STAATSLOTERIJ. Nr. 8714 f 5000, Ns. 6393 en 19921 400, Nr. 5467 f 100. jStabg-Bericfitcti. de hoogeschool te Leiden bekend door zijne werken over de geschiedenis van den Islam die der muzel mannen in Spanje en die van Spanje in de middel eeuwen is den 29, in den ouderdom van 63 jaren overleden. In den nacht van 2930 April is J. Klaassen van Stratum tusschen die plaats en Tongerle vermoord. Zijne kinderen ongerust over zijn met te huis komen, zochten en vonden hem met verbrijzelden schedel aan den weg liggen. De 3 gebroeders Teunis te Tongerle heb ben hunne schuld aan den moord van K., met wien zij in onmin leefden volledig bekend. K. was den 29 's avonds omstreeks 11 uren met een knuppel op hun erf gekomen en had een der broeders woest aangevallen. Op diens geroep waren de beide anderen ter hulp ge sneld en in de daarop gevolgde worsteling had K. het leven verloren. Den 30 is te 's Qravenhage, na langdurige ziekte, overleden de heer J. F. Boogaard secretaris-generaal bij het ministerie van waterstaathandel en nijverheid. In den avond van 30 April heeft in het Calë Krasnapolsky te Amsterdam eene feestelijke kennisma- making plaats gehad van de vertegenwoordigers der buiten- en binnenlandsehe dagbladen belegd door den Journalistenkring. Ongeveer 150 waren aanwezig, be nevens vele leden van bet comité van uitvoering en de regelings-commissarissen der tentoonstelling. De heer v. Duyl verwelkomde de saamgekomenen in het fransch, waarop eene reeks van toasten in bet fransch, duitseh, engelsch zweedsch griekseh en hollandsch volgde. Onder de gemeente Beek is eene uitgestrektheid van ruim 5 bunder dennenbosch door brand vernield. Te Bazel in Limburg verbrandden den 30 vijftien bunders bosch die verzekerd waren, aan den straatweg van Enschede naar Oldenzaal ongeveer 8 bunders bosch van de heeren Blijdenstein. Nabij Renswoude zijn on geveer 5 bunders heide en bosch verbrand. Den 30 was geheel Gouda gevlagd ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der stearine-kaarsenfabriek „Gouda", 's Avonds werd op de Groote Markt muziek gemaakt en een vuurwerk afgestoken. De wegens de tentoonstelling te Amsterdam zijnde chineezen lijden gedurig overlast van het gemeen. In den avond van den 30 werd aan het Westeinde van een hunner de haarstreng afgesneden. Sara Bernhardt is den 1 Mei in den stadsschouw burg te Amsterdam opgetreden als „Fedora"; een over- talrijk publiek woonde de voorstelling bij. Na den af loop werd haar door het orkest van Sonnemann eene serenade gebracht aan Bracks Doelenhotel. - Den 1 hebben ruim 300 werklieden aan den zee dijk te Westkapelle het werk gestaakt, omdat hun verhooging van loon geweigerd werd. Den 1 Mei herdacht de heer P. Krabbendam brievengaarder te Benningbroek onder talrijke bewij zen van belangstelling zijnen 25jarigen diensttijd. Mevr. Acller de Vries heeft ter beschikking der armen van Amsterdam 2000 en van het tooneelfonds door wijlen den heer J. L Wertheim gesticht, 1000 francs gesteldzijnde haar honorarium voor hare mede werking tot de feestviering in den Parkschouwburg in den avond van 1 Mei. Den I Mei is in de Gerard-Doustraat te Am sterdam tusschen stratenmakers en poldergasten zoo hevig gevochten dat meer dan 20 policie-agenten en brandweermannen de handen vol hadden om de belha mels tot bedaren te brengen. Een hunner heeft een slag gekregenwaardoor hij plotseling dood neerviel terwijl nog 2 anderen belangrijke verwondingen be kwamen. Een drietal der vechtersbazen is in verze kerde bewaring genomen. Den 1 is te Dreumel het vaartuig van schipper A. Jansen met 38000 steenen geladen in aanvaring gekomen met een ander schip en onmiddelijk gezonken. De schipper en zijne kinderen hadden nog juist tijd om zich in een schuitje te redden. De Koning en de Koningin vergezeld van het prinsesje dat den vorigen dag met hare gouvernante van den Haag gekomen washebben den 2 Amsterdam verlatenom zich naar Luxemburg te begeven. De Koning heeft f 2000 ter beschikking van de algemeene armen der hoofdstad gesteld, De sedert 16 April te Veeneudaal gedetacheerde militairen van het 8e regiment infanterie zijn den 2 Mei