mm Bi mi cttUub. 100(1 schoolkinderen een welkomstlied zingen. Bij een zegeboog zullen eenige jonge meisjes staan waar den Koning de eerewijn, der Koningin een ruiker en het prin sesje een fraaie doos met suikergoed aangeboden zal worden. Langs den te volgen weg zullen de leerlingen van verschillende inrichtingen van onderwijs, van zang en muziekgezelschappen enz. geschaard staan alle welke personen later aan een optocht zullen deelnemen. Des avonds volgt er illuminatie. MONTENEGRO. De Vorst is naar Moskou ver trokken om bij de kroning des Keizers tegenwoordig te zijn. Gedurende zijne afwezigheid is de regeering toevertrouwd aan zijne gemalin en aan den raad van state. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De kroonprinses be- vindt zich in gezegende omstandigheden. RUSLAND. De politie te Moskou heeft de volgende veiligheidsmaatregelen voorgeschreven. Bij den feeste- lijben optocht mogen geene daken beklommen en geene vensters geopend worden. In de straten, waar de stoet door gaatmogen geen pakjes parapluien, stok ken enz. in de hand gedragen worden omdat daarin dynamietbommen verborgen zouden kunnen zijn. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De afgetreden minister van oorlog heeft aan de commissie van rapporteurs over de milicie- en schutte- rij-untwerpen een overzicht gegeven van de uitgaven welke de bekrachtiging dier voorstellen voor het Rijk en de gemeenten zou medebrengen. De versterking langere dienst en herhalingsoefeningen dpr milicie kun nen het Rijk 600,000 's jaars kosten. De Rijksuit gaven in eens voor de schutterijen aan uitrusting en voorraadschietterreinen enz. worden op f 5,300,000 geschatde jaarlijksche vooral vergoeding aan de ge meenten ad f 5 per schutterde patronen en tijdelijk indeelen van officieren en kader, op 1% miljoen. De gemeenten zullen in eens f 330,000 te betalen hebben waarbij echter nog memorieposten komen (localen voor bewaring van voorwerpen voor oefeningen schutters raden commission en arrest), en jaarlijks, na aftrek van de Rijksbijdrage van f 5 per schutter (voor 104,000 man) f 380,000. Thans betalen 90 gemeenten voor onderhoud van 26,000 schutters ongeveer f 260,000. Den 1 Mei is te Haarlem, onder directie van den heer A. A. Spreuger eene nieuwe gymnastiekvereni ging opgericht onder den naam van „Kracht door Volharding." Den 7 is uit de sloot aan den Middelweg in de Beemster het lijk gevonden van den heer W. v. d. L., die op zijnen terugkeer van Purmerende waarschijnlijk in het water geraakt en jammerlijk verdronken is. Den 8 is het jaarlijkseh onderhoud dergebouwen, bruggen sluis enz. van den polder de Zijpe aangeno men^ door den heer H. Schuyt te Alkmaarvoor f 1570 en het ophoogen en onder profil brengen van den weg in polder P. door den heer C. Swarthof, te S. Maartensbrug, voor f 3300. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben bepaald, dataangezien de verkiezing op 8 Mei voor 3 leden der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Amersfoort nietig is verklaardeene nieuwe vrije verkiezing zal plaats hebben op den 29. Een vrouw in de Willemstraat te Amsterdam is den 9 door baren man dermate mishandeld dat zij 2 dagen later aan de gevolgen in het gasthuis overleed. Bij het hevig onweder van den 9 zijn te Harden- berg 3 molens2 huizen en 1 hut door den bliksem getroffen. Er ontstond op verschillende plaatsen een begin van brand die echter door de molenaars ge- bluscbt is. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 10 aangenomen de voorstellen van B. en W. tot het leve- zieke in het achterkamertjehij maakte het dan altijd veel langer dan noodzakelijk was. De vraag naar den toestand der snel in beterschap toenemende patiente en de voorschriften die haar ge geven moesten worden, waren altijd spoedig afgeloopen; na weinige oogenblikken had Herman naar zijne kamer kunnen terugkeeren maar hij bleef gaarne nog een poo3je op den stoel naast het bed zitten om met juf frouw Lbert en Anna te praten en het poosje werd gewoonlijk een vol uur. Daar Herman zijne bezoeken altijd in het sche meruur brachtbrandde in de duistere achterkamer, wanneer hij kwam, reeds de lamp. Anna had de groote tafel aan haar moeders bed geschoven opdat deze, al kon zij dan ook niet zelf medewerken toch op het werk der dochter kon toezien en haar met raad bijstaan. Met groote vlijt was Anna aan haar naaiwerk bezig en hield er cok niet mede op als Herman kwam knikte hem slechts met een lief lachje toe en ging dan weder zoo vlijtig en snel met naaien voortdat de naald door het witte linnen scheen te vliegenzij moest nu toch met dubbele vlijt werken om de be stellingen op den rechten tijd