iSnitcnlanb. Bimtetilanb. betrekking tot ons koloniaal bestuur en de Indische huishouding zijn genomen. Mocht de heer Heemskerk recht hebben om het door hem gevormde Kabinet voor te stellen als een extra-parlementairmaar daarom niet een anti-parlementair Ministerie ten aanzien van den Minister van Koloniën kan die bewering niet gel den. Zijn gansch verleden is een voortdurend protest geweest tegen de richting in de laatste jaren door de Kamer gevolgd en door tal van opvolgende Ministers in praktijk gebracht; en het is inderdaad onbegrijpelijk, hoe deze Minister, ook al neemt hij onvoorwaardelijk den tegenwoordigen toestand aan als een feit waarop niet kan worden teruggekomen kan meenen steun te vinden bii de vertegenwoordigingja zelfs met haar in vrede te kunnen leven. DUITSCHLAND. De liberale bladen beschouwen het verzenden der begrooting 1884/5 naar eene commis sie als een gevoelige nederlaag voor de regeering vooral na hare krachtige pogingen om haren wil aan het parlement op te dringen. De conservatieve bladen daarentegen meenen dat de Kijksdag spoedig berouw zal hebben over zijne houding tegenover de regeering. Rijksdag. Den 9 ging hij tot den 22 uiteen, na aan neming van een door eenige leden gedaan voorstel om een rijks-commissie te benoemen voor het onderzoek van den Rijn en zijne rivieren om maatregelen te beramen ter voorkoming zoo mogelijk van overstroomingen. Op den 22 zal het lid Johannsen (Deen) eenige vragen tot de regeering richten over de uitvoering der pruisi- sehe verordening betreffende het gebeurde in Noord- Sleeswijk met hen, die kiezen moesten, of zij duitschers of denen wenschten te zijn. Het eerst is dan aan de orde de derde lezing der ziektekassenwet. De begrootingscommissie begint den 23 haren arbeid en hoopt in 2% week daarmede gereed te zijn. Een voorstel om met die behandeling eerst een aanvang te maken na de indiening der rekening over het dienst jaar 1882/83 en nadat de kansen van den oogst van dit jaar bekend zijn werd verworpen. ENGELAND. Den 10 kwamen te Londen verschei dene reeders bijeen wier schepen die jaarlijks het Suez-kanaal bevaren eene laadruimte hebben van 3 miljoen tonnen. Op die bijeenkomst werd besloten eene commissie te benoemen en te trachten, dat een tweede kanaal gegraven werd. De zitting was geheim, zoodat men niet juist weet, wat er besproken is. Er wordt echter gezegd dat reeds voor een aanzienlijk bedrag ingeschreven is. H oogerhuis. Den 8 werd de motie van lord Duuraven ten gunste van de opening van musea op zondag met 91 tegen 67 stemmen verworpen. Minister Granville steunde haar. Daaiop werd eene motie van lord Shaftesbury aangenomen, waarbij de wensch uitge sproken werd het Britsch-Museum de Nationale Ga lerij en dergelijke instellingen drie avonden in de week van 710 uren voor iedereen open te stellen. Lagerhuis. Den 8 stelde Stanhope eene motie voor teu gunste van onmiddelijko beperking der indisehe uitgaven, waartegen de regeering zich niet verklaarde. Ten slotte werd zij met 77 tegen 17 stemmen aan genomen. Den 10 werd door de regeering medegedeeld dat zij met den gezant te Berlijn in gedachtenwisseling was getreden over de suikerpremie de gezant was van meening, dat het voorstel tot het houden eener bijeen komst geen kans van slagen zou hebben. Verder werd kennisgegeven, dat den 8 te Konstantinopel het protocol onderteekend was, waarbij Wassa-effendi, in de plaats van Rustem-pacha, tot gouverneur van den Libanon benoemd is en dat met Italië onderhandelingen over de vernieu wing van het handelsverdrag gevoerd werden. Na de pinkstervakantie hoopte hij vollediger inlichtingen te kunnen geven. ERANKRIJK. Thulié heeft zich teruggetrokken als candidaat voor lid der Kamer bij de aanstaande herstem ming ten voordeele van Bouteiller. DeRépubliquefrancaise dringt er op aan dat de in herstemming komende voorzitter van den gemeenteraad Bouteiller duidelijk aan- toone, dat hij onschuldig is aan de hem ten laste gelegde onteerende diefstallen. Bij de overige den 6 gehouden verkiezingen is gekozen in een district van Charabéry de candidaat der ultra-radicalen Carrette Coutances de republikein Briens met 7360 stemmen tegenover een bouapartistdie 