No. 57. Vijf en tachtigste Jaargang. 1888. FEUILLETON. WOENSDAG 16 MEI. 35) ME STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën BuiiettlAttb. AlkimilSCIIi; ut! HAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. Den 10 nam de gemeenteraad vau Berlijn na de mededeeling van het koninglijk be sluit tot zijne ontbinding, met 101 tegen 2 stemmen eene motie aan, waarin o. a. gezegd wordt, dat het dage- lijksch bestuur te recht aan de regeering aangetoond had, dat de wet op de steden geen reden gaf tot ont binding alleen omdat de veranderde bevolking eene wijziging der kiesdistricten noodig maakte. Ten slotte verklaart de raad in het besluit der regeering te be rusten en het oordeel aan de kiezers over te laten. Pbuisen. Den 12 werd de hygiëne tentoonstelling diezooals men zich herinneren zalten vorigen jare niet kon doorgaan door het afbranden der lokalen waarin reeds een groot deel der ten toon te stellen voorwerpen opgeslagen waren door den kroonprins rfamens de Keizerin geopend. Hij heette de commissie uit de inzenders en alle medewerkers hartelijk welkom en bracht in het bizonder. een groet aan de vertegen woordigers der naburige bevriende staten. Met vol doening mocht men op het tot stand gebrachte terug zien en het leed geen twijfel of het doel, om bestaan- den nood te lenigen en welstand te bevorderen zou verwezenlijkt worden, ENGELAND. Op de bijeenkomst van Engelsche Feeders tot het graven van een beter en korter kanaal dan het Suez-kanaal, is algemeen het gevoelen uitge sproken, dat het in 1854 aan den heer de Lesseps verleende monopolie voor de exploitatie van een kanaal tusscben de Middellandsche en de Roode zee hen in dat plan niet kau verhinderen. I)e door de Egyptische regeering omtrent dat punt geraadpleegde rechtsgeleer den zijn van oordeel dat bij de oorspronkelijke vergun ning aan de Suez-banaal-maatschappij het monopolie toegekend is, doch dat dit niet gehandhaafd kan wor den, mocht de maatschappij onmachtig zijn in de be hoeften van het vervoer te voorzien. Bradlaugh heeft den 9 in eene talrijke vergadering zijner kiezers verzekerd, dat hij niet voornemens was den strijd met het Lagerhuis optegeven en dat hij zich het recht voorbehield om weder te trachten zitting te nemen, zoo zijne kiezers hem bleven steunen. Hij zou dit doen op den dag dien hij goedvond en op de wijze die hem het best zou toeschijnen. Nadat hij verzocht had door het opsteken der handen te toonen of zij hem wilden steunen, gingen dadelijk algemeen de handen in de hoogte, waarop hij deed uitkomen, het onjuiste van de bewering van een der conservatieve leden, dat hij thans niet langer door zijne kiezers gesteund werd. Hij had het land doorgegaan om te klagen over het hem aangedaan onrechttotdat eindelijk het algemeen oordeel de wetsverkrachters in het Lagerhuis dwingen zcu den strijd op te geven. Afgevaardigden uit de Kamers van landbouw heb ben bij de regeering aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen overbrenging uit het bui tenland van besmettelijke ziekten onder het vee, in het bizonder mond en klauwzeer. Hun werd geant woord dat verbod van allen invoer van vee uit be smette landen niet afdoende zou zijn, daar volgens die afgevaardigden zeiven de besmetting ook op andere wijze, door veehandelaren bij voorbeeld, kon worden overge bracht. De verbruikers van vleesch zouden van een dergelijk verbod groote nadeelen ondervinden. Het nemen van dergelijke maatregelen kon dan ook niet toegezegd worden. Men verwacht eerstdaags de instelling van een af zonderlijk ministerie voor Schotland. Eenige leden van het Lagerhuis hebben besloten een afschrift van de redevoering, door minister Gladstone gehouden over den parlementairen eed aan iederen godsdienstleeraar in het rijk toe te zenden. Den 12 werd te Londen de internationale visscherij- tentoonstelling door den prins en de prinses van Wales, in tegenwoordigheid van verscheidene andere leden der koninglijbe familie de ministers en de gezauten ge opend. In de openingsrede betreurde de prins de af wezigheid der Koningin en dankte uit haren naam voor de belangstelling door de deelnemers van alle landen aan den dag gelegd en voor den ijver, door de vertegenwoordigers der mogendheden betoond bij het voorbereiden der tentoonstelling. Hij wees verder op het weldadige dezer tentoonstelling voor de visschers van alle landen. De nederlandsche afdeeling schijnt een goeden in druk te maken en de 5 visschersmeisjesdie uit Ne derland in hare gewone kieederdraeht die afdeeling opluisterenzullen zeer zeker nog al de aandacht trekken. Een barer komt uit Zandvoort een uit Scheveningen