Binncnlattb. hebben gezienopgemaakt door een commissaris van politie. Naar aanleiding van de nadere verklaringen, in den italiaanschen Senaat door den minister van buiten- landsche zaken gedaankomen eenige bladen op nieuw op het drievoudig verbond terugwaarmede zij na tuurlijk niet zeer ingenomen blijven. Het blad Paris schrijftdat die minister telkens een hooger toon aan slaat wanneer Italië zich verbeeldt door andere mo gendheden ondersteund te worden neemt het eene fiere houding aan doch telkens wordt het door den gang der zaken gedwongen een lager toon aan te slaan. Het zal steeds eene mogendheid van den tweeden rang blijven. De National vraagtwat wint Italië bij dat verbond Het is zeer vleiend in den europeeschen Areopagus eene rol te spelen mits men zelf niet het kind der rekening wordt. Volgens de Franpais moet men blind zijn om niet te zien dat Italië dreigen wil, en andere bladen wijzen in het bizonder op het gezegde des ministers betreffende Frankrijk's houding aan de Middellandsche Zee. Bij de begrafenis van Louis Veuillot had de graaf van Chambord zich laten vertegenwoordigen. De prin sen van Orleans hadden dit niet gedaan. De gouverneur van Atchin en onderhoorigheden heeft den 5 Maart naar Batavia geseind dat de voor naamste hoofden zich bij het bestuur geheel aangeslo ten hadden en de bevrediging verzekerd verklaren. De inschrijvingen tot het bekomen van schuld bekentenissen in de bij de wet van 16 Maart j.l. vast gestelde staatsleening van f 60.900,000 maken te zamen een bedrag uit van 748,000,000. De hoofddader van den belangrijken diefstal ten nadeele van het café-Krasnapolsky te Amsterdam nu li jaar geledenis den 12 buiten de Muiderpoort gevat. De goederentreinen van Venloo en Wezel zijn den 13 in botsing geraaktwaardoor het grootste ge deelte van het materiëel vernield en de lijn versperd werd, Persoonlijke ongelukken waren niet te betreuren. In eene den 13 te Wormerveer gehouden ver gadering der Nieuwe Sociëteit is het nog ontbrekende vrij groot bedrag voor het stichten van een nieuw ge bouw, met tuin en ameublement, te zamen geraamd op 36,000in korten tijd volteekend. Ten gevolge van vermindering van loon hebben de arbeiders van de weverij der VeeDendaalsche stoom spinnerij en weverij" den 14 het werk gestaakt. Na den fransch-duitschen oorlog was het loon verhoogd maar de beide laatste jaren slechte zaken gemaakt en geen dividend uitgekeerd hebbende, moest de directie tot het oude loon terugkeeren. Zij die daar vrede mede namen werden door de anderen verhinderd te arbeiden. Den 16 zijn uit Arnhem troepen ontboden ter bewaring der rust, aangezien 800 werklieden van vrouwen en kinderen vergezeld te hoop liepen en dreigementen tegen den directeur Crefeld deden hoo- ren en de ramen zijner woning insloegen. Den 14 was laagste inschrijver voor het bouwen eener nieuwe school te Wormerveer de heer V. P. Braunte Beverwijk, voor 25,433. In den avond van den 14 is in de Biltstraat te Utrecht de ruim 80jarige stokdoove weduwe S., die de rails van de tram Diet verliet hoezeer ds koetsier belde, schreeuwde en remde, overreden en onmiddelijk gedood. De aandsei'ncuders der Kon. Fabriek van Was kaarsen in liquidatie te Amsterdam hebben den 14 moest geschieden hij moest den inspecteur inwijden in alle bizonderheden die hij van Dubois bad vernomen, om het hem mogelijk te maken de intrigue tusschen docter Anthold en graaf Redigau te doorgronden. Een deel dier geschiedenisde smaaddie baron Johan door zijn leven zijn misdaad en zijne veroordeeling op den naam Anthold geladen had was bovendien den inspecteur reeds bekend. Niet gemakkelijk en niet terstond maar eerst na lang nadenken kwam Herman tot het besluitom den inspecteur alles medetedeel°nhij werd in zijne ge dachten niet gestoord. De inspecteur, die wellicht vermoedde wat er in Herman omging wachtte kalm en geduldig op een antwoord. Hij was tegenover zijn gast op eene stoel voor zijn schrijftafel gaan zitten door geen enkele opmerking wilde hij op Hermans besluit invloed uitoefenen hij wilde geen vertrouwen afdwingen dat hem niet vrijwillig geschonken werd. Wel een minuut verliep, voordat Herman tot een besluit gekomen