5598 stemmen bekwam. In 1881 niemand meer iets. Alle assistentsplaatsen waren be zet geen der groote heeren was in staatom ook maar het geringste voor den beginnende te doen en hem op andere wijze dan met goeden raad te steunen, en die raad was gewoonlijk dezedat Herman zijne onvruchtbare poging om te D. eene practijk te krijgen, maar moest opgeven wilde hij bepaald practiseeren dan moest hij zich maar in een of andere kleine plaats waar hij bekend was in de nabijheid zijner goederen, vestigen want in de residentie zouden ongetwijfeld vele jaren verloopen voordat het hem gelukte eene prac tijk te krijgen. Het aantal artsen te D. was bovendien reeds te groot dan dat niet aan ieder jong arts moest worden afgeraden om zich in de residentie te vestigen. Herman liet zich door de eerste mislukking zijner pogingen niet afschrikken toen echter alle bezoeken hetzelfde gevolg hadden overal hem dezelfde raad werd gegeven, zag bij in, dat het vergeefsch zou zijn, om tetrachten.de kleingeestige vrees voor eene gevaarlijke concurrentie te overwinnen. Van deze zijde had hij geen hulp te verwachten wilde hij practijk bekomen dan moest hij zich die zelf scheppen en zoolang van zijne geriuge inkomsten en de opbrengst van weten- schappelijken arbeid leven. Hij verloor den goeden moed niet, en die nog verhoogd werd, doordat hij reeds de eerste dagen gele genheid had, om zijn beroep als arts uitteoefenen. Wordt vervolgd. verkreeg in laatstgenoemd district de republikein 9198 en de bonapart-ist 3775 'stemmenvolgens sommigen is de uitslag der tegenwoordige verkiezing een gevolg van persoonlijke invloeden. oor het gedenkteeken voor Gambetta is reeds ruim 70000 bijeengebracht. De gemeenteraad van Parijs heeft den 10 in plaats van Bouteiller (den candidaat voor lid der Kamer), die niet herkozen wilde wordentot voorzitter gekozen het lid Mathe, met 39 van de 66 uitgebrachte stemmen. De minister van financiën heeft medegedeeld, dat de aanvragen om aflossing van 5 °/0 schuld bekentenissen zeer onbeteekenend waren. Het door de regeering ingediende wetsontwerp tot het te keer gaan van oproerige bewegingen in het openbaar bepaalt gevangenisstraf van 14 dagen tot zes maanden voor iederen deelnemer daaraan en zwaardere straffen voor de belhamels. Het wegnemen of bescha digen van zinnebeelden van het republikeinsch gezag het dragenuitdeelenverkoopen of vertoouen van oproerige zinnebeelden op straat of in openbare sa menkomsten het aanheffen van oproerige liederen of kreten op straat en het aanplakken van stukken van oproerigen inhoud wordt gestraft met gevangenisstraf van 14 dagen tot 2 jaren en boete van 50 tot f 2000. In den nacht van den 8 op den 9 is voor een be drag van f 75000 aan effecten uit de brandkast van den heer Breton te Alfortville gestolen. Kamer. In het bij eerste lezing aangenomen wets ontwerp betrekkelijk de onverbeterlijke misdadigers is bepaald, dat de verbanning geschieden zal naar Nieuw- Caledonië en aanhoorigheden, de Markiezen, het eiland Ehu-Guoc en Guyana. ITALIË. Den 9 antwoordde minister Depretis in de Kamer op eene interpellatie van een lid der uiterste linker zijde over de onderdrukking van bewegingen der onverzoenlijken jegens Oostenrijk dat hij besloten had de openbare orde met kracht te handhaven. Hij erkende geene vrijheid dan binnen de perken der wet. Hij zeide verderdat geen enkel volk dacht aan bet uitoefenen van druk op Italië hetgeen de regeering overigens ook niet zou dulden. TURKIJE. De Sultan ontving den 10 lord Dufferin, den engelsehen gezant, in een bizonder gehoor en was zeer welwillend jegens hem. VEREENIGDE STATEN. Da bliksem is den 10 in de petroleum fabriek van Jersey City geslagen waardoor meer dan een half miljoen vaten verbrandden De schade wordt begroot op 1,800,000. STATEN-GENEKAAL. Tweede Kamer. De minister van justitie heeft eene nota vau wijzi gingen ingezonden op het wetsontwerp, houdende aan- wijzing der gestichten, waar hetzij gevangenisstraf, hetzij hechtenis wordt ondergaan, en van aanverwante gestich ten. Hij wil de zwaSrste strafgevangenis te Leeuwarden behouden en die niet naar Leiden verplaatsen, om het ge sticht te Leeuwarden tot Rijks-inrichting te