Binnenland wetsontwerp tegen bewegingen op den openbaren weg. De commissie voor het ontwerp tot vermindering van de rente der schuld waardoor jaarlijks f 17,000,000 zal worden bespaardhad den 21 des morgens een onderhoud met den president-minister Ferry en den minister van financiën Tirard. Tegenover het door eenige leden voorgestane gevoelen om de 5°/0 in 3°/0 schuld te veranderen handhaafde de regeering haar ontwerp. Er werd geen besluit genomen eene tweede bijeenkomst werd bepaald tegen des namiddags 2 uren, waarin de commissie het mot de regeering eens werd. De waarborgdat tot geen nieuwe rentevermindering zal worden overgegaanis van 5 tot 10 jaren verlengd. Den 23 bracht de commissie verslag uit en nam de beraadslaging een aanvang Sommigen wenschen de bezuiniging te doen strekken tot eene vermindering van op den landbouwenden stand drukkende belastingen. ITALIË. De italiaan Caninodie een franschen schildwacht te la Goulette beleedigd had en daarna gevlucht was in de woning van den italiaanscben con sul werd door den franschen krijgsraad te Tunis bij verstek tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De re geering gaf den consul lastdat vonnis als van geene beteekenis te beschouwen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het voorstel der minderheid in zake het nieuwe schoolwet-ontwerp om over te gaan tot de orde van den dagwerd den 19 door het oostenrijksche huis van afgevaardigden verwor pen met 174 tegen 158 stemmen: daarna werd met 174 tegen 164 stemmen tot de tweede lezing van het ontwerp overgegaan. De bakkersknechts te Weenen dreigen met werk staking. De regeering is voornemens een wetsontwerp in te dienen op het bereiden en verkoopen van ontplofbare stofien gelijk aan dat, in Engeland vastgesteld. RUSLAND. De mond van de Duna is sedert den 17 vrij van ijs. In de bocht was nog veel ijs. Men vreesde voor overstrooming. In de vorige week werd te Petersburg met gesloten deu ren behandeld het geding tegen 17 nihilisten. Zes hunner, waaronder de man die den melk- en kaaswinkel gehuurd had in de kleine Tuinstraat, kort vóór den moord op den Keizerom van uit dien winkel eene mijn onder de straat te graven werden ter dood veroordeeld twee tot dwangarbeid voor onbepaalden tijdéén tot 20 jaren en 8 tot 15 jaren dwangarbeid. Onder de niet ter dood veroordeelden zijn 8 vrouwen2 harer zijn door het hof aan den Keizer voorgedragen ter vermin dering van straf. TURKIJE. De beslissing wie gouverneur-generaal van den Libanon in plaats van Rustem zal worden werd den 16 niet genomen daar de engelsche en de russische gezant geene orders hadden gekregen hoe zij moesten handelen. De benoeming werd daarop tot den 11 uitgesteld toen zij om dezelfde reden we der niet kon doorgaan. ZWITSERLAND. De nationale raad verwierp den 21 met 67 tegen 59 stemmen het voorstel tot het overnemen der spoorwegen. VEREENIGDE STATEN. De pachter van het groote logement te Milwaukee dat in Januari 1.1. af brandde is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beschuldiging, dat hij dien brand zou hebben gesticht.. ZUID-AERIKA. Paul Krüger is tot president der Transvaal gekozen. De vredesonderhandelingen tus- schen Mapoch en de boeren zijn afgebroken. Eenige onbeteekenende gevechten hadden plaatsdie geene bepaalde uitkomst hadden. i—w—mmwb—bmat» wan j .«aasBGrc.tjagga „Heeft hij hem u beschreven Vertel mij eenswat hij van hem gezegd heeft." „Maar, Adèle, ik begrijp u niet! Wat gaat u mijn zwager Herman aan Kent gij hem „Neen en ik wensch hem nooit te leeren kennen. Ik haat hem zonder hem te kennen 1" „Adèle wat zijt gij vandaag weder wonderlijk hoe kan men iemand haten wien men niet kent „Zou ik den man niet haten, die zich tot een schan delijke zielkooperij leent? Zijn vader en do mijne zijn overeengekomendat Herman von Anthold mij zijn naam en titel zou gevenhij zou mij dien verkoopen voor een schitterend uitzetdat de rijke bankier zijne doch ter wel zal medegeven. Een onwaardige handel I Gij kent mijnen vader. Op den koelen toon van zaken die hem tot een tweede natuur is gewordenheeft hij mij verklaard„Wij keeren naar