een uit Harderwijk een uit Moddergat en een uit Spakenburg (provincie Utrecht.) Lagerhuis. Den 9 werd met 144 tegen 22 stem men verworpen eene wet op het bouwen en besturen van schouwburgen en met 124 fegen 44 stemmen eene wetwaarbij verboden werd het werken van meisjes beneden de 14 jaren in spijker- of kettingfabrieken. Eerstgenoemde wet werd al te streng en laatstgenoemde onnoodig geachtnadat de minister verzekerd had dat er slechts op 9 van die fabrieken één enkel meisje beneden 14 jaren werkzaam was zoodat men eene wet zou maken ten behoeve van 9 personen. Den 11 werd met 168 tegen 161 stemmen ver worpen art. 13 van de begrooting van inkomsten waarbij de heffing der inkomstenbelasting van de plaatse lijke ontvangers overgedragen werd op ambtenaren van het rijks-departement voor de belastingen. Door den heer Dodson werd een wetsontwerp ingediend ter regeling van de betrekkingen tusschen grondeigenaars en pach ters. Het hoofddoel daarvan isden pachters ver goeding te verzekeren voor aangebrachte verbeteringen. Pachtovereenkomsten welke aan de pachters zulk eene vergoeding ontzeggen zullen ongeldig zijn. Het leg gen van beslag wegens aehterstand van pachtgelden wordt tot éénjarige pacht beperkt. Het werd bij de eerste lezing aangenomen. Ierland. O'Brien en Doyle bekenden den 11 hunne medepligtigheid aan den moord in het Phoenixpark. De beuldie den tweeden Pinksterdag den eersten der ter dood veroordeelde iersehe moordenaars zou ophangen werd bij zijne aankomst te Dublin dadelijk door vier gewapende agenten vergezeld en was zelf met een revolver gewapendomdat men een aanslag op zijn leven vreesde. Hij verbleef in de gevangenis alleen in tegenwoordigheid van 5 ambtenaren alwaar het doodvonnis aan Brady den 14 voltrokken werd. De groote menigte buiten het gebouw gedroeg zich zeer rustig. FRANKRIJK. Vau den 16 af zal de aflossing plaats hebben der schuldbekentenissen die niet toegetreden zijn tot de rentevermindering. Senaat. Het wetsvoorstel, ingediend door het lid Roussel tot bescherming van verlaten en verwaarloosde kinderen ondervond den 10 bij de algemeene beraadsla ging wat het beginsel betreft goedkeuring bij den min. v. binnenl. zaken, doch eenige bedenkingen wat de bizonderheden aangaat. De commissie was iu haren ijver te ver gegaan en had in te groote mate den staat doen tusschen beide komen. Die wet moest waarborgen inhouden, dat de overheid niet zonder de grootste omzichtigheid het kind dat bescherming noodig heeft, aan zijne natuurlijke opvoedersde oudersonttrekt. Hij achtte het verder verkeerd de zorg voor verwaar loosde kinderen aan de politie in plaats van aan de bureaux voor openbaren onderstand op te dragen. Wilde men ten platten lande eene nieuwe regeling voor deze zaak invoeren, dan zou het voldoende zijn de daartoe strekkende pogingen van bizondere personen, waardoor reeds zulke goede vruchten verkregen waren, aan te moedigen. Nieuwe uitgaven moesten op het oogenblik zooveel mogelijk vermeden worden en de regeering wenschte de voor openbaren onderstand uit getrokken posten ten bedrage van 15 miljoen voor- loopig niet te verhoogen. Daar de commissie zich wei kon vereenigen met de opmerkingen des ministers, werd de behandeling verdaagd om de verlangde wijzigingen aan te brengen. Vervolgens werd met 131 tegen 120 stemmen aangenomen het hoofdbeginsel van het wets ontwerp tot regeling der godsdienstige en burgerlijke begrafenissen, hoofdzakelijk strekkende om den laatsten wil van overledenen omtrent de wijze hunner begrafenis te doen eerbiedigen. LUXEMBURG. De plechtige intocht van don Ko ning-Groothertog en gemalin te Luxemburg is thans bepaald op den 21 in plaats van op den 17, terwijl het bal ten stadhuize den 24 zal doorgaan. Het ge meentebestuur zal de vorstelijke personen aan den grens van het stedelijk gebied verwelkomen terwijl Uit hat Hoogduitsch van ADOLF STRE0KFU3S. De eigenaar van het huis waarin Herman woonde, was een gegoed schrijnwerker bij wien hij reeds den tweeden nacht na zijne komst geroepen werd. Een kind van baas Eisner had plotseling een hevige diphteritis gekregen. Geen docter was midden in den nachttegen twee uurte vinden geweestde uitge zonden boden kwamen terug zonder gunstig gevolg, óf er was hun op hun schellen niet eens opengedaan, óf zij hadden het bescheid gekregendat de docter niet te huis wasóf de docter was zelf ziek en kon in den nacht geen ziekenbezoek afleggen. De beangstigde ouders waren wanhopigtoen ge lukkig de portiersvrouwdie te hulp geroepen was zich herinnerdedat den vorigen avond bij juffrouw Ebert een docter was komen wonen. Dadelijk werd naar docter Anthold