Vijf en tachtigste Jaargang. 1883 FEUILLETON. No. 40. WOENSDAG 4 A PHIL. l9) BB STER DER ANTHOLDS, Prijs der gewone Advertentiën <S)ffictccl (Bcbcclte. "ostpakkettlienst. fiuiteuUtib. UKMURSCHE COS BAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat gedurende de rondreis van den IJker der maten en ge wichten, het IJ KKANTOOR alhier zal geopend zijn op 7 en 8, 28 en 29 Mei, 18 en 19 Juni en 9 en 10 Juli 1883, telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Methouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Maart 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Deze met 1 April ingevoerde dienst strekt tot verzending door het geheele Rijk van pakketten, in zwaarte 5 ponden (ned.) niet te boven gaande, geen grooter inhoudsmaat dan 25 kubieke palmen en in lengte breedte of dikte geen grooter afmeting dan 8 palmen hebbende. Onverschillig den afstand is bij vooruitbetaling verschuldigd 15 cent voor een gewicht tot 1 pond 20 cent voor 1 tot 3 en 25 cent voor 3 tot 5 ponden. Samenvoeging van verschillende pakketten of insluiting van brieven is verboden. Elk pakket moet voorzien zijn van een daaraan vastgehecht adres en bovendien vergezeld van eene adreskaarttegen betaling van cent voor 2 stuks aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar. Verzekering van de waarde tot een bedrag van f 500 en bespoedigde bezending geschieden tegen verhoogde betaling. Op Zon- en feestdagen zijn de kan toren voor de aanneming van pakketten gesloten. Op werk dagen is het kantoor Alkmaar daarvoor op dezelfde uren geopend als voor de brievenpost. De verzendingen geschieden van hier: per spoortrein Amsterdam 7 20, 10.39 en 8.10. h Helder 8.9, 11.28 en 10.8. postrit Hoorn 's av. 11. bode en postrit de Rijp 's midd. 1.30, 's av. 11. Akersloot 's morg. 8. Heyloo 7, 's nam. 3. Langedijk 's av. 11. ff Egmond a. Z., Bergen 's morg. 8.30 en 's av. 6.30. Burgerbrug Warmenhuizen Dirkshorn 's av. 11 u. De pakketten moeten minstens een half uur vóór die tijdstip pen ten postkantore bezorgd zijn. GOU WEIPostdirecteur. ENGELAND. John Brown, de vertrouwde kamer dienaar van Koningin Victoria is dezer dagen overle den. De Koningin, bij wie hij 34 jaren in dienst wasis door dit verlies zwaar getroffen. Het hoofd der politie te Londen ontving van eene fenian-vereeniging eenen brief, inhoudende, dat, zoo de van den moord in het Phoenix-park beschuldigden niet onmiddellijk in vrijheid werden gesteld, de fenians wraak zouden nemen door in deze week het post- en telegraafkantoor in de City te Londen in de lucht te laten springen. Het hoofd der oppositie lord Salisbury voerde den 29 het woord te Birmingham. Hij viel de regeering op twee punten aanhet zoogenaamde Kilmainham- verdrag en de overeenkomst met de transvaalsche re geering. Wat het eerste verdrag betreft, beweerde hij, dat de regeering in ieder geval onderhandelingen had gezocht met mannen, met wie het voeren van onderhan delingen beneden hare waardigheid was. Door de in de tweede plaats genoemde overeenkomst was de natio nale eer prijs gegeven en waren zij die Engeland's bondgenooten geweest waren aan de wraak der boeren overgelaten. Verder verklaarde hij een voorstander van vrije handel te zijn. Alleen was naar zijne mee ning een onderzoek noodig naar de vraagof er geene middelen waren om den tegenwoordigen toestand te verbeteren welk onderzoek moest plaats hebben omdat het vrijhandelatelsel indertijd was ingevoerd on der den indruk van vrees, zonder dat men zich vooraf behoorlijk verzekerd hadof andere landen datzelfde stelsel zouden aannemen. Tegen dat onderzoek kon geen bezwaar bestaan. Den 19 wordt het standbeeld voor wijlen Beacons- field onthuld. Van het daarvoor bijeengebrachte geld bleef zooveel over, dat noch een portret iu olieverf van hem voor de nationale galerij zal worden gemaakt en een beurs aan een der openbare scholen zal worden gesticht. Lagerhuis. Den 29 stelde het lid Cameron als motie van orde voor, te verklaren dat het thans tijd was, om den laagsteu prijs voor binnenlandsche tele grammen tot dertig centen te verlagen. Deze motie werd met 68 tegen 50 stemmen aangenomen tegen den zin van den minister van financiën die uitstel vroeg. Ierland. Michaël Boytoneen der oprichters van het landverbond is op nieuw in hechtenis genomen en naar Kilmainham overgebracht. ERANKRLIK. In den avond van den 29 ontplofte te Belair nabij Montceau-les-Mines een dynamiet-lading onder de deur der woning van een mijnopzichter, die kort te voren