No. 54. Vijf en tachtigste Jaargang. 1881 FEUILLETON. WO ENSD AG 9 MEI. 32) BE STEK DEK ANTBOLDS. ©flictcel (Scheelte. Prijs der gewone Advertentiën ianiteulaub. ALKMAARSCHE CO! RAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien de beschikkingen van den Heer Commissaris des Ko- nings in de provincie Noord-Holland van 23 April 1883 5e afdeelingNo. 113, 3807/3877 (Provinciaalblad No. 25 en 26), houdende bepaling omtrent den tijd der afgifte van de verklaringen van aangifte voor de Personeele belasting en het Recht van Patent over de dienst van 18*3, 84 en art. 30, §2 le zinsnede der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4)'. Maken aan de ingezetenen dezer gemeenteonder herinne ring aan de wet van 9 April 1869 (Stbl. No. 59) ea in het bizonder aan art. 7, bekend dat de Ontvanger der Directe Belastingen alhier, aan hunne woningen, te beginnen met den 7 Mei aanstaande, zal doen bezorgen een inschrijvingsbiljet, inhoudende eene korte schets van de grondslagen der voornoemde belastingzijnde 1°. De Huurwaarde. 4°. Het Mobilair. 2'. Deuren en Vensters. 5°. De Dienst-en Werkboden. 3°. Haardsteden. 6*. Paarden, waarbij aan ieder ingezeten de noodige vragen ter beantwoor ding worden voorgesteld «n dat ingevuld van wege den Ont vanger wordt teruggehaald, te beginnen den 16 dier maand. Dat zij, welke bij het bezorgen der biljetten of ook bij het terughalen daarvan mochten zijn overgeslagenzich in geen geval kunnen beroepen op zoodanig verzuim, maar integendeel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk ingevulde ver klaring vóór of uiterlijk op 24 Mei eerstkomende in te dienen ten kantore des Ontvangers, waar de biljetten ter invulling steeds verkrijgbaar zijn. Dat ieder gehouden isde aangifte te onderteekenen en in geval iemand niet kan schrijven, te doen invullen in tegen woordigheid van een derden persoon, die de aangifte na voor lezing met den Ontvanger of zijn gemachtigde zal onderteekenen. Zij verwittigen voorts, dat als tegenschatlers ingevolge bo venstaand wetsartikel zijn benoemd JAN DEKKER, JAN METZ BÜRKUNK en E. H. RINGERS. Dat de bevolking dezer gemeente, voor zooveel zij tot maat staf van sommige grondslagen der belasting dienen moetbe draagt een getal van 14051 zielen, en dat bezwaarschriften tegen de belasting op het Personeel en die op het Patent, ingevolge art. 1 der wet van 4 April 1870 (Staatsblad No. 60), aan Gedeputeerde Staten van Noordholiand beliooren te worden ingediendonder overlegging van een dubbel van het aanslagbiljet (tegen betaling van 5 eenten bij den Ontvanger verkrijgbaar), binnen drie maanden na den dag der afkondiging van het kohier, waarop de aanslag voorkomt. Burgemeester en Wethouders vermanen de ingezetenen, om met de meeste nauwkeurigheid binnen den bepaalden termijn hunne inschrijvingsbiljetten in te vullen, ter bevordering van den geregelden afloop der beschrijving en ter voorkoming van de toepassing der boeten en straffen, tegen valschbeid en on nauwkeurigheid der invulling vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Mei 1883. De Secretaris, NUHODT VAN DER VEEN. De milicien P1ETER JOHANNES ENGEL wordt verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden. DUITSCHLAND. Deu 4 werd het handels- en scheepvaartverdrag met Italië te Berlijn onderteekend. R ij k s cla g. Den 7 is de geheele staatsbegrooting op voorstel van Richter naar de begrotingscommissie verzonden. ENGELAND. De minister van koophandel had onlangs aan eene commissie uit „de Kamer van Scheep, vaart van het