Binnenland. had gedaan als zij welke uitdrukking door hem vol gehouden werdofschoon tweemaal tot de orde ge roepen en ondanks den storm aan de rechterzijde daar door ontstaan. Den 28 werd de regeering uitgenoodigd een wets ontwerp in te dienen dat slechts de beginselen voor elementair onderwijs bevat met uitsluiting van alle be palingen, tot de bevoegdheid der landdagen behoorende. Vervolgens werd met 170 tegen 167 stemmen de ge wijzigde wetsvoordracht op het lager onderwijs aange nomen. De linkerzijde betuigde luid hare ontevreden heid over deze aanneming: de rechterzijde daarentegen hield zich stil. De linkerzijde verklaarde, dat, daar het hier eene wijziging der grondwet betrof, zij alleen eene stemming als geldig erkende bij eene meerderheid van twee derden der stemmen. De Voorzitter antwoordde, dat hij de eenvoudige meerderheid voldoende aciitte. Tusschen den minister Taaffe en den afgevaardigde Von Plener vielen weder hooge woorden voor. Eerst genoemde verklaardedat hij de aanvallen van Von Plener in de vorige zitting zich niet zou laten aanleu nen, wanneer zij buiten het Parlement geschied waren. Von Plener antwoordde dat hij ook buiten het Huis zijne woorden zou handhaven. Men beschouwde deze verklaring als met eene uitda ging gelijk staande. De minister Conrad verklaarde, dat hij het betreurde, de uitdrukking „infaam" tegen het lid Heilsberg ge bruikt te hebben, waarop laatstgenoemde evenzeer zijne den vorigen dag gebezigde uitdrukking terugnam. BDSLAND. Op last des Keizers moet een gedeelte van den Senaat zich tijdelijk naar Moskou begeven om gedurende de krooningsplechtigheden de manifes ten besluiten en keizerlijke verordeningen uit te yaar- digen en ter behandeling van de loopende zaken. SPANJE. Na eene levendige beraadslaging met de begrootingscommissie nam de minister van oorlog den 25 zijn ontslag daar zijne ramingen ingekrompen wa ren. Op aandrang van den president-minister is hij voorloopig op dat besluit terug gekomen. TUBKIJE. De nieuwe kandidaat der Porte voor gouverneur van den Libanon is Danisch-effendieen roomsch katholiek gewezen consul-generaal van Turkije te Bagusa. EGYPTE. Den Onder-Koning is op zijn verzoek het recht toegekend om den wetgevenden raad bijeen te roepen en te ontbinden waardoor het laatste strui kelblok tegen de afkondiging der nieuwe grondwet verviel. Te Port-Saïd vielen ongeregeldheden voor onder de grieksche en arabische bevolking ten gevolge van griek- sche godsdienstige plechtigheden op het Paaschfeest. Verscheidene personen zijn omgekomen of gekwetst waaronder ook egyptische gendarmendie tusschen beiden kwamen. Engelsche troepen en matrozen be schermden de grieksche kerk. De grieksche consul nam de wijk aan boord van de Falcon. Door deze gebeurtenis ontstond groote opgewondenheid. VEBEENIGDE STATEN. In de vergadering van ieren te Philadelphia werd den 26 een telegram van Parnell voorgelezen, waarbij deze aanbeval de aanne ming van een programma dat het iersche nationale verbond in staat zou stellen voortdurend Amerika's medewerking aan te nemen en tevens elk voorwendsel aan Engeland te ontnemen om de iersche nationale beweging geheel te onderdrukken. Den 27, toen 1200 afgevaardigden tegenwoordig waren werd een brief voorgelezen van het lid van het congres Cox waarin verklaard werd dat Ierland niet onder het bestuur van Engeland kon blijven. Onderscheidene priesters hielden toespraken. Er werden in zeer heftige bewoor dingen gestelde motiën aangenomen, waarbij Engeland beschuldigd wordt van de ieren op allerlei wijzen dringen van mijne weigering afgebracht. Hij heeft mij voorgehoudendat mejuffrouw Adèle Treu eene even schoone, als beminnelijke en fijnbeschaafde jonge dame is dat ik geen recht had, om een huwelijk met haar aftewijzen zonder haar ten minste te leeren kennen. Op zijn aanhouden heb ik hem de belofte gegeven om umijnheer de geheimraadeen bezoek te brengen. Ik heb mijn vader verder moeten beloven om waa neer gij het wenschtgedurende eenige maanden als gast in uw huis te verkeeren en ee st dan eene beslis sing te nemen. Ik kan na die belofte nu geen bindend besluit nemen." „Gij zoudt het kunnen doen door eenvoudig toete- stemmen." „Daartoe ben ik nog