No. 38. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. tZaZullr 0,° do V R IJ D A G 30 MAART. DE STER DER ANTHOLRS. Prijs der gewone Advertentiën: (öcbccltc. kiezerslijsten. fiuiteulftnb. dienst P'k6? lk Sta m6t lichaam en ziel tot uwen Zltoigi* "*""e,,de ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOÖNj De Voorzitter van den Gemeenteraad te Alkmaar brengt overeenkomstig art. 31 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) ter aigemeene kennisdat de lijsten van kiezers voor leden van den Gemeenteraadde Provinciale Staten en de Tweede Kamer der Staten-Generaalop heden door hem gesloten, op nieuw aan het raadhuis zijn aangeplakt en gedurende 8 dagen ter gemeente-secretarie ter lezing zullen liggen. Alkmaar, De Voorzitter voornoemd, 29 Maart 1883. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeeue kennis dat gedurende de rondreis van den IJker der maten en ge wichtenhet IJ K KANTOOR alhier zal geopend zijn'op 7 en 8 28 en 29 Mei, 18 en 19 Juni en 9 en 10 Juli 1883? telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ar' A- MACLAINE PONT. 29 Maart 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De personenhieronder vermeld worden verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden JACOB SCHILDER en TRIJNTJE VAN OPHEIM beide komende uit de gemeente Zijpe, Capriviis vóór zijne benoeming tot minister tot vice- admiraal benoemd met ingang van 2 Feb. 1880. Daar door was zijn diensttijd één dag langer dan die van den vice-admiraal Batseh. BELG1E. Te Antwerpen is een adres aan het Ge meentebestuur in omloop waarin geklaagd wordt over de s echte boedanigheid der gas en over het steeds in dezelfde verhouding toenemend verbruik, altijd volgens de gasmeter, terwijl de prijs van 11% cent per kubieke el omstreeks 50°/0 hooger is dau te Brussel en Gent waar goed gas geleverd wordt. De levering van gas' geschiedt door eene maatschappij en de adressanten willen, dat het gemeentebestuur de maatschappij dwinge beter gas tegen goedkooper prijs te leveren en mocht de met haar gesloten overeenkomst daartoe geen grond geven, dan zulks openbaar te maken, opdat "zij weten, dat het eenige middel om de maatschappij te dwingen bestaat in opzegging van het abonnement. DUITSCHLAND. De duitsche vloot telt thans 108 schepen met 518^kanonnen waaronder 7 gepantserde Fregatten met 85 kanonnen en eene bemanning van 12,122 man. In 1871 telde zij 48 schepen met 380 stukken waarvan 3 gepantserde fregatten met 55 stukken. De vice-admiraal der marine Batseh, dien men ver wacht had, dat minister van marine zou worden, beeft drie maanden verlof gevraagd men vermoedtdat bij na dien tijd ontslag zal vragen. De Keizer had koude gevat en was een paar dagen ongesteld. Den 28 was hij iets beter dan de vorige dagen. Prins Bismarck is ook weer ongesteld. Pruisen. De minister van marinegeneraal von ENGELAND. Het meermalen reeds verspreid ge rucht, dat minister Gladstone er ernstig over denkt, om zijne staatkundige loopbaan in bet° Lagerhuis té eindigen wordt op nieuw in omloop gebracnt. De regeering beeft de kleine staten thans uitgenoo- digd toe te treden tot de te Londen gesloten Donau overeenkomst. Het iersche lid van het Lagerhuis O'Shea heeft aan den minister van binnenlandsche zaken te kennen ge geven, dat bij, zoodra het Lagerhuis weder bijeenkomt de volgende vragen tot hein zal richten Heeft er een' voldoend onderzoek omtrent den moordaanslag plaats gehad die op mevr. Florence Dixie zou gepleegd zijn Is het waar, dat mevr. Dixie vroeger het publiek heeft misleid door het verdichten van een brief, dien zij voorwendde van Ketswayo te zijn? En is de politie, ten gevolge van haar onderzoek o. a van den aard' der gaten en scheuren in de kleeding van mevrouw Dixieniet gekomen tot. de slotsomdat zij eene bedriegster is Zoo de minister hem geen antwoord op deze vraag geeftis reed? door meer dan veertig leden van beide zijden van het Huis de noodige steun toe gezegd om de verdaging van het Huis voor te stellen om hem recht te geven tot het beginnen eener be spreking over deze zaak. De poging om de ministeriëele gebouwen met dy namiet in de lucht te laten springen heeft zoo groote verbittering tegen de ie-cn-opgewekt dat verscheidene handelaars en aannemers er over denken om alle ieren uit hunne dienst te ontslaan. Sommigen hebben dit reeds gedaan. De