No. 49. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. WOENSDAG 25 APRIL. 27) 1)8 STER DER ANTHOLDS. 1= Prijs der gewone Advertentiën #fóciëel (Ocbcelic. Ënitcniattb. ALKMAARSCHE LOURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0-06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer/'0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. GRIETJE JAN SM A wordt verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden. Te ALKMAAR, waar cursus voor hoofd is, wordt gevraagd: aan de openbare burgerschool (hoofd C. J. Reiziger) op 1000, jaarwedde een onderwijzerbezittende hoofd-acte en acte voor fransch en wiskunde. Sollicitanten zenden onder overlegging van stukken een ge zegeld verzoekschrift in aan het gemeentebestuur van Alkmaar vóór 10 Mei a s Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand Maart 1883: Bothmann Rotterdam C. Koopman Utrecht. Uit Koedijk: Gebrs. Pool, Nieuwer Amstel. RustenburgJ. Goudsblom Noordscharwoude. St. Pancras: A. Bakker, Zijdewind. Duitschland Gebrs. DorkeSolingen. DENEMARKEN. Ook de eerste Kamer stelde een adres aan den Koning vast met 40 tegen 10 stemmen, doch vati tegenover gestelde strekking als dat der tweede Kamer, namelijk om het ministerie te behouden. De voorzitter en de ondervoorzitter werden aangewezen om het adres te overhandigen. Den 18 had de over handiging der adressen aan den Koning plaatsnadat vooraf eene zitting van den ministerraad was gehouden. Aan de afgevaardigden van het Folkething (2e. Ka mer) gaf de Koning zijn leedwezen te kennen dat de arbeid van dat collegie zoo weinig vruchten opleverde. Het had het tot stand komen van verscheidene door het Landsthing (le. Kamer) aangenomen regeerings- voorstellen belemmerd en het wetsontwerp betreflende de versterkingswerken verworpen. Hij hoopte dat men tot het besef zou komen, dat eene goede verstand houding alleen door overleg tusschen de beide takken der wetgevende macht en de regeering mogelijk was. Op het adres van het Landsthing antwoordde hij dat hij het vaste besluit had genomen, de grondwettige orde van zaken te handhaven. De Rijksdag werd daarna gesloten. DUITSCHLAND. De thans overleden Groothertog droeg eenige uren vóór zijnen dood aan den minister von Bassewitz den last op, aan het land zijne erken telijkheid te betuigen voor de liefde en gehechtheid door het Mecklenburgsche volk hem onophoudelijk ge durende zijne 41jarige regeering betoond. Den 21 werd het stoffelijk overschot van den Groot-hertog in de Domkerk te Sehwerin bijgezet. Den 19 's namiddags werd te Berlijn het verdrag be treffende letterkundige werken tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten. Met het oog op de mogelijkheid eener ontbinding van den rijksdag heeft het bestuur der Fortschrittsparfij Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Met ernstigen blik waarin hare ontevredenheid duidelijk zichtbaar wasbeschouwde Adèle haar schil derij. „Het wil en wil mij maar niet gelukken zeide zij zacht. „Met iederen nieuwen penseelstreek wordt het Blechter Waarom kan ik er dien geest van kalmte en vrede niet aan geven, dien toch mijne schets bezit? Is het misschien omdat ik zelf dien vrede mis Zij deed eene schrede achteruit, met vorschenden blik vergeleek zij schets en schilderijzij was zoo geheel in haren arbeid verdieptdat zij niet hoorde, dat de deur harer kamer werd geopend niet eerder bemerkte zij dat zij niet meer alleen wasdan toen twee kleine zachte handen op hare oogen werden gelegden eene vroolijke stem achter haar riep „Raad eens Adèle „Agnes lieve Agnes dat kan niemand anders zijn antwoordde Adèle vroolijk. Het volgende oogenblik omhelsden de beide vriendinnen elkander, plotseling liet Agnes echter Adèle losafwerend strekte zij de banden naar haar uiten zich moeite gevende, om aan hare zachte blauwe oogen eene strenge uitdrukking te geven, zeide zij„Weet gij wel, Adèle, dat ik erg boos op u ben Ik ben eigenlijk volstrekt niet geko men om u te omhelzen maar om u te kapittelen en goed ook Drie dagen zijt gij nu reeds te D. en hebt mij nog niet opgezocht 1 Had ik het toevallig niet juist van uwe kamenier gehoorddie ik op straat ontmoette, dan zou ik in het geheel niet weten dat gij hier zijt. Ik be. werkelijk geducht boos op u en wist in het eerste oogeuolik niet, of ik u zou opzoeken, maar het verlangen om u weder te zien liet mij geen rust en daar ben ik nu. Den mooien Jean, die mij wilde aan- aan de kiezers een schrijven gericht, waarin de onvrucht baarheid der parlements zittingen toegeschreven wordt aan de regeeringdie niet behoorlijk uitgewerkte en