minder geneigd, dan te voren." „Heeft mijne dochter u onvriendelijk ontvangen Weder vergezelde een snelle, wantrouwend vorsehen- de blik de vraag des geheimraads. „Mejuffrouw Treu heeft mij beter ontvangendan een haar zoo onwelkome gast mocht verwachten. Ik hield het voor mijne plichtom tegenover de jonge dame even openhartig te zijnals tegenover u zelf mijnheer de geheimraad. Zij heeft mij niet verheeld dat zij eene diepe afschuw heeft tegen eene verbintenis met mij maar ik heb baar verzochtom evenals ik zelf, hare beslissing optehouden en ik meen te mogen hopendat zij aan dit verzoek zal voldoen. Indien zij heden moest beslissen dan zou zij zeker weigeren en in dit geval zou mijne eer mij gebiedenvan iedere pogingom haar van meening te doen veran deren aftezien." „Ook wanneer hierbij de ondergang uws vaders op het spel staat „Ook dan „Gij schijnt de gevolgen uwer weigering niet te kennen. Gy hooptdat ik het niet tot het uiterste zal laten komen maar ik verzeker u, dat ik van mijn macht onmeedoogend zal gebruik maken." „Daarvan ben ik overtuigd dat kan echter mijn bes'uit niet veranderen Wurdt vervolgd. wreedaardig te vervolgen en verklaard wordtdat Engeland geen recht heeft om Ierland onder zijn be stuur te houden en dat het de plicht is van alle over de wereld verspreide ieren om hunne landgenooten bij te staan ter verkrijging van zelfstandigheid door wet tige middelen. Er is een nieuw „Nationaal Iersch verbond van Amerika" opgericht, dat met het verbond van Parnell zal zamenwerken. Bij verschillende aan genomen motiën werd ook een afkeurend oordeel uit gesproken over het zoogenaamd liberale ministerie Gladstone en tegen het zenden van arme ieren naar Amerika. Tot penningmeester van hef verbond werd Oreilly benoemd tot voorzitter Alexander Sulivan, tot ondervoorzitter majoor Byrnetot secretaris Ilynes. Een Baad bestaande uit één afgevaardigde uit elke Staat en uit Canada zal eens per jaar vergaderen. Den 29 hielden de leden der dynamiet-partij eene geheime vergaderingwaarin het zeer stormachtig toeging. De Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft over 1882 een verlies geleden van f 86,296,47, aange zuiverd door overboeking van een deel der reserve, die daardoor tot f 36,250,41 is teruggebracht. De onbevre digende uitkomsten worden toegeschreven aan de ongun stige verhouding tusschen de prijzen van grondstoffen en producten en aan de lagere rendementen uit de grond stoffen in de eerste helft des jaars vermoedelijk een gevolg van mindere geoefendheid van het nieuwe per soneel na de uitbreiding der fabriek. De gemeenteraad van Schagen heeft den 25 f 200 toegestaan voor de oprichting eener schoolbibliotheek. Den 26 is de nieuw aangelegde r.c. begraafplaats, achter de r. c. kerk te Broek op Langedijk ingeze gend door den heer Buscheblattdeken van Alkmaar. Voor het afbreken der bestaande en het bouwen ecner nieuwe kerk voor de herv. gemeente te Ochten was den 27 minste inschrijver de heer C. v. Doorn aldaar, voor 15,850. In den avond van den 27 hebben de Koning en de Koningin het gala-concert in Felix Meritis bijge woond. Het orkest stond onder de leiding van den heer Verhulst. Mej. L. A. Verhulst en de heer Louis Coenen deden zich als solisten hooren. Den 28 heb ben H. H. M. M. bezoeken gebracht aan „Arti et Amicitise" waar door 5 kunstliefhebbers eene serie tee- keningen was tentoongesteld, het stadshuis, waar de schilderijeneen aantal prenten betrekkelijk Amster dam en de rariteitenkamer werden bezichtigd het aquarium het gebouw van het Boode Kruis in de Krayenhofstraat en aan de Koningin van Zweden in het Amstelhótel. Aan het diner ten hove (58 couverts) waren genoodigd de commissaris des Konings de burgemeester, de leden van den gemeenteraad de luit.- generaal Listde schout-bij-nacht Esscherde com mandant der schutterij enz. 