Cïllcvlci. De Vereeniging tot bevordering van onderwijs in handenarbeid heeft besloten een tijdschrift uit te geven, om de kennis van den aard en de nuttige strekking van dit onderwijs te verbreiden. Het zal geredigeerd worden door de heeren A, Groeneveld te Botterdam, J. Mulder te Groningen, en J. Stam, te Amsterdam, Eene vereeniging van werklieden te Z.iltbommel ten doel hebbende door eene kleine wekelijksche bij drage uitkeeringen aan zieke werklieden te doen heeft besloten de uitkeering aan hen die lijden aan pokziek te te onthoudenwanneer niet bewezen is dat de vaccinatie van het gezin heeft plaats gehad. Voor het examen in nuttige handvxerken, uitge schreven door de vereeniging „Tesselschade", zijn ge slaagd mejn. M. M. E. de Haan geb. Spellers, van Ilpendam H. Kroon en J. L. Jung, van Hoorn, Te Sneek is 145 bijeengebracht voor den zesden pooltocht van de Willem Barents. Nadat de provincie Friesland eenige jaren vrij gebleven was van besmettelijke longziekte onder het rundveeheeft die ziekte zich thans geopenbaard op den stal van den veehouder Kuperuste Goutum (gemeente Leeuwarderadeel), wiens veestapel met in begrip van het jonge vee, bestaat uit p. m. 90 stuks en op last van den minister van binn. zaken wordt afgemaakt. Op het adres van eenige ingezetenen van Schoon hoven om verwijdering van het buskruit aldaar, beeft de minister van oorlog geantwoord dat hieraan niet kan worden voldaan maar dat de maatregelen van voorzorg nog vermeerderd zullen worden door het gra ven van eene 4 ellen breede sloot om het buskruitma gazijn op het exercitie-bastion. Te Midwoud is voor de nagelaten betrekkingen der 17 verongelukte visschers van Urk f 118,80 inge zameld. Tot onderwijzeres aan de Langereisgemeente Hoogwoud is benoemd mej. J. de Lange te Hoorn. Zij heeft echter de benoeming niet aangenomen en is is reeds de derde die dus handelde. - De heer H. Timmer predikant te Knollendam heeft voor de toezegging van beroep naar Oosterdijk bedankt. J Ds. J, Bruinwold Riedel, te Uitwierde heeft het beroep bij de herv. gemeente te Hoorn aangenomen. De leden van het studentencorps te Groningen hebben, in hunne sociëteit, voor ruim 2C0 geteekend ten behoeve der visschersbevolking te Moddergat. Ook voor die te Zoutkamp zullen zij eene som bijeenbrengen. Door tusechenkomst van den heer J. Boers te 's Gravenhage werd onlangs in het N. v. d. D. eene advertentie geplaatstwaarin door eene aanzienlijke dame een meisje van 18 jaren als juffrouw van gezel schap werd gevraagd met bet vooruitzicht als kind door haar aangenomen te zullen worden. De zaak kwam den heer B. verdacht voor waarom hij de vele inge komen brieven terughield en een onderzoek instelde waaruit hem bleek dat de advertentie afkomstig was van een lang niet aanzienlijk heer, die reeds 2 jaren tuchthuisstraf beeft ondergaan. Uit Boulogne sur Mer is voor de weduwen en weezen der verongelukte visschers te Scheveningen 400 fr. ontvangen uit erkentelijkheid voor hetgeen Scheve ningen wederkeerig in 1881 deed. Te Koudekerk is door den burgemeester en den predikant eene collecte gedaan voor de weduwen en weezen van hen die bij den laatsten storm het leven verloren, welke f 257,83 heeft opgebracht. Te Zwolle is langs de huizen voor dezelfden gecollecteerd f 1297.92^. te Sneek f 1071.03%. Van laatstgenoemde som is bestemd voor Urk en voor Paesens en Moddergat, Voor de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam in 1884 is te Velsen bijeengebracht 400, te Beverwijk f 25. De aandeelhouders in de vennootschap „de Wa- geningsche Berg" ontvangen over 1882 geen dividend; het verkregen saldo zal worden gebezigd tot verbete ringen en herstellingen. De kamer van koophandel te Kampen heeft be sloten hare bijeenkomsten voortaan in het openbaar te houden. