Binnettlanb. LUXEMBURG. Den 2 kwam de Koning-Groot hertog met gemalin en het prinsesje op het kasteel Berg aan. Overeenkomstig 's Konings wensch was hij aan de grenzen niet officieel begroet en werd Z. M. aan de station Colmar-Berg alleen door de leden der regeering in burgerkleeding verwelkomd. Aan alle met groen en vlaggen versierde stations was echter eene groote menigte verzameld die luide juichkreeten deed hooren terwijl muziekcorpsen volksliederen speel den. In alle plaatsen langs welke de trein ging luidden de klokken en de eigenaar van het onlangs herstelde kasteel van Elpendonge deed kanonschoten lossen. Minister von Blochausen heette het vorstelijk echtpaar te Colmar-Berg in korte woorden welkom en verzekerdedat het land zich gelukkig gevoelde het koninglijk gezin in zijn midden te zien. De Koning antwoordde dat zoowel in goede als in slechte dagen de Luxemburgers het koninglijk huis steeds getrouw gebleven waren. Zijn eigen hart klopte dan ook warm voor Luxemburg. "Verder betuigde bij dank voor de trouw en gehechtheid van het volk waarvan het zoo vele blijken had gegeven. Het gemeentebestuur van Luxemburg wil een bal aanbieden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 28 April is het voorloopig handelsverdrag met Frankrijk tot 29 Fe bruari 1884 verlengd. De werkstaking der bakkers te Weenen is geëindigd door het toegeven der patroons. RUSLAND. "Voor eenigen tijd vielen te Warschau ongeregeldheden voor onder de studententen ge volge van de strenge handelingen van den curator der universiteit Apuchtendie bovendien reeds zeer gehaat was door zijne pogingen om de hoogeschool aldaar geheel op russischen voet in te richten. Toen eenige studenten zich bij hem vervoegd hadden ter bespreking hunner belangenbehandelde hij hunnen woordvoerder zoo barsch dat deze hem een klap om de ooren gaf. Die student werd in hechtenis genomen, waarop zijne makkers hem wilden bevrijden. Thans is die curator ontslagen en vervangen door den curator te Wilna Sergiewsky. Eenige dagen vóór zijn ontslag ontving hij eene ridderorde de regeering heeft aizoo getracht den middenweg te bewandelen door haren dienaar de hand boven het hoofd te houden en tevens de gemoederen te Warschau tot bedaren te brengen. Men zegtdat de Keizer eerst na de krooning eene beslissing zal nemen omtrent het lot der onlangs ver oordeelde nihilisten. Gebeuren er geene aanslagen gedurende de feesten dan zal hun kwijtschelding of vermindering van straf geschonken worden. TURKIJE. Zoodra lord Dufferinde engelsche gezantte Konstantinopel teruggekeerd ismoet hij bij de Porte aandringen op het invoeren der vroeger toegezegde hervormingen in Armenië. Den 6 werd door de Porte tot gouverneur van den Libanon voorgesteld Wassa-Effendidie door de ge zanten aangenomen werd behoudens de goedkeuring hunner regeeringen. De volgende bijeenkomst werd op den 8 bepaald. Alsdan zou de benoeming bevestigd worden. EGYPTE. Vóór zijn vertrek schreef lord Dufferin, de engelsche gezantaan Sjerif-pachaden president minister, een brief, waarin hij verklaarde dat Egypte krachtig voorwaarts streefde dank zij den met gemeen overleg genomen maatregelen. Sjerif antwoordde daarop, dat die maatregelen het gevolg waren van het helder doorzicht van den gezantdat het ministerie krachtig zou medewerken tot handhaving der nieuwe instellin gen en zich overtuigd hield van Engeland's steun en van de welwillendheid der mogendheden. ZU1D-AFRIKA. Te Langenek wordt eene marme ren zuil opgericht ter herinnering aan de in 1881 al daar gesneuvelde boeren. Zij heeft aan eene zijde tot opschriftter herinnering aan de heldengedurende den u niet te verraden dan was het mij wel gelukt om de zoo vurig verlangde kennis te maken want de vader der schoone vroeg alle conducteurs naar u, daar gij spoorloos verdwenen waart. Door niets had ik mij zelf beter bij hem kunnen introduceeren dan door de mededeelingdat baron Herman von Anthold de redder zijner dochter was. De verzoeking was groot maar ik bleef standvastig ik heb u niet verraden." „Ik dank u." „Waarlijk, ik verdien dien dank want de schoonste gelegenheid om met haar in kennis te komen moest ik ongebruikt laten voorbij