's Avonds woonden H. H. M. M. de voorstelling in den schouwburg bij waar opgevoerd werden „Zij is krankzinnig" en „De eerste stap". Den 29 werd de godsdienstoefening in de Nieuwe keik, onder het gehoor van ds. Steenberg, bijgewoond en een langdurig bezoek asn de diergaarde gebracht. Ten hove was diner van 30 personen waaronder de presidenten van de Handelmaatschappij en van het be stuur der diergaarde. De Koningin bracht 's avonds nog een bezoek aan de Koningin van Zweden. Den 30 bezochten H. H. M. M. de kweekschool voor de zeevaart en de daarin gevestigde filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Vervolgens werd aan boord van de stoomboot Cereswaarin een collation stond aangericht, een door het gemeente bestuur aangeboden tocht op het. IJ gemaakten wel tot door de sluis te IJmuiden welke plaats gevlagd was. Te Amsterdam teruggekeerd begaven H. H. M. M, zich naar de Koninglijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen, waar de Koningin, door het doorsnijden van een koord, de naam „Oranje- Nassau" onthulde van het op stapel staande eerste stoomschip der wets-indische maildienst en de Koning met eenige hartelijke woorden aan het bestuur dezer onderneming het besluit overhandigde waarbij aan ge noemde dienst de naam van „Koninglijke" werd ver leend. Ten hove dineerden 60 personenwaaronder de leden der rechterlijke macht, de betaalmeester en de provinciale inspecteur der belastingen. Voor profes sor Harting die door ongesteldheid verhinderd was heeft de heer Cordesnamens de regeering der Trans vaal een stuk gedegen goud aangeboden als bewijs van den mineralen rijkdom van dat land en van erken telijkheid voor de sympathie, gedurende de laatste jaren van Nederland ondervonden. De gemeenteraad van Enkhuizon heeft den 27 besloten 5 jaren lang 5 t. h. rente te garandeeren van het nog ontbrekend bedrag van f 10,000 van het benoodigde kapitaal van 80,000, voor eene directe stoombootonderneming op Amsterdam en tot onder wijzeressen aan de meisjesschool benoemd mejn. Mol), te Haarlem, en S. Waning, te Enkhuizen. In de den 27 te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der vereeniging „Het Nederlandsch Bund- veestamboek" is bij meerderheid van stemmen beslo ten het bestuur op te dragen het stamboek in ver schillende talendoch op eenvoudige en beknopte wijze, uit te geven. Vooral met het oog op de inter nationale landbouwtentoonstelling in het volgende jaar achtte men dit gewenscht. Een voorstel om te bepa len dat over 2 jaren het stamboek der vereeniging zal worden geslotenwerd met groote meerderheid verworpen. Zonder hoofdelijke stemming bleek de vergadering het niet als wenschelijk te beschouwen, om in de benaming der verslagen in het vervolg verande ring te brengen, en evenmin om het vee van verschil lende kleuren in verschillende boeken op te nemen. De heer N. Brantjes werd als commissaris herkozen en in de plaats van den heer Bultman die niet her kiesbaar was gekozen de heer W. J. Hofman. Het aantal leden is tot 271, het aantal ingeschreven run deren tot 46 stieren en 199 koeien geklommen. Den 28 kwamen voor de amsterdamsche tentoon stelling in de Bietlanden 42 en per Bijnspoor mede ruim 40 wagenladingen aan terwijl aan de Nieuwe Vaart meer dan 200 wagens stonden die nog gelost moesten worden. Den 28 is het fraai herbouwde, 120 logeerkamers tellendeDoelenhotel te Amsterdam van den heer H, F. Hahn ingewijd met een diner van 50 couverts. Den 28 is gedeeltelijk uitgebrand eene door 3 gezinnen bewoonde arbe.derswoning aan den Midden weg in de Beemster. Het perceel en de inboedel van den bewoner, bij wien de brand ontstond was verze kerd de beide andere gezinnen hebben bijna alles ver loren. De miljoenenjuffrouw is in de vorige week we gens hare zwakie naar het ziekenhuis vervoerd maar den 28 genoegzaam hersteld naar de gevangenis terug gebracht. Tot vicarius-capitularis tijdens het openstaan van den bisschoppelijken stoel van Haarlem is benoemd de J. A. v. d. Akker, deken van Haarlem en plebaan der hoofdkerk. De burgemeester van Twiskde heer K. Zijp heeft bij gelegenheid van een huiselijk 16681/2400 880 de armen zijner gemeente geschonken. Een stier nauwelijks één jaar oud gefokt door den veehouder J. Wit Az. te Mid woud, is aan de land bouwinrichting te Wageningen verkocht voor f 800. Door den kantonrechter te Sneek is mej. A. de V., te B. onder W., veroordeeld tot f 25 boete of 4 dagen gevangenisstraf, wegens het geven van lager onderwijs zonder daartoe bevoegd te zijn. Door de Nederlandsehe Harddraverij en Benver- eeniging is tegen 1886 eene harddraverij