Bhtnettlatib. regelen ter onderdrukking der sedert November 1.1. plaats hebbende ongeregeldheden faalden. 129 Leer lingen werden weggezonden, waaronder 54 met verlies van hun recht om in eenige andere inrichting te wor den opgenomen. Bij de hervatting der lessen zullen slechts 14 van de vroegere leerlingen weder toegelaten worden. SPANJE. Twee honderd duitsche handelsreizigers, die zich reeds hierheen begeven hadden in de hoop dat het handelsverdrag met Duitschland na 15 Maart verlengd zou worden zijn genoodzaakt geweest huis waarts te keerendaar zij geene zaken konden doen nn die verlenging niet plaats vond. Franscbe handels reizigers komen in grooten getale hen vervangen. De sedert 17 jaren afgebroken diplomatieke onder handelingen met Chili worden hervat. Den 2 Feb. begroette een spaansch oorlogschip bij zijne komst voor Valparaiso die stad met 21 kanonschoten welk saluut onmiddelijk door de forten en een chileensch oorlog schip in de haven beantwoord werd. De officieren en de bemanning werden later met geestdrift door de be volking ontvangen. Den 28 werd door den minister-presideni 'n de Kamers het koninklijk besluit voorgelezen waarbij toestemming verleend wordt tot het vroeger reeds medegedeelde huwe lijk van 'sKonings zuster met prins Lodewijk van Beieren. Zij benoemden dadelijk eene commissie, om zoowel den Koning en de Koningin als den bruidegom en de bruid geluk te wenschen. Den 2 is het huwelijk voltrokken. TURKIJE. De Porte heeft op aandrang van En geland en Frankrijk eindelijk toegegeven aan het ver zoek van Oost-Rumeliëom eene lagere schatting te mogen betalen totdat de geldmiddelen van het vor stendom weder verbeterd zijn. De Porte heeft den 31 Bib-Doda voorgesteld als opvolger van Rustem-pacha voor gouverneur van den Li banon. Oostenrijk, Duitschland, Frankrijk en Italië keurden die keuze dadelijk goed. De vertegenwoordi gers van Rusland en Engeland namen kennis van de benoeming en zouden daarvan aan hunne regeering mededeeling doen. EGYPTE. Reeds 400 aanvragen om schadevergoe ding ten gevolge van het bombardement van Alexan- driëzijn ingewilligd. Deze aanvragen waren allen lager dan f 2400,— Bij besluit van den Onder-Koning is het door Arabi ingestelde ministerie voor Soedan ontbonden en het oude beheer onder den voorzitter van den ministerraad hersteld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Wetsontwerpen zijn ingediend; 1°. tot het toestaan van credieten ten laste der indische begrooting voor 1883 ter betaling van tot afgesloten dienstjaren be- hoorende onysfóvende vorderingen 2°. tot bekrachti ging Vaü de onderhandsche verkoopingen van 2 stuk ken voormaligen vestinggrond te Groningen aan B. Guibal en D. J. Hamming aldaar 3°. tot onteigening ten behoeve der verbreeding van de straat tusschen de Gedempte Oude Haven en de Nieuwe Markt te Nij megen. Op 31 December bestond de koopvaardijvloot uit 56 fregatten141 barken, 66 brikken, 62 schoonerbrik- ken 150 schooners 48 galjooten 62 koffen, 121 tjal ken 45 hoekers en andere zeilschepen en 86 stoom- en met eene verbazend groote neus. was stuurman geweesthij had bij een maar misvormd Haar vader nachtdienst koude gevat, en was daarop na eene korte ziekte gestorven. Na zijn dood waren moeder en grootmoeder bij elkander komen wonen grootmoeder, die reeds sinds vele veie jaren weduwe was bezat een klein vermogen waarvan de rente juist voldoende was, om haar geen honger te doen lijdenmoeder kreeg een pensioen van den staatdat echter zoo gering was, dat zij er niet van leven kon en zij had dus duch tig moeten werken om fatsoenlijk door de wereld te komen en hare dochter eene goede opvoeding te geven. Vaak had zij tot diep in den nacht zitten naaien om op tijd het haar bestelde werk gereed te hebben. Zij had te veel gewerkt, daardoor had hare gezondheid geleden maar zij had zich niet kunnen ontzien want zij had er in de eerste plaats naar gestreefd om hare dochter iets goeds te leeren, en had haar daarom naar eene voorname jonge damesschool gezonden ofschoon het haar bitter moeielijk vielom het dure schoolgeld bij elkander te krijgen. Voor ongeveer vijf jaren was moeder op de gedachte gekomenom eene grootere woning te huren en