van daar weder vertrokken. Yan de in het voor uitzicht van hooger loon naar Gronau (Westfalen) ge lokte arbeiders zijn reeds eenige teleurgestelden terug gekeerd. De heer P. Blaauboergedurende ruim 23 jaren secretaris en ontvanger der gemeente Bergen heeft den 2 eervol ODtslag gevraagd. - Den 2 is nabij de Palmburg te Amsterdam een achtjarig meisje door eene vigilante overreden; het heeft slechts weinige oogenblikken na het ongeval meer geleefd. Den 3 is in de Driehoekstraat te Amsterdam een man van een huis afgevallen en op de plaats dood ge bleven. Den 3 is aan boord van de te Amsterdam lig gende fransche oorlogskorvet „Coligny", in eene op bet achterdek gespannen en fraai versierde tenteen dejeuner gegeven ter eere van den franschen gezant in den Haag en van den fransehen minister van koop handel waarbij genoodigd waren de fransche consul- generaal de leden der fransche tentoonstellingscom missie de burgemeester de commandanten van het wachtschip en van het opleidingsschip „de Wassenaer", de heeren CordesWertheim Asser en Agostini van het uitvoerend comité der tentoonstelling. Den 4 dejeuneerden de officieren der „Coligny" en de leden der fransche commissie bij den burgemeester. Het fransche transportschip „Caravane" had in den morgen van dien dag Amsterdam weder verlaten. Den 3 had een aanvallig knaapje te Schagen het ongeluk al spelende in het water te vallen. Eenige oogenblikken later werd het levenloos opgehaald. Ge lukkiger was een ander jongentje. Oogenblikkelijk nadat het bij eene brug neervielsprong zijn zevenja rig zusje hem naen had dit het geluk hem te grijpen en half drijvende boven water te houdentot beide door een voorbijganger werden aan wal gebracht. Aan de herv. gemeente te Hien en Dodewaard is door wjjlen D. v. Eldik een legaat besproken be staande in eene erfstelling waarvan de vermoedelijke waarde geschat wordt op ongeveer f 4000. Voor het inrichten der vroegere maréchaussee- kazerne te Boxmeer tot post- en telegraafkantoor, ge raamd op f 9500 is laagste inschrijver de heer Groe- nendaalvoor f 8075. Op de groote zeevisscherijtentoonstelling te Lon den welke den 12 Mei geopend wordtzal Holland vertegenwoordigd worden door 10 visschersmeisjes in het kostuum van Marken Bunschoten Scheveningen en Zandvoort. Uit Frankrijk komen er 10 in de drach ten van Calais en Boulogne uit Belgie 10 in die van Ostende. De engelsche regeering betaalt alle kosten van reis en verblijf. De erfenis van mevr. de wed. Westenbrink MeyerMulder vermaakt aan het protestantsch be- stedelingenhuis te Arnhem bedraagt de geldswaarde van p. m. f 26,000bezwaard met een levenslang vruchtgebruik van f 500 en 400. Een lid der sociëteit „Doctrina et Amicitia" te Amsterdam welke tijdens de feesten ter eere der cita del-verdedigers hare zalen voor de oud-strijders open steldeheeft aan de Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het nederlandsche le ger 700 geschonken, met toezegging deze gift jaar lijks te herhalen en meerdere hulp te verleenen, indien de Vereeniging die dringend behoeft. Bij de herv. gemeente te Ooster- en Westerblok ker is tot predikant beroepen ds. C. Benit te Me- demblik. De rechtbank te Roermonde heeft den voortvlueh- tigen notaris A. Beekman van Venioo uit zijn ambt ontzet. De beide Noordzeekabels tusschen Lowestoft en Zandvoort zijn thans hersteld en weder in werking. Volgens de Frankforter Zeitung is het veelbe sproken „Meisje" van Frans Halsuit het hofje van Beeresteyn te Haarlem verkocht aan de barones Ma- thilde Rothschild, te Frankfort, voor f 120,000. Het prov. kerkbestuur van Noordbolland heeft eervol emiritaat verleend aan ds. R. J. Koning te Limmen in te gaan met 1 Juni a.s. Bijua 54 jaar heeft deze predikant de herv. kerk te Limmen gediend, waarvan hij 48 jaar zitting bad in kerkelijke besturen en 9 jaar voorzitter was der synode. Wegens voortdu rende ongesteldheid is hij thans genoodzaakt zijn ambt neder te leggen. Na gehouden examen zijn aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem als interne kweeke- lingen toegelaten L. Versteeg en J. A. Winterstein van HaarlemC. C. Beukenkamp van den Helder