D. terug. Ik verwacht eerstdaags bet bezoek van baron Herman von Anthold, hij zal aanzoek doen om uwe hand gij zult hem vrien delijk ontvangen en hem van dit oogenblik af als uwen verloofde beschouwen!'' Ik was in het eerste oogenblik sprakeloos bij deze onverwachte mededeeling die mij als een bliksemstraal uit een helderen hemel trof. Ik had de laatste maanden zoo gelukkig geleefd in ons vreedzaam dorpje ver van het drukke stadsgewoel en bijna vergetendat ik de dochter van den eersten christelijken bankier van D. bende erfgename van zijn rijkdomdie zoovelen mijne hand doet begeeren. Ruw werd ik door de mededeeling mijns vaders uit mijne vreedzame liefelijke droomen wakker geschud en niet dadelijk was ik tot een antwoord in staat Mijn vader hield mijn zwijgen voor eene toestemming hij deelde mij kort en zakelijk mede dat hij op slot Warnitz, met baron Robert Anthold, Hermans vader, de geheele zaak in orde had gebracht. De baron zou zijn zoon de goederen Boven- en Beneden-Lözen afstaan, als echtgenooten zouden wij het slot Lözen betrekken, binnen hoogstens drie maanden zou het huwelijk plaats hebben; eerstdaags zou baron Herman, wien zijn vader uit Italië had teruggeroepen naar D. overkomenen dan zou de verloving openbaar worden gemaakt. Het was alles prachtig geschiktmijn vader had mij als een stuk koopwaar verhandeld het verdrag was ge floten en bij wachtte nog slechts op den kooper, die zijne waar in ontvangst zou komen nemen Bevend van inwendige ontroering had ik zwijgend naar mijn vader Den 19 geraakte de baanwachter G. onder een bij het station te Enschede rangeerende locomotief waardoor hem een been tot onder de knie werd afge sneden. Den 19 is te Dordrechtonder de leiding van den heer W. Kes uit Amsterdam in de Groote kerk, door de afdeeling der Maatschappij van Toonkunst met medewerking van mej. W. Gipsden heer D. uit Leiden de zangvereeniging „Amieitia" en een koor van kinderen uit het weeshuis een concert ge geven ten voordeele der betrekkingen van verongelukte visscherswaarvan de zuivere opbrengst ruim f 1000 bedroeg. In den nacht van 19—20 is het in 1528 gestichte, laatstelijk zeer verbouwde en verfraaide kasteel te Ge- mertsedert 3 jaren bewoond door paters jezuiëten uit Boulogne sur Mer, door een bevigen brand ver woest. Schoon de 83 bewoners zich reeds ter ruste begeven hadden toen de brand in het dorp ontdekt werd zijn allen gered. De schade beloopt 2 ton. Het kasteel was bij de Maagdenburger Assurantie maatschappij verzekerd. ^en 20 viel een man in de Leidschestraat te Amsterdam in een kelder hij was terstond dood. In den laten avond van den 20 brak te Berk hout in eene schuur, waar men zich bezig hield met haring rookenbrand uitwelke door een hevigen oostewind zoodanig toenam dat al spoedig de be lendende gebouwen zijnde de herberg en broodbakke rij van J. Wortel in drieën bewoond, en twee boer derijen van de heeren Nierop en Spaander door de vlammen werden verteerd. Het vee kon met moeite gered worden van de inboedels werd zeer weinig be houden. Behalve de inboedels van 2 gezinnen was alles tegen brandschade verzekerd. In den nacht van 2021 zijn aan den Klomp- weg onder Weesperkarspel in korten tijd 12 woningen geheel verbrand 10 der 12 inboedels waren verzekerd. De Koning, de Koningin en de kleine prinses zijn den 21, op den middag, over Vlissingen te 's Gra- venhage teruggekeerd. In den nacht van 20—21 is te Hasselt de stoom- houtzaagmolen van den heer J. O. v. d. Vegt afgebrand. Voor het maken van een kantoorgebouw, teeken zaal en verdere werken op de werf „de Boot" te Amster dam den 21 aanbesteed was laagste inschrijver de heer B. T. Krol, voor f 116,727. Den 21 zijn onder de gemeente Reuzel ruim 50 bunders veengrond en ruim 80 bunders dennenbosch afgebrand. De schade wordt op f 20,000 begroot. 