dan door het verhuren van kamers hare inkomsten te vergrooten toen was zij naar de Albertstraat verhuisd en was haar plan ook gelukt slecht zeer korten tijd hadden de kamers leeg gestaan. De eerste huurder was een jong geneesheerdocter Mier, geweest, die had langer dan drie jaren de kamers bewoond en het was hem geluktom langzamerhand eene zeer aanzienlijke practijk in de nabuurschap te krijgen, want alle menschen mochten hem gaarne lijden, hij was zulk een vriendelijke, lieve, goede heer geweest en daarbij erg geleerd, die ieders achting en vertrouwen moest winnen. Hij had zich in de woning zoo thuis gevoeld dat hij haar zeker nooit verlaten hadindien het niet noodzakelijk was geweest; maar hij trouwde en voor een jong echtpaar zijn de kamers toch wel wat te klein. Hij moest dus verhuizen maar hij ver gat ons nieten kwam ons dikwijls bezoeken. Als moeder of grootmoeder ziek waren, heeft hij hen steeds behandeld en nooit een cent voor willen aannemen. En zoo is hij de vriend des huizes geworden tot aan zijnen doodvier maanden ongeveer geleden is hij aan den typhusdien hij zich aan een ziekbed op den hals had gehaaldgestorven. Op docter Mier was mynheer Lobedau gevolgd, een postbeambte, een oude, vriendelijke heer, die ook bijna schepente zamen 837 bodemsmetende 302,812 tonnen. In 1882 zijn gesloopt, verongelukt of buiten 's lands verkocht 105 schepen, metende 33,257 tonnen en voor de eerste maal van zeebrieven voorzien 19 binnen- en 31 buitenslands gebouwde schepen, metende 23,777 tonnen. Ingeklaard werden 2376 nederlandsche en 6091 vreemde geladen schepen, metende 11,143,445 kub. ellen (365 schepen en 1,240,968 ellen meer dan in 1881), en 309 schepen metende 203 777 kub. ellen, in ballast, en uitgeklaard 1797 nederlandsche en 3118 vreemde geladen schepen, metende 6,167,052 kub. ellen (175 schepen en 478,931 ellen meer dan in 1881), en 3870 schepen, metende 5,154,451 kub. ellen, in ballast. Aan het centraal station te Amsterdam werden op de beide Paaschdagen door de Holl. Spoorwegmaat schappij uitgegeven 10814 plaatskaartjes. De Omnibus maatschappij vervoerde den eersten dag 21904den tweeden 30055 personen. De Rijtuigvereeniging deed 1440 ritten. Behalve te Westzaan hebben ook te Yeendam en Amersfoort sommige personen op den eersten Paasch- dag eieren op het ijs gebruikt. Op den Hollandschen spoorweg nabij Sloterdijk werd in den morgen van den 28 in deerniswaardigen toestand gevonden het lijk van een verver, die ver moedelijk in de vroegte op een der wagens van den zandtrein geklommen was, om zich kosteloos naar Am sterdam te laten vervoerenen er onderweg afge sprongen was om zich niet in het station te vertoonen. Door het dijkbestuur der 7 grietenijen en stad Slo ten is den 29 aan de Lemmer aanbesteed het verzwaren en verhoogen van 1900 ellen zeedijk van Spokershek tot Lemmerbegroot op f 58,500. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver, den heer v. d. Straten te Bergambachtvoor 51,643. Bij de commissie te Ternaard is, van 11 tot 29 Maart, voor de ongelukkigen te Moddergat f 10,413,80% ingekomen. In den morgen van den 31 is uit den Coolsingel te Rotterdam nabij hare woning opgehaald het lijk eener bejaarde vrouwdie den vorigen avond door een ongelukkig toeval in het water schijnt te zijn geraakt. De policie te 'sGravenhage heeft den 31 aldaar gearresteerd een in het hotel Tuinenburg gelogeerd 2 7 ja rig manspersoon, zijnde de warmoezier H. de K. uit Gorinchem die verdacht werd van eenen aldaar in den nacht van 2930 in zijne woning gepleegden moord op eene bejaarde vrouw, wier lijk met door een ge wicht verbrijzelde hersenpan en verscheidene messteken in de borst in eene schuur is gevonden. De doodslag moet het gevolg geweest zijn van een twist over eene schuld van f 35, waarin de verslagene haren schuldenaar scheldwoorden naar het hoofd wierp die hem in drift ontstaken. De dader heeft reeds eene volledige bekentenis afgelegd. De gemeenteraad van Groningen heeft den 31 met groote meerderheid afgewezen een voorstel om aan de nieuwe cellulaire gevangenis onder Haren slechts gas te leveren onder voorwaarde dat de gewenschte grensverandering tot stand komten aangenomen een voorstel