J. M. Peereboom van Wormervepr en G. Jongens van Krommenie. Door de regeering is bij de 2e Kamer een wets ontwerp ingediend tot vaststelling van bet slot der ko loniale rekening van Suriname over 1879. Door hooger ontvangsten en lager uitgaven dan geraamd was, bedraagt de bijdrage uit 's Rijks schatkist/335,839,36^, zoodat de Ned. Bank, bij welke, als gemachtigde der kolonie de geraamde bijdrage van f 447,693,25 is ge stort na de goedkeuring van het ontwerp f 111,853,88^ zal restituëeren. De kerkeraad der herv. gemeente te Breda heeft aan den minister van oorlog een adres gezonden waarin verzekerd wordt, dat de groote meerderheid van dit college zich op zeer ernstige wijze verklaart tegen de door eenige ingezetenen verlangde wijziging van het reglement der Kon. Militaire Academiewat betreft het kerkgaan der kadetten. Mej. v. d. Weert, te Edam is benoemd tot on derwijzeres aan een der gemeentescholen te Amsterdam, mej. M. Timmermankweekelinge der normaalschool te Enkhuizen tot onderwijzeres aan de gemeenschap pelijke school van Hoogwoud en N. Niedorp aan de Laugereis. De werkmansvereeniging „de Maas", tot bevor dering der zondagsrustte Rotterdam telt reeds 350 leden. Door baren invloed onthouden ongeveer 1500 werklieden zich des zondags van het lossen en laden van schepen. Te Assen is eene afdeeling van het Weerbaarheids- bond opgericht. Ruim 50 personen zijn toegetreden. Tot en met 16 Mei wordt de inschrijving open gesteld op de 3 eerste seriën te zamen 3000 4 p.cts. obligatiën van 1000, van de leening groot 6 miljoen der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gecreëerd bij besluit van 15 Juni 1882. Oprichters en aandeelhouders genieten de voorkeur. Bij de amsterdamsche subcommissie voor Modder gat en Paesens is ongeveer f 5000 ingekomen. De jachtopziener Zwier, te Westerbork, heeft in het vorige jaar 20 vossen en 30 bunsings bemachtigd. De Amsterdamsche Briquettenfabriek keert over haar derde boekjaar, hoezeer de werkzaamheden wegens de uitbreiding der inrichting 4 maanden hebben stil gestaan een dividend uit van 8. t. h. -Te Enkhuizen tracht men een debatingclub op te richten. Met het brievenvervoer tusschen Hoorn en Enk huizen wordt met 1°. Juli de West-Friesche Stoom- trammaatschappij belast. De ondernemers der restauratiën op het tentoon stellingsterrein te Amsterdamde heeren Adlon en Todt, betalen aan pachtsom en inrichting der etablis sementen p. in. f 200,000. De Koningin heeft het patronaat aanvaard over de afdeeling „Nederland" van de internationale ver eeniging tot verbetering van het lot der blinden. Tot commies der posterijen 2e klasse is benoemd de heer H. Helling Wz., thans commies 3e klasse. De gemeenteraad van Hollum heeft afwijzend be schikt op het verzoek van den heer Stornebrink om vergunning tot aanleg van eene stoomtramlijn door de gemeente. De exploitatie der stoomtramwegmaatschappij „Old- ambt" heeftten gevolge der staking gedurende een halfjaar, een verlies van ƒ4415 opgeleverd. Intusschen is de geheele lijn door het aanleggen van eene sterke onderlaag weder in orde gebracht, zoodat de dienst op de lijn FinsterwoldeWinschoten is hervat, wat eerst daags ook op de verdere lijn FinsterwoldeScheemda zal gebeuren. De directie denkt 5000 'sjaars op de exploitatie te bezuinigen. De antirevolutionaire gemeenteraad van Ijlst heeft de jaarwedde voor het te benoemen nieuwe hoofd der school voor gewoon en m. u. lager onderwijs van f 1000 tot f 860 verlaagd. Gedep. Staten van Friesland heb ben het hiertoe strekkend besluit niet goedgekeurd evenmin als onlangs dat om de jaarwedden der onder wijzers tot f 500 te verlagen. De netto-opbrengst eener te Haarlem ten behoeve van 13 rk gehouden loterij is f 3063. Op de door Gedep. Staten van Noordholland vast gestelde lijst der hoogstaangeslagenen komen 226 namen voor. De hoogstaangeslagene is de heer jr. J. B. v. Merle, te Heemstede, voor 6113,72£ de laagstaange- slagene de heer J. H. de Boer te Amsterdam voor 756,02. De heeren C. J. Schuhmacher en W. v. Loon te Oostzaan, zijn benoemd tot onderwijzers te Mijdrecht. Te beginnen 14 Mei zullen te Amsterdam des maandags en des vrijdags van 3 tot 5 uren, van wege het comité der internationale tentoonstelling voor we tenschappelijke bijeenkomsten en congressen, voordrach ten gehouden worden over onderwerpen in verband met de koloniën. 