendien de trein scheen nog zoo ver, ik meende in het geheel geen gevaar te loopen kon ik vermoeden dat ik vallen zou „Wie met zulk een sleep springoefeningen wil houden, moet altijd op vallen bedacht zijn. De trein was ove rigens reeds zoo dichtbij dat zelfs geen baanwachter het meer zou gewaagd hebben, om de rails overteloopen!" „En toch zijt gij er zelf nog veel later afgesprongen, „Een menschenleven te reddenwilt gij zeggen Het was misschien ook eene dwaasheid. Ik dacht er niet over na, of de ongelukkige, die met zulk een gruwelijken dood bedreigd werd en hulpeloos op de rails lagwel waard was dat ik mijn leven tot hare redding waadde. Ik dacht niet ik handelde en wie dat doetzal bijna altijd eene dwaasheid doen. Mis- echien had ik het niet gedaan wanneer mijn eigen leven meer waarde voor mij had gehad maar Herman kon den zin niet voltooien, de passagiers, diezoodra de sneltrein voorbij was en zij den eer sten verlammenden schrik te boven waren met een juichkreet over de rails ijlden drongen zich tusschen hem en de jonge dame in. Herman werd geheel verdoofd door de lofredenen, die aan zijn heldendaad werden gebracht, door de ge- lukwenschen, waarmede men hem overlaaddede man nen drongen zich om hem heen om hem de hand te schudden hij had een dozijn handen moeten hebben om iedereen tevreden te stellen eene oude dame om helsde hem of hij wilde of niet, hij moest het dul den het liefst hadden zijne bewonderaars hem op getild en in triumf rondgedragen. Slechts met de grootste inspanning gelukte het hem om dat te be letten en zich op de been te houden en de opdrin gende dankbaarheid der in geestdrift gebrachte menigte oenigzins afteweren. Gedurende Februari is bij de Rijks-postspaarbank ingelegd f 218,883,58 en terugbetaald 122,695, 19a. De som der inlagen beliep op 28 Februari 2,255 963 49 verdeeld over 52,082 boekjes. Het bouwen van eene nieuwe school en onderwij zerswoning te Scharwoudeden 14 door B. en W. van Avenhoru aanbesteed is gegund aan den op één na den laagsten inschrijverden heer Visser te Hoorn voor f 1/930; het veranderen der school te Avenhorn aan den heer J. Bakker Az. aldaar, voor f 3669. Den 21 was de haven te Nieuwediep zoodanig met ijs bezet dat een waaghals van den wal te voet naar den steenen dam overstak. In den nacht van 23 beeft het 24 strepen gevroren. wrftk van het te IJmuiden gestrande schip Vesta is met de eventuëel nog aan boord zijnde lading den -2 voor 870 en de inventaris voor 3188 ver kocht. In den vroegen morgen van den 22 zijn te Wis- sekerke verbrand schuur en woonhuis van den land bouwer H waarbij een in de schuur slapende mars kramer en 3 koeien zijn omgekomen. Het meubilair is ook verbrand. Niets was verzekerd; de schade wordt op ongeveer 5000 begroot. Een brand in het huis bewoond door den genees heer ^VVigersma te Heerhugowaard in den nacht van 22—23 Maart, is spoedig gebluscbt. Het den 17 aan den Veenhuizer Middenweg afgebrande huis behoorde niet aan 8. Oudhuis, maar werd slechts door hem be woond. De inboedelwaarvan zeer weinig gered is moet hoog verzekerd zijn geweest. Een jongeling te Noorbeek in Limburgeenige dagen geleden door het op hol gaan van een p„ard onder een wagen geraakt, is den 23 aan de bekomen kneuzingen overleden. Den 24 zijn te 's Gravenbage de, overeenkomstig den wensch door mevr. Bosboom Tousaint in haren laatsten roman geuit en door de heeren dr. Beynen en mr. Star Numan bij de regeering aangedrongen, geplaatste gedenksteenen aan mr. G. Groen v. Prin- sterer en zijne echtgenootnevens den ingang van het gebouw der rechtbank aan den Korten Vijverberg vroeger door dat echtpaar bewoond, plechtig onthuld'. In bet voorvertrek waren daartoe eenige belangstellenden en nabestaanden vereenigd en werd het woord gevoerd door dr. Beynen, tot kenschetsing van Groen's figuur, diens leven en streven den minister