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeente raad voorgesteld van bet in der tijd aangekocht Vacht- clubgebouw de bovenlocalen te bestemmen voor een ethnografisch museum de benedenlocalen te verhuren voor kantoren en het zoogenaamd Prinsenkwartier, n. 1. de localen waar prins Hendrik gewoonlijk verblijf'hield* na eenige verbouwing te verhuren als woonhuis. Te Schoorl geraakte het paard van een boeren wagen verschrikt door een hond op holtengevo'ge waarvan de voerman op den grond viel en zeer spoedig daarna overleed. Een metselaar te Evere (Brussel) is Woensdag mor gen op wonderdadige wijze aan den dood ontsnapt, iien Gentsch blad geeft daarvan de volgende lezing Men is daar op 't kerkhof bezig een diepen put te maken om er een doodenhuizeken te bouwen. De met ser Ceuppens met zijn zoon waren daaraan bezig. Die put is ongeveer 12 meters diep en de zoon liet aan zijn vader de bouwstoffen geworden welke hij beneden noo- dig had. Eensklaps had er eene aardschuiving plaats en Ceup pens werd er onder begraven. Het kind riep om hulp en weldra kwam men toegesneld. De overheden werden verwittigd en de pompiers van Brusselgevolgd door een detachement der geniestelden zich onder het be stuur van den sergeant Van Camp aan 't werk. Door een vijftigtal werklieden geholpen die in den omtrek werkten begon men de reddingswerken Rond een ure konden de redders met Ceuppens eenige woor den wisselen en bekwamen zij de zekerheid dat de on gelukkige met zwaar gekwetst was. Evenwel moest men met veel voorzichtigheid te werk gaan om 3 ure was een deel van het bovenlijf en de rechte arm vrijmaar de beenen bleven nog begraven onder eene groote hoeveelheid planken. Op dit oogen- blik kon men een ceinture rond het lichaam van den metser doen die zich beklaagde zijnen voet niet te kunnen losmaken. Op verzoek van Ceuppenswerden de werken een oogenblik tegengehouden het is maar kwart na 4 uren't is te zeggen na zes ure begraven te zijn geweest dat Ceuppens uit den put werd gehaald. Het is een wonder, hoe de balken en planken die in den put waren zich als een gewelf hadden gevormd boven den metser en hem alzoo het leven hebben gered. Ceuppens heeft maar eenige lichte wonden die met eenige dagen rust zullen genezen zijn, In de Soerabaya Courant leest men de volgende advertentie „Eerstdaags zal in het licht verschijnen „De Batjan- maatschappij met haar oprichters bestuurders, statuten en curieuse handelingen naakt uitgekleed door Mina Kruseman." Een treurig voorbeeld van dom bijgeloof wordt uit Pest gemeld. Op de kliniek van Prof. Kovacks aldaar werd onlangs een knap meisje bevrijd van een naald die in baar keel stak en die zij voorgaf twee maan den geleden door onvoorzichtigheid ingeslikt te hebben. De patiënte werd na de operatie nog in het gasthuis gehouden, omdat zij aanhoudend klaagde over stekende pijn in den endeldarm. Dezer dagen gevoelde zij zich zeer ongesteld en viel eindelijk bewusteloos neer. Met het oog op de operatie welke zij ondergaan had, on derzocht de dokter haar en haalde nog drie naalden uit het lichaam van het meisje. Zij gevoelde zich toen zeer wel en bekende berouw voldat zij drie naalden had ingeslikt, op raad van een Zigeunervrouw die haar voorspeld had dat zij op die wijze het hart zou winnen van een jonkman, op wien zij verliefd was, maar die niels van haar weten wilde. Toen men haar van de eerste naald had bevrijd, overviel haar de vrees dat het toovermiddel niet zou helpen en om weder drie naalden in het lichaam te hebben slikte zij er nog een in. Men zal haar voorloopig nog in het gasthuis houden, want zij gelooft zoo vast aan de kracht van het too vermiddel dat zij naar de dokter vreest bij de eerste de beste gelegenheid weer drie naalden zou inslikken. Een fransch marine-docter heeft op een eiland van de rivier La Plata een nieuw aardappelsoort ontdekt, die in een warm klimaat tweemaal per jaar vruchten oplevert. Reeds zijn er eenige exemplaren van naar Frankrijk gezonden en worden er Ie Brest proeven mede genomen die aanvankelijk veel beloven. De knoilen be< eiken de grootte van een kippenei en worden zóó snel rijp dat de oogst reeds twee maanden na het uit zaaien kan plaats hebben. Jan Holland heeft een nieuwen roman geschreven onder den titel „Doris en Doortje," waarin de quaestie van Staatschool en Secteschool de hoofdrol speelt. Hij zal als feuilleton worden opgenomen in het „Overveluw" sche weekblad." In eene