No. 41. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. Groote Koemarkt te Alkmaar, Groote Paardenmarkt aldaar, FEUILLETON. VRIJDAG 6 APRIL. 20) DE STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën (Bebeelte. op llaandag 16 April 1883. op Woensdag 18 April 1883. De GEWONE MAANDAGSCHE VEEMARKT wordt bij gelegenheid der groote Koemarkt op 16 April 1883 gehouden op de Gedempte Nieu- wesloot en Koningsweg. Bufteulftnb. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. COURANT. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON? BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij Koninklijk besluit van 26 Maart 1883, No. 6, aan de Hollandsclie IJzeren Spoor wegmaatschappij en hare rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot het plaatsen vaneen stoomketel, tot het drijven eener inrichting voor het opvoeren van water in de locomotief-remise en het water-reservoirgebouw op het terrein van het station te Alkmaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 April 1883. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. DUITSCHLAND. Pruisen. Verscheidene afgevaar digden van alle richtingen hebben op voorstel van den afgevaardigde Richter eene vereeniging opgerichtdio ten doel heeft alle persoonlijke aanvallen van de be raadslagingen in het parlement uit te sluiten. Prins Bismarck schijnt aau deze vereeniging zijne goedkeuring te hebben gehecht. Men zegtdat hij zich uitgelaten heeftdat het tijd was, het parlement te doen ophou den een vischmarkt te zijn. Nogmaals is net openbaar ministerie in hooger be roep gekomen van de vrijspraak tot 2 maal toe, van professor Mommsen wegens beleediging van prins Bismarck. Den 6 wordt deze zaak voor het hoog gerechtshof behandeld. Te Straalsundwaar steeds conservatieven wer den afgevaardigd is dezer dagen de candidaat der fortschrittspartij met 1000 stemmen meerder heid tot lid van den rijksdag verkozen. De liberale bladen schrijven deze onverwachte overwinning toe aan de aangenomen leusgeen nieuwe be lasting, maar belasting vermindering, terwijl het orgaan van prins Bismarckde Nordd. Allg. Zeitang, zegtdat wegens de achterlijke middelen van verkeer in Pomtneren thans eerst de dwaasheid der liberale partij, evenals eene mode, in zwang komt. Vier socialistische afgevaardigden van den rijksdag, die het congres van duitsche socialisten te Kopenhagen bijge woond hadden werden den 3 te Kiel op hunne terug reis door de ambtenaren der berlijnsche crimineele Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Het was niets buitengewoons hetgeen Anna ter wijl zij ijverig in de weer was, haren nieuwen huurder verteldezij had niets bizonders beleefdde zorgen barer moeder waren geen andere, dan die van tallooze weduwendie met geringe middelen in haar levens onderhoud moesten voorzien en toch wekte het onge dwongen eenvoudige verhaal van het jonge meisje Her mans warme belangstelling op. Wie was die docter Anthold die juflrouw Ebert zooveel reden tot klagen had gegeven In ieder geval een gewetenloos avon turier, die van het vertrouwen der weduwe misbruik gemaakt en haar zes weken huur had afgezet. Maar bestond er eenig verband tusschen hem en de familie Anthold? De ruwe wijze, waarop Anna's groot moeder op hare eenvoudige en natuurlijke vraag was teruggewezen, deed bijna daaraan denken. Was hij een bloedverwant der Antholds Onmogelijk was het niet. Herman dacht aan de geschiedenisdie Dubois hem den vorigen avond had verteld. Baron Johan van Anthold was van zijn adel vervallen verklaard, er was dus een burgerlijke tak der familie; toen JohaD naar het slot Warnitz was teruggekeerd, had hij zijne vrouw en een kleinen zoon medegebracht. Yan het verdere levenslot van dien knaap had Dubois niets medegedeeld. Kon deze docter Anthold niet de intusschen tot man gerijpte knaap zijn Het zou zeker een zeldzaam toe val zijn dat Herman in dezelfde kamer bracht die te voren door zijn onbekenden vollen neef was bewoond en zoo schandelijk verlaten was, maar het toeval speelt in het leven vaak een wonderlijke rol. politie gevangen genomen. Op de hun gedane vragen om inlichtingen aangaande dat congres weigerden zij te antwoorden. Na het in beslag nemen hunner pa pieren werden zij weder in vrijheid gesteld. Men ver wacht in den rijksdag hierover een interpellatie. De invoer van schapen uit Nederland en andere aangrenzende rijken in Pruisen