gaan. Toen de oude heer en zijne hemelsschoone dochter het station verlieten wierp ik mij in een vigilante en volgde hen naar de Gravenstraat. Ik prentte haar huis in mijn geheugen vernam haar naam en maakte reeds den volgenden dag eene visitemaar werd niet ontvangen. Uren lang heb ik de laatste dagen voor het huis in de Gra venstraat op en neder gewandeldin de hoop, de he- melsche verschijning op straat te ontmoeten of haar misschien aan het venster te zien maar te vergeefs ik heb haar niet teruggezien." „En dit hebt gij overleefd „Gij zijt waarachtig een barbaar, baron!" zeide Richt- hausen boos. „Gij moet ijswater in plaats van bloed in de aderen hebben. Ik doe mijn best, om door mijn verhaal uwe nieuwsgierigheid op het hoogst te spannen, en gij vraagt mij niet eens den naam van haar die gij gered hebt." „Omdat ik dien reeds weet. Ik kom zooeven van eene visitedie ik bij mejuffrouw Adèle en den ge heimraad Treu heb afgelegd." Richthausen bleef stom van verbazing op de straat staan hij meende niet goed te hooren. „Gij zijt mij voor geweestriep hij toornig. „Gij hebt mij eene belofte afgedwongen en zijt toen zelf naar haar toege sneld om u van haar dankbaarheid te verzekeren Dat is niet vriendschappelijk van ubaron Wordt vervolgd. vrijheidsoorlog in 1881 gesneuveld opgericht door de dank bare burgers van Wakkerstroom. Op de drie andere zijden staan de namen vermeld van 14 boeren die te Langenek van 8, die te Ingogo en van 2, die op den Amajuba sneuvelden. De Maatschappij tot exploitatie van het Noordzee bad „Wijk aan Zee" leed in 1882 een verlies van ruim f 5000. Het bestuur twijfelt niet aan eene goede toekomst der onderneming. De exploitatie van den stoomtram leverde een verlies op van ruim 200, dat door de Holl. Spoorwegmaatschappij gedragen wordt. In 1882 zijn aan 's Rijks-munt vervaardigd en afgeleverd 2 miljoen dubbeltjes, 5 miljoen centen, 2,2 miljoen indische kwartjes en 7,5 miljoen indische dubbeltjes te zamen eene nominale waarde uitmakende van f 1,550,000. Bij de besteding op 25 April is het verbouwen der school te Wijdenes aangenomen door F. Laan te Oosterleek voor f 4448 en het doen van eenige ver anderingen aan de school te Oosterleek door P.°Groot, te Wijdenes voor f 795. Den 1 heeft te OphovenSittard de laatste inen- tingsproef met doodelijke smetstof op het vee van den landbouwer Lauwen plaats gehad. Daartoe werden gebezigd 4 runderenvan welke 2 den 2 en 16 April waren ingeënten 2 die nog geene inenting hadden ondergaan voorts ook 4 schapenwaarvan 2 wel en 2 niet waren ingeënt Vervolgens werden eene vaars, die voor de eerste maalen eene andere die voor de derde maal (met doodelijke smetstof} waren ingeënt bij elkander in een stal gezet. Bij kon. besluit van 1 Mei is de heer mr. C. J. A. Heydenrijck lid der 2e Kamer benoemd tot lid van den Raad van State. Den 1 werden den heer C. V. Morra, ter gele genheid zijner 40jarige betrekking als hoofd der school aan bet Zand in de Zijne, aanzienlijke geschenken ver eerd door den gemeenteraad, amtbgenooten uit den om trek leerlingen en oud-leerlingen. De gemeenteraad van Anna Paulowna heeft den 1, op voorstel van B en W., de wenschelijkheid uit gesproken van de oprichting eener derde openbare school in den Oostpolder, mits het Rijk de stichtings- koBten geheel voor zijne rekening neme. Aan B. en W. is opgedragen in dien zin pogingen aan te wenden, ook ten behoeve van de noodzakelijke verbetering der schoolgebouwen overeenkomstig de voorsohrilten der nieuwe wet. De daghuurder K. te Medemblik, den 2 met zijne schuit uitgegaan om modder te baggeren is door het zinken van zijn vaartuig verdronken. Den 3 is in het kerkgebouw der evang.