t 1 Btnnettlaub. t&elegvafisvtie Uzvtvitien. Sbiaïss-föcrtiftëteij. V i kwamen 23 personen om werden 17 docïdelijk en 90 ernstig gekwetst. Ook Tillman werd verwoest en in West-Point veel schade aangerichtwaar ook verschei dene menschen omkwamen en gekwetst werden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij een den 25 ingediend wetsontwerpregelende de bevordering enz. van militaire officieren bij de zee macht wordt den scheepsklerken de titel van adjunct administrateur verleend met verplichten diensttijd van 2 jaren in dien rang, waarvoor één jaar buitengaats. De rang van officier van administratie 3e kl. wordt opgeheven. De officieren der 2e klasse zullen 6 jaren in dien rang moeten dienen alvorens voor bevordering in aanmerking te komen. De minister van waterstaat heeft ingetrokken het ontwerp tot onteigening voor de verbinding van de Yoorzaan met het Noordzeekanaal, daar alle hiervoor benoodigde gronden bij minnelijke overeenkomst het eigendom der gemeente Zaandam zijn geworden. Eon ontwerp is aangeboden tot bekrachtiging van den onderbandschen verkoop van een stuk grond bij het arsenaal te Vlissingen aan de Kon. Maatschappij „de Schelde". De Kamer is bijeengeroepen tegen den 8 Mei. In Maart is bij de Rijks postspaarbank ingelegd f 203,503,88) en terugbetaald ƒ136,097,364- Den 31 be droeg het op 53,766 boekjes ingeschrevene 2,323,370,01. Te Maastricht is de 23jarige zoon van den land bouwer S. aldaar in heehienis genomen beschuldigd van in den avond van den 19 het meisje, waarmede hij ongeoorloofden omcang had te hebben verdronken. Hij ontkent met haar samen te zijn geweest, niettegen staande getuigen verklaren hem met haar te hebben gezien. Hij heeft vruchteloos getracht een alibi aan te wijzen. In den avond van den 20 is op de Oude Schans te Amsterdam de bestuurder van een handkar met deze in bet water gestort. De man werd dood opgehaald. Den 20 was het bedrag der bij den algemeenen penningmeester der provinciale commissie in Friesland tot leenigiug der ramp te Moddergat en Paesens inge komen giften f 82.877,214. De matroos van het loodswezen te Ylissingen W. F. Weber die b'j de aanvaring van den loodskotter door het stoomschip Utrecht inwendig zwaar gekneusd werd, is den 21 in het gasthuis na een smartelijk lijden bezweken. De Ned. Bell. Telephoonmaatachappij de door den gemeenteraad van Zwolle gestelde voorwaarden aange nomen hebbendeis de concessie den 23 definitief verleend. Bij kon. besluit van den 23 is aan deu heer G. Bruynis eervol ontslag verleend als burgemeester van Enkhuizen. Den 24 stonden in de Rietlanden te Amsterdam niet minder dan 70 waggons die op ontlading wacht ten voor de tentoonstelling. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 24 W. A. H. baron van Heeckeren, wegens het debaucheeren van een aantal meisjes van 16 tot 20 jaren veroordeeld tot 6 maanden celstraf, M. Besoyeu—Krijlen tot 2 jaren en haar broeder tot 6 maanden gevangenisstraf, die eerstgenoemde uit winstbejag behulpzaam zijn ge weest. In den vroegen morgen van den 24 is de boerderij „de Boterbloem" in de Lutkemeerpolder onder Sloten, bewoond door J. Servaas en toebehoorende aan jr. J. WH. Rutgers v. Rozenburg, tot den grond afgebrand. Al het huisraad, de landbouwgereedschappen, eene partij hooistroo en graan4 paarden 1 koe 1 geit1 hond en 50 kippen werden eene prooi der vlammen. Een en ander was verzekerd. Het gerechtshot te Amsterdam heeft den 24 den getuige in eene strafzaak die in de vorige week wei gerde den eed af te leggen deswege veroordeeld tot 8 dagen celstraf. De veroordeelde zal zich van dit arrest in cassatie voorzien. Den 24 is aan de nieuw te bouwen r. c. kerk te Uitgeest de eerste steen gelegd door den heer A. Bakkum. Den 25 is te Warmenhuizen de nieuw aangelegde r. c. begraafplaats plechtig ingewijd door den heer Ru- scheblatdeken van Alkmaar. Een paar dagen te vo ren was de eerste steen gelegd voor de nieuwe pastorie. Alles wordt bekostigd uit de nalatenschap van wijlen Klaas Grootdie f 80,000 aan de r. c. kerk vermaakte. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 25 op voorstel van B. en W., aan de commissie tot orga nisatie van internationale wedstrijden gedurende "de tentoonstelling een subsidie van f 3000 verleend ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van 2 wedstrijden voor zeilen en roeien op het IJ en zeilen op de Zui derzee. De voordracht tot het sluiten eener overeen komst met de Amsterdamsche Orkestvereniging tot het leveren van een corps muziek voor de schutterij tegen f 3000 per jaar werd aangenomen. Tot tweeden onderwijzer aan de Jacob van Campenschool werd be noemd G. Wegerif Jr. te Zaandam. Den 25 is de nieuw benoemde aartsbisschop msgr. Snickers te Utrecht aangekomen en door eene groote menigte belangstellenden aan het station opge wacht. Kinderen uit het r. c. weeshuis bestrooiden zijn pad met bloemen. De prelaat begaf zich eerst naar de aartsbisschoppelijke woning en vervolgens naar de inwendig met groen en bloemen versierde hoofd kerk aan de Lange Nieuwstraat, waar de groote maan- delijksche mis werd gevierd hij op plechtige wijze zijnen zetel innam en hem de waardigheidsteekenen door het kapittel der kanunniken werden overhandigd. Aan het departement van waterstaat werd den 25 aanbesteed het maken van een afsluitdam ter vor ming van een loswal voor opruiming van gronden uit den nieuwen Maasmond, aan den Hoek van Holland geraamd op f 102,300. Eenige inschrijver was de heer U. v. d. Plas te Hardinxveldvoor 157,505. Den 25 zijn de Koning en de Koningin met gevolg per extratrein te Amsterdam aangekomenwaar het 8chroefstoomschip Marnix met het geschut salueerde, ter wijl het wachtschip, de Wassenaer en het fransche oorlog schip Caravane met vlaggen getooid waren en de be manning deden paradeeren. Ten paleize door den burgemeester verwelkomdvertoonden H. H. M. M. zich onmiddelijk op het balcon aan de talrijk samen gevloeide menigte. De Koningin bracht aan de Ko ningin van Zweden een bezoek in het Amstelhótel waar juist de rijtuigen voorkwamen voor een bezoek van laatstgenoemde ten paleizewaaraan later gevolg werd gegeven. In de Mozezaal werd diner gehouden van 21 couvertswaaraan deel namen 's Konings commis saris in NoordhollandB. en W. der hoofdstad en de directeur der marine. Den 30 wordt de inschrijving opengesteld voor 500,000 aandeelen 400 a 1000 en 200 a 500) der stoomvaartmaatschappij „Nederland"deelende in het volle dividend over 1883, en uitgegeven wordende tegen den koers van 103 t. h. In de te Tilburg gehouden vergadering dpr Land- bouwvereeniging is o. a. besloten ter verbetering en veredeling van den veestapel te trachten normandisch vee uit Franisrijk in te voeren. Door den minister van oorlog zijn nieuwe voor schriften vastgesteld betreffende voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid in buskruit- en munitie-magazijnen. Fan wege het Nulsdepartement Wieringerwaard is een schoolfeest gegeven. De 165 prijzen verdeeld in 16 tombola'swaren gerangschikt naar ouderdom geslacht en naar uitmuntend best en redelijk school bezoek. Aan de 5 kweekelingen werd een woordenboek der synoniemen en aan de leerlingen der school voor meer uitgebreid lager onderwijs een werk van Andries- sen uitgereikt. Het verhoogen en het aanleggen van nieuwe ba- zaltglouiingen langs den Waaldijk van Gorinchem naar Tiel is aangenomen voor 84,034. Twee predikanten en 3 andere beeren te Breda hebben eene circulaire aan de ouders der protestantsche kadetten aan de Kon. Militaire Academie gericht waarin zij adhaesie vragen op een ontwerp-adres aan den minister van oorlog ten doel hebbende het ver plichte kerkgaan voor kadetten die reeds lidmaten zijn te doen ophouden en dat de andere slechts te hand haven voor zoover ouders of voogden daartoe den wensch te kennen geven. De Hollandsche Hypotheekbank te Amsterdam heeft in 1882 gesloten 142 leeningentot een geza menlijk bedrag van f 2,624.000en geweigerd 168 leeningen tot een gezamenlijk bedrag van f 3,099,250. Sedert de oprichting tot 31 December zijn leeningen ge sloten ad f 15,350,000, waarop is afgelost 2,238,940,36 Van de winst over 1882 is 6173,52 overgeschreven op de rekening van 1883 en het dividend is bepaald op 22,25 per aandeel en 9 per oprichtersbewijs. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft een ongunstig advies uitgebracht ten aanzien van het in de vergadering van de Statui dier provincie door de heeren Cremers en Pijls gedaan voor stel om bij de regeering aan te dringen op het heffen van invoerrechten van vreemde landbouwproducten, Het hoofdbestuur meent dat een matig invoerrecht den landbouwers, evenmin als in Duitschland recht streeks zou baten herinnert dat Zuid-Limburg 5/« van zijn tarwe-oogst naar Belgie uitvoert en dus met de buiteulandscbe graankoersen zou te rekenen hebben en dat men zich in het noorden reeds meer op vee teelt toelegt en met het denkbeeld van graanrechten niet ingenomen is. De minister van binn. zaken heeft aan het „Volks bond tegen drankmisbruik" vergunning verleend om op Rijks-terrein naast het Rijks Museum te Amster dam een kiosk op te richten tot verkoop van goed en krachtig bier te_>en 5 cent per glas. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten eene 4 p. ets. leening te sluiten van f 50,000 tot aanvul ling der geldmiddelen over 1882.' De agenten van de Nederlandscbe Bank hebben, namens de hoofdd rectietot de kassiers, handelaren enz. de uitnoodiging gericht om zich te onthouden van het stempelen van bankbiljetten. Te Heiloo is tot onderwijzeres benoemd mej. A. S. Blad te Haarlem. Voor Urk Moddergat enz. is te Edam f 350 bijeengebracht. De gezondheidscommissie te Amsterdam heeft wegens het heerschen van mond- en klauwzeer onder het rundvee, den ingezetenen aanbevolen, de melk vóór het gebruik te koken in het bijzonder wanneer die bestemd is tot hoofdvoedsel voor kinderenoude lieden enz. Te Monnikendam is tot predikant beroepen ds. G. H. v. Kasteelte Kollum te Purmerland ds. v. d. Roemer, le Terheiden bij Breda. De vertegenwoordigers der vreemde pers zullen gedurende de amsterdamsche tentoonstelling vrij vervoer genieten over de lijnen van de Maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen den Holl. spoorweg den Rijnspoorweg, den spoorweg Haarlem—Zandvoort, den Centraal en den DuitschBrabantschen spoorweg; en kosteloos toegang tot do diergaarde den hortus, de beide panorama's, Linnaeushet Oudheidkundig Genootschap het Panopticum en het Broekerhuis. 16 Hotelhouders zullen hun voor logement en diner (zon der wijn) niet meer in rekening brengen dan f 5 per dag. Tot hoofd der opleidingsschool voor meisjes te Haarlem is benoemd mej. C. J. Klomp tot hoofd der openbare school te Lisse de heer IF. Yisser, leeraar aan de normaalschool te Texel. Door de examencommissie in Noordholland zijn als onderwijzers toegelaten de heeren A. J. Beauchez, C. v. Oord, P. Komen, J. v. d. Berg, J. v. d. Brand en A. Poutsma, van Haarlem, C. Rijkeboer, van Ter schelling-W. Wijkor, van Zaandam, D. v. Zoonen van Yelzen. De balans der Amsterdamsche Rijtuigvereeniging wijst, met inbegrip van de afschrijvingen tot een bedrag van f 98 151,88, een verlies aan van 161.801,394 In de kas der gemeente Fenhuizen is een tekort ontdekt. De hoegrootheid is nog niet zeker te bepalen. - Tot vroedvrouw te Warder is benoemd mejufl. Wesbatenvan Westen, thans te Bovencarspel. Te Edam is beroepen ds. W. H. Kosters, te Neede. Op het drietal te Oudcarspel komen voor, de heeren: J. H. Lamping te Dirkshorndr. J. C. P"oi te Oudorp en J. H. Stramrood te Lutjebroek. Bij de commissie te Rotterdam voor Moddergat Paesens enz. is ruim 8500 ontvangen bij die te Am sterdam voor Urk f 2743,29%. De heer A. Kool lid der 2e Kamer, heeft aan de Arnhemsche Kiesvereeniging medegedeeld dat hij zich bij de a.s. verkiezing niet meer voor het lidmaat schap verkiesbaar stelt. De gemeenteraad van Hof van Delft heeft na overleg met de gemeenten Rijswijk en Vrijenban met algeraeene stemmen besloten tot het bouwen van eene nieuwe schoolten behoeve van kinderen die in den omtrek