vau de te stichten gemeentelijke werkplaatsen betoon den de sprekers zich over het algemeen gansch niet afkeerig. Prins Rolaud Bonaparteop wien de minister van oorlog een exceptioneelen maatregel heeft toegepast waarschijnlijk omdat de prins niet gevaarlijk werd ge acht heeft zijn ontslag ingediend als 2e luitenant der infanterie. Den 25 heeft in het Theatre de l'Ambigu te Parijs, weinige minuten, voordat de voorstelling een aanvang zou nemeneene gasontploffing plaats gehad in de loge der figuranten waardoor een 20tal personen en daaronder eenige ernstig zijn gekwetst. Het pu bliek meenende dat de voorstelling wegens ziekte van een der acteurs uitgesteld was ontruimde zonder eenig ongeval de zaal. In eene mijn te Bessèges heeft den 25 eene ontplof fing plaats gehad waardoorvoor zoover men reeds weet9 personen gedood en 3 gekwetst zijn. Daar 127 werklieden ontbreken vreest men voor nog groo- ter onheil. Senaat. Den 25 is het conversie-ontwerp op verzoek van den minister Tirardnaar de financiëele commissie verzondenen de zittingin afwachting van haar rapporteenige uren geschorst. De rech terzijde protesteerde heftig tegen deze haastige behan deling. De commissie heeft zich met het ontwerp vereenigd. Kamer. Ka het uitbrengen van het verslag door de commissie ving den 23 de beraadslaging over het wets ontwerp tot vermindering vau de rente der schuld aan. De Caesagnac hield eene uitvoerige rede, waarin hij die vermindering scherp afkeurde en den minister van financiën verweetvroeger verklaard te hebben dat hij niet tot dezen maatregel zou overgaan. Zijne rede werd herhaaldelijk door do rechterzijde toegejuichtmaar de linkerzijde gaf van tijd tot tijd hare afkeuring te kennen. Bouvier verdedigde het door hem in de commissie geopperde stelselmaar verklaarde ten slotte zich met het regeeringsontwerp te vereenigen. Haentjens keurde de wets oordracbt onbepaald af. De minister van financiën kwam met kracht op tegen de hem ten laste gelegde veranderlijkheid van gevoe len en tegen de bewering dat hij voornemens was af te treden. (Toejuiching.) Hij wederlegde de aanmer kingen op het stelsel en het geschikte tijdstip voor de rente-vermindering en bracht in herinneringdat En geland zes rente verminderingen achtereenvolgend deed plaats hebben tegen drie in Erankrijk. Op eene aan merking van Haentjens zeide hij dat een terugkoop tot beursprijs den koers tot boven pari zou doen stij gen. Hij gaf de verzekering, dat de berichten aan gaande de financiëele crisis overdreven waren. De re publiek zou eene leening sluiten voor groote openbare werken niet voor hare gewone uitgaven. Hij eindigde met bet betoog dat de regeering de rente-verminde ring niet mocht verschuiven, en met de verklaring, dat hij zich vereenigde met het denkbeeld om den ter mijn, gedurende welken geen nieuwe vermindering zou mogen geschieden vau 5 op 10 jaren te brengen. Den 24 werd de behandeling voortgezet. Soubeyran bestreed het ontwerp als ontijdig en voorzag in 1884 een tekort van 350 miljoen. Het eenige hulpmiddel zou bestaan in een overeenkomst met de spoorwegmaatschappijen. Hij laakte het on dernemen van groote openbare werken door den Staat en roemde het particulier initiatief. Een amendement-Baudry, strekkende om de rente- vermindering te vervangen door een vermindering van de bezoldiging der ambtenaren werd met 394 tegen 54 stemmen verworpen. Evenzeer werdt verworpen een amendement-Haen- tjensom aan de houders fr. 4.35 3 p.ct. rente toe te kennen. Een amendoment-Lockroy, om fr. 4.50 3 p.c. voor 5 fr. 5 p.c. te geven werd met 324 tegen 87 stem men afgewezen. gij niet wistwie op het station E., door een bizon der toeval u een dienst bewees weet in ieder geval ook uw vader het niet. Ik mag veronderstellen dat mijnheer van Bichthausen zijn mij gegeven woord ge houden en noch u, noch uwen vader mijn naam heeft genoemd." „Ik ken mijnheer von Bichthausen nietmaar ik herinner mij, dat eergisteren een officier van dien naam ons een bezoek wilde brengen. Hij is niet ontvangen, maar heeft zijn kaartje afgegeven." „Voortreffelijk dan weet uw vader van mijn aandeel aan het avontuur te E. niets af. Ik verzoek uom hem dit ook