om de verlangde gaslevering toe te staan, on der voorbehoud van de bevoegdheid om er mede te eindigen als genoemde verandering niet mocht plaats hebben. De waterleiding te Utrecht werd den 31 officiëel in het park Tivoli geopend. Van wege de directie en het gemeentebestuur werd het woord gevoerd en ver volgens, onder de toonen van muziek een fontein in werking gebracht. In de Buitensocieteit werd een di ner gegeven en 's avonds van stadswege op het Vree burg een vuurwerk afgestoken. twee jaren de kamers heeft bewoond en zeker nog zou bewonenindien hij niet naar elders was verplaatst. Daarop hadden de kamers twee lange maanden ledig gestaan, er waren wel heeren genoeg gekomen, om ze te zien maar allen waren zij te duur geweest, of niet elegant genoeg gemeubeleerd. Toen had moeder in groote zorgen gezetenen ofschoon Anna haar nu bij den arbeid hielp was het haar toch zeer moeielijk gevallen om zooveel te verdienen dat de huur op den tijd kon worden betaald. Moeder was daarom zeer verheugd, toen nu twee maanden geleden docter Anthold kwam en de kamers huurde. Maar de vreugde was van korte duur. Docter Anthold was een zeer zonderling heer ge weest Anna was bang voor hem geweest van den eersten dag aan. Hij was wel een deftig heer geweest, en men- had hem schoon kunnen noemen indien zijn gelaat niet ontsierd was geweest door een breede over de gansche rechter wang loopende voor, die zelfs de volle baard niet geheel kon bedekken. Het was Anna altijd onaangenaam te moede geweestwanneer de docter haar met zijne donkerescherpe oogen aanzag nog onaangenamer, wanneer hij vriendelijk was, dan wanneer hij om deze of gene kleinigheid uitviel en vloekte. De andere heerendocter Mier en mijnheer Lobedau waren beiden altijd beleefd en vriendelijk vooral ook tegen grootmoeder, geweest, docter Anthold l^ad echter reeds van den eersten dag af de oude vrouw zeer ruw behandeld. Toen grootmoeder den naam Anthold gehoord had was zij zeer onrustig geworden zij moet vroeger zeker eene familie Anthold goed hebben gekend en is zij waarschijnlijk nieuwsgierig geweestof docter Anthold tot die familie behoorde. Zij had toen, wat zij anders nooit deed, zelf den doctor eene karaf met water op de kamer gebracht en de gelegenheid waargenomen om hem te vragen of hij misschien met eene adelijke familie Anthold verwant was. Zulk eene vraag was toch zeker geen beleedigingmaar de docter was woe dend uitgevaren en had de oude vrouw zoo toege schreeuwd, dat zij van schrik de karaf had laten vallen: „Dat hij zich omdat vervloekte adelijke gebroedsel niet bekommerde hij was geen baron geen adelijke, maar een burgerman Geen oud wijf moest zich met zijne familierelatiën bemoeiendat verzocht hij eens voor altijd." Oude grootmoeder was over de ruwheid van docter Den 1 April geraakte in de Westersuikerraffina derij te Amsterdam een werkman in een der machines, ten gevolge waarvan bem de beide beenen werden ver brijzeld In de Utrechtsche straat, hoek Prinsengracht, viel een man van ongeveer 75 jaren in een kelder van 8 treden diep zoodat hij op de plaats dood bleef. De Koning en de Koningin zijn den 2 April met prinses Wilhelmina en gevolg per hollandscbe spoor naar Vlissingen vertrokken om van daar per stoomschip Valk naar Engeland over te steken. De erfprins van Waldeck nam aan het station te's Gravenhage afscheid van H. H. M. M. en begaf zich met zijnen gouverneur naar Amsterdam, waar hij aan het Amstel-bótel ia afgestapt bij den burgemeester gedineerd en 's avonds de opvoering van Fédora in het Grand Theatre bijge woond heeft. Den 2 vierde de heer E. Cats Wor te Enkhui zen onder vele blijken van belangstelling zijne 40ja- rige dienstvervulling als predikant bij de herv. Kerk achtervolgens te Mijdrecht en Enkhuizen. De Algemeene Synodale Commissie heeft afwij zend beschikt op de adressen van 3 provinciale kerkbe sturen en van 2 leden van een ander kerkbestuur, in houdende het verzoek om de Synode tot eene buiten gewone vergadering op te roepen opdat dezedoor intrekking of schorsing van het onlangs uitgevaardigde art. 27 van het reglement op het examen ter toelating tot de Evangeliebediening de bezwaren wegneme die door de uitvaardiging van