gezonden en deze bereid gevonden om medetegaan. Toen hij in de ziekekamer tradsloeg hem eene heete zwoele verstikkende lucht tegemoet. Rondom het bed, waarin het zieke kind, dat zwaar adem haalde, lagstonden vijf vrouwen die luide door elkander praatten de naast het bed zittende moeder trachtten te troosten en gerust te stellen en haar verschillende raadgevingen over de ziekte mededeelden. De portiers vrouw verhaalde van eene wonderbare genezing van diphteritus door gloeiende kruiken die rondom een ziek kind waren gelegd. Het arme wurmpje had zich wel de voeten verbrand maar het was er door geko men en dat was toch de hoofdzaak. Eene oude buur vrouw die te hulp geroepen was, wilde van de kruiken niets weten eeu natte koude doek om den hals was een probaat middel hiertegen kwam echter de zuster van vrouw Eisner op, eene ervaren vrouw die bij ha ren zwager aan huis woonde. Door zweeten alleen kon het kind genezenmeende zijmen moest het heete kamillen geven en tegelyk een mosterdpleister in den hals leggen. De drie raadgeefsters schreeuwden door elkander, terwijl de beide dienstmeisjes er tusschen door jammer den over hun lief Riekje. Hermans eerste werk toen hij de kamer binnentrad was om de vensters opentezetten en frissche lucht aantebrengeu verder moesten alle aanwezigen, behalve de moederhet vertrek verlaten. De tante wilde zich hiertegen verzetten maar Herman wees haar zoo barsch terugdat zij verschrikt zweeg waarop hij zijn bevel herhaaldedat de kamer ontruimd zou worden hij vond hierin ondersteuning bij baas Eisner, wien Hermans beslistheid achting inboezemde. Eerst nadat de vrouwen onwillig en tegensprekend zich verwijderd hadden ging Herman naast het bed zitten. Hij vond het arme kind in een treurigen toe stand het was de hoogste tijd dat het van zijne on verstandige helpsters werd bevrijd. Het gevaar was grooten de hoop om het kind in het leven te be houden gering. Herman verheelde dit den vader niet, met ernstige woorden bereidde hij hem op het ergste voor, maar bemoedigde hem tevens door de verzeke ring dat alle hoop nog niet geheel verloren was. Met liefderijke zorg onderzocht hij daarop het zieke kind hij sprak het zacht en teeder toe zoodat hij in een oogenblik de liefde en het vertrouwen der kleine wonen bewees het al de moeielijke diensten die de ziekte vorderde. Yele uren lang zat hij aan het bed met onvermoeide zorg verpleegde hij het kind en eerst toen hij iaat in den morgen den vader met van vreugde schitterende oogen de verzekering kon geven dat het gevaar was overwonnenliet hij aan de moeder de verdere zorg over, waarvoor hij heldereduidelijke voorschriften gaf. Het was een gelukkige samenloop van omstandig heden dat baas Eisner dien nacht geen docter had kunnen vindenen dat Herman nog te rechter tijd geroepen was. Ware hij later gekomen dan had hij het kind ondanks alle moeite en zorgen niet kunnen behouden nu hem echter de redding was gelukt, had hij zich het volle vertrouwen en de innigste dankbaar heid van baas Eisner gewonnen. Deze vertelde met ware geestdrift aan alle klanten, die in zijn werkplaats kwamen, van den voortreffelijken jongen docter, die nu in zijn huis woonde en van diens schitterende ge nezing. Hij verkondigde Hermans roem ook iederen avond in het koffiehuiswaar de eerzame burgers uit de buurt hun glaasje bier plachten te drinken. Hij kon den jongen bekwamen arts niet genoeg roemen geen andere docter, zoo verzekerde hij zou ooit weder over zijn drempel komen. Het gevolg van zulke loftuitingen liet niet op zic-h wachten het overtrof alle verwachtingen, die Herman had gemeend te mogen koesteren. In den loop der eerste week kon hij twintig ziekenbezoeken tellen, waartoe hij geroepen was zonder daarbij te rekenen welke hij vrijwillig aan zijne eerste patiente juffrouw Ebert had gebracht. De ziekte van juffrouw Ebert was niet van dien aard dat de arts daaraan zijne bizondere opmerkzaam heid behoefde te svijden zij had, om te genezen, slechts rust en versterkend voedsel noodig- Het was dus niet noodig geweestom haar meermalen te bezoeken maar de achterkamer met hare drie bewoonsters oefende eene eigenaardige aantrekkingskracht op hem uitwaaraan bij gaarne toegaf. Hij had toch als docter het recht om naar zijne patiente te komen zien, en van dit recht maakte hij een ruim gebruik. Indien hij thuis was wijdde hij al zijn tijd aan de geneeskundige studiën die hij opnieuw had opgenomen en werkte vaak tot diep in den nacht, maar tegen den avond nam hij gaarne een uurtjeom zich° te ontspannen en dit vond hij door een bezoek bij zijne

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1