niec te zeggen. Mijne verhouding tot hem is bovendien toch reeds pijnlijkik wenscb die niet nog ingewikkelder te makendoordat uw vader tot dankbaarheid jegens mij meent verplicht te zijn. Wilt gij aan mijn verzoek voldoen „Gij hebt u zoo bepaald door het snelle verlaten van het station aan mijns vaders dank onttrokken, dat ik geen recht meen te hebben om uw plan te dwarsboo- men. Ik zal tegenover mijn vader zwijgen." „Dan is deze pijnlijke zaak hiermede afgeloopen ik heb u nu nog slechts te verklaren waarom ik tegen uw zoo duidelijk te kennen gegeven wil in u een be zoek breng, op het gevaar af, van mij uw door uwe verachting nog overtroffen afschuw op den bals te balen." „Ik verzoek u, baronom dien ongelukbigen brief te vergeten ik heb nu diep berouw, dat ik hem geschre ven heb antwoordde Adèle blozende. „Waarom, mejuffrouw? üw brief beeft zijn doel bereikt. Ik wil niet bewerendat hij mij bij het lezen aangenaam heeft aangedaandat was echter ook in geen geval de bedoeling. Hij liet aan duidelijkheid niets te wenschen over en zeide mij welke tegenzin eene verbinding met mij u inboezemt. Tot uwe ge ruststelling kan ik u zeggen, dat ik dienzelfden tegen zin tegen de plannen van uwen en mijnen vader reeds koesterde voordat ik uwen brief ontvangen had en dat die steheel overeenkomstig uwe bedoeling daardoor nog verhoogd is." Weder eene beleedigingMoest dan ieder woord, Na verwerping van verschillende andere amendemen ten werd art. 1 van het ontwerp met 407 tegen 99 stemmen aangenomen. De beraadslaging werd daarop voortgezetdoch ten slotte tot 8% uur des avonds geschorst. Bij de hervatting der zitting werden de artikelen 2 tot 9 na eenige bespreking onveranderd aangenomen. Bij de behandeling van art. 10 gaf de minister van financiën eenige inlichtingen waaruit o. a. bleek, dat de regeering van de haar verleende gelden slechts zou gebruik maken binnen de grenzen van de terug te betalen sommen. Op eene aanmerking van een der leden die de voordeelen uit de rente-vermindering voortspruitendevoor de ontlasting van den landbouw wilde doen strekken, antwoordde hij, dat men daardoor zou vooruitloopen op de volgende begrootingen. De Kamer wasnaar hij geloofde, moedig genoeg, om aan hare kieners te verklaren dat eene ontlasting dit jaar onmogelijk was. Overigens was dit vraagstuk nog niet rijp voor beslissing en moest het door de financiëele commissie onderzocht worden na de aanbieding van de buitengewone begrooting. De regeering wil den landbouw helpen en houdt zich met de daarvoor noodige maatregelen bezig. Een door de linkerzijde en uiterste linkerzijde naar aanleiding van dit vraagstuk ingediend amendement werd verworpen met 262 tegen 201 stemmen. Na de onveranderde aanneming van de overige artikelen werd het regeeringsvoorsfel in zijn geheel goedgekeurd met 400 tegen 107 stemmen, GROOT-BBITTANJE en IEBLAND. Volgens de Pall Mail Gazette zijn sedert den 20 buitengewone voorzorgsmaatregelen te Windsor genomen tegen moge lijke aanslagen der fenians. Sir Auckland Colvin heeft bij de regeering een ge heim rapport ingediend waarin hij de financiëele moei lijkheden in Egypte toeschrijft aan het betalen der schadeloosstelling wegens de gebeurtenissen te Alexan- drie en de kosten van het bezettingsleger. Hij betoogt de noodzakelijkheid van het verminderen der jaarlijksche schulddelgingopdat de egyptische regeering genoeg zame middelen ter beschikking houde. H oogerhuis. Den 24 verklaarde minister Derby dezer dagen meer bevredigende verzekeringen van de transvaalsche regeering te hebben ontvan gen betreffende het schenden der grenzen van Zoe- loeland. Die regeering had maatregelen genomen om daaraan paal en perk te stellen. Verder verklaarde hij, dat de overeenkomst met de Transvaal onvoldoende was. Hij wenschte haar op betere grondslagen te re gelen. De regeering was derhalve bereid haar te wijzigen. Lagerhuis, Den 20 werd met 182 tegen 110 stemmen eene motie aangenomendoor het lid Stans- feld ingediendwaarbij afgekeurd werd het vóór 17 jaren aangenomen .stelsel ter bestrijding van de pro stitutie en hare gevolgen. De minister van oorlog en die van binnenlandsche zaken moeten eene gewijzigde wet indienen, doch beiden zijn groote voorstanders van het thans afgekeurde stelselzoodat die gewijzigde wet wel niet spoedig ingediend zal worden. Den 23 werd door den heer James namens de re geering de tweede lezing voorgesteld van het wetsont werp op den parlementairen eed. De heer Cross be streed dat ontwerp en wenschte het verworpen te zien. Het gold hier niet de vrijheid van godsdienstmaar om het zitting nemen van erkende godloochenaars mogelijk te maken. Ten slotte werd de beraadslaging tot den 26 verdaagd. Iebland. 