No. 50. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. V R IJ I) A G 27 APRIL. 28) RE STER DEK ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiêel (Öcbccltc. ■ïVSCllltlJYINft. ftnitenianb. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummer! 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. SCHUTTERIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR.; Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen Roepen bij dezeten einde zich in de daartoe gereed ge maakte registers te doen inschrijvenop Alle manspersonen ingezetenen dezer gemeenteop 1°. Ja nuari 1883 hun 25ste jaar ingetreden, en alzoo de geborenen van het jaar 1858, alsmede hen, die, ofsehoon in andere ge meenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1». Januari 1.1. hun 84ste jaar nog niet hebben voleindigd en alzoo de geborenen van de jaren 1849 tot en met 1857 de vreemdelingen van denzelfden ouderdomdie sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zyn, om als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepas,porteerde militairendie zich tot dusverre niet voor de schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend Dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en ge heel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgendewordende in een der vertrekken op het Raadhuis alhier voor deinschrij- ving gevaceerd op Dinsdag en Donderdag van iedere week van des middags 12 tot des namiddags 2 ure. Dat een iegelijk, zonder onderscheid, of hij mocht vermeenen al of niet onder de bij de wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht is zich voor de schutterij te doen inschrijven. Dat zij, die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de in- achrijvinp verplicht zijn binnen die gemeente, waar eene dienst doende schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten aileen dienstdoende of alleen rustende schutterij be staat, zich te doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve yerplicht zijn hun verblijf te houden. En dat eindelijk zij die bevonden worden zich niet vóór I Juni te hebben doen inschrijven, door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven en in eene geldboete verwezenIer wijl zij daarenboven zonder loting bij de schutterij worden inge lijfd indien het blijktdat er tijdens de verzuimde inschrij ving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingeze ten dezer gemeente, dien het aangaat, zich ten behoorlijken tijde tot de inschrijving aantemelden, ter voorkoming der straf, by nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 95 April 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. STEDELIJK llliSEIJII. Bezichtiging tegen 10 cents de persoon, ZONDAG, 29 Ap ril 1883 van 1 tot 3 uren. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG, 6 Mei 1883 waarvoor toegangkaarten te verkrijgen ter ver gadering der Commissie van toezicht op DON DERDAG, 3 Mei 1883 's namiddags 2 uren ten stadhuize. Verder wordt herinnerd, dat het Museum i e d e r e n MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddagskan worden bezichtigd tegen f 0,25 per persoon. BELGIE. Uit het openbaar gemaakte dertiende deel van het Statistisch Jaarboek blijkt, datden31sten December 1881 de bevolking bedroeg 5,585,840 zielen, d. i. gemiddeld 190 op den vierkanten kilometer tegen 5,519,844 volgens de laatste opgaaf. Van de 49,391 lotelingen voor 1882 waren er 7713, d. i. 15,87 pc., die lezea noch schrijven, 1564, d. i. 3,22 pc., die alleen lezen, en 22,941of 47,20 pc., die niet meer dan lezen en schrijven konden. 16,385 of 33,71 pc. hadden meer uitgebreid onderwijs ontvangen. Volgens opgaven, loopende over 1880, bedroeg toen bet aantal kloosters 1559, waarvan 1346 voor vrouwen, met een gezamenlijk personeel van 25,302 personen namelijk 3042 in Belgie 1078 elders geboren monni ken en 17,99o in Belgie, 3246 elders geboren nonnen. In 1846 bedroeg het getal kloosters slechts 779; sedert zijn zij gestadig toegenomen. De meeste dezer inrich tingen waren in Oost-Vlaanderen dat alleen 6066 monniken en nonnen telde de minste in Luxemburg, waar er slechts 477 waren. DUITSCHLAND. Te Berlijn kwamen den 23 de gezanten van Madagascar aan om te trachten een handelsverdrag te sluiten. Om de ijverzucht van Frank rijk niet op te wekkenzal het met de Vereenigde Staten gesloten verdrag tot grondslag worden genomen. De kroonprins en de kroonprinses vertrokken den 23 s' namiddags half drie van Berlijn over Mnnchen naar Venetie. Te Berlijn hebben 2500 koetsiers van droschken den arbeid gestaakt, omdat zij zich niet willen onderwerpen aan de nieuwe voorschriften door de vereenigde stal houders uitgevaardigd in het belang van een