genoemd art. zullen ontstaan. De Commissie acht het bijeenkomen der Sy node vruchteloos voor het bereiken van het door adres- pp ten verlangde doel omdat een aangenomen wet niet teruggenomen maar wordt zulks noodig bevonden alleen op de bij het algemeen reglement voorgeschreven wijze he zien kan worden. Van de vlaardinger visc^clmit „Twee Gebroe ders", den 19 Februari uitgevarenis sedert niets meer vernomen. Als heemraad van de Broekermeer is herbenoemd de heer J. Hoeve als hoofdingeland de heer S. Groot Jr., en als hoofdingeland benoemd de heer D. Swart Jr., allen te Broek in Waterland. Het ministerie van waterstaat zendt nog voort durend biljetten van aanbestedingen ter ophanging in de herberg van M. L. la Rivière te Tuil, welke reeds 17 jaren geleden afgebroken is. Te Veenwouden is het zesjarig zoontje van den logementhouder Swartdat zich met andere kinderen op het ijs waagdeer doorgezakt en verdronken. Prinses Marianne beeft f 500 doen toekomen aan de prov. commissie tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers van Paesens en Moddergat. 2 Schippers te Wormerveer hebben aldaar ruim f 270 gecollecteerd voor de ongelukkigen van Modder gat en Urk. Door de Twentsche Bankvereeniging wordt over 1882 6J t. h. uitgekeerd. Een welgesteld burger van Alfen aan den Rijn is wegens overtreding der drankwet gestraft met 3 weken gevangenis en opzending naar eene Rijks-werk- inricbting. - Ds. H. A. C. Denier v. d. Gon, te Zoeterwoude, heeft het beroep naar Ransdorp aangenomen. Tot burgemeester van Warmenhuizen is benoemd de heer C. de Moor. Door den heer Regout te Maastricht zal eene nieuwe porceleinfabriek worden opgericht. De rechtbank te Maastricht heeft den heer C., burgemeester van Houthem die bij een drijfjacht den gemeente-veldwachter van Sittard Kleinjans uit onvoor- Anthoid zoo verschrikt dat zij altijd zat te beven wanneer zij zijne schreden in de voorkamer hoorde. Ook moeder was bang voor hem maar had hem toch steeds zelf bediend zij wilde nietdat Anna hot deed, zeer tot genoegen van deze, ofschoon de docter altijd vriendelijk tegen haar was maar zij had hem in het geheel niet kunnen lijden. De docter leefde ook volstrekt nietals de beide andere heeren die zoo kalm en huiselijk waren geweest. Nooit kwam hij 's nachts vóór 2 of 3 uur thuis en was dan meestal dronken. In de kamers had hij vaak zoo huisgehouden dat het heel wat moeite kostte, om ze altijd netjes te houden. Moeder zuchtte er dikwijls over en dacht er wel aan, om hem de huur op te zeggen maar zij was bang dat de kamers dan weer langen tijd ledig zouden staan, daarom durfde zij het niet te doen. Eerst toen, na ver loop van een maandde docter in het geheel geen huur had betaald was moeder toch angstig geworden, en waagde zij hem om betaling te vragentoen had hij vreeselijk uitgevaren dat hij voor het oogenblik geen geld had, maar dat zij binnen veertien daeen het baar toekomende tot op de laatste cent zou krijgen. Maar de veertien dagen waren voorbijgegaan en de docter had niets betaald. Moeder kon toen niet anders dan hem nogmaals vragen en hem de huur opzeggen. Hij beloofde nu dat zij den volgenden morgen alles zou krijgen, maar toen moeder 's morgens den docter versch water kwam brengen en aan zijn deur klopte was er geen antwoord gevolgd. Moeder had nog eenigen tijd gewachtwas daarop de kamer binnengegaan en had ze leeg gevonden maar in een verschrikkelijken toestand van wanorde. Mijnheer de docter was weggegaan en met hem zijne koilers en al zijn goed. De portier had later verteld, dat de docter eerst 's morgens vroeg te vier uur was thuis gekomen, een kruier medegebrachtmaar een half uur later met dezen die zijne koffers droeg weder het huis ver laten had. Hij wilde op reis gaan had hij den portier gezegd, binnen drie of vier dagen zou hij terugkomen; maar hij is niet teruggekomen en beeft niets meer van zich laten hooren. De portier had moeder aangeraden, om bij de politie aangifte te doen en den docter by het gerecht aanteklagen; dat wilde moeder echter niet, liever verloor zij al het geld. Het aanklagen was zoo omslachtig en duur, het zou te veel onkosten geven. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2