der voorsteden van Londen is eene tramlijn ingewijd van zeer bizondere constructie, de eersle van dien aard in de oude wereld. De wagens worden voort bewogen door middel van een kabel zonder eind die op zijne beurt door eene vaststaande machine wordt gedreven. De rails zijn eenvoudig vlakke platen. De kabel ligt geheel onder den grond in twee buizen, en loopt over verscheidene schijfjes om de wrijving te verminderen. Elke buis heèft aan de bovenzijde eene sleuf over de gebeele lengte, waardoor net mogelijk wordt een knijp- haak aan den kabel te bevestigen en daarmede weder den tramwagen De kabel is van staaldraad en de sleuf in de straat is zoo smal dat geen rijtuigwiel daarin beklemd kan raken. In San Francisco worden reeds sedert een paar jaren eenige dergelijke lijnen ge ëxploiteerd met bet beste succes. Een blad uit bet land der wonderen, de „Philadel phia Chronicle verhaalt van een menschelijk wezen dat acht en veeriig jaren oud is, nooit baar of tanden heeft gehad, en bijna volstrekt geen smaak of reuk heeft. Ook is zijn huid zonder poriën, en als hij werkt wordt hij zoo warm dat men hem telkens met koud water moet begieten. De man moet echter nooit ziek ge weest zijn. Een duitsch handelsreiziger de heer M., verloor dezer dagen te Breda zijn portefeuille, waarin, behalve papieren een belangrijke som was geborgen. Nog had hij zijn schat niet gemist en rustig trad hij een koffie huis binnen toen de politie hem daar reeds kwam zoeken om hem naar bet bureel te geleiden waar de verraste eigenaar het zijne reeds gereed vond'liggen. De goede trouw was wederkeerig. Want niet'alleen beloonde de beer M. den vinder (een politieagent) naar vermogen maar toen men hem verzocht zijn geld na te tellen antwoordde hij „wat door de Bredasche politie gevonden wordt is in vertrouwde handen en stak de portefeuille ongeopend in zijn zak. In den parijschen dierentuin vond een wandelaar op eeD bank een 9jarig meisje, met een doek voor den mond en bitter weeneude. Toen ze uit bare onaan gename positie verlost was, bemerkte men, dat ze haar fraaie blonde haren miste. Een mooi gekleede dame had haar op straat aangesproken lekkers gege ven en meegenomen naar den dierentuin. Op een eenzame plaats gekomen had de vrouw haar een doek in den mond geduwd om haar 't schreeuwen te be letten en toen met eene groote schaar behendig al hare haren afgeknipt. Het kind heeft een nauwkeurig signalement opgegeven van de handige bedriegster. Te Parijs deed zich onlangs weer een treurig geval van dien aard voor. Een jonge dame werd in een groot modemagazijn betrapt op bet stelen van een stuk kant. Een inspecteur van politie zag haar en naderde haar om zonder schandaal de zaak te behandelen. De dame verroerde zich niet. Hij volgde haar tot in een vertrek waar zich niemand bevond en sprak toen „mevrouw speel geen comedie gij hebt een stuk kant gestolen." Toen opende zij hare oogen als ontwaakte zij uit een droom. Plotseling sprong zij op en snelde voortzonder dat men haar kon tegenhouden. Na een ware jacht bracht men haar tot staan. Het bleek nu dat ze zich in den zonderlingen toestand van opgewon denheid bevond die Let gevolg is van het gebruik van morphine. Zij had zich deze slechte gewoonte aange wend zonder dat er een bepaald© reden voor was. Zij was rijk gehuwd, had een gelukkig huiselijk leven, maar eenmaal aan 't kwaad overgeleverd kon zij er niet meer buiten. Men had alles gedaan, om haar er af te brengen doch zij ging in het geheim voort met het gebruik. Een apotheker had haar voor 2000 francs van het gevaarlijke vergift verbocht. Beveiliging der ootf boom-bloepem tegen nachtvorst. In de N. Gr. Ct. doet Karpophilus hot volgende een voudige en onkostbare middel aan de hand om den bloesem van appel- en pereboomen tegen nachtvorst te beschermen. Men neme eenige plaggen vochtig veen en hange dieaan esn touw bevestigd hier en daar in een vruchtboom. Dit middel schijnt jaren lang be kend te wezen en probaat te zyn. Het kan natuurlyk dienen om fijne vruchtboomen te beveiligen Zoo ook wanneer de abrikoos en perzikboomen langs schuttin gen geplantin