-luth. ge meente te Haarlem bet 40jarig bestaan der „Vereeni- ging tot behartiging van de geestelijke en stoffelijke belangen der armen" herdacht. Zij is een patronaat thans door ongeveer 53 dames, bijgestaan door 5 hee- ren over 130 gezinnen gevoerd. Als feestgave werden aan de vrouwen beddelakens en kussensloopen en aan 75 kinderen ieder een spaarbankboekje met eene kleine inschrijving en een koek uitgereikt. Den 3 is te Haarlem het nieuwe evangelisatie- locaal en christelijke bewaarschool (voor 162 kinderen) der ned. herv. gemeente in de Oranjestraatplechtig ingewijd. Te Almeloo is den 3 in 86jarigen ouderdom overleden de bekende industriëel H. Salomonson, mede- oprichter der firma G. en H. Salomonson en der Kon. Stoomweverij te Nijverdalom zijne nederigheid en liefdadigheid algemeen geacht. De stoomtram der Westlandsche Stoomtrammaat schappij is den 4 tusschen Loosduinen en Naaldwijk onder Honselersdijk ontspoord en tegen een herberg aangeloopen, waardoor dat gebouw en de machine be schadigd werden. Den 4 is te Leiden de eerste kaasmarkt geopend. Ruim 4000 ponden zoetemelksche kaas en enkele par tijen leidsche en edammer werden aangevoerd en, voor een groot deel aan amsterdamsche handelaars, verkocht. Voor het aanleggen van eene telegraaflijn tusschen "Winkel en Wieringerwaardgeraamd op f 700, den 4 aan het departement van waterstaat aanbesteed, was minste inschrijver de heer J. v. d. Berg Sr., te Hoorn, voor 579. Den 4 is te Amsterdam eene vergadering gehou den der Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee. De gewone ontvangsten hebben in 1882 beloopen 7 4631, de gewone uitgaven f 4926,83J de geheele ontvang sten 13501,42, de geheele uitgaven 11248,27| De heeren F. Meyes en A. v. Laer Jr. werden als regen ten herkozen en in de plaats van den heer J. Koeman werd benoemd de heer C. C. v. Yeen. De heer H. H. P. de Witkapitein der artillerie te Rotterdam heeft het verlangen te kennen gegeven, dat van de vereeniging het initiatief mocht uitgaan om een fonds te verkrijgenwaaruit aan alle behoeftige oude zeelie den alle weduwen en weezen van verongelukte zee lieden en alle hulpbehoevenden, tot den nederlandschen zeemansstand behoorendeten allen tijde hulp en on dersteuning kan verleend worden. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 4 met 8 tegen 2 stemmen toegestaan het verzoek van den ingenieur der Westfriesche Tramwegmaatschappij, om, aangazien de raad geen subsidie heeft willen verleenen voor het verlagen van 2 steenen pijpen den tramweg ter hoogte van het Park te doen eindigen. In de den 4 te 's Gravenhage gehouden vergade ring van aandeelhouders in de Rynlandsche Stoomtram maatschappij is bekrachtigd de overeenkomst met de Holl. Spoorwegmaatschappij waarbij deze zich belast met de exploitatie en het onderhoud de winst met de Rijnlandsche deelt en het verlies uitsluitend voor hare rekening neemt. De gemeenteraad van Utrecht heeft zich den 4 vereenigd met het voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener geldleening van 4 ton. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 4 besloten tot het aangaan eener 4 p. ets. leening van f 32,000, in aandeelen van f 250, tot bestrijding der kosten van het bouwen van schoolloealen en onderwij zerswoning. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 4 N. J. K te Delfsbaven wegens het sedert 3 October 1878 namaken van 34 bankbiljetten van 60 en 1 van f 100 en het 3 malen bedriegelijk gebruik maken van valsche bankbiljetten van f 60, veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf en 38 boeten van 50. Bij eene huis zoeking was hij ontvluchtmaar achterhaald en in het bezit bevonden van een rolletje van 29 nagemaakte biljetten van 60. Ook werden in zijne woning een steendrukpers en andere gereedschappen en zelfs ge deeltelijk bewerkte bankbiljetten gevonden. Den 4 gaf het Barents-comité te Amsterdam een afscheidsdiner aan de officieren van de „Willem Barents." De heer Clements Markham, secretaris van het engelsche Kon. Geographisch Genootschap, bracht, in naam daarvan, warmen dank voor alles wat door ons poolschip voor aard rijkskunde wetenschap en zeevaart wordt verricht, en de heer Leigh Smithgewezen commandant van de Eira, waarvan de bemanning verleden jaar door de Ba rents werd gered bood als bewijs zijner erkentelijkheid 2 prachtige zilveren bekers voor de Barents aan. De Willem Barents heeft den 5 den tocht naar het noorden aanvaard. De burgemeester van Amsterdam, de hoofdcommissaris van policiede directeur der dier gaarde de senaat van het studentencorpsvele ver wanten en vrienden der officieren een lid van het hoofdbestuur der Barents-vereeniging de heeren Leigh