bladen betreuren zeer dezeu maat regel als onrechtvaardig en onnoodig. Den 2(5 had op de heuvels van Brighton de 21e groote paasch revue over de vrijwilligers plaats. De aldaar vereenigde 24000 man leverden een spiegelge vecht dat naar wenech geslaagd schijnt te zijn. De bladen hadden bij beide partijen verslaggevers en de verslaggever der Daily News steeg in een ballon 80 voet hoog, op, om een goed overzicht van het geheel te verkrijgen en zoo doende een goed ver haal te geven van hetgeen gebeurde. Het onstuimig weder was oor zaak dat de ballon met groote moeite behouden kon worden. Ierland. Te Belfast heeft de jury 12 personen schul dig verklaard wegens deelneming aan de vereeniging de patriottische broederschap. Zes zijn veroordeeld tot dwangarbeid voor 5 tot 10 jaren de overigen voor 10 jaren. FRANKRIJK. Dadelijk na de opening der zitting van Kamer zal de regeering een krediet van 125000 aanvragen ter bestrijding der kosten van het buiten gewone gezantschap dat Frankrijk bij de krooning van den Keizer van Rusland zal vertegenwoordigen. De bonapartistische partij schijnt meer en meer partij te trekken voor eene herziening der grondwet. De afgevaardigde dier partij Cunéo d'Ornano schrijft tea minste dat de bonapartisten bij verkiezingen gebruik moeten maken van hun stembriefje om de partij die herziening voorstaat, te steunen. Het is volgens'hem beter voor zulk een republikein te stemmen, dan voor een boDapartistdie van herziening niets weten wil. Den 17 werd bij den volksoploop voor het hotel der invalieden een jong mensch Pouget genaamd gevan gen genomen bij wien een stuk bordpapier gevonden werd waarop de volgende woorden geschreven waren: l.abasquiere XI 1/961,Betesti V 365, Dereure XVI 410, Allemane XX-1552, Letailleut XVIII—410 Fu- zMier XIII 209, Merlin BeaudelotPerdron Thierry Melm réunis 3609." De politieovertuigd dat men met eene samenzweering te doen hadmeende den sleutel gevonden te hebben de romeinsehe cijfers be- teekenden de nominers der revolutie-bata'jons de an- aere toonden het cijfer der anarchisten aan welke ieder hoofdman onder zyne bevelen had. Het spreekt van zelf, dat genoemde personen onmiddellijk naar de gevangenis werden gebracht, om de anarcluVen van hunne aanvoerders te berooven en aldus het oproer op den 18 onmogelijk te maken. Toen de rechter vaa instructie aan Allemane dat papier toonde en hem zei de gij zijt een der hoofden van de uitgestrekte samen zweering en hebt 1552 man ter uwer beschikking Beken alles wij zijn in liet bezit uwer papieren" antwoordde hij glim lachende „iinderdaadgij zijt zeer goed op de hoogteop het bordpapier dat gij in uwe hand hebtstaan niets an ders dan de cijfers der stemming bij de laatste verkiezingen. De romeinsehe cijfers beteekenen de arrondissementen, waar de candidaten gesteld waren en de andere het aantal op hen uitgebrachte stemmen. Bij h»t daarop ingestelde onderzoek bleek het juiste dezer beweerin^ Ue politio had zich dus deerlijk vergist. De commibsie uit den gemeenteraad van Parijs, die belast ia met het onderzoek der voorstellen van het lid Joffrin heeft met 6 van de 8 stemmen (2 leden waren afwezig) zich verklaard voor het in overweging nemen van dat tot herstel der nationale garde. Op een feestmaal van het staathuishoudkundio- ge nootschap te Lyon hield Leon Say eene toespéaak waarin bij zieh voor handelsvrijheid verklaarde en er op aandrong dat Frankrijk rond uit eene koloniale staatkunde zou volgen om daardoor aan den handel plaatsen van aftrek te verzekeren. ITALIË. Den 24, 's avonds, sprong dicht bij het gebouw, waarin het ministerie van justitie gevestigd is, eene met buskruid gevulde flesch. Een jongmenseh werd gevangen genomen bij wien een portret en een brief van den onlangs te Trrëst ter dood gebrachten U berd ank werden gevonden. Uit het Hoogduitsch van ADOLF STREOKFUSS. De oude heer kreeg van zijne dochter op zijn vraag naar haren reddergeen antwoord de buiten op het perron staande passagiers waren echter maar al te zeer bereid, om hem intelichten Daar, geheel aan het einde van den trein, in da laatste coupé derde klasse waarvoor een dicht opeen gepakte menschenmassa stond! bevond zich waarschijnlijk ook de heer, die de helden- daad had volbracht. Dat was een onaangename tijding. De trein moest spoedig vertrekken, reeds tweemaal was er geluid Wilde de oude