van justitie dié Hoe ongemakkelijk de toestand waswaarin Herman zich bevond een voordeel had die toch voor hem hij werd van de jonge dame gescheiden, hij was niet gedwongen om woorden van dank van haar te hooren die ,iij door zijn onvriendelijke verwijten reeds dadelijk' had trachten af te snijden. - Ook zij wasevenals Herman door nieuwsgierigen en belangstellenden om ringd, en overstelpt met vragenof zij zich bezeerd had en of zij ook hulp noodig had enz. enz. De oude dame die Herman omhelsd had maakte zich van haar meester; en voerde haar naar de coupé waarin haar vader, zonder te vermoedenin welk ge- doen Zi"'ne d°Chter had verkeerdzijn slaapje zat te Door het openen van het portier en het geraas der passagiers die voor de coupé drongen, woest dooreen praatten en eikander overschreeuwden werd hij wak ker en zag met verwondering, dat zijne dochter het voor werp der algemeene belangstelling was. Zij werd bij hem in de coupé getild, de oude dame stapte eveneens in eenige heeren drongen ook naar binnen, alle plaat sen waren in een oogenblik bezet. En nu ging men aan het vertellen zonder einde, ln de coupé waren en die buiten stonden, allen wilden den vader de wonderbare redding zijner doch ter met welsprekende woorden mededeelen een dozijn stemmen klonken tegelijk, alle echter werden over schreeuwd door de oude damedie zich het genoegen met liet ontnemen om de wondermare te vertellen wel werd zij menigmaal in de rede gevallen, maar ein delijk bleef zij meester van het terrein. G® vader nam het bericht van het gevaar, waarin zijne dochter had verkeerd, veel kalmer op, dan de verhaalster gemeend had. Op eene zeer zonderlinge wijze betuigde hij zijne vreugde over hare redding van een bijna zekeren gruwelijken dood. Hij keek zijne dochter met een donkeren blik aan. „Dat is weder een van uw dolle streken zeide hij geërgerd. „Waar is de man die u het leven heeft gered Ik dien hem toch wel te bedanken Zijne dochter antwoordde slechts wet een schouder- ophalen. Zij had, terwijl de menigte baar naar de coupe drongte vergeefs getracht haar redder in het namens de regeering de heeren Beynen en Numan dank zeide voor hun initiatief en de steenen in de hoede van den Staat nam de heeren van Wassenaer v. Catwijk Keuchenius en Bosboom. Den 24 is te Haarlem gearresteerd P. Nijs, hor logemaker van beroep laatst in den Haag woonachtig, in welke stad hij 8 hem ter herstelling gegeren hor- loges waaronder 2 gouden naar de bank van leening gebracht en de opbrengst daarvan verteerd had. Yoor een lergelyk feit heeft bij vroeger reed» 3 maanden gevangenisstraf ondergaan. In den avond van den 24 zijn te Eindhoven 2 naast elkander staande sigarenfabrieken (de eene be neden dienende tot timmermanswerkplaats) met den voorraad tabak en sigaren afgebrand. Alles was verzekerd. Den 24 is te Oirschot weder eene boerderij af gebrand waarbij ook de inboedel is verloren gegaan en I paard, 4 koeien en 2 kalveren zijn omgekomen. Alleen het huis was verzekerd. Groningen is den 24 een oppassend jonkman van 22 jaren de kostwinner zijner moeder van een zandpraam over boord gevallen en verdronken. B'j het bestuur van het Alg. Handelsblad was tot "5 dezer ingekomen voor de visschersweduwen en wee zen te Moddergat 2033,73% te Urk f 661,42%. Te Meppel zijn in den nacht van 25—26 dezer 4 arbeiderswoningen en eene turfschuur afgebrand. De vernielde perceelen waren verzekerd maar slechts 2 der 4 inboedels. Op den eersten Paaschdag werd in de Buurkerk te Utrecht een nieuw orgel ingewijd. Het engelsche stoomschip „City of Rotterdam van Maryport met gietijzer naar Rotterdam is in den nacht van 25 26, by het binnenkomen van den nieu wen waterweg op den strekdam bg het zuiderhoofd gevaren en vol water geraakt. Het scheepsvolkten getale van 18 koppen werd door de reddingboot van het loodswezen aan wal gezet. Gen 