21 woede een hevige boschbrand onder Groes- beek bij Nijmegen. Den 21 is te Amsterdam een rangeerder door eigen schuld onder een goederentrein van den Holl. spoorweg geraakt. Zijn been werd verbrijzeld. Den 21 is van wege het genootschap „Pictura" te Groningen eene tentoonstelling van schilderyen ge opend waarvoor door 226 kunstenaars 364 nummers zijn ingezonden. De 10 t. h. korting op de loonen van de arbei ders der Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij is den 21 bij de uitbetaling niet geheven. Een agent der heeren v. Delden en Co. te Gronau in Westfalen, is, onder toezegging van hooger loon werkvolk komen werven men verwacht dat vele arbeiders hieraan ge hoor zullen geven. Bij kon. besluiten van 22 April is op hun ver zoek eervol ontslag verleend aan de ministers Pijnac- ker Hordijk, v. Lijnden v. Sandenburg Modderman, geluisterdnauwelijks echter had hij het laatste woord gesproken, of ik kon mij niet meer inhouden. Ik verklaarde dat ik nu en nooit mij zou laten dwingen tot een huwelijk met een mensch die zonder mij te kennener in toestemdeom zich tot een werktuig van zulke schandelijke plannen te verlagen. Ik gat in heftige woorden mijn diepen afschuw voor dien baron Herman te kennen. Mijn vader glimlachte slechts over mijn machteloozen toorn gij weetdat niets hem van zijne koele kalmte kan berooven. „Gij zult gehoorza men dat was zijn eenig antwoord op al mijne verze keringen en beden Begrijpt gij nu Agnesdat ik dien mensch haat uit den grond mijner ziel, hem, aan wien ik zal geofferd worden die mij koopen wil en zich zelf verkoopt voor eene som gelds Hij is een ellendeling dien ik veracht Adèle geraakte hoe langer hoe meer opgewonden, hare zwarte oogen schoten vuur bij de laatste woorden haar fijne mond was in zenuwachtige bewegingzij drukte de blanke tanden vast op elkander de kleine hand balde zich. Agnes keek haar glimlachend aan en trok toen hare toornige vriendin zacht naar zich toe. „Wat zijt gij weder onbillijk, lieve Adèle!" zeide zij. „Moogt gij dien armen Herman wel een ellendeling noemen? Weet gij dan, of hij niet, zoo goed als gij het hem opgedrongen huwelijk met verontwaardiging zal afwijzen Heeft hij u eenmaal gezien jadan zou hij het zeker niet doen en wanneer hij u op dit oogen blik zag zoo wonderschoon met die vlammende oogen en gekleurde wangendan zou hij eerder zijn leven willen gevendan van zijn recht op u afstand doen Maar hij kent u nieten ik ben na alles wat Hans mij van hem verteld heeftovertuigd dat hij zich nooit tot een huwelijk zal laten dwingen „Hij zal wel eene poging komen doenmaar het zal hem niet gelukken antwoordde Adèle opgewon den. „Ik heb hem geschreven dat ik hem verafschuw, dat ik neen zal zeggen ook al werd ik met geweld naar het altaar gesleeptdat ik hem voor eerloos moest houden indien hij na deze verklaring het nog zou wagen om mij zijn bezoek optedringen maar ik weet het, hij zal toch komen „Zeker niet Herman is een man van eer. Na zulk eene afwijzing kan en zal hij niet komen Een zacht kloppen aan de deur brak het gesprek afwaarop de mooie Jean binnentrad zoo placht KlerckReuterv. Erp Taalman Kip en Rochussen en zijn tot ministers benoemd de heeren: mr. J. Heems kerk Az., lid van den Raad van State', binnenl. zaken; jr. mr. P. J. A. M. v. d. Does de Willebois buitenl. zaken; mr. M. W\ bn. du Tour v. Bellinchave, wethouder van 's Gravenhage en lid der Staten van Zuidholland justitie P. L. Geerling gepensioneerd vice-admiraal, marine W. J. L. Grobbee oud-hoofdinspecteur by het departement van financiën financiën A W. P. Weitzelgepensioneerd generaal-majooroorlog; J. G. v. d. Bergh, hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen, waterstaathandel en nijverheidE. G. v. Bioemen Waanders, oud-directeur van het binnenlandsch be stuur in N. Indie koloniën. De heeren v. d. Does en Weitzel waren reeds vroeger ministers met den heer Heemskerk, de heer Weitzel bij overgang uit het tweede ministerie-Geertsema. De heer v. Bloemen Waanders is ten aanzien van Indie zeer reactionaire begrippen toegedaan. -Den 23 is door B. en W. van Amsterdam aan besteed het maken en stellen van den metalen boven bouw van de brug over den Amstel tusschen de Am- stelstraten. Minste inschrijver was de beer J. Le- vecque te Herstalvoor f 63.300. Ingevolge een schrijven van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuidholland, hebben B. en W. van 's Gravenhage