toegelichte wetsontwerpen indientvóór de indiening daarvan niet met de parlementaire groepen te rade gaat en stelselmatig met voordrachten voor den dag komtwaarvan de verwerping zeker of bijna zeker is. Het ontwerp op de verzekering van werklieden bij on gelukken op de spoedige behandeling waarvan aange drongen is door de regeeringwordt bij dat schrij ven nadeelig genoemd voor de rechten en de ware belangen van den werkenden stand. Rijksdag. Den 19 werd de beraadslaging hervat met de tweede lezing der wet op de ziektekassen. Den 21 liep de algemeene beraadslaging afde 5 eerste artikelen werden aangenomen overeenkomstig de voor stellen der commissie. Peuisen. De commissie uit het huis der afgevaar digden verwierp het regeeringsvoorstel betreffende het Rijn-Eems kanaal waarna aangenomen werd het voorstel der oppositie, waarbij de regeering uitgenoodigd wordt, in de aanstaande zitting een wetsontwerp aan te bieden tot den aanleg van een kanaal tusschen den Rijn en de Midden-Elvemet een zijkanaal naar de Beneden-Eems. ENGELAND. Den 19 is het standbeeld voor Bea- consfield onthuld. Den 21 's avonds brandden te Liverpool 3 groote magazijnen voornamelijk katoen bevattende af. De schade wordt op f 3,000,000 genaamd. Lagerhuis. De aanneming van het wetsontwerp tot toekenning eener jaarlijksche toelage uit de schat kist aan generaal Wolseley en admiraal Seymour ge schiedde na verwerping met 209 tegen 77 stemmen eener motieom dat ontwerp niet aan te nemen omdat het in stelligen strijd was met de voor 14 dagen aangenomen zuinigheidsmotie en er geen voorbeeld was van ook aan erfgenamen verleend pensioen wegens militaire verdiensten. Bovendien was het bombardement van Alexandrië eene min of meer te kwader trouw door admiraal Seymour begane fout en de belooning in ieder geval veel te hoog voor de bewezen diensten in vergelijking van dieaan Nelson Wellington en Esmunth toegekend. Minister Childers antwoordde o. a., dat de regeering zich voor elke daad van den admiraal verantwoordelijk stelde. Minister Gladstone verklaarde den 20, dat de inlij ving van Nieuw-Guinea hoewel geschied zonder toe stemming van het Parlementals wettig beschouwd moest worden. I e e d a n d. Parnell heeft aan het bestuur van het iersche verbond in Amerika voorgesteld de bijeenkomst te Philadelphia tot het najaar uit te stel len dan zou hij haar kunnen bijwonen. Hem is ge antwoord dat het thans te laat was om de zaak te verdagen. dienen heb ik op bitsen toon teruggewezen geef u geen moeite ik zal den weg naar juffrouw Adèle zelf wel vinden," zeide ik en liep hem voorbij. Hij heeft mij zeker erg ongemanierd gevonden dat ik onaangediend u wilde gaan opzoekenmaar in hemelsnaam En nu ben ik hier en roep u tot verantwoording. Hoe kunt gij drie dagen hier zijn, zonder bij mij te komen of mij een boodschap te zenden nadat wij elkander zoo lan gen tijd niet hebben gezien „Zijt gij werkelijk boosAgnes vroeg Adèle in plaats van te antwoorden hare vriendin om den hals vallende en naar zich toetrekkende. „Neen mijn schatantwoordde Agnes, Adèle kus sende. „Hoe zou ik ernstig boos op u kunnen zijn daartoe houd ik veel te veel van u. Maar gij hadt dadelijk bij mij moeten komen 1 Ik had zooveel op mijn harten verlangde zoo naar u sinds drie dagen heb ik u ieder uur van den dag verwacht." „Wist gij dan, dat ik nu reeds zou thuiskomen?" „JaHans heeft het mij geschreven, in een zonder lingen brief, dien ik eigenlijk niet goed begrijp." „Baron Hans von Anthold uw bruidegom heeft u over mijn thuiskomst geschreven Wat heeft hij van mij gezegd vroeg Adèle. De toon harer stem was plotseling scherper geworden hare zwarte wenkbrau wendie bovendien reeds bijna in elkander liepen, trokken zich nog meer tezamen en gaven aan de don kere oogen een dreigende sombere uitdrukking. „Gij vraagt meerdan ik beantwoorden kan ant woordde Agnes. Ik hoopte van u eene verklaring te krijgen van den zonderlingen brief, die Hans mij ge schreven heeft. Hij, die steeds zoo openhartig tegenover mij is geweest en mij alles toevertrouwde wat er in zijne ziel omgaat, hult zich plotseling in geheimen. Ik weet volstrekt nietwat daarvan te denkenToen hij vertrokzeide hijdat hij eenige dagen op slot Warnitz wilde blijven, om daar zijn oudsten broeder, die uit Italië zou terugkeeren ingevolge den wensch zijns vaderste ontmoeten. Ik hoopte reeds vóór drie FRANRIJK. Op eene door 2000 havenwerkers bijgewoonde vergadering werd den 18 besloten de werk staking te Marseille vol te houden. Enkele personen waaronder de afgevaardigde Clovis Hugues verdedig den een ander gevoelen. De