26 bad een 50jarige man, van Sehoonder- oo de onvoorzichtigheidbij de Gouvernestraat te springen van de in volle vaart zijnde stoomtram Rot terdam Schiedam. Hij viel en de wagen ging hem over hoofd en halszoodat hij onmiddelijk een lijk was. De beide mormonen die te Zwolle trachten pro selieten te maken, hebben in de buurtschap Assendorp een tweede station geopend. In beide plaatsen wordt godsdienstoefening gehouden. r Naoij het noordbrabantscbe dorp Reusel is den 2o het bureau eener in het vorige jaar opgerichte dyna- mietfabriek, terwijl de directeur afwezig wasten ge volge eener ontploffing vernield. - Wijlen de heer G. W. Glabbeek te Helmond heeft 1200 aan verschillende nuttige instellingen ver maakt waaronder f 350 aan de algemeene armen. In eene woning te Groningen, waar 7 verpleeg den van het burgerlijk armbestuur gehuisvest waren is de typhus uitgebroken. De lijders zijn naar de barak voor besmettelijke zieken en de andere „verpleegden" naar een minder ongezond verpleeghuis overgebracht. De doopsgezinde gemeente te Leeuwarden heeft besloten geene attestatiën aan te nemen afgegeven door andere doopsgezinde gemeenten ten behoeve van personen, die van andere kerkgenootschappen zonder doop als leden zijn overgenomen". Te Groningen en in eenige andere gemeenten wordt in zoodanige aan neming van leden geen bezwaar gezien. Het dagelijlisch bestuur van Groningen heeft aan den gemeenteraad voorgesteld den minister van justi tie op diens aanvraag om gas van de gemeente voor de nieuwe cellulaire gevangenis, te antwoorden, dat de gemeente bereid is baar gas op de door den minis ter gestelde voorwaarden te leveren, mits de zoozeer gewensehte gren*verandering tusschen Groningen en Haren door Z. Exc. wordt goedgekeurd. oog te houdenhij was in het gedrang verdwenen toen zij in de coupé wasgaf zij verdere pogingen als nutteloos op en viel uitgeput op de bank en liet het aan de oude dame over, om haar vader de geschiede nis mede te deelen. Zij zelf voegde er geen woord bij, zij verdedigde zich ook niet tegen de berispende woor den haar vaders, droomend voor zich uitziende, zat zij met gevouwen handen; zij hoorde nauwelijks wat er om haar heen geroepen en geschreeuwd werd. Door leefde zij nog eens in hare herinnering de geheele ont zettende gebeurtenis? Voelde zij nog eens den schrik, die haar het bloed in de aderen had doen stollen, toen' zij hulpeloos op den grond lag en het fluiten, ratelen en sissen der locomotief steeds meer hoorde naderen? Dacht zij terug aan het oogenblik barer redding Voelde zij zich weder met ijzeren armen omklemmen, omhoog- rukken, om plotseling buiten gevaar te zijn? Neen, een ander beeld zag zij voor zich eene andere herin nering vervulde haar, de herinnering aan een onbetee- kenendkinderachtig feit. Zij hoorde een zachtop honenden verachtelijken toon gesproken woord„Die schoonheid is n'et naar mijn smaak!" Zij wist, dat dit woord haar gold en had, beleedigd naar den spreker omgez en. Zij zag hem weder voor zichden weinig schoonen jongen man die haar op dat oogenblik zoo leelijk voorkwam en zoo haar tegenzin opwekte Slechts een toornigen blik had zij hem toegeworpen en toch had zij met dien eenen blik zijn beeld in zich opgenomen het bleef haar bij, zooals zij het op dat oogenblik bad gezien. Hoe onaangenaam was dat gelaat dat nog misvormd werd door bet spottende lachjedat de sombere uit drukking der onregelmatige trekken niet verzachtte maar nog scherper maakte. Ja, het was leelijk en miste iederen aanspraak op mannelijk schoon 1 Mond en neus waren te groothet donkere baar, dat in ongeordende lokken over het veel te hooge voorhoofd viel en de korte, dichte kroesbaard die het gelaat omgaf, hadden eene vale kleur, die eene leelijke tegenstelling maakte met de donkerbruine kleur der wangen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2