25 Geleerden hebben zich hiertoe bereid verklaard. De heeren Mijnssen en v, d. Wall Bake te Am sterdam hebben nadat hun meermalen uitstel was verleend voor de definitieve aanvaarding der concessie voor stoomtramwegen in de gemeente Nijmegen, daar van geheel afgezien. Een verzoek der heeren Eyssenius de Waal en jr. L. Engelen v. Pijlsweerd om conces sie met garantie van 4 t. h. rente van bet kapitaal van aanleg geraamd op 200,000, is door den ge meenteraad afgewezen. De groote draaibruggen over het Noordhollandseh Kanaal en de Weere nabij Purmerendevoor den spoorweg Zaandam-—Hoorn zijn met een achttal loco motieven en eenige beladen wagens beproefd en van Rijkswege goedgekeurd. Ds. P. v. d. Meulente Driehuizen en Zuid- schermer, heeft het beroep naar Brielsch Nieuwland aangenomen. Bij de thans geëindigde examens in Noordholland is de acte van onderwijzer nog verworven door de heeren G. ten Bruggencate L. de Bruyn W. VerburgD. Pronk en G. P. Derksenvan Haarlem, K. Woud, van Wormer, M. Mantel, H J. Schneiders, A. H. Reyerse en A. Kolkman van Hoorn. In het geheel zijn toegelaten 49 onderwijzeressen en 43 onderwijzers. Bij Kijkduin is door een helderschen botter in de kor opgevischt een glazen met bloemen besneden bokaal, van 1,5 kan inhoud, geheel begroeid met schel pen en andere zeegewassen. De heer C. Kroon Mz., burgemeester van Oud- carspel en Noordscharwoude geweigerd hebbende eene candidatuur voor de Prov. Staten tegenover een aftre dend lid aan te nemen heeft de liberale kiesvereeni- ging „Schagen en omstreken" in zijne plaats met al gemeene stemmen tot candidaat benoemd den heer D. v. d. Stok burgemeester van Nieuwe Niedorp. De Rijnlandsche Stoomtramwegmaatschappij heeft in 1882 eeu verlies geleden van bijna 2000op f 43,200 ontvangstaan het ongunstige weder, de weel derige wijze van exploitatie en de mededinging van stoombootjes wordt die uitkomst toegeschreven. Com missarissen hebben voorstellen gedaan tot bezuiniging. Van „Uit alle werelddeelen", verzameld en bewerkt door dr. S. P. Heringauitgegeven door A. Akkeringa te Amsterdam eenigen tijd geleden door ons aange kondigd is thans reeds de 14e aflevering verschenen. De 11 eerste afleveringen vormen het "eerste deel dat handelt over het door zijne uitgestrektheid en de verscheidenheid zijner volksstammmen zoo merkwaar dige Ruslandmet inbegrip van den Caucasus. In verschillende tafereelen worden de voornaamste steden en de natuur in sommige gedeelten des landshet karakter, de godsdienst en de zeden der bevolking en vervolgens het ontstaan en de uitbreiding van het ni hilisme en de vervolgingen der joden geschetst, steeds op aanschouwelijke en boeiende wijze zoodat de be langstelling gaande wordt gehouden. Meerdere verhalen verlevendigen het geheelzooals de geschie denis van den boer Steven Makarief, ter kenschetsing van het dorpsleven en die van den luitenant Paul Walitzin een slachtoffer van het tot in de hoogste rangen aanhangers teilende nihilisme. Het tweede deel vangt aan met tafereelen uit Siberiëde poolgewesten en Kamschatka. Eene plaat met afbeeldingen uit Mi- nesota doet vermoeden dat de schrijver zijne lezers welhaast naar Noord-America zal voeren. Wij twij felen nietof hij zal ons ook daarover nuttig en aan genaam weten bezig te houden zooals het hem tot dusver zoo wel gelukt is. De correctie laat hier en daar te wenschen over, zonder dat dit echter de lezing hinderlijk maakt. Duizende in plaats van duizenden vergulden in plaats van vergulde en zich verlaten in plaats van te laat komen moeten echter afgekeurd worden. Het gebruik van accenten op zoo daar en óf is min stens overbodig en het gelijkvloeiend vervoegen van bet werkwoord verschuilen klinktal geschiedt het meer, ver van fraai. 2e. klasse, 2 Mei, 3e lijst. Tot notaris te Beverwijk is benoemd de heer M. J- de Lange candidaat-notaris alhier.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 6