ftimtcnlattb. blikein Chalamet met 204 st. tegen 137, uitgebracht op den voornaamsten der 5 tegen-candidaten die niet tot de republikeinsche partij behoorden. Op het eiland Martinique werd met 40 st. mede een republikein tot Senaatslld gekozen. Op den minister van oorlog ge neraal Thibaudinwaren 10 st. uitgebrachthoewel hij zich geen candidaat had gesteld. RUSLAND. De toebereidselen tot het Kroonings- feest worden met kracht voortgezet. In het Kremlin- paleis wordt bij voorbeeld in al de groote zalen de parketvloer vernieuwd en opdat de werklieden geen dynamiet of dergelijke artikelen onder de vloeren zullen brengen staat bij elke groep werklieden een soldaat met een geladen geweer. Als men nu maar verzekerd is dat onder de soldaten geene nihilisten zijn want anders helpt die maatregel toch niet. De prijzen in de logementen en de huishuren zijn in afwachting van den grooten toevloed van vreemdelingen reeds aanzien lijk gestegen. EGYPTE, Volgens de tweede lijst zijn tot nu toe 759 vorderingen tot schadevergoeding goedgekeurd tot een bedrag van f 2,796,000. VEREEN 1GDE-STATEN Tanner, die zooals men zich herinneren zal, voor een paar jaren de proef wilde nemen hoe ver hij het brengen kon zonder voedsel te gebruiken wilde in Eebruari eene dergelijke proef nemen. Er vertoonden zich echter zulke duidelijke teekenen van krankzinnigheid bij hem, dat de rechter zijne overbrenging naar een krankzinnigengesticht gelastte. ZUID-AFRIKA. In de Transvaal heeft groote droogte geheerscht. De maand Eebruari gewoonlijk een der beste regenmaanden was thans bizonder droog. Op verschillende plaatsen in de districten Pretoria, Utrecht en Zeerust waren voor president de meeste stemmen uitgebracht op den onder-president Krüger. ST ATEN-GENER AAL Tweede Kamer. De verwachtingdat de behandeling van het wets ontwerp tot bekrachtiging der nieuwe overeenkomst met de Nederl. Handel-Maatschappij in elk geval ge durende het eerste kwartaal van 1883 zou kunnen beëin digd worden is niet verwezenlijkt. In de onzekerheid wanneer die behandeling zal kunnen plaats vinden, is het contract van 19 December 1882 vervangen door het contract van 30 Maart 1883 dat het thans aan de leden der Kamer aangeboden nader gewijzigd wetsontwerp vergezelt en van het vorige alleen op dit punt verschilt dat de termijn van 1 April 1883 vermeld in het eerste lid van art. 7, is vervangen door dien van 31 December 1883. Het wetsontwerp, thans aangeboden wijkt van het vroeger gedrukte alleen in zoover af, dat in art. 1 de dagteekening der overeen komst van 19 December 1882 is vervangen door dien van 30 Maart 1883. De Ned. Bouwmaatschappij waarvan de reserve reeds is volgefourneerd keert over 1882 een dividend uit van 17% t. h. Eene soiree, den 15 Maart, door de Vereeniging van onderofficieren der schutterij tot oefening in den wapenhandel te Amsterdamten behoeve der noodlij denden door de ramp te Muiden gegeven, heeft zuiver f 229,95 opgebracht. Ten besluite van de feestviering der rederijkers kamer „Erica" in de Rijpwerd in den avond van 1 Aprilbij prachtig voorjaarsweder, aldaar een vene- tiaansche gondelvaart van gecostumeerden gehouden die uitstekend voldeed vooral bij de fantastische ver lichting van veelkleurige lampions en bengaalsch vuur. Den 1 April is de broodbakker J. N. te Ridder kerk bij het scheppen van water uit een groote ton met het hoofd naar beneden daarin gevallenkort daarna werd hij levenloos opgehaald. Den 1 is in de Legmeer gemeente Aalsmeer naar men zegt ten gevolge van het spelen van kinde ren met vuurde boederij van L. de Boer afgebrand, waarbij 2 paarden 1 koe en 1 kalf zijn omgekomen. Alles wasdoch laag, verzekerd, 's Avonds zijn te Broeksittard 3 boerenwoningen met aangrenzende schuren door brand vernield. De Hooge Raad heeft den 2 verworpen de voor ziening in cassatie van "W. T., werkman te Monniken en doen als tot nu toe uitkeering der erfenis van einige maanden plaats heb van groot belang, indien gij neburgsche testament bezorgen daarvoor een behoorlijke som Redigaij. Deze woorden en brokstukken