uitgeschreven voor inlandsche hengsten geboren in 1883 en toebe- boorende aan nederlanders. De prijs is 2000de premie f 750. De prijswinner moet in 1887 als dek hengst beschikbaar staan. Het bouwen van eene sigarenfabriek met kantoor aan het Damrak te Amsterdam, voor rekening van den heer Justus v. Maurik is aangenomen door den heer J. C. v. d. Kleyvoor 30,565. Het te Maastricht verdronken meisje was moeder van een kind en zou weder moeder worden, en ontving van den van haren dood verdachten persoon nu en dan geldelijke ondersteuning. Naar men wil, zou het meisje hem voor een voorgenomen huwelijk in den weg hebben gestaan. In de suikerfabriek van de firma Spakler en Tet terode en de bierbrouwerij „de Amstel" van de firma de Pesters Kooy en Co., beiden te Amsterdam is de electrische verlichting volgens het systeem-Edison in gevoerd. Ook in het Koninginnedok en de daartoe behoorende fabriek is dezelfde verlichting toegepast. Daar het den (thans afgetreden) minister van jus titie gebleken is dat er verschil van opvatting heerscht omtrent den lastbij rechterlijke uitspraken gegeven tot plaatsing in een verbeterhuis, n.l. of de invrijheid stelling behoort te geschieden wanneer het in die uitspraken aangeduide levensjaar is ingetredendan wel wanneer dit is vervuld heeft de minister den amb tenaren van het Openbaar Ministerie bij circulaire aan bevolen voortaan in hunne requisitoiren den tijd gedurende welken de plaatsing in een verbeterhuis behoort plaats te hebben te bepalen door uitdrukke lijke aanwijzing van den dag, waarop deze zal eindigen. Een diaken der christ -geref. gemeente te Katwijk aan den Bijndie de kerk bezocht had terwijl in zijne woning de pokken heerschten (4 kinderen waren aan getast en een daarvan overleden)hoezeer de burge meester in overleg met de gezondheidscommissie, de ingezetenen bij circulaire ontraden had kerken te be zoeken is wegens overtreding der wet op de besmet telijke ziekten voor den kantonrechter te Leiden gedag vaard en heeft 10 boete of 2 dagen gevangenisstraf tegen zich hooren eischen. Den 30 werd hij echter vrijgesproken. De minister van oorlog heeft bepaald dat bet voor eventuëele ijsopruiming in het buskruitmagazijn te Schoonhoven bewaarde buskruit des zomers naar Gorinchem zal overgebracht worden. -De post- en hulpkantoren zijn aangeschreven om gegevens te leveren, die kunnen leiden tot het nemen van maatregelen om aan de ambtenaren meer zondags rust te verzekeren, Een veertigtal visscbers uit Volendam, gemeente Edam is dezer dagen door de rechtbank te Haarlem gevonnist wegens overtreding der wet op de zeevisscherij. De commissaris van policie Stork te Amsterdam waarschuwt tegen den hulp-apotheker H. Enuma, wo nende in de Jacob van Lennepstraat aldaar, die, hoezeer met de aanstaande tentoonstelling noch met eenige étalage daarop iets gemeens hebbendeherhaaldelijk advertentiën heeft doen plaatsen, waarbij dcor een „bui- tenlandsch fabrikant" prótestantsche meisjes van 18 tot 25 jaren van goed uiterlijk, worden gevraagd om tegen een maandelijksch salaris van ƒ200 en gratis uitrusting, het opzicht te houden over étalages. Bij den heer Stork berusten verscheidene honderdtallen brieven met photo- grafische portretten op deze wijze in het bezit van Enuma gekomen. Het voorstel der EijnBpoorwegmaatschappij tot het afgeven van goedkoope retourbiljetüen aan bezoekers der amsterdamsche tentoonstelling die den nacht in andere steden wenschen door te brengen is door den minister van waterstaat goedgekeurd. Een fabrikant te Eindhoven, die dezer dagen een kantoorbediende vroeg tegen eene jaarwedde van 1000, kreeg niet minder dan 312 aanbiedingen. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 76 ja ren overleden de heer P. Yreede Bik, oud-o. i. ambte naar honorair Staatsraad. De vereeniging van boterfabrikanten in Nederland heeft zich tot de regeering gewend om vrijdom van accijns te verkrijgen voor het zout, dat verwerkt wordt in boter voor uitvoer bestemd. Genoemde fabrikanten bevinden zich in ongunstigen toestand tegenover die in Belgie waar geene belasting op het zout geheven wordt. Te Heinsberg (Noordbrabant) isterwijl eene

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2