m I If! it i i iSinucnUub. B ij k s d a g. Met 177 tegen 150 stemmen werd den 8 het wetsontwerp tot verhooging der rechten op hout bij tweede lezing verworpen. De commissie voor de rechten op de suiker nam den 8 met 11 tegen 7 stemmen het besluitom het on derzoek tot de instelling waarvan zal worden overge gaan krachtens een vroeger besluit uit te strekken tot alle omstandigheden betrekkelijk de beetwortel teelt het maken het verbruiken en den handel in suiker en alle vormen van suikerbelasting. Verder om den kring der deskundigen uit te breiden handelaren, die hun bedrijf maken van het bewerken van melasse te booren en het onderzoek zooveel te bespoedigen dat de nieuwe suikerwet voor het dienstjaar 1884/85 in werking kan treden. Pruisen. Het huis van afgevaardigden is tot den den 25 uiteen gegaan. ENGELAND, De onlangs overleden kamerdienaar dar Koningin John Brown laat vaste goederen ter waarde van f 240,000 na. Lagerhuis. Uit het uitvoerige verslag der zit ting van den 4 blijkt, dat Bradlaugh op voorstel van Labouebere, zonder dat Northcote zich verzette, gehoord is op bet voorstelom hem niet toe te laten. Iu eene door Daily News zelfs als welsprekend gekenmerkte rede wees hij met nadruk er opdat het Huis tegen de uitspraak der wet in hem werende, misbruik maakte van zijne macht. Hij verklaarde, dat hij nooit het Huis uitgetart had maar dat hijalleen gedrongen door eene bizondere commissie van het Huis, erkend had een brief te hebben geschreven, met het doe! om zijne gevoelens openbaar te maken. Geen lid had het recht, naar zijne gevoelens te vragen, die bij in het Huis nooit uitgesproken had (toejuichingen van vele libera len.) Met bitterheid sprak hij van de persoonlijke aan vallen op hem door vele leden geheel valsch gedaan. Maar al waren die aanvallen zoo waarals zij thans valsch geweest zijn dan gaf dit het Huis geen recht zich tusschen zijne kiezers en hem te dringen. Liet men hem niet toe hij zou niet ophouden alom te ver kondigen, welk onrecht en wetsschennis het Parlement, zijne macht misbruikendeaan hem pleegde. In naam der wet vroeg hij recht. Zoodra hij geëindigd had boog hij en ging heen. Daarop had de reeds ver melde verwerping van het voorstel Labouchere plaats. Ierland. Lawrence Hanlon is wegens medeplich tigheid aan den moordaanslag op den gezworene Field tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Brady en Kelly hadden ook hem de dolksteken toegebracht maar door zijne tegenwoordigheid van geestom den schijn aan te nemen, alsof hij reeds dood was, bleef hij gespaard. Kelly, die thans voor de derde maal voor eene jury te recht stond omdat men het niet eens kon worden over zijne schuld is den 9 schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. FBANKKIJK. De heer Sadi-Caruot is bij tweede stemming tot voorzitter der begrootingscommissie be noemd. Bij de eerste stemming bekwam hij 10 stem men Allain Targé 8, Eouvier 8 en Wilson (den voor zitter van het vorige jaar) 4 stemmen. De heer Sadi- Carnot hield bij de aanvaarding van het voorzitterschap eene redewaarin hij zijne medeleden aanspoorde tot ijver, daar eene late indiening van het rapport tot on gelegenheden kon leiden. Hij raadde tevens der regee ring aan spaarzaam te zijn met het verleenen van kre dieten omdat de toestand der geldmiddelen tegenwoor dig eenigzins moeielijk was. Hij erkende tevens voor stander te zijn van het uitvoeren van groote openbare werken door bizondere personen. De bonapartistische bladen brachten in herinnering, dat den 5 Napoleon I voor 62 jaren te St. Helena stierf. Een dier bladen zegt o. a.