I w 1 i :i I Bimmslawb - Den 25 was de Etna veel bedaarder en waren de aardschokken zeer onbeteekenend. Den geheelen dag steeg echter eene dichte rookzuil uit den grooten middensten krater op en in den ochtend van den 26 hadden er 3 vrij hevige aardschokken plaats, die gepaard gingen met onderaardsche rommelingen. Te Biancavilla ontstond daardoor groote schrik zoodat de inwoners zich gereed maakten de stad te verlaten. Sommicen sloegen op het veld hutten op en de gevangenen wer den uit de gewone gevangenis naar veiliger plaatsen gebracht. LUXEMBURG. Den 2 Mei komen de Koning- Groothertog en zijDe gemalin aan om voor eenige we ken het slot Berg bij Colmar in de nabijheid van Die- kirch te betrekken. Het voornemen bestaat aan de Groothertogin een welkomstgeschenk aan te bieden dat men wenscht te laten bestaan uit een tafelservies van porselein dat prijken zal met de schoonste ge zichten uit het groothertogdom. Onder voorzitterschap van mevrouw de barones van Blochausen, de echtge noote van den minister van Staat, hebben zich eenige dames vereenigd om de daarvoor benoodigde gelden bijeen te brengen. De medewerking van alle ingezete nen zal daartoe worden ingeroepen. TURKIJE. Het geschil tusschen Aleko pacha, gou verneur van Oost-Rumelië en den russischen consul- generaal is bijgelegd. Laatstgenoemde bracht een bezoek aan den gouverneur, die hem daarop bezocht om hem geluk te wenschen met de komst van den Keizer aan de regeering. De oud minister van financiën Tewfik-pscha is be noemd tot gezant te Washington, Saduilah-pacba te Weenen en Saïd-pacha die tevens het grootkruis der Osmanieh-orde met brillanten kreeg, te Berlijn. Men zegt, dat de op 23 April afloopende volmacht van Rustem-pacha, gouverneur van den Libanon, voor een jaar verlengd zal worden om meer tijd voor de keus van een opvolger te hebben. De hertog van Cbartreskwam te Konstantinopel aan. ZWITSERLAND. Den 24 werden in den grooten raad van Genève inlichtingen gevraagd over de benoe ming van msgr. Mermillod tot bisschop van Genève en Lausanne. Het uitvoerend bewind, de kantonnale raad, verklaarde eenstemmig, dat die benoeming als een be- leediging van wege den Paus moest worden beschouwd, welke Genève zich niet mocht laten aanleunen. Mocht die bisschop beproeven, zijn ambt in het kanton uit te oefenen dan zou de regeering hem ia hechtenis doen nemen en voor den rechtor ter verantwoording roe pen omtrent zijne houding. VEREENIG DE STATEN. De engelsche gezant te Washington heeft overeenkomstig den hem verstrekten last aan den minister van buitenlandsche zaken mede gedeelddat redevoeringen en verklaringen, gelijk aan die van O'Donovan Rossaeen stoornis der vriend schapsbetrekkingen ten gevolge zouden kunnen hebben. Porfirio Diaz president van Mexico, is bij president Arthur ten gehoore toegelaten. ZUID AMERICA. Volgens een bericht uit Lima van den 3 aan de World zou generaal Calderon voor Peru de voorloopige vredesbepaliDgen onderteekend hebben. EGYPTE. Eenige ambtenaren bij het ministerie van financiën en binnenlandsche zaken worden als maatre gel van bezuiniging met 1 April a.s. ontslagen. ST ATEN-GEN ERAAL. Tweede Kamer. De volgende wetsontwerpen zijn ingediend tot het verieenen van een subsidie van f 100,000 aan de inter nationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam tot verhoogiug (in afwachting van het tot stand komen eener geldleening) van het voorschot uit 's Rijk3 schat kist aan de indisehe middelen van 36 tot 45 miljoen tot onteigening voor den aanleg der gedeelten Vianen Gorinchem en S. Anthoniedijk te DiemenOude Vecht te Nichtevecht van het kanaal van Amsterdam naar de ^MmBÊBsasaBamBKotsaejQMKma^axa 11 m 11 urn gw-ntwiiiiBii m i „Het valt mij moeielijk maar ik geef het u 1" „Ik dank u 1 maar daar zijn wij aan de laatste coupé. Het is tijd om intestappen, en wij zullen dus afscheid moeien nemen want gij kunt moeielijk met een billet eerste klasse in de derde gaan." „Gij zult toch geen derde klasse reizen baron von Anthoid vroeg von Richthausen Herman verschrikt aanziende. „Ik réis altijd derde klasse „Zonderling Welke eigenaardige begrippen en ge woonten hebt gij toch Het zou mij bizonder veel ge noegen verschaft hebben, om tot D. van uw gezelschap te profiteeren „Maar natuurlijk wilt gij dat genoegen niet door de onaangenaamheden der derde klasse koopen Ik be grijp en billijk het. Adieu, mijnheer von Richthausen. Ik reken op uw woord. Haast u, het wordt hoog tijd, om intestappen 1" Von Richthausen aarzelde nog een oogenblik. Hij wierp een schuwen blik op de houten banken der derde klasse hij stond in twijfelof hij toch niet zijn recht op de eerste klasse zou opgeven om in Hermans ge zelschap te kunnen reizen, maar daar stapte een spoor wegarbeider wiens kleederen de sporen zijner bezig heid onmiskenbaar droegen in dezelfde coupé waar Herman wilde ingaan. Een tweede blik deed von Richthausen nog meer dergelijke personen in de coupe opmerkenhij huiverde met zulke menschen kon hij onmogelijk samenreizen. Eenige verlegen woorden stotterendenam hij afscheid van Herman die hem lachend vaarwel zeide en daarop instappende, naast diezelfden werkman ging zitten die von Richthausen sooveel afschuw had ingeboezemd. Merwede tot bekrachtiging van den kosteloozen af stand van eenige wegen aan de gemeente Vlissingen en van den onderhandtcben verkoop aan die gemeente van voormalige vesting- en kauaalgronden aldaar, voor f 37,900. De gemeenteraad van Zaandijk heeft den 21 aan genomen het voorstelvastgesteld in eene bijeenk imst van burgemeesters en wethouders van Zaandam Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer en Krommenie, betreffende het aanleggen en in exploitatie brengen eener duinwaterleiding. Een caroussel den 22 in de rijschool te Dord recht gehouden heeft 732,50 voor de nagelaten be trekkingen der verongelukte visschers van Moddergat en Urk opgeleverd. Als stichtster van den brand te Oirschotwaar door den 24 eene boerenhofstede vernield werd en 1 paard 4 runderen en eenige varkens omkwamen is gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht een 16jarig meisjedat belust was op den guldendie naar plaatselijke verordening wordt uitgekeerd aan den persoon die het eerst den klokluider waarschuwt. In de den 24 te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn de voorwaarden goedgekeurd voor de exploitatie door genoemde maatschappij van den Zuidoosterspoorweg. De nieuwe waterleiding te Utrecht is den 24 feestelijk in gebruik genomen. In tegenwoordigheid van de stedelijke autoriteiten en hare dames werden in het park Tivoli verschilleude fonteinen in werking gebracht, en later werd door het bestuur der waterleiding aan den gemeenteraad en verschillende autoriteiten een diner aangeboden. Eene uitvoering op den 25 van het mannenkoor „Vriendenband" te Oterleek, ten behoeve van de nage laten bet ekkingen der verongelukte visschers, heeft f 40,32% opgeleverd. - De logger Albatros heeft den 25 te Vlaardingen aangebracht 11 met zeer veel moeite geredde manschap pen van het op de reis van Frederikstad naar Londen door zwaar stormweder lek geworden noorsche houtschip Mai, waarvan reeds 4 personen over boord geslagen en verdronken waren. In den avond van den 26 is in het gehucht Ballast nabij Coevorden een huis verbrand waarbij 3 koeien, 1 kalf, 2 varkens en eenige biggen zijn om gekomen. Uit de Rijp wordt ons het volgende bericht ge zonden Onze gemeente had den 26 een zeer feestelijk aan zien. Reeds vroeg wapperde ailerwege de vaderland- sche driekleur, waarmede de ingezetenen hunne inge nomenheid wenschten te betuijen met het echt plaat selijke feest dat gevierd zou worden het 25jarig ju bileum der rederijkerskamer „Erica." De festiviteiten begonnen met eene matinée musica- le alleen voor werkende en eereleden. D.iar de ver- eenigmg een flink corps had geëngageerdwerd die muziekuitvoering met zeer veel genoegen bijgewoond en met attentie gevolgd. Te 3 uren ving de historisc'n-allegorisch gecoslu- meerde optocht aan die bovenal vele vreemdelingen naar onze wo nplaats had gelokt. De optocht voor stellende het bezoek van Prins Maurits aan den polder de Beemster in 1612, mocht