is van den 1 voorloopig tot 1 September verboden in verband met de op groote schaal genomen maatregelen om de schurft on der die dieren tegen te gaan. Voor de slachtbank bestemde schapen kunnen met inachtneming van de voorgeschreven bepalingen ingevoerd worden. Den 4 brak te ongeveer 12 uren even na de repe titie brand uit in het National-theater in het noord oostelijk deel van Berlijn, alwaar gewoonlijk volksstuk ken en balletten opgevoerd worden. Binnen weinige oogenblikken was de geheele binnenruimte een vuurzee gelijk. Te 2 uren stonden alleen nog de buitenmuren en enkele gangen. De oorzaak is onbekend. Niemand i& daarbij omgekomen of bekwam eenig letsel. De Keizsr zond een adjudant naar het terrein. Het gebouw schijnt alleen tegen brandschade verzekerd te zijn. ENGELAND. Bij den oorlog in Egypte had de ondervinding geleerddat de nauwe scharlakenroode rokken van de soldaten bij den dienst in het veld zeer lastig en ongemakkelijk waren. Eene onder het voor zitterschap van generaal Wolseley benoemde commissie om hierin zoo noodig veranderingen voor te stellen stelt thans voor, de tegenwoordige uniform te behouden, uit vrees dat de dienst misschien minder aantrekkelijk zou worden maar in het veld eene losse kleeding van grijze kleur in te voeren. Een persoon heeft verklaard dat hij mevrouw Dixie a! den tijddien zij in den tuin had doorgebracht had gadegeslagen en dat er niets met haar gebeurd was. Mevrouw Dixie heeft aan den minister Barcourt naar aanleiding dier verklaring geschreven, dat zij dien namiddag twee malen in den tuin geweest was en dat die persoon haar dus alleen de eerste maal gezien had. Den 3 kwamen Koning Willem III der Nederlanden en de Koningin met fraai weder na eene voorspoedige reis te Queenboro aan en vertrokken met een bizonde ren trein naar Walton aan de Theems aan welk station de hofrijtuigen stonden om de vorstelijke personen naar het Oatland-Park Hótel te brengen. Te kwart voor elven kwamen zij daar aan in gezelschap van den hertog en de hertogin van Albany. De leden van het neder- landsche gezantschap en de consul wachtten hen op. Luitenant Adair van het vlaggescbip Durcan was de eerste die hunne Majesteiten uit naam van den afwe zigen bevelhebber in Engeland verwelkomde. Voorloopig verblijven zij te Londen incognito. Lagerhuis. Den 2 werd bet voorstel der re geering tot oprichting van een hof van hooger beroep voor strafzaken by 2e lezing met 132 tegen 78 stemmen Herman had gaarne nog meer van docter Anthold hooren vertellenmaar hij schroomde nieuwsgierige vragen te doen en daar de koffers nu waren uitge pakt, zijn linnengoed netjes iD de lade der commode lag en Anna bij het opbergen der op de groote ronde tafel voor de sopha liggende chirurgische instrumenten in de laden van den schrijflessenaar geen verdere hulp kon verleenen wilde Herman haar van haar huiselijke bezigheden niet langer ophouden. Hij bedankte haar voor hare vriendelijke bemoeiingen waarop zij zich verwijderde. Herman hield er van om zijne papieren in de grootste orde op te bergenzoodat hij ze desnoods in het donker vinden kon zelfs in zijn koffer waren zij naar hun inhoud gerangschikt en op dezelfde wijze moesten zij in de verschillende laadjes en kastjes van den schrijflessenaar worden verdeeld. Om met dien arbeid te beginnenopende Herman de lessenaar, waartoe de sleutel in het slot stak. Tot zijne verbazing bevond hij dat Anna's schikkende en reinigende hand die in de beide kamers ieder spoor van den vroegeren huurder had uitgewischtin den lessenaar niet was bezig geweest. Reeds in de eerste groote lade rechts die Herman opentrok ver toonde zich een ontzettende rommel van oudever scheurde papieren enveloppes enz. De vroegere bewo ner der kamers had die blijkbaar voor snippermand gebruikt. „In het vuur met dien rommelHerman trok de lade uit en schudde haar voor de kachel op den grond uitmet het doel om alles in het vuur te werpen toevallig viel daarbij zijn oog op een der stukken pa pier, dat bovenop lag, en het bleef op een woord rustendat zijne aandacht trok. Duidelijk las hij de naam „Redigau." Redigau Stond graaf Redigau, de schoonvader van Hans in eenige betrekking met docter Anthold den vroegeren bewoner dezer kamer? Het was blijkbaar een stuk van een verscheurden brief, dien docter aangenomen. Dat voorstel is daarop gesteld in handen der commissie voor de rechtskundige