Vereenigd-Koningrijk" verklaard, dat er, behalve door stranden en aanvaren, in het laatste jaar op engelsche schepen 3118 mensehen verloren waren gegaanen dat velen hunner waren omgekomen ten gevolge van het overladen der schepen. De Kamer daarentegen maast thans een schrijven openbaar, waarin zij zegtna nauwkeurig onderzoek tot de slotsom te zijn gekomendat slechts 260 personen omgekomen zijn van wier dood aan de reeders de schuld kan gegeven worden, en waaronder slechts 40, omtrent wie met zekerheid kan gezegd wordendat zij bet leven hadden verloren wegens overlading van het schip. De minister hondt echter in een daarop gegeven antwoord vol dat vele reedersuit winstbejag onzeewaardige schepen uitzendendehet verlies van veel menschen- levens veroorzaakt hebben. De nieuwe ingestelde ordehet koninglijke roode Kruis, wordt uitsluitend verleend aan vrou wen zoo in als buiten het rijkdie zicli bizonder on derscheiden door buitengewone toewijding bij het ver plegen van zieke of gewonde soldaten en matrozen. Het ordeteeken zal bestaan uit een kruis van rood email met gouden rand waaraan het koninglijk wapen met de woorden: „Geloof, Hoop, Lietde en in het midden het borstbeeld der Koningin aan de keerzijde de handteekening der Koningin met de Kroon. Het teeken moet gedragen worden op den linkerschouder aan een donkerblauw lint met roode randen. Lagerhuis. Den 4 werd een brief van Bradlaugh voorgelezen waarin bij verlangde tot het afleggen van den eed te worden toegelaten. Northeote, bet hoofd der oppositie stelde daarop voorhem van den par lementairen eed uit te sluiten welk voorstel bestreden werd door het lid Labouchere. Eene door dat lid voor gestelde en door minister Gladstone ondersteunde mo tie dat hij wel zou kunnen worden toegelaten werd verworpen met 271 tegen 195 stemmen waarna North- cote's voorstel zonder stemming aangenomen werd. Iekland. Eitzharrisde voerman van het rijtuig waarmede eenige medeplichtigen aan den moord uit het Pboenixpark zijn vertrokken is vrijgesproken van medeplichtigheid aan dien moord op grond dat niet duidelijk en overtuigend bewezen was dat hij met het plan van den moord bekend was geweest. Hij zal later echter op nieuw moeten te recht staan wegens medeplichtigheid aan de vele mislukte aanslagen op het leven van minister Eorster. Delaney en Caffrey die met de reeds veroordeelde Brady en Curley op de kar gezeten hebben erkenden hunne schuldnadat de rechter hun gevraagd hadof zij goed begrepen dat hunne straf altijd, of zij bekenden dan wel ontkenden, de doodstraf zou zijn. Zij verklaarden verder dat zij aileen in het Phoenixpark gekomen waren omdat anders hun leven gevaar zou hebben geloopen en dat zij eerst een half uur vóór het plegen van den moord met bet voornemen daartoe bekend geworden waren Brady en Kelly hadden den moord bedreven. 1RANKRIJK. De graaf van Chambord heeft een van deelneming geschreven aan den broeder van den onlangs overleden Louis Veuillotwaarin hij zijn leedwezen over dat overlijden betuigt en zijne dank baarheid uitspreekt over de wijze, waarop hij zijne zaak steeds gediend heeft. In dien brief zegt hij o. a met welk eene welsprekendheid zou de overledene bij het volksgeweten de afschaffing der aalmoezeniers in de hospitalen zoo spoedig na de uitdrijving der held haftige zusters van liefdadigheid, aangeklaagd hebben. Den 5 werd in de afdeelingen der Kamer de begroo- tingseommissie beDoemd. De meerderheid dezer kom missie schijnt voor de regeeringsvoorstellen punstic ge stemd te zijn. 12 leden behooreu tot de vorige