bloei staan en men vreest nachtvorst dan is het beste behoedmiddel daartegen om des avonds op een hand breedte afstand der bcomen een natte dweil of natte stroomat te hangen en de bloesem zal behouden blijven. Te het Bildt gaat dagelijks een klein ventje ter school. Het is thans 9 jaren oud weegt 8 KG. en heett eene lengte van 6 decimeter. Het zal eene tweede editie van den kleinen Fries Hannema worden. Zonderlinge manier om zijn geld te bewaren. Een boer te Eindhoven die een rekening moest betalen haalde uit zijn zak een plankje waarop een bankbiljet was geplakt. Zoo meende hij geen gevaar te loopen zijn geld te verliezen. Iemand in eene friesche gemeente woonachtighad sedert geruimen tijd een open wonde aan den grooten teen van den rechtervoet. Een zijner buren gaf hem den raad er petroleum op aan te wenden waaraan hij gevolg gaf. Na korten tijd zwol nu het geheele been geweldig op, zoodat de toestand van den man niet zonder gevaar is. Het feit verdient ter waarschuwing van anderen vermelding. Door den heer L. Zacheriassen scheepmaker te Nieuwediep is een model reddingsboot vervaardigd welke volgens oordeel der vervaardigers beter aan° de branding op Noord en Zuiderhaaks zou voldoen dan de gewone scherpe redd.ngboot. De voordeelen welke deze boven de du in gebruik zijnde reddingsbooten zon opleveren komen o. a. op het volgende neer: Daar het model platbodem is kan bet beter over de droge buitenbanken gestuurd, terwij! bet tevens zoo goed achter- ais vooruit kan worden geroeid daar de roeier dezelfde riem behoudt en zich alleen op zijn voordofs heeft te verplaatsen. Het gevaar om rond te zwenken zou hierdoor worden voorkomen en dat van het omslaan veel verminderen. Naar men verneemt is het aan de plaatselijke commissie der N. en Zuid- Hol!. reddingmaatschappij, te Nieuwediep, ter beoor deeling toegezonden. Voor de eerste maal is een volbloed roodhuid voor de commissie uit het Huis der atgevaardigden van de Vereenigde Staten verschenen, liet was Roodwolk hoofdman der Ogallala-Sioux. Recht als een kaars' 1,85 M. lang in 't zwart verscheen hij en sprak ia de taal der Dakota's 't volgende: „Ik ben hoofdman Roodwolk. Zie me aan. Ik ben niet beschaafd, maar ik bezit verstand. De regeering heeft in 1876 'mij en mijn volk door generaal Crouk 605 paarden laten ont nemen. Ik heb verstand en mijn volk heeft't ook Ik heb schuld en een talrijk gezin. Gij hebt erkend, dat mij schadevergoeding voor de wederrechtelijk mij ont- nomen paarden toekomt. Maar minister Teller heeft mij op uw raad verzocht koeien en bouwland in plaats van paarden te nemen. Als de Regeeriug mij zooveel koeien geeft, als zij mij beloofde, zullen wij er meer hebben dan handen om ze te melken. Ik hen een inan van verstand. Ik wil geld hebben om mijne schulden te betalen. Gij moet maken, dat de Minister xan manciën mij niet in koeien maar in baar geid be- taalt. Ik beu nu in rust, laat mij in vrede blijven!" Zonder zich bijzonder ongerust te maken, antwoordde de commissie dat Roodwolk maar eens terug moest komenzoodra het volgend Congres bijeen was het tegenwoordige had geen tijd meer om deze zaak te be handelen. Roodwolk was met dit uitstel tevreden en ging voldaan heen. Een staaltje van bedrevenheid eens Duitschers in het Nederlandsch. Een circulaire is rondgezonden van een Duitschen eigenaar eener „fabrik van Strootaschen raauw en garneerten mand goederen, Lager van Franjen, bezat en garnirstoofen". De circulaire luidt aldus „Wij betrekken ons op het ingesloten rondschrijven en verlooven ons UEd. opmerkzaam te maken dat Heer K. K. niet meer onze representatie even zoo wei nig de berechtiging heeft, bestellingen of regulee ringen voor ons aantenemen daar wij zulk niet aanerkennen. „Gelijktijdig beëren wij onsUEd. daarop opmerk zaam^ te maken dat wij in toekomst geenen Agent voor de Nederlanden houden zallen. „Daarentegen zallen wij Uw land tweemaal jaarlijk beresen laten en beden wij UEd., Uwe waarde orders aan onzen resenden te reserveren. Zijn bezoek zal U ter tijd aangebondigt worden."

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3