„Mannen die den naam van dien held dragen, erfgenamen van zijne denk beelden en begrippen wier genie vereenzelvigd is met het zijne wachten zonder ongeduldig te worden en zonder den moed te verliezen, overtuigd, dat Frank rijk hen eens zal roepen om aan dat land vrede, rust en eer, zoo van binnen als naar buiten terug te geven." huis der aangebedene binnenleiden F Maar gij zijt ge lukkig een vrouwenhater gij hebt zelf gezegd dat de schoonheid der goddelijke Adèle niet naar uwen smaak isin u heb ik geen medeminnaar te vreezen." Eichthausens verzoek deed Herman hoogst onaange naam aan, nog meer hinderde hem echter de herinnering aan het onvriendelijke woord dat hij op het station had gesproken en dat Adèle misschien gehoord had. Hoe verbazend was in weinige dagen zijn smaak ver anderd Toenmaals had hij ronduit zijne werkelijke meening gezegddie hem nu echter zoo verkeerd en ongerijmd toescheen dat hij volstrekt niet begreep hoe hij zoo iets had kunnen zeggen. Adèle's beeld scheen hem nu omgeven door eene betooverende lief talligheid. Niet de zelfbewuste, trotsche schoone tegen wie zijn ruw woord gericht wasdrong zich aan zijne verbeelding op maar het lieve meisje in eenvou dig huistoiletdat hij nauwelijks een half uur geleden verlaten had. v. Eichthausen wachtte een tijd lang vergeefs op antwoord en zeide ten slotte op treurigen toon„Geen antwoord is ook een antwoord. Gij wilt aan mijn ver zoek niet voldoen en zoekt eene verontschuldiging; ik wil er niet verder op aandringen. Ik moet er mij bij nederleggen dat gij niet wilt. Vaarwelbaron An- thold. Alleen dit heb ik u nog te verzoeken, vergeet, wat ik u gezegd heb. Het was wellicht eene dwaas heid maar waarvan het hart vol is daarvan loopt de mond over. Vaarwel 1" „Neen beste Eichthausen zoo mogen wij niet schei den 1" antwoordde Herman. „Gij legt mijn stilzwijgen verkeerd uit. Ik weet nietof ik u eene introductie bij den geheimraad Treu verschaffen kanindien het mij echterzonder onbescheiden te schijnen mogelijk isdan beloof ik het u." Baronik zou u willen omhelzen van vreugde en Philippart is eindelijk aan de belgische regeering uitgeleverd. Die uitlevering was thans aangevraagd op grond van door hem begane valschheid en van het gebruik maken van valsche stukken. Hij had thans zelf aan den minister van justitie gevraagd hem uit te leveren om onverwijld zijne beschuldigers te kunnen beschamen. In den laatsten tijd kwamen in clericale bladen herhaaldelijk klachten en allerlei verontrustende be richten omtrent den toestand der spaarbanken en van den treurigen staat der geldmiddelen van de republiek voor, waardoor verscheidene personen ten platten lande zoo ongerust werden dat zij hun geld uit de spaar bank opvroegen. De ministerraad heeft thans besloten, eene vervolging tegen die bladen in te stellen op grond van de wet van 29 Juli 1881 wegens het opne men van valsche berichten. In 4 departementen is daartoe reeds overgegaan. Voor het eerst is het ridderkruis van het legioen van eer aan een tooneelspeler geschonken. Delaunay heet de gelukkige aan wien dat kruis door den minis ter-president zeiven tusschen de bedrijven van een stuk, waarin bij optrad werd uitgereikt. Senaat. Den 5 vroeg het lid Batbieminister van onderwijs in het ministerie de Broglieof de re geering dacht te handelen overeenkomstig het gevoelen van den raad van state, dat de regeering het recht heelt van alle geestelijken de bezoldiging in te houden als straf. Naar zijne meening waren de overwegingen, waarop de raad van state haar gevoelen gegrond had jammerlijk zwak en had de Staat iu ieder geval niet het minste recht, om beslag te leggen op de bezoldiging der bisschoppen en pastoors, want hunne jaarwedden werden uitgekeerd- krachtens het concordaat, die dus alleen ingehouden konden worden in overleg met het Vatikaau. De minister van justitie antwoordde, dat het gevoelen van den raad van state op zeer uitdruk kelijke wetsbepalingen rustte. Onder de Monarchie had zich de Souverein het onbeperkte recht voorbe houden om op de bezoldiging der geestelijkheid beslag te leggenwelk recht noch door de revolutienoch door het eerste Keizerrijk was prijs gegeven. Zoowel onder de Eestauratie als onder Koning Lodewijk Phi lips was herhaaldelijk van dit recht gebruik gemaakt, en toen ouder het Keizerrijk van eenen bisschop de bezoldiging werd ingehouden betwistte in den Se naat kardinaal Mathieu niet het recht der regeering daar toe maar alleen de toepassing er van. Wat hem zeiven betrof, hij begeerde van dat recht geen gebruik te makenmaar indien men het noodig maaktezou hij het wel degelijk doen. Hij kon als minister van ee -edienst den strijd tegen de sehoolhaudboeken van Paul Bert enz. niet gedoogen. Hij kon niet