11 van de 12 juryledendie over de schuld van den derden aangeklaagde van den moorde- naarsboud Kelly 20 jaren oud moesten oordeelen achtten hem schuldig aan den moord op den heer Burkedoch een lid maakte bezwaar hem schuldig te verklaren op grond van de verschillende te zijnen voordeele afgelegde verklaringen. Sommigen gelooven, dat hij sprak, eene beleediging en krenking zijn? „En toch zijt gij hier?" Deze vraag was Adèle's eenig ant woord op Hermans beschamende mededeeling. „Ja. Van de vervuiling van een plicht kan mij zelfs de omstandigheid niet terughouden dat eene jonge dame mij, zonder mij te kennen, van hare verachting verzekert. Ik heb mijn vader op zijn verlangen de belofte gedaan om aan de uitnoodiging uws vaders gevolg te geven en eerstnadat ik minstens drie maanden lang ten huize van den geheimraad Treu verkeerd had, eene bepaalde verklaring te doen, of ik voor mijn persoon al of niet bereid ben om mij naar de wenschen van onze vaders te schikken. Overeen komstig mijne belofte heb ik mij bij uwen vader laten aandienen maar van den bediende de boodschap ont vangen dat mijnheer de geheimraad nog een kwar tier door zaken werd bezig gehoudenen mij ver zocht om zijne dochter, die mij gaarne zou ontvangen, een bezoek te brengen; hoogstens binnen een kwartier, zou ook hij het genoegen hebbenmij te ontvangen. Ik was toen uw bediende mij de boodschap bracht besluiteloosof ik aan den wensch uws vaders zou voldoen maar ik behoefde niet lang te overleggen om te begrijpen dat het in ieder geval voor u en mij wenschelijk moest zijnom zoo spoedig mogelijk over de zonderlinge verhouding waarin wij de eerstvolgende maanden tot elkander zullen staan tot klaarheid te komen. Daarom ziet gij mij hier. Het is volstrekt mijne bedoeling nietom door een opdringend aan zoek het u lastig te makendit zou evenmin naar mijn smaak zijn als naar den uwe ik wil u en mij volle vrijheid van beslissen voorbehouden. Ik ben overtuigd dat het gevoel dat wij elkander weder- keerig inboezemen mejuffrouw binnen drie maanden geen verandering zal ondergaan maar ik ben ver plicht om zoolang te wachten voordat ik het uitspreek en stel u voor, hetzelfde te doen. Het zal u misschien niet aangenaam zijn om te moeten omgaan met een man die den naam heeft van naar uwe hand te dingen en wien gij die onder geene voor waarde zoudt willen geven; maar ik denk dat de veel dat hij bezwaar maakte, omdat hij niet verkoos gebruikt te worden als werktuig, om nog meer personen te doen veroordeelen. Door W. J. Burns een in Jersey City in Noord- America wonenden ier, is verklaard dat bijna al de personen die ter zake van deelneming aan dynatniefc- complotten zich te Londen in hechtenis bevinden daarheen gezonden zijn door het bestuur der feniansche broederschapwaarvan O'Donovan Bossa een der 3 bestuursleden is. Laatstgenoemde ontkent de bijzon derheden die door Burns zijn medegedeeld. Den 23 is het geding tegen Kelly op nieuw en voor eene nieuwe jury begonnen. De heer Murphy, ambte naar van het Openbaar Ministerie, betoogde met klem, dat er redelijkerwijze niet aan te twijfelen vieldat Kelly in het Phoenixpark niet alleen geweest was maar ook evenals Brady den dolk tegen den beer Burke gevoerd bad. Kelly zat gedurende deze rede met groote spanning den indruk gade te slaandien deze rede. maakte op de nieuwe jury. Den 25 trok zij zich 4 malen in hare raadkamer terugzonder het eens te kunnen worden. Ten laatste werd zij ontbonden. NOORWEGEN. Het voorstel om het ministerie in staat van beschuldiging te stellen is met 53 tegen 32 stemmen aangenomen. OOSTENRIJK. Den 23 hebben een groot aantal bakkersgezellen