uit te voeren. Ook de grootmoeder zat in hare gemakkelijke leuningstoel mede aan tafel. Medewerken mocht zij nietdat wilde juf frouw Ebert niot, meestal las zij in een of ander boek, dat zij echter altijd weglegde zoodra Herman in de kamer trad. Aan het gesprek, dat zich ongedwongen ontwikkelde, zoodra het korte ziekeverhoor was afgeloopen, nam de grootmoeder nooit zelfstandig deel, maar schonk er toch hare volle opmerkzaamheid aan. Achterover in hare stoel leunende keek zij Herman aan ieder woord dat hij sprak boezemde haar belang in zij werd niet moede, om hem te beschouwen en naar hem te luisteren. Een vriendelijk lachje verhelderde haar oud goed gelaat wanneer Herman recht levendig met de kleine Anna babbelde. ren van water uit de rotterdamsche drinkwaterleiding aan de gemeente Kralingen (bij acclamatie) en tot ver hooging van het maximum der plaatselijke directe be- (lasting van 7 tot 8 ton (met 20 tegen 13 stemmen. In de vorige vergadering hadden de stemmen over laatstgenoemd voorstel gestaakt. In de den li te Hoorn gehouden vergadering der Westfriesche Tramwegmaatschappij is besloten van de in 1882 van op rente uitgezette gelden behaalde winst a f 8316,20% 10 t. h. te brengen op het reservefonds en aan de aandeelhouders uit te keeren f 19 per f 1000. De Hooge Raad heeft den 11 ontzegd de vorde ring tot schadevergoeding, door de Geldersche Cre- dietvereeniging tegen den Staat ingesteld, wegens ont vluchting van een door haar gegijzelde. Den 11 waren te Rotterdam voor het maken leveren en stellen van den bovenbouw der te vernieuwen Jan-Kuitenbruglaagste inschrijvers de heeren L. J. Enthoven en Go., te 's Gravenhage voor f 52,389. De leden der buitengewone zending tot vertegen woordiging des Konings bij de kroningsplechtigheid van den Keizer van Rusland, zijn den 12 via Berlijn naar Moskou vertrokken. Het noorsche stoomschip Anastasia, van Baltishport met graan naar Rotterdam is den 11inkomende op de West (Hoek van Holland), vastgevaren en, na af- sleept te zijn in het vaarwater gezonken. Het volk is gered. Den 11 is te Bergen in Limburg, eene groote boerenwoning in de asch gelegd waarbij 1 paard 4 koeien en 8 varkens in de vlammen zijn omgekomen. Alles was verzekerd. De op 11 Mei in de Zijpe verbrande hofstede bewoond door J. Schrieken (zie ons vorig nnmmer) behoorde aan de gravin v. Aldenburg Beutinck te 's Gravenhage. Van den verzekerden inboedel is weinig gered en de niet verzekerde ruime voorraad hooi en stroo is mede verloren gegaan. Den 12 vierde J. Boogaard te Workum zijn 70- jarig jubilé als blikslagersknecht bij de familie dé Jong. In 1863 werd hem door het Nut de zilveren medalje voor getrouwe plichtsbetrachting gedurende 50 jaren vereerd. Te Amsterdam, in het Vondelpark is den 13 geopend een panoramavoorstellende Konstantinopel geschilderd door den heer Gamier met medewerking van de heeren de Bas Ponsan Delacroix en Marquet De gemeenteraad van Schiedam heeft aangenomen het aanbod van het lid, den heer Vrijland, om de 130,000 benoodigd voor den aankoop van de plaat in de Maas, tegen 4% t. h. voor te schieten, tot de daarvoor aangegane leening zal zijn volgestort. De heer E. G. E. Colinetbelast met het organi- seeren van een kunstnijverheid-musoum in eenige za len van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft naar aanleiding daarvan ontslag gevraagd als directeur der Quellinussebool. Het bestuur van het heemraadschap van den Rosendaalschen en Steenbergschen Vliet heeft besloten eene 4 p.cts. leening aan te gaan van f 190.000 voor het bouwen van eene uitwateringsluis nabij het Volken rak en van eene aflaatsluis met toeleidingskanaal nabij het Rosendaalsche Sas. De pastoors der r. c. parochiën te Amsterdam hebben bij adres aan den gemeenteraad het voorstel ondersteund van regenten der r. c. ziekenverpleging tot opneming en verpleging van r. c. onvermogende zieken in een gasthuis met liefdezusters tegen eene jaarlijksche uitkeering uit de gemeentekas. Dezer dagen stonden aan het goederenkantoor van den Rijnspoorweg te Amsterdam niet minder dan 181 wagens vol goederen voor de tentoonstelling op lossing te wachten. Voor de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad van Wieringerwaard moet herstemd wor- den tusschen de heeren W. Teengs en J. D. Schenk. Het onlangs door sleepbooten van Terschelling in het Nieuwediep aangebracht ondersteboven drijvend wrak is na een paar door het breken der kettingen mislukte pogingendoor middel van de mastbok op Voor Herman had het gesprek met juffrouw Ebert en vooral met Anna een geheel bizondere bekoorlijk heid. Hij had in zijn rusteloos leven zelden een meer gemeenzamen omgang