Vijf en tachtigste Jaargang. 1881 FEUILLETON. No. 46. WOENSDAG 18 APRIL. S5) RB STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën ©fliciëel (Ocbccïlc. fttütcnlanb. ALKMAARSCHE COIIRAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zatordagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze de belanghebbende ouders en voogden: dat volgens de algemeene schoolverordeningdoor den Raad vast gesteld 22 December 1880 (Gemeenteblad n° 81) de toelating van leerlingen op de school voor onvermogende n, (armenschool) en de tusschenscholen alhier, slechts éénmaal's jaars geschiedt en wel op 1 Mei, waartoe de aanvrage vóór dien tiid moet geschieden bij het hoofd der school. Tot die scholen worden toegelaten de leerlingendie zes jaren oud zijn of in het eerstvolgend kwartaal na den toelatings termijn dien leeftijd bereikenterwijl bij de aanvrage moeten worden overgelegd de bewijzen van geboorte, benevens van inen ting of natuurlijke pokziekte der leerlingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 April 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELG1E. Te Soig nies wo-d den 12 tot lid van den Senaat gekozen de liberale candidaat Boel met 1201 stemmen, tegen 1147 op den cleriealen candidaat Cornet, wiens verkiezing ten vorigen jare vernietigd was en waardoor deze stemming noodig was geworden. Van de 2750 ingeschreven kiezers kwamen er 2409 op. Den 12 zijn de Peltzers uit Brussel naar de cellu laire gevangenis te Leuven overgebracht. Om een op loop te vermijden was die overbrenging onverwachts gelast. Zij waren met de polsen aan elkaar geboeid en zagen er bleek en slecht uit. Ongeveer 100 per sonen woonden hun vertrek uit Brussel bij bij hunne aankomst te Leuven was een gelijk aantal aanwezig. Bij hunne aankomst in de gevangenis hadden zij het voorgeschreven onderhoud met den directeur, waarbij Arrnand niets zeide en Léon vroegom zoo er soms gunsten bewezen werden ze aan zijnen broeder te besteden en niet aan hem. De gezondheidstoestand des Konings schijnt weder minder gunstig te zijn. Een voorgenomen bezoek aan de tentoonstelling te Gent ging althans niet door. De Koningin zou vergezeld van den graaf en de gravin van Vlaanderen en prinses Clementine, daarheen gaan. De regeering zal spoedig een wetsontwerp indienen betreffende ontplofbare stoffen. In de vorige week werd eene belangrijke hoeveelheid dynamiet naar En geland uit Antwerpen uitgevoerd. DENEMARKEN, Met 72 tegen 20 stemmen nam de Kamer een adres aan waarin wantrouwen tegen de regeering uitgesproken werd. De voorzitter en de ondervoorzitter zullen bet den Koning aanbieden. DUITSCHLAND. De aanhangige voorstellen tot aanvulling en wijziging der wettot regeling der be drijven gaven in de laatste dagen tot langdurige be sprekingen aanleiding. Den 14 werd door den minis ter van financiën eene keizerlijke boodschap voorgelezen, waarin gezegd wordtdat de Keizer het grootste ge wicht hecht aan het tot stand komen der sociaal staatkundige voorstellen. Met groote voldoening had hij de behandeling der wet betreffende de ziekenfondsen gevolgd doch hij maakte zich bezorgd ten aanzien van de afdoening der wet op de verzekering der arbeiders tegen ongelukken. Blijft die achterwege, dan zou ook de hoop op het tot stand komen der wet op de ver zorging van ouden van dagen en invalieden in de vol gende zitting verdwijnen. Om nu de volgende zitting te kunnen wijden aan de sociaal-staatkundige ontwer pen op de afdoening waarvan de Keizer met een be roep op zijn hoogen leeftijd dringend aandringt, vrij te houdenwordt thans reeds de staatsbegrootine voor 1884/5 ingediend. In eene vergadering van rechtsgeleerden werd den 14 eene lofrede op Hugo de Groot gehouden. De grootherlog Friedrich Franz II van Mecklenburg Sehwerin is den 15 's morgens half elf te Schwerin overleden. ENGELAND. De Morning-Post betreurt het dat aan de dynamiet-wet geene terugwerkende kracht is gegevendaar de thans reeds in hechtenis genomen personen niet zwaar genoeg gestraft zullen worden. Den 11 hielden de afgevaardigden van drie kerkge nootschappen, dat der Independenten, dat der Presby terianen en dat der Baptisten hunne jaarlijksche vergade- ring, ten doel hebbende boscberming hunner burgerlijke rechten. Bij die gelegenheid werden drie motiën aan genomen: eene ten voordeele eener afschaffing van den parlementairen eed, eene, waarbij ingenomenheid uitge sproken werd met het rapport der commissie uit bet parlementwaarbij geheele afschaffing dor begrafenis gelden wordt voorgestaan en eenewaarbij het verbod aan den weduwnaar om met de zuster zijner overleden vrouw te trouwen beschouwd werd als eeu inbreuk