toestaan, dat b. v. een bisschop van eeu dier boeken de stelling, dat de burgerlijke plech tigheid op zich zelf voor eene huwelijksverbintenis voldoen de is tot eene grief maakte. Op die wijze zou hij ten slotte moeten dulden dat het burgerlijk wetboek geheel op de lijst van verboden boeken werd geplaatst. Batbie verklaarde zich onvoldaan en hield voldat de door den raad van State voor geoorloofd verklaarde maatregel zuiver willekeur was. - Kamer. Den 8 werd met 460 tegen 51 stemmen besloten, over te gaan tot de tweede beraadslaging over het wetsontwerp op de onverbeterlijke misdadigers, na dat bij de eerste lezing artikel 21, verplichtend stellende de verbanning van onverbeterlijke vrouwelijke misdadi gersverworpen was evenals een amendementdoor Gatineau voorgesteld betreffende staatkundige misdrijven. LUXEMBUBG. De plechtige intocht van den Ko ning Groothertog en zijne gemalin in de hoofdstad zal den 17 en het bal dat die stad aanbiedtden 24 plaats hebben. OOSTBNEIJK-HONGAEIJE. Het oostenrijksche huis van afgevaardigden hield den 8 zijne laatste zit ting waarin o.a. de leden der delegatie verkozen werden. Voor die van Bohemen staakten de stemmen 3 malen zoodat het lot moest beslissen. Toen werden 5 czecbische en 5 duitsche afgevaardigden aangewezen. ZUID-AFKIKA. Van de 7608 stemmen uitgebracht voor de verkiezing van president der Transvaal ver kreeg Krüger er 3431 en Joubert 1171. dankbaarheid voor die belofte!" riep Eichthausen verrukt. „Dat zou op straat eenigszins in het oog vallen antwoordde Herman „wacht er ten minste mede, tot dat gij eene uitnoodiging hebt." Lachend sprak Eichthausen nog eenmaal zijne dank baarheid uiten nam daarop afscheid van Herman daar hij zooals hij verzekerde haast en een kameraad beloofd had hem een bezoek te zullen breDgen en dezen reeds lang had laten wachten. XII. Veertien dagen woonde Herman reeds te D. Veer tien dagen 1 Een korten tijd en toch scheen hij Herman wonderlijk lang. Hij had zich aan zijne nieuwe omstan digheden reeds zoo geheel gewenddat het verleden bem reeds ver verwijderd scheen het was hem alsof het een eindelooze tijd geleden was, sinds hij Warnitz verlaten had en te D. gekomen was. Had hij in de laatste dagen zooveel doorleefd, waren die voor hem zoo gewichtig geweest dat hij met den tijd in de war was F Eigenlijk niet behalve het avontuur op het station te F. was hetgeen hij had doorleefd van zeer gewonen aarden toch gevoelde hijdat het misschien voor zijne toekomst beslissend kon zijn. Een donker voorgevoel zeide hemdat hij binnen een kring van onopgeloste raadsels was gekomen, die hem veel te denken gaven. Hij had tot nu toe met practischen zin zich zijn levenspad zelf afgebakend, nu grepen er plotseling andere krachten in, aan welker macht hij zich niet onttrekken kon en leidden hem op wegen, die hij niet zelf gekozen had, een onbekend doel tegemoet. Hij verzette zich wel tegen de macht, die hem scheen te overheerschen, maar zij was sterker dan zijn wil. Hij was gedwongen gewordenom tegen zijn begin- STATEN-GENEEAAL. De 2e Kamer heeft den 9 hare werkzaamheden her vat. De minister van binn. zaken stelde het nieuwe kabinet aan de Kamer voor en deelde mededat hij, door den Koning geraadpleegd geadviseerd had tot de vorming van een parlementair ministerie door een of meer leden van de meerderheid der Kamerdat toen deze raad gevolgd was maar niet tot den ge- wenschten uitslag had geleid hem de vorming van een ministerie was opgedragendat het nieuwe kabinet buiten de Kamer gekozen was, maar niet anti-parlemen tair wilde zijn en al dadelijk als blijk dat het over leg waardeerde de ontwerpen betreffende het kiesrecht had ingetrokken wijl het voedzaam noch nuttig scheen die te behandelen kort vóór de ptriodieke aftreding van de helft der leden. De belangrijke kwestie van het kiesrecht eischt echter oplossingen deze moet worden voorbereid door een onderzoek, welke bepalin gen der grondwet daarvoor en voor enkele andere on derwerpen wijziging behoeven. Hangende dit onderzoek zullen eenige onderwerpen van wetgeving uit den aard der zaak tijdelijk moeten rusten daartoe belmo ren echter niet de aanhangige financiëele