van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek wonen te ver verwijderd zijn van de bestaande scholen in die drie uitgestrekte gemeenten en thans te Delft school gaan. De heer J. C. v. Marken Jr., directeur der fabriek heeft gratis het benoodigde terrein afgestaan. - ln de Kon. Fabriek van VFaskaarsen te Amster dam zijn de werkzaamheden voorloopig met een hon derdtal arbeiders hervat. De Rijnspoorwegmaatschappij heeftmet het oog op den grooten toevloed van vreemdelingen tijdens de tentoonstelling te Amsterdam aan de regeering mach tiging gevraagd tot het uitgeven van retourbiljetten voor den prijs van enkele reis, 's avonds na 6 uren van Amsterdam naar Utrecht, Gouda, den Haag en Rot terdam en 's morgens vóór 10 uren van die plaatsen naar Amsterdam terug. Tot heemraad van den polder Waard en Groet is benoemd de heer J. Blaauboer Gz. -De heer G., predikant der christ.-geref gemeente te Giessendam, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Bij den burgemeester van Amsterdam is ten be hoeve der algemeene armen van P, W. J. ontvangen een bankbiljet van 1000. Bij de christelijk-geref. gemeente te Amsterdam is beroepen ds. H. G. de Jonge, te Enkhuizen. Hij heeft voor het beroep naar Earüngen bedankt. Tot vader en moeder in het weeshuis van de friesche doopsgezinde gemeente te Zaandam zijn be noemd K. S. Boetje en W. N. Steensma, te Franeker. Tot onderwijzeres te Krommenie is benoemd mej. A. Timmers te Barsingerhornter vervanging van mej. C. J. v. Eden aan wie eervol ontslag wordt verleend. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is aan den heer J. P. Hasebroek, predikant te Amster dam met 1 Mei e. k., wegens meer dan 40jarige evangeliedienst, opzijn verzoek emeritaat verleend. Londen 26 April. De Khedive en de president minister van Egypte verklaren zich ten sterkste tegen het plan van Lord Dufferinom Egypte voor goed van Turkije te scheiden. Pakijs, 26 April. De anarchisten te Moulins zijn tot 6 maanden celstraf veroordeeld. „Eene nieuwe soort werkstaking." De assistent organist bij de luthersche kerk te Leiden had Zondag ochtend even vóórdat er gezongen zou worden de „aardigheid" om aan den predikant en den kerkeraad mede te deelen dat hij niet meer als organist wilde optreden. Hij voegde de daad ook bij het woord, zoo- da t de gemeente het reeds dadelijk zonder organist moest doenen het zingen ditmaal zonder orgelspel moest plaats hebben. De brusselsche Gazetta schrijftIn onze faubourgs kan men tegen het vallen van den avond welgekleede heeren door de straten zian gaan met een opschriif- boekje in de hand en blaffendeDe ontvanger der directe belastingen vermoedde namelijk dat een aantal belastingschuldigen geen belasting voor hun honden betaalden. Om het bedrog tegen te gaan liet hij som migen zijner beambten zich oefenen in het „blaffen.', Wordt hun geblaf uit de huizen, die ze voorbij wande len beantwoord dan teekenen zij de nummers op en op die wijze worden de schuldigen ontdekt. Naar wij vernemen is voor de lichting van dit jaar uit de gemeente Alkmaar nummer 78van B. H. Korthoven het hoogst opgeroepene. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 26 April. Pieter Schellinger en Maritje Krijt. Johannes Phi- lippus Teunis Gerardus Pabst en Cornelia Wijnkamp. GEBOREN. 25 April. JohannaD. van Hendrieus Martinus Witte en Jantje Room. 26 Job, Z. van Jokan George Joseph Hulskamp en Arendje Groen. OVERLEDEN. 19 April. Aafje Catharina, D. van Tbeodorus Spuiman en Maria Alida Borst, 1 j. overl. te H. H. Waard. 23 Wilhelmina, D. van Dirk Heinis en Aaltje Glijnis, 16 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 25 April. Door den Notaris BAKKER SCHUT. Huis en Schuur, Z.z. Laat, sectie B. No. 828. Str. C. Koopman 1700, Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huis (Timmermanswerkplaats) en Steeg, Geest, sectie A, No. 2830. Str. M. Cohen Stuart I860,— 2. Werkplaats, aldaar, sectic A, No. 2803., Str. M. Cohen Stuart 1320, Afslag 2 Mei.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3