No. 53*. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883 ZONDAG 6 MEI. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën Buitenlanb. Binncttlattb. 8°55' f 24'5°7,78% en 24083 50% P 6n D' V" Leyden &Zn' ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer /0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS TEE ZOON. OOSTENEIJK-HONGAEIJE. De 5 mannen die ten vorigen jare de ridderorden van graaf Andrassy gestolen hebben zijn veroordeeld tot 1 a 4 jaren dwangarbeid. EUSLAND. De krooningsfeeeten beginnen den 19 en duren tot 12 Juni, zoo bizondere omstandigheden geene verandering noodig maken. Zij zullen in deze volgorde plaats hebben 19 Mei. Komst van de keizerlijke garde te Moskou. 20 Mei. Vertrek van den Keizer" en de Keizerin uit Petersburg. 22 Mei. Plechtige intocht binnen Moskou. 23 Mei. Wijding van de keizerlijke vlag onder godsdienstige en militaire plechtigheden. 24, 25 en 26 Mei. Afzondering van den Keizer met vastenovereenkomstig oud gebruik. 27 Mei. Dag der krooning. 28 Mei. Ontvangst van de gewone en buitengewone gezanten op het Kremlin. 29 Mei. Gelukwenschen van het leger. 30 Mei. Gelukwenschen van de Eijks-ambtenaren en afgevaardigden. Des avonds gala-voorstelling in den nationalen schouwburg. 31 Mei. Terugzending der keizerlijke kroonartikelen (echepter, zw aard enz.) naar Petersburg. Feestmaal van den Keizer aan de buitengewone gezanten der mogendheden. 1 Juni. Gala-diner en bal op het Kremlin. 2 Juni. Volksfeesten, uitdeeling van levensmidde len brandewijn 30 miljoen sigaretten feestmaal van 400,000 personen enz. 3 Juni. Bedevaart naar het klooster van den H. George op den sterfdag der Keizerin-moeder. 5 Juni. Groot diner ten Hove. 6 Juni. Bal, door den adel aan den Keizer en de Keizerin aantebieden. 7 Juni. Inwijding van de kerk des Verlossers ge sticht ter herinnering aan de ontruiming van Moskou door de troepen van Napoleon Ionder Alexander I begonnen en onder Alexander III voltooid voor 62 miljoen roebels. 8 Juni. Feestmaal door den Gouverneur van Mos kou aantebieden. 9 Juni. Groote wapenschouwing. 10 Juni. Vertrek van den Keizer en de Keizerin naar Preobrajenskiwaar Peter de Groote de eerste geregelde troepen van Eusland indeelde. 11 of 12 Juni. Plechtige terugkomst van den Kei zer en de Keizerin te Petersburg. Fabelachtige prijzen worden te Moskou besteed voor kamers en woningengelegen aan stratenwaar de intocht des Keizers zal voorbij gaan. Voor één venster wordt 300 a 500 roebels betaald; voor een balkon werd 3500 roebels besteed. De eigenaren der woningen moeten krachtens bevel van den gouverneur van Mos kou zeiven toezicht uitoefenen op hunne huurders en hij, die zich daaraan niet onderwerpen wil mag zijne wo ning niet verhuren. ZWEDEN. Den 30 werd behandeld het voorstel van een afgevaardigde tot onzijdigverklaring van dit rijk. De minister van buitenlandsche zaken zeide dat het aan alle regeeringen bekend wasdat Zweden alleen oorlog zou voeren tot verdediging zijner zelf. standigheid. Alle geruchten omtrent geheime verdra gen en dynastieke overeenkomsten verklaarde hij voor ongegrond. Met groote meerderheid werd het voorstel verworpen. M^n1 JERLH^' De onlanS8 benoemde bisschop ontvangen Z1JD0 aankom8t fce Lucern feestelijk Den 1 werd te Zürich de nationale zwitsersche ten toonstelling geopend. EGYPTE. De nieuwe grondwet is den 29 afge kondigd. 8 Den 3 vertrok de engelsche gezant lord Dufferin naar Konstantinopel na een onderhoud met den heer Malet den engelschen consul te hebben gehad. Eene halve compagnie infanterie is naar Port Saïd vertrokken, om behulpzaam te zijn bij het aan eene bizondere commissie opgedragen onderzoek naar de on langs voorgevallen ongeregeldheden. De regeering ontving bericht dat Huks-pacha den M April slag geleverd had aan 500 opstandelingen die met verlies van 500, waaronder de luitenant-gene- raa, van den valschen profeet, en tal van gewonden terug geslagen waren. De egyptische troepen hadden geringe verliezen geleden. Tengevolge van deze over- winning werd de provincie Sennaar van oproerlingen gezuiverd. 