den gemeenteraad voor gesteld, de op 14 Mei invallende kermis uit te stellen, wegens de toeneming van het aantal pokkengevallen te Rotterdam. De werkzaamheden voor het bouwen van het circus van den heer Carréwaarmede den 23 een aanvang werd gemaakt, werden op last van B. en W. gestaakt. Door de directie der IJsel-stoomwegmaatschappij is den 23 aanbesteed het gereedmaken der baan het leggen der sporen en wissels enz. voor de lijn Voor schoten—Leidschendam. Minste inschrijver de heer J. E. Stuy, te Sliedrecht, voor f 13,870. Per stoomschip Prinses Marie, den 23 van Java te Amsterdam binnen zijn niet minder dan 181 collis voor de tentoonstelling aangebracht. Uit Frankrijk en Belgie kwamen denzelfden dag nog 43 wagenladin gen aan. Tot onderwijzeres te Dieren is benoemd mej. C. L. Brack te Aartswoud te Hilversum mej. A, Kroon te Hoorn. Jannetje Struik is ernstig ongesteld waardoor de behandeling der strafzaak tegen haar en hare mede beschuldigden zal worden vertraagd. In het laatste nummer van „De Wekker" komen niet minder dan 160 vacatures voor hulponderwijzers en hulponderwijzeressen voor. In den korten tijd van 14 dagen zijn van de mestverzaroeling te Groningen verkocht 150 vrachten compostte zamen voor 12,408,50 en 10£ vrachten ier voor f 470,25. Do heer J. Bruning en Zoonte Langendiebach bij Hanover hebben te Eindhoven een groot terrein aangekocht voor het oprichten van eene stoommachi- nale sigarenkistenfabriek. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeente raad voor de plaatselijke directe belasting te verhoogen van 7 tot 8 ton en zulks wegens de toeneming der bevolkingzonder verbooging der percentage. De opbouw van een administratiegebouw voorde Holl. Spoorwegmaatschappij, aan het Droogbak te Am sterdam is niet gegund aan den minsten inschrijver maar opgedragen aan de heeren D. Oerlijn en Zn. en A. J. de Haan voor 218,900. Het maken van een kunstweg S. Oederode— YechelSchijndelBoxtel is gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. v. Oyenvoor f 134,380. Agnes de bediende van den geheimraad Treu te noe men met huppelenden tred in het voorbijgaan een blik van voldoening in den apiegel werpende. Hij na derde Adèle en overhandigde haar met eene diepe buiging op een zilveren blad een visitekaartje. Adèle wierp er slechts een enkelen blik op, en stiet daarop eene schelle lach uit; maar dat lachen blonk niet vroolijk maar scherp en snijdend; zonder een woord er bij te voegen gaf zij het kaartje aan hare vriendin. „Herman vrijheer van Anthold," las Agnes, spra keloos van verbazing. „Nu, Agnes?" vroeg Adèle met snijdenden hoon. „Blijft gij nog bij uw oordeel over uw edelen zwager? Hij kan en zal niet komen Daar is hij nu Hij is een man van eerNatuurlijkHet is immers zeer geoorloofd om een rijk meisje ook tegen baar wil naar het altaar te slepen Hebt gij nog eene verontschuldiging voor hem „Ik weet nietwat ik er van zeggen moetant woordde Agnes„maar bedenk Adèlewij zijn niet alleen „Dat is mij onverschilligHoe ik over dien man denkmag de geheele wereld weten „Adèle matig u „Ik ben niet toornig. Mijne diepe verachting voor hem overtreft mijn toorn. Ik zal het u bewijzen. Ik zal baron Herman von Anthold ontvangen. Leid hem hierheen, Jean, niet naar het salon!" Jean boog en huppelde wegtoen de deur zich achter hem slootging Adèle voort „Gij zult getuige van dit bezoek zijn, eene ongeziene getuige om mijnbeer uw zwager in al zijne glorie te leeren kennen. In mijne slaapkamerwanneer gij daar op de sopba gaat zittenkunt gij ieder woord dat hier gesproken wordthooren." „Om te luisteren NeenAdèle „Weiger niet, Agnes, gij moogt mijn verzoek niet afslaan. Ik wil met dien gehaten mensch niet alleen zijn gij zult misschien later voor mij kunnen getuigen, dat ik hem reeds bij zijn eerste bezoek met de voor hem toekomende verachting heb ontvangen. Hij zal niet mogen beweren dat ik hem een oogenblik in twijfel heb gelaten omtrent mijne gevoelens voor hem. Gij moet mij die dienst doen. Door uwe verloving met zijn broeder, is juist uwe getuigenis mij van gewicht." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2