gaven Herman geen helderheid omtrent den inhoud van den brief, zij be- bewezen hem echter, dat die de belangen zijner familie raakte. Eenige gedeelten van woorden lieten zich ge makkelijk aanvullen „eule Sabine v. beteekende freule Sabine von Anthold „uitkeering der erfenis van" kon niet anders dan op de erfenis van den overste van Werneburg slaan, dit werd bevestigd door de volgende regel „einige maanden plaats heb." Binnen weinige maanden zou inderdaad de uitkeering dier erfenis geschieden en daarvan spraken ook de twee volgende regels„testament verschaffen" kon niet an ders betreffen dan het testament van den overste voor welks verschaffing de laatste regel een behoorlijken prijs beloofde. Was de onderteekenaar Redigan de schoonvader van Hans Wilde hij docter Anthold een behoorlijken prijs voor het testament betalen. Misschien gaf de inhoud der ontbrekende stukken antwoord op die vragen. aar het eene stuk wasbevonden zich ook waar- dam, door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf ter zake van moedwilligen doodslag. Den 2 is de nieuwgebouwde school te Heiloo in gebruik genomen. Nadat de 240 scholieren in bet oude locaal een paar liederen gezongen hadden en door het hoofd der school toegesproken waren begaven zij zich in optocht naar het nieuwe gebouwwaarin de lessen terstond een aanvang namen. Door B. en W. van Amsterdam is den 2 aanbe steed a. het dempen van een gedeelte van het Dam rak b. het bouwen van slachthuizen en stallen voor rundvee voor de algemeene slachtplaats in de Stads Rietlanden. Minste inschrijvers waren de heeren a. F. W. Dekker te Sliedrecht voor f 178,500, b. L. Vlasman te Amsterdam voor 386,117. De Nederlandsche Vereeniging voor Locaalspoor- wegen en Tramwegen heeft in de op 2 April te Am sterdam gehouden zevende algemeene vergadering op voorstel van den secretaris-penningmeester, den heer H. Boersmet 24 tegen 12 stemmen beslotenin 1884 te Utrecht eene internationale tentoonstelling te houden op spoor- en tramweggebied. De erfprins van Waldeck heeft den 2 te Am sterdam met den burgemeester ook het locaal van Lu cas Bols in de Kalverstraat en het Panopticum bezocht. Den 3 bezichtigde hijwederom vergezeld van den burgemeester, eenige musea en de terreinen voor de tentoonstelling, 's Namiddags nam hij onder geleide van den commandant der brandweer, kennis van de inrichting van het brandwezen. Den 2 had te Geleen op de pachthoeve De Biessen de eerste inenting plaats „volgens het stelsel Pasteur", van een vijftal runderen, behoorende tot den ziekte-proef talingericht door het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg en op last van Prov. Staten in dit gewest. De stal bevat zeven tot dat oogmerk bestemde stuks vee twee daarvan bleven gereserveerd als „getuigen" voor het nemen van de contraproef met doodelijke smetstof. De leiding der operatie was toevertrouwd aan den heer Janné, districts arts te Roermondegeadsisteerd door vijf jeugdige ge diplomeerde vee-artsen die de gelegenheid waarnamen om de methode mede op de patiënten toe te passen. De temperatuur der proefdieren werd vooraf onderzocht; zij was bij allen normaal. De wijzigingen daarvan en vedere algemeene of plaatselijke aandoeningen ten ge volge der inenting zullen de volgende dagen geregeld worden nagegaan en aangeteekend door den heer Lem- mensveearts te Schimmert. Op de algemeene begraafplaats te Nieuwe Nie- dorp had den 3 eene stille maar aandoenlijke plechtig heid plaats. In het laatst des vorigen jaars overleed aldaar mejuffrouw E. M. C. Lowe hoofd der naai- en breischool. Hare leerlingen wier liefde de overledene zich had weten te verwervenwenschten hare nage dachtenis te huldigen door een blijvend gedenkteeken, en door gemeenschappelijke bijdragen verkregen zij eene somvoldoende om op de grafstede der betreurde leermeesteres eene fraaie zerk met opschrift te doen plaatsen. Dit geschiedde den 3 in tegenwoordigheid van een aanlal voormalige leerlingen van mej. Lowe van haren hoogbejaarden vader en van enkele andere vrienden der overledene waarbij door één hunner