ISuitenlAttb. ISittnentanb. allerminst aan eigen fouten of aan het ondoelmatige van het plan, dan wordt het begrijpelijk, hoe ook in deze zaak weer voorbarig en zonder aarzelen aan ge heime, reehtsteeksche of zijdelingsche tegenwerking is gedachten de gedachte te haastig is geuit in woorden. Bijval verdient dan ook elke waarschuwing tegen een haastig oordeelelke raad om zich voorloopig van gis singen onderstellingen en gewaagde gevolgtrekkingen, van verwijten en verdachtmaking te onthouden maar geduld te oefenen tot er licht zal opgaan over het ge beurde en wij vertrouwbare berichten zullen hebben. Van het gezond verstand van den Nederlandschen burger mag intusschen verwacht worden dat hij, waar beweringen uitdrukkelijk en openlijk onwaar worden ge noemd geenerlei waarde zal hechten aan bewijzen steunende op wat „hier in politieke kringen bekend is", of wat „van gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt verzekerd." 't Zijn niet anders dan deftige en geheim zinnige uitdrukkingen voor betgeen men in het dage- lijksch leven societeits- of koffiebuispraatjes noemt. BELGTE. Den 4 is te Brussel een tooneelstuk op gevoerd waarin de moord op advokaat Bernaijs door de Peltzers voorgesteld werd. De zaal was overvol en het publiek zeer lastig en ODrustig. De moeder der Peltzers had den directeur van den schouwburg op korten termijn gedagvaardom te verhinderen dat dit stuk opgevoerd werd doch de vice-president der recht bank had zich daartoe onbevoegd verklaard, op grond dat het gemeentebestuur alleen de opvoering verbieden kon, en haar in de kosten veroordeeld. DUITSCHLAND. Uit Noord-Sleeswijk werden 36 deensche onderdanen uitgebannen, omdat zij niet voldaan hadden aan den last om zich bij den burgelijken stand te laten inschrijven. R ij k s d a g. Met 136 tegen 135 stemmen werd den 4 besloten, het wetsontwerp tot verhooging der invoer rechten op hout naar een commissie te verwijzen. Peuiseit. De oorzaak van den brand in het nationaal theater wordt toegeschreven aan het vallen van vonken uit den schoorsteen in een openstaand venster. In het dak waren vier vensters voor de ventilatie en daarnaast, doch een weinig lager, kwam de schoorsteenpijp van den keuken uit. Kort voor het uitbreken van den brand stond een dier vensters open terwijl in den keuken vuur aangelegd was. ENGELAND. De hertog van Cambridge, de opper bevelhebber van het engelsche leger is tegen de af schaffing der roode rokken in het leger. Daarlatende, of die roode rok de vrijwillige dienstneming bevordert, zoo zal naar zijne meening de vijand meer ontzag heb ben voor eene roode, dan voor eene grijze, uit de verte op hem afkomende streep. De Globe gelooft dat dit alleen kan doorgaan als men oorlog voert tegen Af ghanistan en dergelijke wilde onbeschaafde volken. Bradlangh heeft zich bereid verklaard lijsten tot on dersteuning der wet tot afschaffing van den verplichten parlementairen eed te zenden aan ieder, die zich met het verzamelen van handteekeningen wil belasten nu, invloedrijke conservatieve vereenigingen verzoekschriften^ laten onderteekenen om die wet te verwerpen. Te Birmingham werd den 4 in een huis eene gr©ote hoeveelheid nitro-glycerme ontdekt en epa. 'persoon Whitehead genaamd gevangen aeu&ïfffm. Te Londen werd den 4 ee^'persoon, uit Manchester aangekomendoor dë politie aangehouden. Hij had eene doos, Toet dynamiet bij zich Later werden nog 2 personen in de voorstad Lambeth aangehouden en een halve ton dynamiet ontdekt. Lagerhuis. Den 5 werd door de regeering mede gedeeld, dat het plan bestond tot het aangaan eener egyp- tische leening van f 48,000,000, waarvan 36,000,000 de mogelijkheid had benomen om haar terug te zien. Weg met dat beeld met de herinnering zij mocht zijn geest niet afhouden van de taak die bij zich voor de toekomst had gesteld met geweld onderdrukte hij haar hij dwong zich zelf om den draad der ge beurtenissen van den vorigen dag verder aftespinnen en aan het doorzoeken der papieren en den brief van Redigau te denken. Genoeg gepeinsd 1 Hij had nu geen tijd daartoe hij moest handelen zich een toekomst grondvesten. Daar toe was echter nog veel te doen. In de eerste plaats moest hij de noodige stappen doenom zich als ge neesheer in de hoofdstad te kunnen vestigen dan moestenwilde