een bedreigend schrijven onderteekend door „het uitvoerend bewindontvangen had. Door de ontploffing werden alle vetikterrniten tot gruis gesla gen en de binnenwanden sterk beschadigd doch ge lukkig niemand gewond. Door het springen van een petroleumtoestel ontstond den 28 brand in een pakhuis te Marseille, waarbij 4 personen omkwamen en verscheidene gekwetst werden. De onderhandelingen met de groote spoorwegmaat schappijen over: 1°. de teruggave aan den Staat van door dezen als rente-waarborg voorgeschoten gelden 2°. den aanleg van nieuwe lijnen en 3°. de herziening der tarieven zijn door den minister van koophandel geopend. Louise Michel wordt beschuldigd van het plunderen van een bakkerswinkel aan het hoofd eener gewapende bende. De directeur der magazijnen van het Louvre heeft als geschenk voor de tombola op den 5, bij gelegen heid van het feest, door de pers op touw gezet voor de watersnoodlijders in den Elzas en Lotharingeneen prachtig Indisch kleed van meer dan 1000 waarde aangeboden. Generaal Thibaudin de minister van oorloghad den 12 Maart bepaalddat in het oosten van bet land brigade-oefeningen met de kaders zouden plaats hebben onder leiding van generaal Gallifetdie bij de ultra-radicalen zeer gehaat isomdat hij een der hoofdpersonen was hij het onderdrukken der commune. De bladen dier partij spraken over dat besluit een zeer sterk afkeurend oordeel uit en beweerden o. a., dat die generaal aan het hoofd staande van zulk eene groote troepenmacht, wel eens naar Parijs kon optrekken om aan de republiek met geweld een einde te maken. Ook beschuldigden zij den generalen staf, dat zij den minister een besluit ter onderteekeuing hadden gegeven, zonder zijne aandacht te vestigen op den inhoud. Zij werden zelfs verraders genoemd, die door republikeinen vervangen moesten worden. De minister heeft het be sluit thans ingetrokken en bepaald dat de gewone voorjaarsoefeningen zullen plaats hebben. In de Temps worat als reden voor die intrekking vermeld dat de minister de ongemakken overwogen hadwelke eené reis van 200 generaals en hoofdofficieren langs de ge heele oostelijke grens zou kunnen veroorzaken. GRIEKENLAND. Met 106 tegen 47 stemmen nam de Kamer het wetsontwerp tot het heffen eener belas ting op cigaretten-papier aan. De regeering, die het uitsluitend recht tot verkoop van dit artikel heeft, hoopt uit dien verkoop 1$ miljoen drachmen te ont vangen. LLÏBMBURG. Voor de slachtoffers van den wa tersnood aan de rijnoevers werd ongeveer f 15000 bij eengebracht, welk bedrag aan Duitschland's vertegen- genwoordiger ter hand werd gesteld. De Keizer heeft dien vertegenwoordiger opgedragen zijne dankbaarheid aan de bewoners van het groothertogdom te brengen voor dit blijk van deelneming in het lot dier öHhCIüIt- kigen. NOORWEGEN. In de zitting van de Odelsthing is een voorstel ingekomen, om alle leden van den staats raad in staat van beschuldiging te stellen. Den 5 komt het waarschijnlijk in behandeling. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Wiener Allg. Zeitung is voor 2 jaren in geheel Duitschland verbo den. Deze strenge maatregel is een gevolg van de heftige wijze waarop dit blad dat overigens bondge nootschap met Duitschland voorstond, de binnenland sche staatkunde van prins Bismarck en zijne houding in het parlement veroordeelde. Zelfs werd aan dat blad het gebruik ontzegd van den telegraafdraad tua- schen zijn gebouw en Berlijn. RUSLAND. In het regeeringsblad wordt medege deeld dat aan de school voor boschcultuur te War schau de lessen gesloten zijn, daar alle zachtere maat- Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. „O, dat is heerlijk!" riep de kleine vroolijkde han den in elkander slaande. Wat zullen moeder en groot moeder blijde zijn Zij waren reeds erg bangwant zes en dertig gulden is een booge prijs, en het is niet zoo gemakkelijk er een anderen huurder voor te vinden en toch gij kunt mij wezenlijk gelooven het is ons niet mogelijk om goedkooper te verhuren willen wij er mede uitkomen." „Ik geloof het wel, juffrouw." „Onoem mij niet juffrouw, dat zou niet passen als ik u bedienen zal ik heet Anna." _»Goedmijn kind daar gij het wenschtzal ik u bij uw voornaam noemen. Wanneer kan ik de kamers betrekken „Hoe eerder, hoe liever De kamers staan leeg. De vorige huurder is voor veertien dagen plotseling ver trokken." „Dan zal ik ze maar dadelijk betrekken of liever hier nu maar blijven. Mijne koffers staan nog aan het stationik zal ze hierheen laten brengenwanneer