een kort woord tot de meisjes en den heer Lowe werd ge richt. Diep geroerd keerde men van de stille rustplaats terug. De Rijtuigmaatschappij te Amsterdam heeft over 1882 een verlies geleden van 20,000. In de vergade ring van aandeelhouders op 3 April is het bestuur gemachtigd, eene hypothecaire leening van 125,000 uit te geventer bestrijding van nieuwe en met het oog op de aanstaande tentoonstelling noodzakelijke uit gaven. Voor het éénjarig onderhoud der kazernegebou wen te den Helder en op Texelden 3 aanbesteed was laagste inschrijver de heer J, T. Moorman voor 8200. Den 3 overleed te Amsterdam de graveur en me- dailleur M. C. de Vries Jr., lid der Kon. Academie van Beeldende Kunsten. De sedert onheugelijke tijden verloren geraakte kunst van het graveeren op diamant werd door hem weder met vrucht beoefend. Het verbeteren van het militair hospitaal te Har derwijk den 3 te Amersfoort aanbesteed is aangeno men door de firma Gebrs. Lensink te Arnhem voor 58,600. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 3 aan mej. J. de Langop haar verzoek eervol ontslag verleend al onderwijzeres aan de kostelooze school; benoemd tot marktmeesterop eene jaarwedde van f 200, den heer schijnlijk de andere. Herman doorzocht zorgvuldig de voor de kachel uitgeschudde hoop papieren. Het was een lastig werk dat slechts met weinig goed gevolg werd beloond want onder tallooze oude verscheurde enveloppes, ongekwiteerde rekeningen, en andere on belangrijke papieren zonder waarde bevond zich nog slechts een stukje papierwaarop van dezelfde hand nog eenige woorden en gedeelten van woorden voor kwamen maar dit paste nauwkeurig aan het eerste en beide vereenigd gaven tamelijk goed den inhoud van het korte briefje aan, ofschoon toch nog minstens twee stukken ontbraken. Herman las nu „Mijne pogingen om het lot van freule Sabine v vergeefsch geweest. Gij kunt ecretaris van den justitieraad Meu nemen. In ieder geval dringt de tijd de u beloofde belooning verdienen iger pogingen doen, dan tot nu toe ord, dat de uitkeering der erfenis van urg binnen weinig maanden plaats heb as het van groot belang, indien gij mij het Werneburgsche testament bezorgen alleen ook daarvoor eene behoorlijke som Redigaü." Wordt vervolgd. J. Terpstra, commissaris van policie; en de verordening op het marktwezen in dier voege gewijzigddat de vrijdagsche en zaterdagsche veemarkten voortaan op de nieuw aangelegde markt zullen gehouden worden. Den 3 is door msgr. v. Beek, bisschop van Breda, het aldaar nieuwgebouwde liefdegesticht met de daar aan verbonden openbare kapel, toegewijd aan S. Joseph, op plechtige wijze ingewijd. In den avond van den 4 zijn uit Engelandover Vlissingen te Amsterdam aangekomen en in het Am- stelhötel afgestapt de Koningin van Zweden en Noor wegen en de vorstin-weduwe von "Wied. Den 4 is de vrouw van een wisselwachter, die haren man het eten bracht met het changeeren van een trein aan den Cruquiusweg overreden en deerlijk verminkt naar het gasthuis te Amsterdam gebracht. Aan het departement van waterstaat is den 4 aan besteed het maken van een kanaal aan het benedeneind van Rozenburg, met wederzijdsche dijken, ten dienste der grondberging op de Maasvlakte voor de verbete ring van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Min ste inschrijver de heer L. Kalis Kz, te Sliedrecht, voor 74,480. In den avond van den 4 heeft een hevige brand gewoed in de sigarenfabriek van Gebroeders Langeveld, aan de Schoutesteeg te Haarlem. Daar de fabriek achter een poort gelegen en geheel door huizen omge ven ishad de brandweer vele moeilijkheden te over winnen en hebben genoemde huizen mede veel schade geleden. Volgens een verhaal in de N. Gor. Ct., heeft de te 's Gravenhage gearresteerde warmoezier H. de Koning zich, naar den moord op mejuffrouw Monshouwer te Go- rinchem gepleegd te hebben al zeer onbeschaamd ge dragen. Gelijk men weet had de genoemde juffrouw zich donderdag-avond ongeveer half acht naar den schuins tegenover haar wonenden de Koning begeven, om deze tot het betalen eener haar verschuldigde