bij praktijk krijgen alle kennismakin gen uit vroeger tijd weder hernieuwd en nieuwe ge maakt worden. Hij moest met de mannen der weten schap in verbinding komenom aanbevelingen van een der veelgezochte geneesheeren en hierdoor misschien plaatsing als assistent te verkrijgen hij moest de door zijne reizen afgebroken geneeskundige studiën opnieuw opnemen en met stalen vlijt arbeiden om de praktijk, die hij hoopte te verwerven met goed gevolg te kun nen waarnemen. Hij moest zich ook opnieuw in be trekking stellen tot wetenschappelijke tijdschriften om door letterkundigen arbeid zijne niet zeer ruime inkomsten te vergrooten en eindelijk met onuitspre- kelijken tegenzin dacht hij daaraan moest hij de aan zijn vader gegeven belofte vervullen den heer Treu een bezoek brengen om in diens huis eene dubbelzin nige rol te spelenwaarover hij zich schaamde en waartoe hij toch door zijn gegeven woord verplicht was. Hij kleedde zich snel aan en trad de woonkamer binnen. Tot zijne aangename verrassing vond hij die reeds opgeknapt. Een zorgzame hand bad hier in den vroegen morgen ieder spoor doen verdwijnen van de onreinheiddie onafscheidelijk is van het uitpakken van koffers. De ledige koffers stonden niet meer dwars in de kamermaar waren aan de kant gezetgeen stofje lag er op de glanzende meubelen, de vensters waren geopendde koele morgenlucht woei Herman verfrisschend tegemoet. voor de schadeloosstellingen en f 12,000,000 voor de kosten van het bezettingsleger. Daarna werd de be grooting ingediend. Het vorige dienstjaar had een overschot opgeleverd van f 1,176,000. De raming voor het loopende dienstjaar was uitgaaf f 1,029,468,000 ontvang 1,061,760,000. De minister van financiën wenscht het recht op zilver af te schaffen, de belasting op spoorwegbiljetten der lagere klassen in te trekken, het tarief voor binnenlandsche telegrammen in den loop van dit jaar tot op 0,30 te verlagen en het percentcijfer der inkomstenbelasting tot op 5 te ver minderen door welk een en ander het batig saldo tot op f 288,000 zou worden terug gebracht. Den 6 bevestigde de minister Harcourtop eene vraag van Northcote, het bericht der gevangennemin gen te Londen en Birmingham, onder bijvoeging, dat bij een in het americaansche leesmuseum aange houden persoon een kistje gevonden was dat 3/4 cen tenaar ontplofbare stof inhield. Ook was eene groote fabriek van ontplofbare stoffen ontdektterwijl één der te Londen aangehouden lieden in het bezit was van eene aanzienlijke hoeveelheid americaansche bank biljetten. De minister achtte herziening der bestaande wettelijke bepalingen op het bezit van ontplofbare stoffen onverwijld noodig en zou den 9 een daartoe strekkend wetsontwerp indienen De in het leesmuseum aangehouden persoon wordt door de politie voor een zendeling der americaansche dynamietpartijen de voor naamste dader der ontploffing in Westminster gehouden. FRANKRIJK. Da behandeling van het vraagstuk der legeroefeningen in den ministerraad van den 2 gaf tot een levendige bespreking aanleiding. De minister president betreurde het, dat de minister van oorlog den schijn op zich geladen had, alsof hij voor den aandrang van hem vijandig gezinde bladen bezweken was, waarop de minister antwoordde, dat die door hem bedoelde arti kelen juist geplaatst waren in de aan den president minister toegedane bladen Hij beriep zich verder op ministeriëele besluiten van 1873 en 1875, volgens welke troepen-afdoelingen bij bepaalde gelegenheden bij de verschillende corpsen ingedeeld, stonden onder be el van hem, die belast was met het opperbevel in de streek, waar zij gebracht werden. Hij verklaarde zich tevens bereid, de verantwoordelijkheid voor zuiver militaire be velen voor zich alleen te behouden. Bij schrijven van den 4 heeft de minister van oorlog bepaald, dat de bij schrijven van 12 Maart 1.1. voorgeschreven legeroefenin gen niet zullen plaats hebben. Den 4 is het wandelhavenhoofd te Nizza met de daarop in aanbouw zijnde gebouwen geheel afgebrand. Omstreeks 5 uren ontstond de brand die bijna oogen- nblikkelijk het gekeele hoofd aantastte. Het laten af druipen van eenige brandende teer was de oorzaak. Niemand bekwam eenig letsel bij dezen brand. De schade wordt op 2£ miljoen guld'jhs begroot. In het le kwartaal 1883 stierven