zaken. Den 8 werd zonder stemming aangenomen een door de regeering goedgekeurd voorstel om geen verdrag met betrekking tot het gebied van den Congo of zijne omstreken te sluiten waardoor vroegere verbintenissen benadeeld konden worden of geen voldoende zekerheid voor beschaving en. handelsbelangen verkregen zou worden. In den loop der beraadslaging verklaarde minister Gladstone dat, zoo het sluiten van een ver drag met Portugal doelmatig mocht voorbomen daar van vdor de uitwisseling mededeeiing zou geschieden. Den 4 werd met 106 tegen 74 stemmen aangeno men het door Northcote bestreden regeeringsvoorstel om de vraag over de doelmatigheid van een tunnel onder het kanaal aan het oordeel eener uit leden van het Hooger- en Lagerhuis saamgestelde commissie te onderwerpen. FRANKRIJK. Door het springen van een ketel in eene ijzergieterij te Marnaval op den 31 kwamen 31 personen om het leven en werden 65 zwaar gewond. De hertog van Chartres is door den Keizer van Rusland uitgenoodigd tot bijwoning van zijn kroonings- feest. Het lid van den gemeenteraad te Parijs Joffrin is voornemens in eenige deelen der stad vergaderingen te houden ter bespreking van de weder-invoering der nationale garde. Fidelia Monasterio, te Valparaiso geboren, 42 jaren oud, ongehuwd, bezitster van een aanzienlijk inkomen, dat haar geregeld door haren gemachtigde uit Zuid- Amerika werd toegezonden woonde te Parijs. Haar halve broeder, Carlos Lafitte, een onecht kind, wenschte in overleg met hare moeder zich meester te maken van het beheer van haar vermogen. Ter bereiking van dat doel werd zij stil uit hare woning gehaald en gebracht naar een gestichtwaar personen verpleegd worden die zwakke geestvermogens hebben Dit kwam uit en wekte zoo veel verontwaardiging opdat zij hare vrijheid terugkreeg. Zij verdween echter dadelijk, zon der dat men tot heden met zekerheid weet waar zij zich bevindt. Men meent, dat zij zich te Londen bevindt, Hare moeder werd voor genoemde handeling vervolgd en stond den 30 voor de rechtbank der Seine te recht. Die rechtbank verklaarde zich evenwel onbevoegd om van de zaak kennis te nemen op grond dat zij van crimineelen aard was. De ministerraaddie den 3 onder voorzitterschap van president Grévy vergaderde, behandelde het vraag stuk der kavalerie-oefeningen. Daar eenige ministers afwezig waren werd de beslissing uitgesteld. Den 1 werd te Figeac tot lid der Kamer gekozen met 10911 st. de candidaat der radicaal-republikeinen Rozierestegen 10053 st. op den candidaat der gema tigd republikeinen Calmon Jr. Dienzelfden dag werd in Ardèche tot lid van den Senaat gekozen de repu Anthold zorgeloos in de voor snippermand dienende lade had geworpen de naam Redigau was zonder twijfel de onderteekening, dit duidde de krul aan, die, zooals bij vele handteekeningenzich aan de laatste letter aansloot. De schoonvader zijns broeders of een andere Redigau stond dus in briefwisseling: met docter Anthold. Hermans nieuwsgierigheid was opgewekt; hij nam het stukje papier in de handom het nauwkeuriger te bezien. Mocht hij dat doen? Was het niet eene straf bare onbescheidenheid om het brokstuk van een aan een vreemde gerichte brief te willen lezen? Herman aarzeldemaar zijne nieuwsgierigheid overwon. Had docter Anthold op het, geheim van den brief prijs gestelddan zou hij dien geheel ver nietigd of medegenomen hebbentoen hij de woning verliet. Indien de ontvanger van den brief zelf het geheim daarvan niet beter bewaarde, meende Herman evenmin verplicht te zijn om dat te eerbiedigen. Nog altijd aarzelend wierp Herman een tweeden blik op het papier, dat hij besluiteloos in de hand hieldhij las nu ook het woord „Sabine." Dit was beslissend. De zeldzaam voorkomende naam Sabine in een aan docter Anthold, en door een Redigau geschre ven brief wekte in hooge mate Hermans belangstelling op. Hij moest meer weten en beschouwde nu het stuk papier met nauwgezette aandacht. Dat hij het stuk van een brief in de hand had daaraan kon bij niet meer twijfelen het fijne papier v bewee» het. Het stuk was scheef afgescheurd en bevatte een reeks, deels van geheele woorden, deels van begin- en eindletters die schuin boven elkander stondenzij waren met een zeer duidelijke leesbare hand geschreven: ogingen om eule Sabine v eest. Gij kunt justitieraad Meu val dringt de tijd belooning verdienen

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1