op de persoonlijke vrijheid. Daily News gelooftdat Iia .e's toetreding tot het oostenrijksch-duitsche bondgenootschap dit versterken zal- Alleen dan zou er gevaar uit ontstaan indien Oostenrijk trachtte zijn gezag over de Balkanstreek uit to breiden want daardoor zou Rusland belet worden zich rustig te houden. Lagerhuis. Den 13 kwam eene koningiijke boodschap inwaarin de wensch uitgesproken wordtdat aan de lords Wolseley en Seymour en hunne naaste erfgena men een jaarlijbsch pensioen van f 2400Ü worde ver leend voor de door hen in Egypte bewezen diensten. Den vorigen dag had de heer Labouchere verklaard, dat hij dat wat betreft admiraal Seymour bestrijden zou omdat hij niets meer dan zijn plicht gedaan had en dus geen aanspraak kon maken op zulk eene bui tengewone onderscheiding. Generaal Wolseley had daarentegen werkelijk door zijn beleid veel geld en bloed gespaard. Onder de talrijke vragen den 12 aan de regeering Uit het Hoogduitsch van ADOLF STEECKFUSS. Het bedoelde bureau was een ruim vriendelijk ver trek met twee ramen. Slechts een kolossalemet papieren bedekte lessenaar en daartegenover een bijna tot den zolder reikende in talloeze vakken verdeelde boekenkastdeden vermoeden dat deze kamer voor ernstigen arbeid bestemd was. Overigens was de meu- beleering geheel die van een gezellige woonkamer. Voor een gemakkelijke sopha stond een ronde maho niehouten tafel, waarover een elegant kleed lag; twee lage stoelen noodigden den gast tot rusten uit. Aan een der beide hooge vensters stond een bloemenmand, met hooge fraaie bladplanten terwijl in de vensterbanken bloempotten waren geplaatstde inspecteur moest een groot bloemenvriend zijn want alle planten in de pot ten waren uitstekend verzorgd, zij groeiden en bloeiden in rijke pracht; tusschen de beide vensters in hing een groote vogelkooiwaarin een aantal kleine vogels floten en zongen. Het scheen den inspecteur op te vallen, dat Herman eenigzins bevreemd in het bureau om zich heenkeek glimlachende zeide hij„Gij meendet in het donkere bol van den leeuw te komen en vindt hier nu eeue zeer onschuldige gezellige kamer met bloeiende bloe men en zingende vogels De verrassing spreekt duidelijk uit uw gelaat, ik lees die bijna altijd in de trekken van hen die mij voor de eerste maal in mijn werkka mer een bezoek brengen. Men meent gewoonlijk dat een politiebeambte, wiens plicht hem dwingt, om'zich meestal in de laagste klassen der maatschappij te be wegen en om te gaan met het schuim der mensch- heid om den misdaad na te sporengeen smaak meer gedaan iu verband met de vrijspraak van het lid Brnd- laugh door het hoogerhuiswas er een van den heer Northcote, leider der oppositie, of de Kroon hem nu werkelijk vervolgen zou zoo hij weder beproeven wilde zijnen zetel in te nemen. Minister Gladstone beant woordde die vraag bevestigend doch ontkennend die ot hij ook nog vervolgd zou worden voor zijn vroeger onwettig zitting nemen. Dit zou alleen geschieden wanneer hij onbeschaamd genoeg wasom zich nog maals tegen de wet te verzetten nn hij de boete zoo gelukkig ontkomen was. Ierland. In het graafschap Galway werd door de politie eene nieuwe geheime moordenaarsbende ontdekt, die volgens de gevonden papieren met het landverbond in betrekking zou staan. Brady is alleen veroordeeld wegens het vermoorden van den heer Burke dat zonneklaar bewezen was. Den 14 Mei zal het doodvonnis door middel van op hanging voltrokken worden. Van de 100 plaatsver vangende leden vau de jury in dit geding bleven 50 afwezigomdat zij liever 120 betaalden dan de be schuldigden vrijspreken tegen hun gemoed of veroor- deelen, waardoor hun leven gevaar liep. Bij de behan deling dezer zaak is nog gebleken, dat de beschuldigden steeds in Dublin zijn gebleven en dat niemand aan de politie eenige aanwijzing heeft gedaan, niettegenstaande eene premie van f 250000 was uitgeloofd. FRANKRIJK, Door het toenemen der werkstaking van de havenwerkers te Marseille denken sommige handelaren aan een vertrek naar Genua. Het in- en uitschepen van koopwaren staat geheei stil. De kaden liggen vol koopwaren. Ook de stokers, de matrozen en de metselaars staakten den arbeid. Den 13 overleed te Cannes aartshertogin Maria schoonzuster van den Keizer van Oostenrijkin den ouderdom van 27 jaren. Zij was de derde gemalin van aartshertog Karei Lodewijk broeder des Keizers. Met het oog op de onlangs plaats gebad hebbende* opsluiting van mej. de Monasterio in een krankzinni gengesticht tegen baren wil, heeft de minister van binnenl. zaken aan alle commissarissen van politie te Parijs voorschriften gegeven betreffende krankzinnigen. Zij moeten zelf de zieken