te Parijs 15329 personen, 1310 minder dan in gelijk tijdvak van 1882. Sr werden geboren 16760 kinderen 600 meer dan in 1882. Aan besmettelijke ziekten stierven in dat tijdvak 1605 personen namelijk 582 aan typhus154 aan pokken, 212 aan mazelen, 27 aan roodvonk, 549 aan diphteritis en 51-aan kraamvrouwenkoorts. Een ingesteld onderzoek heeft het bewijs geleverd dat sedert eenige maanden bet gebruik van reeds een maal gebruikte postzegels tot het frankeeren van brieven zeer toeneemt. De daardoor veroorzaakte schade wordt zelfs op 250,000 begroot. Het voornemen bestaat thans hen die zich daaraan schuldig maken streng te vervolgen. De Justice, het orgaan van den afgevaardigde Clé- menceauverdedigt zeer sterk den minister van oor log van welken repnblikeinschen soldaat men zich door een voorwendsel wil ontdoen. Dat blad kan niet gelooven dat dit voorwendsel thans gevonden zou zijn en dat hij opgeofferd zon worden aan generaal de Gal- lifetden man der keizerlijke knoeierijen der terecht- En nauwelijks was hij in de kamer, of na een zacht kloppen aan de naar de voorkamer leidende deur ver scheen de kleine Anna, met het koffieblad in de hand. „Ik kom u de koffie brengen docter," zeide zij, glim lachend Herman een vriendelijke morgengroet toe knikkende. „Gij hebt het gisteren wel niet besteld maar moeder dachtdatal wilt gij die later zelf ge reed maken, bet u nu wel aangenaam zou zijn, om ze van ons te krijgen." „Ik dank u voor uwe zeer welkome attentie ant woordde Herman die zeer aangenaam verrast was „ik zon u verzocht hebbenom voor mijn ontbyt te zorgenmaar ik sta altijd zeer vroeg op „Zeker toch niet vroeger dan wij Precies 5 uur wekt moeder mij in vijf minuten ben ik aangekleed maak vuur aan in de keuken en ga dan hier de ka mers opknappen. Gij ziet docter, het is eerst zes uur, maar de kamer is opgeruimd en de koffie is ge reed. Ik hoorde dat gij deur opendeedt, en toen ben ik ze gauw gaan halen zij stond reeds klaar." „Hoordet gij mij de deur opendoen?" „Ja, onze huiskamer is naast uwe slaapkamer, wij hooren het duidelijk, wanneer gij de deur open of dicht doetwij bunnen u ook hooren roepen maar bij uw bed hangt een belkoorden ik zal dadelijk komen als gij belt. Hier in de huiskamer moet gij zoo goed zijn om aan dat belkoord te trekken van hier uit kunnen wij u niet hooren roepen wanneer de deur der slaapkamer gesloten is." Anna hadal babbelendmet groote bedrijvigheid het sneeuwwitte servet op de tafel voor de sopha uit gespreid en het ontbijt klaar gezettoen zij hiermede gereed was en een kop koffie had ingeschonken bleef zij voor Herman staan zij keek verlegen naar den grond spoedig echter zag zij weder op. „Ik zou u een groote dienst willen vragen, doeter," zeide zij aarzelend. „Wanneer ib er aan kan voldoen, met genoegen; spreek dus zonder schroom." „Eigenlijk is het niet goedom u reeds den eersten dag zoo iets te vragen," ging Anna nog altijd aarze- stellingen in Mexicoder slachtingen te Parijs. Hefc zou al te kras zijn In ieder geval moet de minister volhouden want in de Kamer moet deze zaak tot eene beslissing gebracht worden. Ieder der 5 onderteekenaröH van het stuk waarbij de werklieden te Parijs opgeroepen werden op het plein voor bet Hotel der invalieden op den 9 Maart is door de rechtbank der Seine veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. De bekende speculant Philippart is den 3 te Parijs in hechtenis genomen op verzoek der belgische regee ring die zijne uitlevering gevraagd heeftomdat hij zich schuldig gemaakt heeft aan valschheid in geschrifte, ITALIË. Te Correse bij Rome ontplofte eene hoe veelheid buskruit en dynamiet, die bij werkzaamheden aan den spoorweg naar Florence zou gebruikt worden. 