wasnu echter was hij besloten en aarzelde bij ook niet langernadat hij eenmaal den schroomom openhartig te sprekente boven was gekomen voerde hij zijn besluit ook ten volle uit. Hij verborg den inspecteur de verlegenheid nietwaarin zijn vader verkeerde en schilderde diens verwachtingen, om zich door de erfenis te redden; hij vertelde de ge schiedenis van Sabine en de vermoedensdie Dubois en de in het duel gevallen overste von Werneburg aan die geschiedenis hadden vastgeknoopthij legde de moeielijke verhouding blootwaarin Hans tegenover zijn schoonvader graaf Redigaustond en eindelijk toonde hij den inspecteur de beide stukken van den brief, die hij gisteren gevonden had. Met een vriendelijke glimlach had de inspecteur naar Herman geluisterd, toen deze zijne mededeelingen begon, steeds ernstiger echter was zijn gelaat gedurende het verhaal gewordensteeds grooter werd de opmerk zaamheid waarmede hij naar Hermans woorden luis terde toen deze nu zijne mededeelingen sloot met het verzoek om hem te helpen en te raden ten einde de plannendie door graaf Redigau en docter Ant hold tegen zijne familie waren op touw gezette ont hullen verborg de inspecteur zijne diepe ontroering niet. „Gij hebt mij een groot vertrouwen geschonken baronzeide hy zeer ernstig„gij hebt mij daarmede machtiging verleend tot den onderhandschen verkoop der in bewerking zijnde grondstoffen voor f 421,000. De rechtbank te Amsterdam heeft den 14 uit spraak gedaan op het verzoekschrift van mej. dr. A. H. Jacobs om op de kiezerslijsten geplaatst te wor den. Zij verklaarde haar niet ontvankelijk in haren eisch met veroordeeling in de kosten 1° omdat het onmogelijk de bedoeling van den nederlandschen wet gever kan zijn geweest dat de vrouw kiesbevoegdheid heeftimmers het niet uitdrukkelijk heeft gezegd 2o omdat bij het verzoekschrift niet aan alle vereischte formaliteiten was voldaan. In den nacht van den 14 is te Otterlooge meente Edeeen dennenbosch van heer Buse te Ren- kum voor een groot deel door brand vernield. Een paar honderd werklieden te Rotterdam bemerkende dat in den nacht van 1415 met het lossen van een stoomschip zou worden voortgegaan, heb ben den werkenden mannen verzocht den arbeid te staken en is daaraan gevolg gegeven. In den morgen van den 15 werd hetzelfde te kennen gegeven aan alle per sonen langs de Boompjes en het Nieuwewerk, die bereid mochten zijn op den zondag voor het lossen van schepen arbeid te verrichten. Ook aan dat ver langen werd voldaan. Het stoomschip Utrechtvan Rotterdam naar Batavia heeft den 15 in de haven te Vlissingen 2 nederlandsche loodskotters aangevaren waardoor de eene lichte schade bekwam en de andere bijna werd doorgesneden. In den nacht van 1516 is, door middel van braak uit een lessenaar in een onderhuis aan de Mui- derstraat te Amsterdam, een zak met specie ter waarde van ongeveer f 250 ontvreemd. Eene daarnaast lig gende portefeuille met 300 bleef onaangeroerd. De sleepboot „Adsistent" heelt den 16 het voor Terschelling gestrande gekantelde schip voor de haven gesleept. De lading bestaat vermoedelijk uit hout. De Hooge Raad heeft den 16 verworpen het cassatieberoep van dr. Ganz, door het gerechtshof te 's Gravenhage tot 2 jaren celstraf en 3 boeten van 25 veroordeeld wegens bedriegelijke oplichting. 's Rijks middelen hebben in de eerste 3 maanden dezes jaars opgebracht 23,421,507,08% tegen f 23,299,945,17 in hetzelfde tijdvak van 1882. Het 'In der raming is 25,979,793,75. Scheveningsche en andere visschers klagen zeer over de schadedie zij aan de netten bekomen door het wrak van de „Adder". Eene schuit van Katwijk bekwam eene schade van f 200. De Bouwvereeniging te Groningen, die 174 wo ningen bezitheeft weder een terrein van p.m. 4700 vierk. ellen voor f 20,000 aangekochtom 56 huizen te laten bouwen. Door wijlen den heer P. Corsten te Breda is vermaaktf 6000 aan de O. L, V. kerk f 4000 aan het parochiaal armbestuur dier kerk f 4000 aan het Vincentiusgesticht en 1000 aan het ziekenfonds der H. Familie. Te Monnikendam is bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer P. Kater Jz., met 65 stem men tegen 41 op den heer A. Wijnhenke. Het patent der coöperatieve