goed toezicht. De evangelische opperkerke iaad in Pruisen heeft een stuk openbaar gemaakt betreffende de gemengde huwe lijken waarin de aandacht gevestigd wordt op de eischen der r. c. geestelijken en voorgeschreven, dat de evangelische en catholieke huwelijks-inzegeningen el kander feitelijk buitensluiten, zoolang de tegenwoordige gedragslijn der r. c. Kerk in deze blijft bestaan. Ook wijst de opperkerkeraad op het voorschrift der wet van 1803, in 1825 bij kon. besluit tot de westelijke pro vinciën uitgebreid dat de kinderen de godsdienst des vaders moeten volgenen op bet voortduren in de Rijnprovincie en in Westfalen van het misbruik, dat de r. c geestelijken van verloofden van onderscheiden kerkgenootschap de belofte verlangen, dat zij al hunne kinderen in het catholieke geloof zullen opvoeden, en zonder die belofte het huwelijk niet wiLen voltrekken. Het pruisische Huis der Afgevaardigden beeft den 25, na eene beraadslaging van bijna 6 uren, het voor stel van den heer Windthorst, betreffende het opdra gen der mis en het toedienen der sacramenten met 229 tegen 133 stemmen in tweede lezing verworpen De minister van eeredieust had betoogd, dat de regee ring hetzelfde wilde als de voorsteller maar met hem verschilde wat het beginsel betreft. De weg, door den heer W. ingeslagen, zou niet tot het doel "leiden. Op de nota laatstelijk uit Rome ontvangen, had de Rijks kanselier een antwoord gereed gemaakt, dat positieve voorstellen bevatte en vermoedelijk tot overeenstemming zou leiden, en den grondslag zou vormen voor verdere voorstellen tot wijziging. Daarentegen werd, in strijd met het beroep van den minister op de meerderheid om geen besluit hoegenaamd te nemen, met 209 tegen lo4 stemmen aangenomen een voorstel der conservatie ven waarin de verwachting werd uitgesproken dat de regeeringzoo spoedig de onderhandelingen met Rome het zouden gedoogen tot eene organieke her ziening der Mei wetten zou overgaan in dien geest, dat het opdragen der mis en het toedienen der sa cramenten voortaan niet strafbaar zou zijn. f 1 RANKRIJK. De aartsbisschop van Parijs heeft aan president Grévy een brief geschreven, waarin hij^em ver zoekt zijne goedkeuring te onthouden aan de afschaf fing van de aalmoezeniers in de parijsche ziekenhuizen, een maatregel die inbreuk maakt op de gewetensvrij heid. De in een ziekenhuis verpleegde lijder moet aan zijne gevoelens den vrijen loop kunnen geven de parochiepriesters, vaak op verren afstand van die'ge stichten wonende kunnen niet altoos bij tijds aan de verpleegden den bijstand der godsdienst verleenen. Verder beklaagt hij zich over den geringen godsdien- stigen zin der ziekenoppassers. De anti-godsdienstige geestwelke thans overal insluiptopenbaart zich ook daar. Volgens hem hebben alle instellingen van wel dadigheid haren grondslag in bet christendom en dus heeft men het recht nietden priester er uit te ver jagen.^ De giften voor de armverzorging nemen aan merkelijk af, en de reden hiervan vindt hij in de uit sluiting van het geestelijk element bij de ziekenver- pleging. Te Monteeau-les-Mines heeft weder eene dynamiet- ontploffing plaats gehadbij eene werkmanswoning echter zonder veel schade aan te richten. Men schiint' hierbij aan eene persoonlijke wraakoefening te moeten denken. De commissie uit den parjscben gemeenteraad voor het voorstel van het radieale lid Joffrin om aan de syndicale kamers 500,000 fr. te verstrekken om den werklieden te hulp te komen die ten gevolge van de overdreven hooge huren in nood verkeeren, heeft eene subcommissie benoemd om genoemde kamers hierop en over de wijze hoe zij die som willen besteden te hooren. In eene daartoe gehouden vergadering hebben verre weg de meeste kamers zich zeer genegen verklaard om hulp van den gemeenteraad te ontvangenmaar de aangeboden som bij lange niet genoeg geoordeeld, en voorts zich volkomen vrijheid voorbehouden om met het geld te handelen gelijk haar goed zou dunken. Ook Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKPUSS. Slechts ongaarne gaf Agnes aan het verzoek harer vriendin toehet stuitte baar tegen de borst om de rol van luisteraarster te spelen maar Adèle smeekte haar zoo dringend dat zij eindelijk niet meer weigeren kon zij ging naar de slaapkamer, waarvan zij de deur niet sloot. Zij had geen oogenbiik te vroeg de kamer verlaten want reeds klonken in den gang naderende schreden. Met kloppend bart wachtte Adèle het gehate bezoek af, zij stond voor de ronde kanapétafelwaarop zij met de eene hand leunde. Met strakken blik keek zij naar de deurdeze werd wijd geopend baron Herman von Anthold stond op den drempel. Een vuurrood bedekte plotseling Adèle's wangen, de handwaarop