8 Opening der internationale tentoonstelling. Den 1 Mei 's namiddags te 1 uur kwamen de Koning en de Koningin levendig toegejuicht, aan het Eijks'- Museum aan den ingang waarvan eene eerewaeht stond van 100 mariniers en 100 matrozen. In den doorgang werd bet koninglijk echtpaar door het uitvoerend comité te gemoet gegaan. Aan den uitgang deed de kapel van het zevende regiment het Wilhelmus hooren. H. H. M. M. namen plaats in eene met gouden kroon gedekte tribunewaarna hun een prachtig gebonden exemplaar der uit te voeren cantate werd aangeboden. Op eene andere tribune hadden plaats genomen de ministers de leden van het corps diplomatique de fransehe en belgische ministers van koophandelde sheriff van Middlesex en een zijner aldermen de leden der Staten-Generaaldie der buitenlandsche commissiën voor de tentoonstelling euz. enz., terwijl tal van recht hebbenden of genoodigden zich met eene staanplaats op het plankier moesten vergenoegen. Eene derde tribune diende voor het duizend zangers en zange ressen tellende koordatonder begeleiding van de muziek der schutterij en onder de leiding van den heer Verhulst, de door deze gecomponeerde cantate, waarvan de woorden gedicht zijn door ds. J. J. L. ten Kateten gehoore bracht. Daarna hield de heer D. Cordes voorzitter van het uitvoerend comité, eene rede, waarin hij den Koning en de Koningin en alle aanwe zigen het welkom toeriep aan allen die tot de ten- toonstelling medegewerkt hadden inzonderheid aan den Koning en de regeering dank zegde op sommige be langrijke inzendingen wees, den wensch uitte dat de tentoonstelling de moeiten en de kosten der inzenders loonen vruchten voor handelnijverheidwetenschap en kunst afwerpen en de banden van vriendschap tus- scben het ncderlandsche volk en andere volken nauwer toehalen zou en ten s!ot„e den Koning verzochtde tentoonstelling voor geopend te willen verklaren, z'. M. voldeed aan dit verzoek niet mondeling, maar door een bevestigend gebaar. Hierna bezochten H. H. M. M. achtereenvolgens de kas met tropische planten, het ge bouw der nederlandsche koloniën, waarvoor de jongens der kweekschool voor de zeevaart als eerewaeht stonden eu waarin de overgekomen javanenvoor zoover zij niet tot de gamalang behoorenneergehurkt op oos- tersche wijzehunne hulde boden het indische dorp het hoofdgebouw waarin de 4 zalen der nederlandsche afdeeling geheel gereed warenen die der vreemde natiën slechts ten deele maar toch voldoende om in de middenhal een goed figuur te maken en eindelijk het gebouw der schoone kunstenwaarin na het be zichtigen der schilderijen een dejeuner werd gebruikt. Ten slotte beschouwde H. H. M. M. nog in hetEyks Museum de prachtige inzending van den prins v. Wales. In de chineesche afdeeling der tentoonstelling werden de honneurs waargenomen door den gezant des Keizers, 's Avonds gaf de stad 2 feesten, in het Paleis voor Volksvlijt aan allen die aan de gebouwen en de uit rusting der tentoonstelling hunne krachten gewijd haddenen aan de zetters en drukkers der ainster- damsche dagbladenin den in moorschen stijl fraai gebouwden Parkschouwburg, daartoe praehtn* versierd aan den Koning en de Koningin het corps diplomatique, de consuls, de commissarissen des Konings in de pro.inciën, de burgemeesters der provinciale hoofdsteden, het comité van uitvoering en de buitenland sche commissiën voor de tentoonstelling, autoriteiten enz. De heeren waren in galade dames in ba'gewaad. Op de trappen waren de jongens van de Wassanaer als eerewaeht geschaard. Te 8 uren verschenen H. H. M M onder het spelen van het „Wilhelmus", de Koningin in een toilet van gele zijde, met bloemen en rijk met diaman ten versierd. Nadat de vorstelijke gasten in hunne met rood fluweel en karmozijnen zijde gedecoreerde loge hadden plaats genomen ving een concert aan door het Park- orkesttnsschen de nummers waarvan als solisten optraden mevr. Fidès de Vries, sopraan, en de heeren J. Eaure, baritoo, en C. Sivori, violist, allen van Parijs. Toen mevr. de Vries, als verrassing aan het einde der eerste afdeeling het „Wie neêrlandsch bloed" heerlijk gezongen had gaf de Koning het sein tot toejuichin gen. De heer Sivori werd bij Z. M. ontboden en tot officier van de Eikekroon benoemd. Na den afloop van het concert volgde het bal, afgewisseld door een souper. H. H. M. M. vertrokken een half uur na den aanvang van het balna zich in een afgeschoten gedeelte van den wintertuin met vele personen onderhouden en den burgemeester hunne hooge voldoening over het grootsche feest betuigd te hebben. In het Paleis voor Volksvlijt waar ongeveer 4000 mannen en vrouwen bijeen waren' werden verschillende vertooningen gegeven, afgewisseld door muziek terwijl alle aanwezigen zich op bekomen bons van ververschingen konden voorzien. In den avond van den 2 gaf het uitvoerend