heer de plicht der dankbaarheid nako men dan moest hij zich haastenwant de laatste coupe was tamelijk ver verwijderdhij was echter in het geheel geen vriend van lichamelijke inspanning ioch maakte hij aanstalten om den redder zijner dochter optezoeken maar reeds riepen de conducteurs om integiappen en toen nu ook de stationchef ver scheen en nadat hij gehoord had, dat de jonge dame niet het minste letsel had bekomenverklaarde dat het vertrek van den trein niet langer kon worden uit gesteld, moest de oude heer in zijn coupé blijven. Niet ongaarne lag hij zich bij de beschikking van den chef neder; op een of ander tusschenstation of desnoods bij aankomst van den trein te D. moest er nog gelegen heid zijn om den redder zijner dochter zijn dank te betuigen. Herman had intusschen zijn tijd goed gebruikt. Toen Z\CV" het Sedrang ?an de j°ns;e dame gescheiden zag, had hij haar met de oogen gevolgd en opgemerkt, Z1J ln een coupé eerste klasse in een der voorste wagens van de langen trein steegen dit gat hem aanleiding, om, zoo snel de hem omringende menschen massa het veroorloofde, naar de laatste coupé derde klasse, geheel aan het einde van den trein, te gaan om daarin een plaats te zoeken. Hij weerde met eenige scherpe antwoorden die hem zoo eigen waren de lo,tuitingen en ge ukwensehen, waarmede men hem overlaadde zoo korc mogelijk af, zoodat velen zich beleedigd terugtrokken. Een echter kon hij niet af werenzijn ouden bekende, von Richthausen die zich door de .menigte had heengedrongen en zijn arm door dien van Herman stak. „Gelukkige!" fluisterde von Richthausen, Ik be wonder en benijd u Gij hebt de hemelseh écbooue een dienst bewezen die zij nooit zal vergeten. Ik was juist op het punt om haar te hulp te komen om het goddelijke meisje te reddentoen gij mij voor waartI" „Jammerdat ik het niet geweten heb, ik had gaarne dien liefdedienst aan u overgelaten antwoord- de Herman. h«hVNa'- ?V8 m!8Schien beter> d*t gij bet gedaan hebt. Gij bezit een bewondermgswaardigen heldenmoed eene ongeevenaarde vastberadenheid en tegenwoordig heid van geest." 6 „Bah het was een turnerkunststuk dat ieder mid delmatige gymnast zonder moeite had kunnen doen. U zou hetzoo goed als mij gelukt zijn." „Denkt gij? Het is mij helaas echter niet gelukt. Gij zijt de gelukkige en gij hebt daarmede de verruk- verpHcht!"00116 V°°r t0t dankbaarheid jegens u „Dien dank wil ik juist vermijden daarom baast ik my, om my een plaats in de eerste coupé te verove ren. Gij kunt mij een grooten dienst bewijzen mijn heer von Richthausen." J P^°°Z6] VerlaDg ik niet" GlJ hebt immer8 een billet eerste klasse genomen, om in de coupé der jonge dame te kunnen plaats nemen." „Ja maar helaas te vergeefsch Ik heb natuurlijk eerst beproefd om de schoone mijne diensten te wij den voordat ik u opzocht. Ik heb haar naar haar coupe gebracht, maar toen ik mede wilde instappen was het reeds vol Er was geen plaats meer te krij! gen. Maar ik geef daarom mijn plan niet op. Dj9 hemelscbe verschijning zal mij niet weder ontgaan. Ik volg haar spoor! Als getuige van het afgrijselijke too- neel heb ik rechtom haar te vragen of zij er goed is algekoraen. Ik zal kennis met haar maken, daar voor sta ik u borg „Ik wensch u daarbij veel succes, en ben overtuigd dat het u gelukken zal. Gij zult haar adres wel uit vinden en misschien zal zij zich dan herinneren dat zij u in mijn gezelschap heeft gezien." „Natuurlijk Ik zal haar zeggen dat ik een oud vriend van den redder haars levens ben. Ik kriig „Maar juist dit recht moet gij mijnentwille onge bruikt laten, dat is de dienst, dien ik van u vraIs Gij moet my uw woord geven dat gij haar mijn naam niet noemt lk wil niet dat zij hem verneemtwil „Dat begrijp ik niet 1 Ik zou ik weet niet hoeveel tingVhad >.g6Ven wanneer zij aaa mij zooveel verplich- „Onze smaken verschillen. Mij staan die stereotiepe betuigingen van eeuwige dankbaarheid en zooals dat geleuter meer heetwaarvan de mond spreektmaar het hart mets weetin den grond mijner ziel tegen het minst gaarne zou ik die echter hooren uit haar mond Zij heeft mij reeds bij den eersten aanblik ondanks hare schoonheid, een merkwaardigen tegenzin ingeboezemd en die is door die onvrouwelijke°waa». halzery nog verhoogd. Gij belooft mij dus, aan mifn geven?" V°ld°en- WUt 'niJ woord

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1