winkelvereeniging van „Eigen Hulp" te 's Gravenhage is van f 60 tot ruim f 400 verhoogd en door Gedep. Staten op dat bedrag gehandhaafdin weerwil van het verzet van het bestuurdat beweerde alleen patentrecht schuldig te zijn voor het debiet aan niet-leden. Eene jonge dochter, van Dussen naar Almkerk gaandeis bij bet passeeren van een molen door de wieken getroffen en gedood. echter ook een zware plicht op de schouders gelegd in de eerste plaats dieom geheel openhartig tegen over u te zijn. Gij vraagt mijn raad en mijne hulp ik ben bereid u die te geven maar ik ben verplicht voordat ik eenigen stap doe u opmerkzaam te maken op de gevolgen die een mogelijk door mij intestellen onderzoek voor u of uwe familie zou kunnen hebben.— Op dit oogenblik ben ik nog vrij. Geen plicht dwingt mij om doortedringen in een familiegeheim dat rus tig jaren lang onder een diepen sluier verborgen is geweest. Het is niet de plicht der politieom den sluier opteheffendie over zulke geschiedenissen ligt, en het wordt dat eerst wanneer zij uitdrukkelijk door de belanghebbenden zelf wordt uitgenoodigd of wan neer het gerecht van haar eischtdat zij een onder zoek instelt naar misdaden die sedert jaren verborgen zijn gebleven. Geloof mij baron onuitsprekelijk veel onheil zou worden gestichtindien de politie zich haar plicht van onthouding niet bewust was. Er zijn weinig familiënwier geschiedenis geen donker punt heeft aantewijzenwij willen en mogen daarnaar geen on derzoek doen zij moeten vergeten worden en worden vergeten. Menig zwaar onrecht ja menige misdaad blijft verborgenmisschien zou het ons kunnen ge lukken, om door ijverige onderzoekingen het te ont dekken misschien zou bet zelfs mogelijk zijn om na vele jaren de schuldigen alsnog te straffen of hen ten minste indien hunne schuld wettelijk verjaard was, aan de algemeene verachting prijs te geven. Wij doen het ech ter niet, indien wij er niet door bizondere omstandigheden toe gedwongen worden. Wij betrachten de plicht der onthoudingwant uit het onrecht is vaak een nieuw recht ontstaan en het oude recht is verjaard en vergeten." „Kan een recht ooit veijaren Kan uit onrecht recht voortkomen „Jabaronzelfs de wet erkent het en de geschie denis van alle volken leert het ons. Welk recht had den vele grondbezitters op hunne goederen die eens met geweld aan de vroegere bezitters werden ontnomen, indien de tijd het onrecht niet uitwischte en een nieuw recht in het leven riep. Was er nog wel een onver deeld eigendomindien niet oude, onbekende aanspra ken daarop door verjaring kraohteloos werden en indien zelfs zonder verjaring nieuwe redelijke aanspraken de oude vernietigden Het is voor onsdie de misdaad moeten nasporen, de moeilijkste gewetensvraag„Wan- Door wijlen mej. de wed. J. v. ProoijenKlok te Nieuwenhoorn is aan de diaconie-armen aldaar vermaakt f 1000, vrij van rechten. Door den heer D. Dankbaar is aan het r. e. parochiaal armbestuur te Winsen eene hofstede ver maakt geschat op eene waarde van 2400. Het Panorama in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft in 1882 aan entrees f 39,533,55 opgebracht. De gezamenlijke ontvangsten te Kopenhagen en te Amsterdam bedroegen f 60,998,73, de gemaakte zuivere winst 35,515,02$. Na afschrij ving van 24,015,02} waarvan/ll,000 door uitloting van aandeelen wordt een dividend van f 50 per aan deel uitgekeerd. Bij de verhuring der landerijentoebehoorende aan de herv. diaconie te Simonshaven en Biertbracht het bouwland gemiddeld 50 en het weiland 35 t.h. minder op dan bij vorige verhuringen. Tot onderwijzeressen zijn benoemdte 's Gra venhage mej. W. Hagen te Oostzaan te West-Knol lendam mej. M. J. Martijn te Middelburg. Het berichtdat een der oude scheveningsche gondels voor rekening der Nederl. Dierkundige Ver- eeniging aangekocht zou zijn, is onjuist. Wel is dat vaartuig te koop aangeboden maar niet gekocht. De apothekersbediende G. R. te Groningen heeft zich met morphine vergiftigd. Als aanleiding wordt genoemd dat hij wegens zijn druk bezoek aan cafós- chantants en wegens zijne kennismaking met eene chan teuse door zijnen patroon weggezonden was. De op het eiland Texel gehouden collecte ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der veronge lukte visschers heeft in het geheel f 320 opgebracht; eene uitvoering van het Mannenkoor te Wormerveer zuiver 78,88$, eene tooneelvoorstelling door de rede rijkerskamer „De opkomende Zon" te Uitgeest zuiver f 58,30. Ds. J. v. Loon te Wieringerwaara heeft bedankt voor het beroep naar Graftds. H. Damsté te Heems kerk voor dat naar Oirsehot. De prins van Oranje heeft aan de friesche pro vinciale commissie voor de noodlijdenden te Paesens en Moddergat f 500 doen toekomen. Voor de urker weduwen en weezen is te Boven- carspel gecollecteerd 120te Grootebroek f 52. De heer Bruynis, burgemeester van Enkhuizen, heeft in de jongste zitting van den gemeenteraad aan gekondigd dat hij tegen 1° Juni zijn eervol ontslag zou vragen. De stads-reinigingsdienst te Leeuwarden heeft in 1882 ontvangen f 53063,99$ en uitgegeven ƒ36282,24$. In de afgeloopen week zijn te Rotterdam door de pokken aangetast 64 en aan die ziekte overleden 14 personen. De gemeenteraad van Beverwijk heeft het dage- lijksch bestuur gemachtigd, met den minister van water staat te onderhandelen over het verschaffen van localen voor post- en telegraafkantoor met directeurswoning tegen een huur van 600 's jaars met teruggaaf der kosten van inrichting indien de huur binnen 20 jaren mocht eindigen. Een deel van het raadhuis zou hiertoe verbouwd en de daarin thans geplaatste jongensschool overgebracht worden in een op het terrein bij de Frö belschool te stichten gebouwtje. De te Akkrum wonende leden van den raad van Utingeradeeldie vóór geruimen tijd te Oldeboorn na den afloop eener raadsvergadering zoo grovelijk waren beleedigd hebben de jongste raadsvergadering weder bijgewoond. De wethouder Hoekstra te Akkrum neemt weder de betrekking van fungeerend burge meester waar. neer de verjaringniet alleen de wettelijke maar ook de zedelijke ons het recht geeft en ons verplicht, om van verder onderzoek af te zien Wanneer het on recht in zijne gevolgen tot recht is geworden zoodat onze nasporingen een onschuldige met schande zouden kunnen bedekken P" Die vraag, baron, heb ik mij ook gedaan toen gij mij uwe familiegeschiedenis verteldet. Het is mogelijk dat de oude kamerdienaar uws vaders u een uit zijne levendige fantasie gesproten sprookje heeft opgedischt, dat de overste von Werneburg zich door zijn blinden haat tegen zijn schoonbroeder, heeft laten verleiden tot bet dwaze en ongegronde geloof, dat zijne nicht nog leefde; maar mogelijk is het ook, dat voor veertig jaren werkelijk op slot War- nitz een bedriegelijke comedie is gespeeld. Mogelijk is hetdat Sabine von Anthold nog leeftof dat zij na hare zoogenaamde begrafenis nog geleefd heeft en kinderen heeft nagelaten. Is het mijne plichthier naar onderzoek te doen nadat gij baron mij de ge schiedenis der ongelukkige Sabine hebt verteld? Die vraag heeft mij beziggehoudenterwijl gij verteldet maar ik heb haar met „neen" beantwoord. Het is mijne plicht niet, om een onderzoek intestellen, zoo lang niet andere bewijzen voor de bewering dat de dame nog leeftzijn bijgebracht, dan het misschien uit zijne verbeelding gesproten avontuurlijke verhaal van een ouden bediende. Maar geheel anders wordt het wanneer ik op uw wensch de intrigue van docter Anthold tot helderheid tracht te brengen en mij hierbij het bewijs wordt geleverd, dat uwe ongelukkige bloed verwant of hare kinderen nog leven. Het teslament van den overste is nog van kracht. Wanneer heden nog de doodgewaande hare rechten doet gelden, moet haar de erfenis worden uitgekeerd en alle boop van uwen vader hierop en daarmede op zijne redding uit den dreigenden ondergang wordt vernietigd. Hebt gij deze gevolgen van uwen wensch wel overwogen, baron? Overweeg die wel alvorens mijne hulp in te roepen. Nu dwingt mij, zooals ik u reeds zeide, nog niets, om mij in uwe familieaangelegenheden te mengen, heb ik het echter op uw verlangen gedaan en ontdek ik daarbij dat er nog rechthebbende erfgenamen van het vermogen van den overste von Werneburg bestaan, dan zou niet» mij mogen terughoudenom het recht in zijn vollen omvang te doen gelden 1" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2