als zeer goed geslaagd beschouwd worden. De costumes waren keurig en ieder der deelnemers bleef goed in zijne rol zoodat het werkelijk een zeer fraai geheel vormde. Der ver- eeniging komt alle lof toe voor de vele kosten en moeiten, daarvoor besteed. Te 5 uren moestvolgens het programma, de lucht ballon „Erica" opgelaten worden. Jammer, dat juist op dat tijdstip de natuur weêr scheen te vergeten dat wij reeds in de lente zijn en door een vree eLk langdurige en dichte sneeuwbui haar grilligheid deed gevoelen, zoodat eerst te half 6 aan de oplating kon worden gevolg gegeven evenwel zonder succès daar de ballon in de telegraafdraad verward geraakte en door den wind geheel werd vernield. 's Avonds te 7 uren werd de optocht herhaald, weder begeleid d >or de muziek der duitsche kapel, en tevens veriicbt door fakkels en bengaalsch vuur, dat het fan tastische van het geheel op het allervoordeeligst deed De locomotief ff jotde trein zette zich in beweging. Met een gevoel van verlichting herinnerde Herman zich, hoe gelukkig hij de dankbetuigingen ontgaan was. Hij onderhield zich vroolijk en ongedwongen met zijne mede-passagiers, die voor het grootste gedeelte getui gen zijner koene daad waren geweest en zich zeer be leefd en vriendelijk gedroegen. De trein hield op de tusschenstations niet lang ge noeg stildat de oude heer Herman kon gaan opzoe ken en bleef deze dus do geheele reis daarvan ver schoond. Toen de trein het station te binnenreed, opende Herman reeds onder het rijden het pottier, en nog voordat de trein geheel stilhield sprong hij op het perron met versnelde schreden ijlde hij naar den uit gang hij keek om juist begonnen de eerste passagiers nit te stappen. Snel liep hij door, om zijn reisgoed bekommerde hij zich niethij liet het voorloopig op het station achter, hij nam het eerste rijtuig het beste, dat hij op het stationsplein vond en waa spoedig in de menigte verdwenen. VI. Herman verliet het rijtuig op het Albertplein en wandelde nu langzaam schijnbaar doelloos de breede op het plein uitkomende straten door, opmerkzaam de huizen bekijkende. Hij had inderdaad geen bepaald doel, hij zocht eene woning in een dier huizenonverschillig in welk alleen moest het in de omgeving van het Albertplein zijn daar hij hier in de eerste plaats een veld voor zijne geneeskundige werkzaamheid meende te zuilenvinden. uitkomen. Even als 's middags werd een muzikale hulde gebracht aan het eerelid onzen geachten heer burge meester, en vervolgens na eene kleine omwandeling de terugreis naar het feestlocaal aanvaard. Te 8 uren werd de buitengewone jubilé-voorstelling geopend met eene nette toepasselijke rede door den voorzitter, den heer P. Wals. Daarna werd met veel succès eene door den heer Js. Blaauw Az. expresselijk voor die gelegenheid vervaardigde feestcantate ten ge hoore gebrachtwaarvoor het piano accompagnement wis vervaardigd door den heer A. Blaauw Az Vervol gens werden twee tooneelstukjes gespeeld, waarvan in houd en uitvoering zeer ten genoegen van het talrijk publiek waren. Hierop volgden nog eenige voordrach ten en ten slotie een tableau-vivant, voorstellende Erica gekroond. Het ensemble van dat tableau was keurig en de ontwerpers hadden getuige de vele bewijzen van goedkeuring die het ontlokte, eer van hun werk. Na dat de heer burgemeester in hartelijke bewoordingen de vereeniging zijnen dank had betuigd voor het vele genoegen, dat zij hem en met hem de geheele burgerij had doen smaken, werd, na dankzegging voor de alge- meene deelneming, door den voorzitter de zoo luister rijke vergadering gesloten In den nacht van 26—27 Maart is afgebrand de stoommeelfabriek aan den Nleuwendijk te Almkerk toebehoorende aan den heer Kraay te Gorinchem. De fabriek was verzeker t. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 27 den 17jarigen diamantslijper A. F. Holland die bij eene vechtpartij in den avond van 1 Januariin de O. Z. Armsteeg te Amsterdam, aan I. M. Heek een messteek in den buik had toegebracht waaraan deze den vol genden dag bezweek schuldig verklaard aan moed- willigen doodslag en met aanneming van verzachtende omstandigheden (provocatie door voorafgegane mishan deling), veroordeeld tot een jaar celstraf. Prinses Hendrik is den 27 naar Berlijn vertrokken. Door B. en W. van Amsterdam werd den 27 aanbesteed: a. het onder profil herstellen van een deel der afsluitkade in bet IJ langs de Houthaven b. het maken van 2 scheepssteigers aan de de-Ruylerkade. Minste inschrijvers waren de heeren: a. W. Ambachts heer, voor f 11,625, b. H. J. Meekers, voor f 19,808. Den 27 is te Amsterdam tot lid der Prov. Staten van Noordholland met 1189 van de 1777 geldige stem men verkozen mr. F. S. v. Nierop. Mr. T. Heemskerk bekwam 567 stemmen. Voor de benoeming van 2 le den der 2e Kamer, ten gevolge van het door de heeren J. Dirks en P. H. Holtzman genomen ontslagmoet herstemd worden uit de volgende dubbeltallen: 1. J. Dirks 787, H. W. v. Marie candid iat der catholie- ken en antirevolutionairen 569 (A. Gildemeester 483) st. 2. A. Gildemeester 819, A. bn. Schimmelpenninck v. d. Oye candidaat der cath. en antirev. 588 (mr. J. Kappeyne v. d. Coppelloo 475) st. De kiesvereenigihg Grondwet had den beer Kappeyne voorgedragen en Burgerplicht den heer Dirks (hoewel tijdelijk uitlandig) niet willen loslaten en beiden hadden den heer Gilde meester candidaat gesteldmaar voor verschillende vacaturen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 28 met 18 tegen 14 stemmen, aangenomen eene motie van den heer Hovy ,strekkende om alvorens te besluiten tot verplaatsing van het gymnasium naar een terrein achter den schouwburg tusschen de Leidsche- en Pas- seerdergrachten een onderzoek in te stellen of het gymnasiumgebouw niet op de tegenwoordige plaats door bijtrekking van omliggende gebouwen kaD worden in gericht om 400 leerlingen te bevattenverder werd besloten om de huur van het gebouw de Munt voor één jaar te verlengen voor denzelfden huurprijs vau 3100 en aangenomen het voorstel van B. en W\, om voor den aanleg van een park en de plaatsing der te bouwen gasfabriek buiten de W illemspoort aan te koopen eenige perceelen voor 30C00 en den water molen van den Overbraker Binnenpolder te vervangen door een stoomgemaal met kolenbergplaats en woning, met aanleg in den spoorweg van 2 duikers, indien, na het in werking brengen van het stoomgemaalde wa terstand aan beide zijden van den spoorweg meer dan 5 duimen verschilt. Bij de op den 28 aan het ministerie van water staat gehouden aanbesteding van het opruimen van Het Albe tplein lag in bet midden van het nieuwe gedeelte der stad, dat eerst sinds hoogstens een tiental jaren ontstaanmet verbazende snelheid tot groote ontwikkeling was gekomen. Waar vóór tien jaren nog korenaardappelen en andere veldvruchten groeiden, caar vond men nu prachtige huizen en net van breede straten was afgepaald dé huizen waren als paddestoe len uit den grond verrezen een levendig verkeer ont wikkelde zich eene nieuwe stad was ontstaan innig met oude stad verbonden. En toch was de nieuwe stad ofschoon grootendeels met de bewoners der oude stad bevolktin haar gansche doen en laten geheel verschillend van deze. In de Albertstad zoo werd het nieuwe gedeelte in den volksmond genoemdvestigde zich hoofdzakelijk eene bizondere klasse van personen. Ambtenaien, die wel netteaangename woningen zochten maar de buitensporige huurprijzen niet betalen konden, welke in het door de voorname wereld bewoonde westelijk ge deelte of in bet centrum werden gevraagd geleerden, die zich wilden onttrekken aan de drukte in de fa briekstad die zich in het noordelijk gedeelte gevormd bad en in de handelsstaddie het centrum en het noordelijk gedeelte innam kooplieden die bunne kantoren in het centrum hadden maar hunne wonin gen naar het zuidelijk ot zuidwestelijk gedeelte verleg den waar zij beter, goedkooper en aangenamer woon den. Het was de ambtenaren-, geleerden- en gegoede burgerstand welke de Albertstad bewoonde eerst langzamerhand hadden er zich ook handeldrijvenden gevestigd die voor de dagelijksche behoeften der be woners zorg droegen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2