zij leundesidderde heftig onwillekeu rig trad zij den verwachten en toch zoo onverwachten bezoeker eene schrede tegemoet„Groote God 1" riep zij in de grootste ontroering: „Waak of droom ik dan? Gij zijt baron Herman von Anthold?" „Dat is inderdaad eene zeldzame verrassing 1" zeide Herman, die eveneens voor een oogenbiik zijne verba zing nauwelijks meester wasmaar zich spoedig weder herstelde. „Ik kon niet vermoeden, toen ik juffrouw Adele Treu mijn onwelkom bezoek liet aandienen dat ik u hier zou vinden mejuffrouw „Ik ben Adèle Treu 1" Zij was zoo verwar.d dat zij noë "-'tijd niet in staat was, om zich in den zeldzamen toestandwaarin een scbelmsch toeval haar bracht op haar gemak te gevoelen. „Gij wist nietdat ik de man was jegens wien wanneer hij het wagen zou om u een bezoek te bren gen uw afschuw slechts door uwe verachting zou wor den o.ertroffen? Mijnheer von Richthauaen heeft dus woord gehouden hij heeft mij niet verraden 1" Er ging Adèle een schok door de leden toen Her man de woorden afschuw en verachting op scherpen toon uitsprak een toornige blik trof den jongen man, wiens eerste begroeting eene aanklacht, ja een aanval was. Een heftig antwoord zweefde haar op de lippen, maar zij onderdrukte het, zij dwong zich om kalm té schijnen, terwijl toch haar hart stormachtig klopte, alsof bet haar borst wilde doen springen. „Is het wel edelmoedig, baron,'' vroeg zij zacht, met bevende stem „om in dit oogenbiik de woorden van een brief' aantehalen, die geschreven werd, voordat ik vermoeden kan, dat hij aan den edelen man gericht was die met gevaar van zijn eigen leven het mijne zou redden Indien gij mij om dien brief wilt beris pen moet ik het mij laten welgevallen. Ik ben weer loos tegenover u 1 Gij zelf hebt mij dat gemaakt ,door mij tot eeuwige dankbaarheid jegens u te verplichten." „Spreek niet van dankbaarheid," antwoordde Herman onvriendelijk, „Ik haat zelfs dat woord. Dank voor het vervullen van eenen eenvoudigen menschelijken plicht vernedert hem die dien ontvangt. Ik heb een afkeer van alle dankbetuigingen en verzoek u die ach terwege te laten." „Die schoonheid is niet naar mijn smaak Adèle moest onwillekeurig aan dat woord denkenaan dat spottende, onvriendelijke woord, waardoor hare ijdelheid zoo diep gekwetst was geworden. Het beeld van den leelijben jongen man, die haar eerst zoo bitter gekrenkt en daarop in zoo hooge mate aan zich verplicht had, was haar sinds dien tijd gevolgd bij dag en bij nacht het hield voortdurend hare verbeelding bezig hoezeer zij er zich ook tegen verzette. Indien zij een boek namom te lezenliepen de regels in elkander, en zag zij, in de plaats daarvan, het sombere leelijke gelaat met het spottende lachje wanneer zij voor den ezel stond scheen het op haar schilderij te komenzij kon het niet verwijderen telkens kwam het terugen steeds opnieuw hoorde zij die kren kende woorden„Die schoonheid is niet naar mijn smaak 1" Zij wilde die opmerking vergeten en er slechts aan denbendat hijdie ze had gemaakthaar het leven had geredmaar zij kon haar niet vergeten Adele meende niet ijdeler te zijn dan andere meis jes maar zij was zich bewustdat zij schoon opva'- lend schoon was; immers overal volgden haar waar zij ook verscheen de bewonderende blikkenniet slechts van de mannenmaar ook van de vrouwen. In de oogen van een ieder was zij schoon, voor hem alleen niet, die spottend en verachtelijk kon zeggen „Die schoonheid is niet naar mijn smaak Met denzelfdeu somberen blik, waarmede hij hard en ruw hare dankbetuigingen afweeshad hij haar toenmaals aangezien Hij had haar gekrenkt met zijne eerste woorden hij had haar scherp berispt, terwijl zijnauwelijks van den dood gered sidderend voor hem stond en nu was weder bijna zijn eerste woord eene scherpe, onvriendelijke terechtwijzing. Moest hij dan altijd en altijd weder haar krenken? En juist hij? Hoe moeielijk werd het haarom hem kalm te ant woordenmaar zij moest zich beheertchenhij mocht niet vermoeden dat zij zich beleedigd gevoelde. „Uw wil is wet voor mij zeide zij met gedwongen kalmte. „Gij zult geen woord van dank meer van miine lippen hooren." „Ik houd u aan uwe belofte, mejuffrouwant woordde Herman veel vriendelijker, „maar ik verzoek u tegelijkertijd, er een tweede bij te voegen dat mij ook van de zijde uws vaders dankbetuigingen bespaard blijven.r „Ik heb geen invloed op mijn vader, anders „Zoudt gij die wel hiertoe nebben aangewend dat gij u niet gedwongen zaagtom mij te outvangen Gij wilt dit misschien juist niet zeggen maar gj hebt het gedacht. Wij spreken daarover nog nader, eerst wilde ik echter van u de gewenschte belofte hooren. Daar

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1