bestemmen; de gestichten II en III te Yeenhuizen en de gevange nis te Hoorn tot Rijks-werkinrichtingen makente Hoorn voor de ergste recidivisten de gestichten te Alkmaar en te Doetiuchem onveranderd behouden, en het gesticht te Ommen doen strekken voor de overbe volking te Alkmaar. De mannelijke voor meer dan 5 jaren veroordeelden alzoo te Leeuwarden, de vrouwelijke te Gorinchem de mannelijke van 3 tot 5 jaren ver oordeelden te 's Hertogenbosch, de vrouwelijke te Eind hoven de mannelijke voor meer dan 3 maanden ver oordeelden en nog niet 18jarigen te Doetinchem de vrouwelijke te Amsterdam de Rijks-werkinrichtingen voor mannen te Veenhuizen II en III en Hoorn, voor vrouwen te Veenhuizen Ide opvoedingshuizen voor jongens te Alkmaar en Ommen voor meisjes te Mont- foortblijvende overigens de cellulaire gevangenissen te Goes, Sneek Deventer en Appingedam als gewone strafgevangenissen in gebruik. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingekomen tot onteigening ten behoeve van een localen spoorweg van Winterswijk en van Ruurloo naar Hengeloo en naar Enschedeaan te leggen door de GelderschOver- ijselscbe Locaalspoorwegmaatsjhappij. De Ned. Tramwegmaatsehappij keert over 1882 een dividend uit van 20 per aendeelde Ned. Ind. Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrenten een van 7\ t. h., de Ned. Centraalspoorwegmaatschappij een van 1,75 per aandeel terwijl 460 bewijzen van uit gestelde schuld zullen kunnen worden uitgeloot. De naamlooze vennootschap Groot Nationaal Pa norama te Rotterdam heeft in 1882 eene netto winst gemaakt van 41,864,63 francs zijnde ruim 12 t. h. over het maatschappelijk kapitaal. Bij kon. besluiten van den 8 is, op hun verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. Heemskerk Az, als lid van den Raad van State en aan den luitenant- generaal H. G. Boumeester, commandant van het leger in N. Indieen is de generaal-majoor bij het leger in N. Indie K. L. Pfeifier benoemd tot luitenant-gene raal en tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in N. Indie. Den 8 kreeg in de Laurierstraat te Amsterdam een beschonken man twist met zijne vrouw. Nadat hij haar geslagen had nam hij in zijne razernij zijn kind uit den stoel en wierp het uit het raam het was on- middelijk dood. De gemeenteraad van den Helder heeft den 9 benoemd tot onderwijzers de heeren A. J. Beauchez te Haarlem M. de Booy, te Balk C. v. d. Oord te Wognumen D. v. Zoonente Velzeu en tot onderwijzeressen mejn. D. Ziegeler, te Haarlem J. E. Wit, te Alkmaar, en C. J. Boon, te Beverwijk. Het personeel der gemeentescholen is thans voltallig en bestaat uit 60 onderwijzers en onderwijzeressen voor ruim 2400 leerlingen. In den nacht van 89 is te Waddinxveen de papiermolen „de Herder", van den heer J. A. v. d. Werve, den 9 is te Warnsveld eene groote boerenplaats door den bliksem getroffen en geheel afgebrand waar bij 3 varkens zijn omgekomen en zijn te Randwijk 2 koeien in de weide door den bliksem gedood. In de Midwouderbuurt werd de boerenwoning van K. Winkel getroffen. De bliksem nam zijnen weg door den schoor steen verbrijzelde eenige ruiten rukte de dakgoot los en verdween zonder iemand gedeerd te hebben. Voor het maken van een fabrieksgebouw voor koffiepeilerij op Eeienoord voor de heeren Chabot en Andersonden 9 aanbesteed was laagsle inschrijver de heer J. M. Taverne, te 's Gravenhagevoor f 163,000. Aan het departement van waterstaat is den 9 aanbesteed a. het vergrooten der haven te Stavoren het maken van het stationsterrein aldaar en van een gedeelte aardebaan ten behoeve van den spoorweg StavorenLeeuwarden geraamd op 894,000 b. het maken van werken op de station te Oostzaan c. het herstellen van den Zuiderketelleidam en het in verband daarmede maken van eene haven, gemeente Kampend. het bouwen van eene verdieping op de modelzaal en het verrichten van daarmede in ver band staande werken ten dienste van het hydrogra- phisch bureau van het departement vau marine e. en het leveren van stalen spoorstaven met ijzeren eind verbindingen en van haakbouten. Minste inschrijvers de heeren: a. J. de Klerk, te Werkendam, a 850,000, b. J. N. Boers, te's Gravenhage, a 57,870, c. D. Suk, te Kampen a 20,033, d. L, Tromp, te 's Gravenhage, a f 9300, e. en de Actiën Gesellschaft für Stahlin- dustriete Bochum a ƒ458,865, en de SocietéAno- nyme des forges d'Acos a f 16900. Bij de herbesteding van het maken van een bedijkt kanaal bij het eiland Rozenburg ten dienste der grondberging op de Maas vlakte was minste inschrijver de heer L. Kalis Hz., te Sliedrecht voor 69,600. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 10 aanbesteed a. bet planten van stroo en helm, het stellen van rietschuttiugen enz in de duinen op Texel en aan den vasten wal van Noordhollaud, in 3 percee- len b. het maken van 2 paalscbermen op het eiland Wieringen c. het verbeteren van een gedeelte der kade op het eiland Urk d. het maken en leveren van 300 betonblokken voor de zeebrekers der havenhoofden te IJmuiden. Minste inschrijvers waren de heeren: a. W. Hillenius te Texel, 6446 J. Oldenburg, te Be sen, 8800, en dezelfde 7200, b J. Hermans, te Wie- ringen 10,150c. W. v. Eerde te Urk 3485 d. C. J. Kalis Jz., te Sliedrecht, f 48 490. Iemanddie wegens verregaande dronkenschap den 10 aan een policie-bureau te Amsterdam werd ge bracht bleef daar plotseling dood. M. Lieftiuckonder Lunteren woonachtig, heeft te Renswoude getracht H. Bafckenes die eenige meis jes tegen hem beschermde te vermoorden. De kooplieden S. en v. D,, tegen wie de haagsche rechtbank bevel van gevangenneming had verleend we gens oplichting zijn door de belgische regeering uit geleverd en naar het huis van arrest te 's Gravenhage overgebracht. Te Amsterdam is een klein meisje dat zonder toezicht voor het open raam eener derde verdieping speelde naar beneden gevallen en voor dood opgenomen. Het plan bestaat om te Utrecht, in de Laan van Croes eene nieuwe kazerne te bouwen voor het le regiment vesting-artillerie geraamd op 530,000. Voor het maken van 56 woningen voor de bouw- vereeniging te Groningen is laagste inschrijver de heer T. Toesman voor f 51,900 -- Aangezien de voorwaarden door den gemeente raad van Kampen gesteld voor het verhuren van het vroegere gebouw der hoogere burgerschool en het gym nasium ten behoeve van den hoofdcursus ter opleiding van onderofficieren tot den officiersrang, den minister van oorlog zoo onaannemelijk waren voorgekomen, dat hij van de huur afgezien en zijn voornemen te kennen gegeven had om den hoofdcursus naar elders te verleg gen heeft de raad vreezende dat het vertrek van het instructiebataljon hiervan het gevolg zou zijnB. en W. gemachtigd de onderhandelingen te hervatten en die daaraan te leiden dat de hoofdcursus te Kampen gevestigd blijft. Te Rijssen is door de aanhoudende droogte brand ontstaan in de veenderijenwelke zich zoover heeft uitgestrekt, dat vele partijen turf, die op de dijken stonden vernield werden. Den heer v. d. Oudermeulen werd dezer dagen op eene landhoeve behoorende tot zijn kasteel onder Wassenaar, door een stier met de horens een hevige stoot in den buik toegebrachtzoodat zijn toestand eenige dagen zorgelijk is geweest. Tot binnenvader en moeder in het oudburgerwees huis te Sneek zijn benoemd I. J, v. Dijk on echtge noot vatier en moeder in het diaconie-weeshuis te Koog aan de Zaan. Te Doetinchem zijn valscbe rijksdaalders in omloop. De burgemeester heeft de ingezetenen hierop opmerk zaam gemaakt. - In de woning van een onlangs in staat van fail lissement verklaard persoon te Onderdendam is in den nacht van 5 6 Mei het lijk zijner huishoudster ge vonden met duidelijke sporen van geweldpleging. De buren hadden des avonds hevig hooren twisten. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. Het corps officieren onderofficieren en korpo-- raals der schutterij en onderscheidene particulieren to Meppel brachten den 7 met het stedelijk muziekcorpjs in de Stadsherberg een serenade aan 2 schutter-tam L boersdie hunne 60jarige dienst herdachten en met! vele geschenken begiftigd werden. Een te Dirkshorn gehouden collecte ten behoeve! van de nagelaten betrekkingen der te Urk en Scheve-| ningen verongelukte visschersheeft 96 opgebracht.» In den nacht van 11 op 12 is te Zijpe de boe-| renplaatsbewoond door Jb. Sc-hrieken geheel afge^* brand.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2