comité in de groote gehoorzaal van Felix Meritis een gastmaal van ruim 120 couverts aan de vertegenwoordigers der buiten landsche mogendheden voor de tentoonstelling com missieleden en andere autoriteiteu. Van de genoodigde ministers waren tegenwoordig de heeren Heemskerk v. d. Does en v. d. Bergh. Het feestmaal werd ge volgd door een bal in het Panopticum, aangeboden door den heer Agostmicommissaris-generaal der ten- toonstelling. De winst- en verliesrekening over 1882 van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam levert een voor- deel.g saldo op van f 27,926,72, tegen f 11250,74 in f D,e ^«-meerdering is het gevolg van de ge kweekte rente der geldenontvangen voor de ver kochte gronden voor zooverre zij de rente overtreft benoodigd voor de dienst der verschillende leenin gen. ^Het dividend voor de aandeelen is bepaald nn o'nTv n h'. dat der actiona de jouissance op T 9,01%. De middelen zijn voorhanden om de ge heele uitgestelde en werkelijke schuld langzamerhand af te Joseen en bovendien eene reserve van f 116 000 om daaruit alle buitengewone uitgaven en herefcellin- gen aan gebouw en terrein te bestrijden. Eene voorstelling, den 26 door de onderofficiers- vereeniging der zeemacht „Admiraal de Euyter" aan den Helder gegeven, ten behoeve der visschersweduwen en weezen die m den storm van 5—6 Maart hunne verzorgers verloren hebben heeft zuiver 241 76 on gebracht. In eene den 27 te Bolsward gehouden vergade ring der vereeniging „Handel en Nijverheid" is in be ginsel besloten tot de opriehting eener ambachtsschool. Den 27 is schipper Tieranteen oppassend huis vader, te Eossum woonachtig, door het uitschieten van den stok waarmede hij zijn vaartuig voortduwde, te Hedel in de Maas gevallen en, hoewel hij zich zwemmende trachtte te redden verdronken. Dr. v. Kleef te Maastricht heeft den 27 eene maag-operatie verricht. Ongeveer een jaar geloden heeft hij zulks medeen wel voor de eerste maal in Neder land met goed gevolg gedaan. Bij de aanbesteding van zeildoek, den 27, door de directie der marine te Amsterdam, waren voor de verschillende perceelen laagste inschrijvers de te Krom menie woonachtige heeren: S. Planteydt 10415 De gemeente-ontvanger te Venhuizen in wiens i een tekort ontdekt is werdna een onderzoek der justitie den 28 gevankelijk i aar Alkmaar vervoerd. Den 28 is te Hoorn aanbesteed het verbouwen van de stokenj kolenloodsen en kleinere bijgebouwen der gemeente-gasfabriek, geraamd op 19,500 waar- l°Z mmstc mschrijver was de heer P. J. Blauw, voor zz,.Uü Het werk is niet gegund. Bij kon. besluit van 28 April zijn de afgetreden ministers mr. C. T graaf van Lijnden v. Sandenburg en mr. A. E. J. Modderman benoemd tot minister van SLQ&t, Den 28 is een werkman op het tentoonstellings terrein te Amsterdam van eene hooge ladder gevallen en met verbrijzelde schedel vervoerd naar het gasthuis waarin hij den volgenden dag is overleden. Het bouwen van eene school voor 384 leerlingen en onderwijzerswoning te Sloterdijk en van eene school voor 288 leerlingen met overdekte speelplaats en on- derwyzerswoning nabij den Overtoom den 28 door B. en W. van Sloten te Sloterdijk aanbesteed is niet gegund aan de laagste inschrijversmaar aan den beer G. van Steenwijk aldaar, voor 32,599, en aan /^SOO* Neuteboom, te Oegstgeestvoor concessie voor de waterleiding te Arnhem is den 28 door den gemeenteraad overgedragen aan „la Compagnie génerale des conduites d'eau", te Vennes bij Luik. In de Wijde Wormer is den 28 de boerderij van A. Beets afgebrandéen dag voordat zij door den nieuwen bewoner zou worden betrokken. Weinig of mets werd gered ook 2 koeien kwamen in de vlam- men om. Den 29 zijn, bij het innemen van steenkolen aan boord van het stoomschip Ehenaniate Amsterdam 2 kolenwerkers, door het kantelen der plank, met eene mand steenkolen gevallen. De een werd met gebroken ribben naar het gasthuis gebracht, de ander viel te water en werd met dreggen als lijk opgehaald. Bij kou. besluit van 29 April is tot voorzitter van de internationale jury voor de toekenning dor be kroningen op de internationale tentoonstelling benoemd jr. O. Hurtsen oud-lid der le Kamer. Te Bredevoort zijn den 29 zeven woningen alge- brand vermoedelijk ten gevolge van het spelen van kleine jongens met lucifers. De synagoge, die tussehen bleven ra e toevalliS gespaard ge- Dr. E. P. A. Dozy, sedert 1850 hoogleeraar aan

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5