wier opsluiting wordt ge vraagd bezoeken terwijl getuigen niet alleen uic de familie en onder do vrienden maar ook uit de buurt moeten gehoord worden. Iemand die voor krankzin nig wordt gehouden GJ3g niet rechtstreeks naar een gesticht worden gebracht; hij moet eerst in het zieken- iokaal der prefectuur van politie een onderzoek Aan de geneesheeren ondergaan. De inrichtingen voor krankzinnigen moeten minstens eens in de maand door den officier van justitie en elke acht da»en door een commissaris van politie bezocht worden! De direc teuren van inrichtingen voor krankzinnigen mogen niemand toelaten zonder bevel van den prefect van politie, die dat bevel geeft na eeu proces-verbaal te kan vinden in een vrolijk licht en vreugdevol leven. Men stelt zich de kamer van een politiebeambte voor als een duister hol met tralievenstersmet een door door den rook zwart geworden zolder en vuile wanden. Zoo somber als zijn beroep moet ook zijne werkkamer zijn de plaats waar hij den geboeid voor hem gebrach- ten moordenaar verhoort, waar hij bezoeken ontvangt van dieven en spionnen van het nietswaardigste ge spuis ter wereld. Beken het maar, mijnheer Antbold, ook gij hebt iets dergelijks gedacht en zijt verrast, dat gij hier niet vindt, wat gij verwachttet." „Tk ontken het nietmijnheer Mendler, ik had mij in ieder geval een politiebureau te D. anders voorge- stola. „En met recht!" ging Mendler voort. „De kantoren van mijne ambtgenooten zullen ongetwijfeld min of meer aan uwe voorstelling beantwoorden voor mij is echter eene vroolijke, prettige omgeving gedurende den arbeid eene levensbehoefte. De actestukken, die daarop den lessenaar liggen, bevatten bijna zonder uitzondering zooveel smartelijks en afschuweli,ksdat het hart mfi altijd vol wordt, wanneer ik ze lees; zelfs de gewoonte eener veeljarige loopbaan heeft mijn gevoel niet bunnen verstompen. Ik zou neerslachtig worden wanneer ik mijn geest niet weder kon opfrisschen door een blik op mijne lieve bloemen. De kleine scbreeuwert in de kooi, die daar juist zoo lustig zijn liedje zong, vrooliikt mij steeds op wanneer mijn goede luim bij het door snuffelen der acten dreigt verloren te gaan. Geloof mij ik heb die opvroohjbing noodig, want slechts zelden valt mij het genoegen te beurt, om in mijn werk- kamer een bezoek als het uwe te ontvangen, niet iedere plicht is zoo aangenaam als dieom een vriend van mijn waarden chef van dienst te kunnen zijn. En nu baron ga zitten als ik u verzoeken mag. Zeg mij waarmede ik u van dienst kan zijn en houd u over tuigd dat ik het met genoegen zal doen wel heeft mijn chef het met een enkel woord aangeduid en ik vermoed welwat gij wenscht, maar ik wilde h'et toch gaarne uit uw eigen mond hooren om zeker te zijn bchenk mij daartoe uw volle vertrouwenom u van dienst te kunnen zijnmoet ik nauwkeurig od de hoogte zijn." r Herman behoorde niet tot de menschen, die gemak kelijk iemand vertrouwden sinds zijn vroegste jeugd had hy op zich zelf gestaan, hij had zelfs op de school en op de universiteit slechts weinig vrienden en in het geheel geen vertrouwden gehad het scheen hem dus iets zeer zonderlings, dat een vreemde zijn vertrouwen vroegmaar toen hij den inspecteur in het open vriendelijke gelaat zag kreeg hij de overtuiging dat hij niet beter kon doen dan dezen man ten volle te vertrouwen. Door de onthullingen van Dubois was Herman in een eigenaardige positie gekomen. Hij kon de gedachte niet van zich afzetten, dat mogelijk de dood gewaande babine nog leefde of dat zij een bind had nagelaten dat op de erfenis van den overste von Werneburg aan spraak zou kunnen maken. Hermans vader had zijn hoop op die erfenis gevestigddeze moest hem van den dreigenden ondergang redden nu echter op het laatste oogenblik werd eeue geheime intrigue tegen hem op touw gezetdie met die erfenis in betrekkin» stond en waartoe graaf Eedigau en doctec Anthold zich hadden verbonden wier bedoeling Herman echter niet vermocht te doorgronden. Hij wist geen middel om helderheid te brengen in het doolhof van vermoedens die bij hem opkwamen, sedert hij den brief van «raaf Kedigau aan docter Anthold gevonden had. Bij^wiat geen middel misschien zou de in onderzoekingen van iederen aard bekwame politiebeambte er een weten te vinden dit zoudezen echter alleen mogelijk zijn, wanneer hern ten volle vertrouwen werd geschonken wanneer hy wist, in welke richting hij zijn onderzoek moest instellen. Het stuitte Herman wel tegen de borst, om tegenover een vreemdeden sluier opteheffen van de lang niet vlek- kelooze familiegeschiedenis der Antholdsmaar het

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1