com* missie waaronder haar voorzitter Wilson schoonzoon van den president der republiek. Alle gekozenen bebooren tot de republikeinengeen enkel lid der rechterzijde werd gekozen. Bji c'en 6^te Parijs gehouden verkiezing voor een lid der Kamer in het 16e arrondissement kwamen 8000 van de 10249 kiezers op. Bouteiller, voorzitter van den gemeenteraad behoorende tot de onverzoeulijken, ver kreeg 2587 stemmen, Callo conservatief 2309 en Thulié radicaal 2299. Er heeft dus herstemming plaats Deze verkiezing trekt zeer de aandacht, omdat eerstgenoemde cauQidaat Bouteiller beschuldigd wordt van diefstal te hebben gepleegd. In 1868, zeggen zijne tegenstan ders was hij daarom ontslagen als luitenant ter zee 2e klasseen was hem de ridderorde van het Legioen van eer ontnomen. Hij was echter niet vervolgd ge worden omdat men het in het belang der Marine achtte de zaak geheim te houden. Tijdens bet hele* van Parijs gedroeg hij zich zoo verdienstelijkdat hij wederom ridder van het Legioen van eer werd. Dit is het daarop door zijne voorstanders gegeven antwoord. Voor het gedenkteeken van Gambetta is reeds dé som van f 65000 bijeengebracht. GRIEKENLAND. Te Athene heeft zich eene com- missie gevormd tot het inzamelen van bijdragen voor het standbeeld dat in Frankrijk opgericht zal wo-den ter nagedachtenis van Gambetta, welk denkbeeld alge meen bijval vindt. Die commissie zegt o. a in hare oproeping dat na Frankrijk geen ander rijk'meer er- kentehjkheid schuldig is aan Gambetta, dan Griekenland. ITALIË. De verklaringen, in de afgeloopen week in den franschen Senaat afgelegd door den minister van buitenlandsche zaken hebben in de regeeringskringen een zeer gunstigen indruk gemaakt. Uit het Hoogduitsch van ADOLF SIREOKFUSS. XI. Het was een lange weg van de Gravenstraat naar de Albertstraat en Herman had dus allen tijdom natedenken over het resultaat van zijn bezoek dat hij zoo ongaarne had afgelegd en telkens uitgesteld, totdat hij meende, niet langer met de vervuiling der aan zijn vader gedane belofte te kunnen wachten. Welk eene merkwaardige verrassing had hem dit bezoek bereid Hij had bij den heer Treu alles anders gevondendan hij verwacht had. Niet minder dan het terugvinden van haar die hij gered had, had hem hare verschijning zelve en hare omgeving verrast. On- willekeurig was hem de indruk van hare eenvoudige, gezellige kamer bijgebleven hij had er alles gezien zonder het bepaald te willen zien, de eenvoudige, maar toch smaakvolle meubelen den vleugelde aquarellen aan de wanden die wel geen bepaalde kunstwerken waren, maar toch van den goeden smaak der bewoonster getuigden den ezel aan het venster met het Lijna vol tooide landschap, dat hem het bewijs gaf, dat Adèle eene niet onbekwame schilderes was. Zelfs het naai werk op de tafel voor de sopha was hem niet ontgaan. En ook Adèle's uiterlijke verschijning beantwoordde geheel aan den weldadigen indruk, dien de eenvoudige kamer der rijke bankiersdochter op hem gemaakt had. Hij had er op gerekenddat zij zijn bezoek in het meest elegante ochtendtoilet ontvangen zou hij vond haar tegen zijne verwachtingin een eenvoudig huis kleedje. Hij had haar onrecht gedaan, toen hij tegen over Hans en zijn vader met haar als een modepop den spot had gedreven. En ook het gebrek aan vrou welijkheid waarvan hij haar beschuldigd had, was niet gebleken; met welk een zachtheid had zij zijne scherpe, beleedigende opmerkingen opgenomen en beantwoord Waarom was hij eigenlijk zoo hard en onvriendelijk tegen haar geweest? Was het dan haar schuld, dat