som geld aan te manen. Toen zij lang uitbleef, lieten de verwonderde huisgenooten bij de Koning vragen, of zij niet daar geweest washij antwoordde bevestigend maar voegde er bij dat zij reeds weêr vertrokken was. Eenige oogenblikken daarna begaf hij zich naar de woning van den heer Monshouwer en vertelde daar dat de vrouw naar Kouwenberg, een kuiper, was gegaan, dat diens vrouw plotseling ongesteld was geworden en zij daar eenigen tijd zou blijven om hulp te verleenen. Inmiddels bleef hij in de woning van den heer M., waar hij met een grooten houten hamer dien hij had medegebracht, zat te spelen. Het werd later, en de oude man werd ongerust, waarop de Koning zich aanbood naar Kouwenberg te gaandit aanbod werd aangeno men hij nam een doek mede dien hij in de gracht heeft geworpen bleef eenigen tijd weg en keerde terug met de tijding dat zij nog wel eenigen tijd zou wegblijven daar mej. Kouwenberg haar niet wilde laten gaan. De heer Monshouwer had zich inmiddels ter rust begeven en de Koning drong er op aan dat ook de zuster naar bed zou gaan hij zou wel bij den beer Monshouwer blijven. Gelukkig voor dien ouden man dat de zuster niet weg wilde wellicht of liever zeer waarschijnlijk is daardoor een nog grooter gruwel stuk verhinderd. Er zijn ten minste gronden om te veronderstellen dat hij met misdadige doeleinden die woning is ingetreden. De Koning wilde niet heengaan, hoe dringend men hem daartoe uitnoodigde. Toen het 's morgens zes uur was geworden, verliet hij de woning en te half acht ging hij op de boot van Fop Smit naar Dordrecht. Nadat men nu 'smorgens een bericht naar Kouwenberg had gezonden, bemerkte de man dat de Koning hun alles had voorgelogen en men vermoedde een misdaad of ongeluk. De politie werd gewaar schuwd, in de woning van de K., wiens vrouw voor eenige dagen naar Utrecht waswerden overal spo ren van bloed ontdekt en weldra werd het lijk der vermoorde vrouw in een schuur van den tuin onder een jas gevonden. Eenig geld dat zij in een beursje hadwas gestolen en een vinger verbrijzeld om een gouden ringetje machtig te worden. Zaterdagmorgen werd bij den vader van de Koning een brief uit den Haag in beslag genomenwaarin de schrijver zijne misdaad bekende zijne verblijfpaats opgaf en om toe zending van geld vroeg. Deze brief leidde tot zyne gevangenneming. Eene gecombineerde uitvoering van de rederij kerskamer „Uitspanning door inspanning" en het Zang koor aan den Burg op Texel gegeven ten voordeele der weduwen en weezen van in-den storm verongelukte visschersheeft netto f 70;60 opgebracht. De Volksbond tegen drankmisbruikovertuigd dat de verkrijgbaarstellicg van goed en goedkoop bier krachtig mede kan werken om den sterken drank als volksdrank te bestrijden wil daartoe de gelegenheid trachten open te stellen op het terrein der aanstaande internationale tentoonstelling te Amsterdam door de plaatsing van een kioskwaarin zuiver bier tegen 5 cent per glas zal verkocht worden. Hiertoe is echter 4000 noodig welke som het hoofdbestuur hoopt dat door giften zal worden bijeengebracht. Door de heeren v. d. Broek en v. Barneveld Kooy is de concessie tot het aanleggen van eene wa terleiding te Arnhem aanvaard. Wegens de vele aanvragen om plaatsing zal de sterkte der pupillenschool te Nieuwersluis van 250 op 500 gebracht worden. Door de indische watersnoodcommissie, ingesteld bij het gouvernements-besluit van 30 September 1864, is ter beschikking van den resident van Menado ge steld a. uit het door haar beheerde fonds eene som van f 3000 uitsluitend ten behoeve der inlandsche noodlijdenden in de Minahassa 6. eene som van ruim f 4000 door tusschenkomst van den majoor der chinee- zen te Bataviawiens medewerking was ingeroepen door de aldaar woonachtige chineezen, ten behoeve hun ner op nieuw zwaar geteisterde stamgenooten in ge noemde landstreek bijeengebracht. De officier van administratie le kl. der marine M. D. L. H., die in der tijd door den heer J. A. de Bergh openlijk beschuldigd is van het plegen van on-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2