voordrachten en die tot invoering of gedeeltelijke wijziging van het wetboek van strafrecht. Het nieuwe bestuur beschouwt het voorts als eene dringende regeeringetaak te ar beiden aan het herstel van het evenwicht der staats- begrootingdoor zelfbeperking in de uitgaven en des noods door versterking der middelen. Daartoe zal de toenemende uitzetting der uitgaven in Indie moeten worden getemperd. De te Botterdam heerschende pokziekte heeft het beschikbaar gestelde bedrag van f 21000 voor onteige ning ten koste der schatkist reeds uitgeput, en boven dien zijn nieuwe vorderingen ten bedrage van ruim 2000 bij het departement van binn. zaken ingeko men. Ter bestrijding van deze en nog te verwachten uitgaven is bij de Kamer een crediet aangevraagd van 39,000. De uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten van Noordholiand is geweest als volgt Amsterdam. Herkozen de heeren Backer, Boissevain, Bruinier, Cordes, A. W. en P. v. Eeghen de Leao Laguna Domela Nieuwenhuis, Pels, Philips, Eendorp, Teixeira de Mattos en Wertheim. Gekozen Jr. mr. W. Eoëll 869, J. Coninck Westen berg 828, mr. M. C. v. Hall 814 en dr. C. E. Heyn- sius 745 st., allen liberalen. Herstemming tusschen jr. P. Hartsen (lib.) 590 en mr. T. Heemskerk (antirev.) 438 st. Edam. Gekozen H. J. Calkoen. Enkhuizen. Herkozen J. Bruyn Jz. en C. Donker. Haarlem. Herkozen A. v. Stralen 426 st. F. L. Kist 407 mr. J. F. T. v. Valkenburg 386 Helder. Nog niet bekend. Hoorn. Herkozen P. Slagter 365 st. Gekozen P. Brinkerink 304 Nieuweramstel. Herstemming tusschen mr. D. A. Koenen (aftr. lid) 127 en H. v. Blaaderen 91 st. Purmerende. Herkozen mr. L. C. v. Bommel 229 st. Schagen. Herkozen A. Jz. Kaan 607 st. Jr. mr. D. v. Foreest 531 Weesp. Gekozen F. N. v. d. Meulen 398 st. Mr. Th. Heemskerk 386 Zaandam. Herkozen J. Prins en J. Vis Pz. Te Amsterdam bekwam de heer W. Hovy (antirev.), tegenover den heer Eoëll367 st. Overigens bekwa men aldaar niet gekozen liberale candidaten hoogstens 305, antirevolutionaire 399 en r. catholieke 339 st. Te Schagen werden op den heer D. v. d. Stok (lib.), tegenover den heer v. Foreest, 3L2 st. uitgebracht. De Nationale Hypotheekbank keert over 1882 na afschrijving en afzondering voor reserve, 18t. h.uit. De Nederlandsche Bank levert een dividend van 256 per aandeel. Den 1 Mei zijn te Haringhuizen de schoolkinderen sel in zijn vader te beloven om den geheimraad Treu een bezoek te brengen waardoor hij zijne vrijheid van handelen verloren had. Hij had zijn woord moeten houden en toch niet bereiktwat hij had beoogd en niettemin had hij zich laten overhalen den geheimraad eene herhaling van zijn bezoek te beloven. Was hij door die belofte gebonden F Hij bad een voorgevoel dat het hem in nieuwe conflicten in nieuwe onaan genaamheden zou brengen. De geheimraad had zonder mededoogen aan zijne bedreiging om zijne plannen door te zetten gevolg gegeven. Twee brieven, die Herman van Warnitz ontvingmeldden hem dit. Zijn vader overlaadde hem met bittere verwijtendat hij zijn woord niet had kunnen houdendaar de' geheimraad den wissel had doen protesteeren en niet alleen dreigde met de streng ste maatregelen maar die ook in het werk stelde. Hans schreef, dat vader wanhopig was; een brief van den geheimraad had hem den afgrond doen zien aan welks rand de ongelukkige stond. Vader had zelf niet geweten hoe groot het gevaar was nu echter kent hij het en weet hij dat hij onvermijdelijk den onder gang tegemoet gaatindien zijn zoon hem niet de behulpzame band biedt. Van Herman hing het lot des vaders af, zoo had de geheimraad zijn wreeden brief geëindigd het eenvoudige woord „ja," uit Her mans mondzou het dreigende gevaar voor altijd af wenden maar misleiden liet zich de geheimraad niet hij verlangde eene onvoorwaardelijke beslissing waarop niet meer teruggekomen kon worden. Hans drong er in zijn brief aan zijn broeder wel niet op aan om een beslissend „ja" te zeggen maar dit was tusschen de regels te lezenen straalde door in de treurige woorden waarmede hij de diepe wanhoop zijns vaders schetstewien nog slechts de hoop op Hermans hulp staande hield. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2