haar vader haar tot eene gehate verbintenis wilde dwingen Moest haar gevoel niet in opstand komen tegen zulk een dwang? Was het dan werkelijk een gebrek aan vrouwelijkheiddat zij zich openhartig wendde tot dengene die haar werd opgedrongen om zich van het onaangename aanzoek te bevrijden Haar brief scheen Herman nu plotseling in een geheel ander lichten hij dacht er met een gevoel van bescba- ming aan terug, dat hij Adele, door telkens de woorden van baren brief aantehalen, had gekrenkt. Ja, gekrenkt had hij haar daarmede, dat had hij in hare oogen ge lezen dat had zij geuittoen zij zelf het schrijven van dien brie! betreurde. Zij was hemvan innige dankbaarheid vervuld met zachte vriendelijkheid tege moet gekomen en hij had haar ruw teruggestooten en slechts bittere, spottende woorden voor haar gehad W aarom had hij dat gedaan? Hij begreep dit zelf niet. Hij was onbillijk geweest, zonder eenige reden. „Waarachtig, baron Anthold Welk een genoegen, u te ontmoeten! Ik had u reeds lang opgezocht, indien ik slechts geweten had waar gij woondet Herman was in gedachten verzonken, zonder op de voorbijgangers te letten langzaam doorgewandeld hij had von Richthausen die hem tegenkwam niet her kend eerst diens hartelijke begroeting wekte hem uit zijne droomen. De ontmoeting was hem niet onaan genaam, want von Richthausen behoorde tot de weinige oude bekenden die hij te D. hadhij had hem bij deu hoofdcommissaris van politie leeren kennen en menig genoegehjk uur met hem doorleefd. De groote goedhartigheid van den jongen officier had hem aan getrokken en met diens eenigzins sterk uitkomende ijdelheid verzoend. „Een kwartiertje moet gij mij geven beste baron," zeide Richthausen Hermans arm door den zijne trek kende. „Ik ga een eind met u medeofschoon ik eigenlijk haast heb; maar ik moet met u praten, moet u ver tellen dat ik onze hemelsche schoonheidwier leven gij hebt gered gelukkig uitgevonden heb. Het heeft mij moeite genoeg gekostmaar het is mij «elukt Ik zou haar gevolgd zijnal was het tot het einde der aarde! Zij heeft mij betooverd. Ik heb geen andere gedachten meer, ik denk slechts aan haar! Die hemelsche zwarte oogen hebben het mij gedaan. Ik bemin haar, ik beken het u, ik ben tot krankzinnig- wordens op haar verliefd „Inderdaad?" vroeg Herman glimlachend. „Zeg mij eens openhartig, beste Richthausen, de hoeveelste ia dit reeds, die gij zoo plotseling hartstochtelijk bemint13" „Spot niet! Ik zweer u, zoo heb ik nog nooit bemind I" „Dat zeidet gij altijd! Herinnert gij u nog freule von Hagen En dan die kleine gravin Sandau Gij verze- kerdet, dat uw hart onherroepelijk voor eeuwig verloren wastotdat die bekoorlijke freule von Lasko het stor menderhand veroverde. Laat mij eens denken, ik gelool, dat ik u nog meer namen zou kunnen noemen." „Geef u geen moeite 1 Ik zweer u zoo heb ik nog nooit hef gehad! Wat zijn zij ook allen tegenover die eene Slechts een barbaar, een vrouwenhater als gij, kan gevoelloos blijven bij zulk eene schoonheidIk gaf mijn leven voor een lachje van haar." „Dat is veel Gij hebt er slechts een „Gij spot weder, maar het is mij volle ernst. Mijn leven is mij niets waard ik ben de ongelukkigste van alle menschen Bedenk eens al mijn moeite om tot haar door te dringen om haar mijn hulde te brengen, zijn tot nu toe vergeefsch geweest. Onlangs inden trein kon ik mij niet aan haar voorstellen de coupé was te vol. Hier te D. op het station vond ik ook geen gelegenheid. Had ik u niet mijn woord gegeven,

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1