uwe moeder het goed vindt." „Mijne moeder zal het zeker goed vinden mag ik het gaan vragen Zij is helaas zoo onweldat zij het bed niet mag verlaten en u daarom ook niet persoon lijk te woord kan staan maar ik weet zekerdat het haar veel genoegen zal doenwanneer gij dadelijk de kamers betrekt." „Ga het maar eens vragen Zeg haardat ik ge neesheer ben en de voorkamerevenals haar vorige huurder, als wachtkamer zal gebruiken, en dat ik daarom in den anders wel wat hoogen huurprijs bewil lig. Mijn naam is Anthold—docter Herman Anthold." Toen Herman den naam Anthold noemde, schrikte Anna in het oogvallend en zag haar nieuwen huurder met een schuwen, bevreesden blik aan. „Docter Anthold herhaalde zij. „Dat is toch merkwaardig Docter Anthold zoo heette ook de heer, die ons voor veertien dagen plotseling verlaten heeft. Hij heeft slechts zes weken bij ons gewoond en" Anna hield verlegen op, voordat zij voortging „en hij is ons de gansche huur schuldig gebleven. Het was 'heel slecht van hem hij heeft mijne arme moeder in zoo groote verlegenheid gebracht. Op een morgen was hij met al zijn goed weg, wij hebben niets meer van hem ge hoord. Misschien kent gij hem, misschien is hij wel een bloedverwant van udaar gij ook Anthold heet. Wij zouden u zeer dankbaar zijnwanneer gij hem kondet overhalen om ons zijne schuldal was het ook maar voor een gedeelte te betalen." „Dat kan ik tot mijn spijtniet. Ik heb geen bloed verwant van denzelfden naam, behalve een broeder, die echter geen geneesheer, maar officier is. Den slechten man, die u bedrogen heeft, ken ik niet; de naam Anthold is niet zoo zeldzaam buiten mij en hem zal er nog wel menige andere docter Anthold zijn. De naam behoeft u overigens geen bezorgdheid inteboeze- men. Yan mij hebt gij geen verlies te vreezenik zal u de huur vooruit en wel nu van heden af tot den eerste benevens de geheele volgende maand betalen. Zeg dat aan uwe moeder, om haar gerust te stellen." Anna's gelaat klaarde zichtbaar op bij deze verzeke ring zij knikte Herman lachend toe en ijlde daarop naar hare moeder; binnen weinige minuten keerde zj terug en bracht Herman het bericht, dat hare moeder alles goed vond en mijnheer den docter liet verzoeken, om dadelijk zijn goed van den trein te laten halen en de kamers te betrekken. Zoo was dus de huur gesloten en Herman kon zich in zijne nieuwe woning huiselijk inrichten. Hij verloor geen tijd. Op het nabijzijnde Albertplein vond hij een kruier, dien hij met zijn bagagebillet naar het station zond, hij zelf ging op weg, om twee groote koffers met boekenchirurgische instrumenten enz., die hy voor den aanvang zijner reis op een expeditiekantoor ter bewaring had gegevenaftehalen. Het duurde een uurtje voordat de op den grooten zolder van het om vangrijke expeditiekantoor onder andere kisten be graven en aan Herman behoorende koffers te voorschijn waren gehaalden toen hij eindelijk in de met zijne koffers beladen vigelante voor zijn nieuwe woning stil hield stond de kruier met bet goed van het station reeds voor de deur te wachten. De koffers werden naar boven gedragen en nu begon het uitpakken de kleine Anna bood daarbij hare hulp aan die door Herman gaarne werd aangenomen. Het vriendelijke jonge meisje had een zeer aangenamen indruk op hem gemaakten het deed hem veel ge noegen dat zij hem bij het vervelende uit- en in pakken hielp en gezelschap hield. Hij vond haar allerliefsttoen zij nu met vlijtige hand zijn goed uit de koffers nam en alles netjes in de laden der commode rangschiktevoor ieder stuk met de meeste nauwkeu righeid een plaatsje bepalende. Zelf pakte hij de boeken uitstofte ze af en rangschikte ze op het boekenrek. Gedurende het werk babbelde Anna ongedwongen met den nieuwen huurder. Met groote openhartigheid vertelde zij hem van bare grootmoeder en hare moeder, van haar leven in huisvan hare zorgen en verwach tingen. Het scheen haar zoo natuurlijk, dat de nieuwe huisgenoot ook hare familierelatiën moest leeren kennen en te verzwijgen had zij niets; geheimen waren er niet in den engen kringwaarin zich haar leven bewoog. Zonder te vragenvernam Hermandat Anna haar vader reeds verloren hadtoen zij nog een heel klein kind was. Sleehts zeer vaag herinnerde zij zich hoe zij haar vader, een heel langen man, die haar dikwijls op den arm nam zoo gaarne aan zijn lange blonde baard trok. Zij herinnerde zich ook de blanke knoopen zijner uniform en dat zij daarin haar beeld kon zien

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1