18 Personen werden gedood en 24 gewond. SPANJE. Het wetsontwerp tot wijziging van den gerechtelijken eed is aangenomen. Een voorstel van liberale zijde gedaanom den geheelen eed af te schaffen werd met 117 tegen 28 stemmen verworpen. De hertog de Montpensier zal dit Rijk bij het kroo- ningsfeest in Rusland vertegenwoordigen. EGYPTE. Op verzoek der engelsche regeering zul len de geschiedkundige gedenkteekenen voortaan tan wege den staat bewaakt worden. VEREENIGDE STATEN. Indiaanscbe stroopers doodden in den staat Sonora (Mexico) 52 personen. De visscherij-maatscbappij „Neptunus" aan den Helder keert over 1882 een dividend uit van 4J t. h. De Rotterdamsche Bank heeft over 1882 eene winst gemaakt van f 374,125 en kan 6 t. h. uitdeelen over een kapitaal van 5,141,600. Bij kon. besluit van 30 Maart is ten fine van onderzoek, tot 1 Juli a.s. geschorst het besluit van den gemeenteraad van Aduard van 13 Januariwaar bij aan kinderen boven den 12jarigen leeftijd het be zoeken der openbare scholen in die gemeente belet wordt. Loterijhandelaren en belanghebbenden, die door het kon. besluit van 31 Maart tot wijziging van de inrichting der Staats-loterij zijn getroffen hebben zich vereenigd tot het richten van een verzoekschrift aan den Koning waarin wordt aangedrongen op de aan vulling alsnog van het besluit met eene overgangsbepa ling, waardoor de „niet-loten" eerst met do 320e loterij, en düs v,.er 3 ..en zouden vervallen. Door de directie der marine te Nienwediep is den 4 aanbesteed het bonwen van een laboratorium in het fort Oostoever, waarvoor laagste inschrijvers waren de heeren Gebr. Klein voor 5778. De vrouw die den 4 in de Rietlanden bij Am sterdam bij het oversteken van den spoorweg viel en door een aankomenden trein werd overredenis nog deuzelfden dag in het gasthuis bezweken. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 5 aanbesteed hnt leveren van stortsteen en het bestorten der Heldersehe zeeweringbeboorende tot de Rijks- zeewerken in Noordholland. Minste inschrijver was de heer W. Goedkoop Dz., te Amsterdam voor f 9997. Door B. en W". van Haarlem is den 5 het leggen van trottoirs en het maken van bestratingen in de Wil- helmina-, Prins-Hendrik-, Alexander- en Sophiastraten en op het Wilsonplein hefteed aan de laagste inschrij ver, de wed. A. Reynders Jz., voor 14,094. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 5 eer vol ontslag verleend aan den heer J. ter Borgh als onderwijzer en mej. L. Nanta als onderwijzeres. Van eenige ingezetenen is een verzoek ingekomen om af stand van een perceel water aan het Kattegat voor het maken eener zwem- en badinrichting. Vervolg der berichten in hel tweede blad. lend en weder verlegen naar den grond ziende, voort, „en ik heb er haast den moed niet toe, maar ik hoop, dat gij het mij niet kwalijk zult nemen. Ik ben zoo bezorgd over moeder Gij kunt niet gelooven hoe goed moeder is! Nooit d6nkt zij om zich zelf, maar altijd het eerst om grootmoederen mij! Wanneer er druk werk was moeder werkt voor een groot magazijn beeft zij vaak geheele nachten door zitten knippen en naaien; maar nooit wilde zij hebben dat ik met haar opbleef, ik moest Daar bed ik mocht mijne gezondheid er niet aan wagen heeft zij dikwijls gezegd zelf werkte zij echter tot den morgen door. Het speet mij zoo dat ik haar niet helpen mocht maar ik moest toch doen wat zij zeide Zij spaart zich zelf nietal mijne beden zijn vergeefscbzij werkt zoo veel dat zij wel ziek moest worden. In de laatste veertien dagen juist heeft zij echter meer gewerktdan ooitom weder te ver dienen hetgeen wij door docter Antbold verloren heb ben. Zij gunde zich nauwelijks vier, hoogstens vijf uren slaap, zij beeft gewerkt, totdat zij, nadat het bestelde werk gereed was, er bij neergevallen is. Sedert eergisteren ligt zij te bed ik wilde een docter balen maar zij wilde liet niet hebben zij zal wel zonder me dicijnen gezond worden en daar zij nu een paar dagen rust kan nemen meent zij in het geheel niet ziek te zijnmaar alleen slechts eenigzins vermoeid en afge mat maar ik weet bet wel beter. Zij zou zeker niet naar bed zijn gegaan wanneer zij het op had kunnen houden zij is zeker ziek erg ziek Dat zegt groot moeder ook wij hebben beide groote zorg over moe der. Ik zou gisteren reeds een docter gehaald hebben, maar ib durf' nietomdat zij het verboden heeft. Gis teren avond echter fluisterde grootmoeder mij in de keuken in het oor: Annaatje, zoudt gij den moed heb ben om onzen nieuwen huurder te vragen, of hij eens naar moeder wil komen zien Hij is toch ook docter, en het is Gods beschikking, dat hij ons juist een docter als huurder heeft gezondenjuist nu wij zoo gaarne een docter zonden hebben. Ziet gij docter, he is misschien wel erg ongepastom nn reeds zulk een verzoek te doen maar Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2