Smith en Markham deden het vaartuigdat ook ver gezeld werd door gieken met leidsche en utrechtsche studenten uitgeleide. Te IJmuiden kwam ook nog de beroemde engelsche poolvaarder Allan Youngdie niet eerder van Londen had kunnen komen, aan boord, om op hartelijke wijze afscheid van de bemanning te nemen. De heer de Bruine die de eerste tochten der Barents commandeerde, ontving de belangstellenden te IJmuiden op 's Lands stoomjacht „Zeemeeuw" en dit schip ver gezelde de Barents tot deze door de sleepboot in zee gebracht was. Te IJmuiden waren de Rijks en vele particuliere gebouwen gevlagd. De heer Leigh Smith zendt overland naar Vardö 3 saamgevouwen sleden voor de IJszee (per stuk 80 p. st. waard), om de Barents in de gelegenheid te stellen des noods over het ijs aan de Varna hulp te bieden. De aandeelhouders der Stoomvaartmaatschappij „Nederland" hebben den 5 beslcten het kapitaal te brengen van 10 op 7 miljoen aangezien het uitgeven eener derde serie van 3 miljoenhetwelk binnen 5 jaren na de aanneming der statuten mocht geschieden, niet noodig is geweest. Het dividend is bepaald op 62 per 1000. Den 5 is te Amsterdam eene bejaarde vrouw in de Brouwersgracht gevallen en verdronken. De aandeelhouders der Geldersch-Overijselsche Locaalspoorwegmaatschappij hebben den 5 te Zutfen besloten tot aanvaarding der concessie voor eene lijn RuurlooDoetinchem tot uitbreiding van het kapitaal van 17 tot 19 ton (het meerdere is reeds geplaatst) en met 332 tegen 51 stemmen tot goedkeuring der overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegendie de exploitatie der lijnen over neemt en aan de aandeelhouders 4% t. h. uitkeert. Te Arnhem is den 5 een werkman van een stei ger der spoorwegbrug gevallen en met verpletterden schedel vervoerd naar het ziekenhuis waarin hij wel dra overleed. De Planten- en Vogeltuin te Arnhem is den 5 geopend met eene toespraak van den heer Duyvené de Wit, ochtend- en avondconcerten van de kapel van het regiment grenadiers en jagers en een bal. De tuin is gelegen aan den Velperweg tegenover Bronbeek 9 bunders groot, en bevat ook een hötel, een waterwerk met eilandjegrotwerk enz. Hoewel de contributie f 18 voor een heer en dame en f 25 voor een gezin bedraagtzijn bijna 700 leden toegetreden. Het kapitaal voor de onderneming is door 4 heeren verstrekt. Den 5 overleedna een langdurig lijden te Grootebroeb de heer G. Smit sedert meer dan 25 jaar predikant bij de herv. gemeente aldaar. Voor het bouwen van eene school voor 288 kin deren den 7 door B. en W. van Oudcarspel aanbe steed zijn 9 inschrijvingen gedaanwaarvan 6 door alkmaarders. De hoogste bedroeg ƒ30,075, de laagste f 28,200, zijnde van A. Hart, te Koedijk, aan wien het werk is gegund. Op het terrein der tentoonstelling te Amsterdam is den 7 in tegenwoordigheid van B. en W. en hunne dameshet paviljoen der diamantnijverheid plechtig geopend. De daarin tentoongestelde verzameling ver tegenwoordigt eene waarde van 3 miljoen. De 3 gebroeders Teunis die aangehouden waren als vermoedelijke daders van den gepleegden moord te Tongerle zijn weder op vrije voeten gesteld. Daar entegen is de broeder van den verslagene, M. Klaassen, in hechtenis genomen daar men beweertdat hij de aanleiding tot den twist moet hebben gegeven. Tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Valkoog in plaats van wijlen den heer J. Bakker, is benoemd de heer J. Brommer, te S. Maarten. Te Nieuw-Amsterdam is een 13jarig meisje dat water uit het kanaal wilde scheppen er in gevallen en verdronken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der rechtbank te Haarlem bekrachtigd waarbij de machinist W. A. J., wegens het spoorwegongeluk van 4 Februari bij Veenenburg tot 2 maanden celstraf is veroordeeld. In de vorige week ie de p. m. 2500 ponden zware ijzeren spits geplaatst op den toren der in aanbouw zijnde Groote kerk te Hoorneene hoogte hebbende van 64 ellen. Te Rotterdam zijn in de afgeloopen week door pokken aangetast 48 en daaraan overleden 11 personen. De vrouw te Bergen op Zoom die eenige dagen geleden in aanraking kwam met den stoomtramis in het gasthuis overleden.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2