stokers en matrozen machtigden dienzelfden dag hunne commissie, om de door de reeders gedane voorstellen aan te uemen bestaande in eene loonsverhooging van f 5 in de maand en 20 centen per uur voor overwerken. De metse laars namen reeds vroeger de hun aangeboden schik king aan. Later is het meerendeel der havenwerkers ook weder aan den arbeid gegaan. De minister van binnenl. zaken heeft eene commis sie van deskundigen benoemd om aan te geven door welke middelen van staatswege bevorderd kunnen wor den de arbeidersvennootschappen en het deelnemen der werklieden aan de winsten hunner patroons. Hij zelf is voorzitter dier commissie en opende hare eerste bijeenkomstwaarin hij aantoondehoe wenschelijk het wasmaatregelen te nemen tot verbetering van den toestand der arbeiders. Te Mareuil was een notaris, Mary Cliquet genaamd, die zoo geacht was om zijne goede hoedanigheden dat hij reeds tot burgemeester verkozen was en waarschijn lijk kandidaat zou worden gesteld voor den algemee- nen raad. Yan tijd tot tijd ging hij echter naar Parijs, alwaar hij een zeer vreemd leven leidde. Hij vierde daar feest met tooneelspelers en tooneelspeelsters en deed o. a. voor eigen rekening een tooneelspel opvoe ren genaamd de Nachten op den Boulevard, een stuk dat niets geen opgang maakie. Voor deze verteeringen had hij veel geld noodigterwijl eene bijzit hem ook belangrijke sommen kostte. Om zich daarvoor de middelen te verschaffennam hij voort durend geld op, door middel van valsche handteeke- ningen. Onlangs kwam dit uit, doordat aan een wel gesteld ingezeten gevraagd was of de toestand zijner geldmiddelen zoo achteruit was gegaan dat hij telkens geld moest opnemen. He', bleek toen dat de notaris de handteekeningen van verscheidene ingezetenen ver- valseht had. Er was een te kort van 120000. In hechtenis genomen hield hij zich krankzinnig doch de rechter nam zijne krankzinnigheid niet aan. Hij is veroordeeld tot altoosdurenden dwangarbeid. Den 19 loste een duitscher, Altschuier genaamd zonder eenige aanleiding een schot met een revolver op een politie-agentdie zich op den Boulevard des lta- liens te Parijs bevond. Hoewel men hem dadelijk trachtte te ontwapenen wist hij nog de gelegenheid te vinden, zes schoten te lossen waardoor twee maunen en eene vrouw vrij ernstig gekwetst werden. Hij schijnt ten gevolge van aan de beurs geleden verliezen krankzin nig te zijn geworden. Yoor het voor Gambetta op te richten standbeeld is reeds meer dan 50000 gulden bijeengebracht. Kamer. Den 19 werd door den minister van binnenlandsche zaken ingediend het vroeger toegezegde dagen op zijn terugkomstin plaats van hij zelf kwam zijn zonderlinge geheimzinnige brief. Hij moest nog bij zijn vader blijven schreef hij mij, familieomstandig heden maakten zijne aanwezigheid op "Warnitz noodza kelijk hij zal er mij mondeling verklaring van geven want een brief zou verloren kunnen gaan en in ver keerde handen komen. Hij voegde er nog bij, dat gij naar D. zoudt terugkeeren of reeds misschien hier waart en mij zeker spoedig zou bezoeken. Hij droeg mij op om u te zeggen dat zijn broeder Herman wel een zonderlingmaar een edelvoortreffelijk mensch isdie zich de liefde en achting verwierf van al degenen die zich niet door zijn ruwen aard lieten afstooten. Dat moest ik u zeggen Ik zou wel eens willen weten wat u Herman van Anthold aan gaat Ik heb dadelijk weder aan Hans geschreven en het hem gevraagd maar zijn antwoord dat ik gisteren kreeg is even onbevredigend als zijn eerste brief. Hij zal mij alles mondeling uiteenzettenzoo schrijft hij. Binnen enkele dagen zal hij terugkomen tot zoolang moet ik geduld hebben. Zeg nu zelf, of ik reden heb, om nieuwsgierig te zijn en van u eene verklaring te vragen." Adèle antwoordde niet. Hield zij zich weder met haar schilderij bezig Zij keek zoo ernstig en droomend en scheen geheel in de beschouwing daarvan verdiept; de laatste door Agnes gesproken woorden had zij schijnbaar niet eens gehoord. „Heeft uw bruidegom u vroeger reeds over zijn broeder gesproken vroeg zijin plaats van de vraag harer vriendin te beantwoorden. „Dikwijls. Hij dweept met Herman van wien hjj niet alleen veel houdtmaar dien hij als het ware vereert. Indien alles waar iswat hij van Herman vertelt wanneer de liefde tot zijnen broeder hem niet verleidtom een al te vleiend portret van hem te geven dan moet mijn schoonbroeder Herman werke lijk een uitstekend mensch zijn en het heeft mij vaak gespeten dat ik nooit in de gelegenheid ben geweest, om met hem kennis te maken."

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1