te Weenen den arbeid geBtaakt. Zij verlangen vermindering van het aantal werkuren en uitbetaling van hun geheele loon nu voor een deel bestaande in kost en inwoning in geld. Van regee- ringswege zijn 200 militaire bakkers beschikbaar ge steld. Een der werklieden die opruiende geschriften verspreiddewerd in hechtenis genomen. SPANJE. De Senaat heeft het wetsontwerpwaarbij schadevergoeding toegekend wordt aan de fransche onderdanen die nadeel leden tijrlens den laatsten burgeroorlogaangenomen. Deu 22 heeft in eene dynamietfabriek te La Perucea, in de provincie Leon eene ontploffing plaats gehad waarbij voor zooverre bekend is zeven pertonen om kwamen en vijf gekwetst werden men vreesde echter, dat het verlies aan menschenlevens nog grooter zou blijken te zijn, De gendarmerie van Seternilprovincie Cadix, beeft weder eene bijeenkomst van leden der „Zwarte Hand" overvallen waarbij eene lijst met de namen van 273 personen in het bezit der policie is gekomen. SEBVIE. De weduwe van kolonel Marcovich welke den 22 October 1.1. in de kerk een pistool op den Koning loste, is den 24 ter dood veroordeeld. TURKIJE. De Porte beeft den Sultan machtiging gevraagd om een anderen candidaat voor te stellen voor het gouverneurschap van den Libanon in geval de mogendheden mochten weigeren de benoeming van Bib-Doda goed te keuren. De Porte wacht een irade om de gezanten op nieuw tot eene vergadering uit te noodigeu en heeft aan Bustem per telegraaf opgedra gen om voorloopig in functie te blijven, De fransche gezant blijft bij zijn verzet tegen eene voorloopige ver lenging van Bustem's volmacht. VEREENIGDE STATEN. Bij een brand te Sacra mento (Californie) op vrijdag 1.1. stortte een muur in en verpletterde een belendend drankhuis, waarin zich verschillende personen bevonden. Zes hunner verloren het leven en twaalf anderen werden gekwetst. Tegen 4 uren 's namiddags verleden zondag heeft in Beauregard en Wesson, Mississippi, een wervelstorm gewoed welke groote rampen veroorzaakte. In Wesson werden tweehonderd huizen meest door fabriekarbei ders bewoond vernield en kwamen 12 personen om het leven 75 anderen werden meer of minder ernstig gekwetst en 3 kinderen werden vermist. Te Beauregard bleef om zoo te zeggen geen steen op den anderen gevierde schoonheid zulk een dwang wel meermalen reeds zal hebben verdragen. In ieder geval zou mij het verkeer in uws vaders huis veel gemakkelijker worden gemaakt indien ook gij uwe eindbeslissing drie maanden uitsteldet." „En indien ik het nu niet deed? Indien ik mijnen vader en u antwoordde dat „Dat gij ook al zoudt gij met geweld naar het al taar gesleept worden, neen en altijd neen zoudt roepen dan zou ook die verklaring mij evenmin van de ver vulling mijner belofte terughouden als mij uwe lieve brief, waarin gij hetzelfde te kennen gaaftvan een bezoek bij u heeft afgeschrikt." „Mijnheer de geheimraad wacht mijnheer de baron in het salonmeldde de bediende. Hij kwam juist op het goede oogenblik Adèle was op het puntom aan haren toorn lucht te gevenmaar de komst van den bediende vertraagde haar antwoord en gaf haar den tijd om na te denken zij onderdrukte het ant woord dat de toorn haar ingaf. „Ik acht mij geens zins door uwe belofte gebonden baron zeide zij met gedwongen kalmte. „Ook met het oog op uwe verhou ding tot mijn vaderwil ik hem geen valsche hoop op de vervulling zijner wenschen geven. Ik zal nooit bukken voor den dwang, dien hij mij heeft willen opleggen." „Wanneer het u gerust kan stellen, mejuffrouw, dan wil ik u wel de verzekering geven dat ook ik nooit voor dwang zal wijken. Gij zult nooit in de noodzake lijkheid komen om uw onvoorwaardelijk „neen" uit te roepen. Na drie maanden zal ik wel even gaarne van eene verbintenis afzien die misschien even weinig naar mijn smaak is als de uwe tot dien tijd echter behoud ik mij eene beslissing voor 1" Hetzelfde spottende lachjedat toenmaals op bet station Adèle zoo onaangenaam was geweestspeelde om Hermans lippentoen hij met volle kalmte die belofte deedhij boog dieper bijna, dan de beleefdheid eischte en volgde Jean, die hem naar het salon leidde. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2