met beschaafde vrouwen gehad slechts bij den hoofdcommissaris van politie was bij daartoe in de gelegenheid geweestoverigens hadden zich zijne gesprekken met dames eenvoudig bepaald tot de oppervlakkige praatjes in groote gezelschappen en was het nooit tot een recht gemoedelijke wisseling van denkbeelden gekomen hij had die eigenlijk ook nooit gezochtomdat hij zich zelf verbeeldde te zijn, waar voor hij gehouden werdeen vrouwenhater. Het ge sprek met juffrouw Ebert en Anna had dus voor hem de bekoorlijkheid van het nieuwehet verrastte hem zoowel bij de moeder als bij de dochter eene overeen stemming met zijne eigen denkbeelden aan te treffen die hij bij vrouwen nooit had verondersteld, tegelijker tijd streelde hem de onverholen aandachtwaarmede Anna naar hem luisterde. Juffrouw Ebert was eene helderdenkende verstan dige vrouw die zeer goed wist te praten zij had in hare jeugd eene goede opvoeding gehad en ook in eeu leven vol zware zorgen en barden arbeid het geleerde niet vergeten. Vaak wanneer zij met haar naaiwerk bezig was had hare moeder haar uit een goed boek voorgelezen, en was daardoor de geestelooze handenarbeid tot eene bron van verdere geestelijke ontwikkeling geworden. Wat zij gelezen en gehoord had had zij begrepen. Zij was belang blijven stellen in alle nieuwe verschijningen der letterkunde in alle vorderingen der kunstzelfs in alle nieuwe onderzoe kingen der wetenschap; zij had zich daarom de grootste ontberingen getroost, om hare dochter eene gelijke op voeding te geven als welke zij zelf genoten had. Het was haar zeer moeielijk gevallen, om het dure school geld voor het onderwijs op eene hoogere school bij elkander te brengen en vele nachten had zij daarvoor moeten opofferen maar met vreugde had zij het ge- 's Rijkswerf gekenterd. De lading bestaat uit kort gezaagde kolders. In het kiesdistrict Helder is het aftredend lid der Prov. Staten de heer J. C. Jansen met 143 van de 156 uitgebrachte stemmen herkozen. De commissaris des Konings in Noordholland heeft bepaald, dat het aantal loten van de te houden verloting bij gelegenheid van de paardenmarkt op 26 Juli e.k. te Haarlem mag bedragen 25,000, tegen f 1 per lot. De gemeenteraad van Sneek heeft voor een cur sus tot opleiding van onderwijzers voor de hoofd-acte eene jaarlijksche bijdrage van 150 toegestaan. De vereeniging „Nijverheid" te Leeuwarden heeft besloten tot het organiseeren van een bezoek der ten toonstelling te Amsterdam door bekwame werklieden, die Ider kosten moeten bijdragen. Uit de kas der der vereeniging is f 125 aangewezen en het overige zal men trachten te vinden door giften. -- De te Ophoven—Sittard met doodelijke smetstof, zonder voorafgaande voorbehoedings-inenting, ingeënte schapen zijn reeds gestorvenzij, die alle 3 de inentin gen ondergaan hebben, gezond gebleven. Door wijlen mej. R. M. Gosschalk isaanhetned. israël. meisjesweeshuis te Amsterdam f 10,000 vermaakt. Kerkvoogden der herv. gemeente te Heilouw heb ben op uitnoodiging van den kerkeraad besloten het kerkgebouw voortaan gesloten te houden voor de godsdienstoefeningen van den ex-predikant, die daar sedert geruimen tijd des zondags preekte. Men hoopt langs dezen weg tot vrede en eendracht te komen. - De commissie tot oprichting van een gedenktee- ken voor Hugo de Groot op de Groote Markt te Delft heeft voor nederlandsche en buitenlandsche beeldhou wers een wedstrijd geopend, tot het inzenden van ge boetseerde ontwerpen van een standbeeldvergezeld van teekening en begrooting der kosten van uitvoering, 12000 buiten het honorarium van den kunstenaar niet te boven gaande, zullende het beste ontwerp, waar aan tevens de uitvoering verbonden isbekroond wordt met een prijs van f 500 en het daar naastbijbomende met een van 200. De minister van waterstaat verklaart in eene nota aangaande de adressen van de Vereeniging van Steenfabrikanten dat z. i. in 's Rijks belang geen ge volg kan worden gegeven aan den wensch van die adressantenom bij Rijkswerken geen anderen dan inlandschen steen te gebruiken. Er zijn werken waarbij bazalt de voorkeur verdient, en geene redenen om te vermoeden dat de regeering het inlandsch fabricaat opzettelijk bij buitenlandsche producten zou doen ach terstaan. Voor de sluizen te Nichtevecht en Vrees wijk is voor front- en schutbolkmuren bazalt voorge schreven maar eene veel grootere hoeveelheid metsel steen. Bij de verschillende waterstaatswerken werden in 1882 verbruikt 3138 kub. ellen inlandschen steen tegen 203 kub. ellen buitenlandschen waaronder 125 k. e. bazalten bij de staatsspoorwegen was de ver houding 45211 k. e. inlandschen tegen 550 k. e. bui tenlandschen steen. Een oud man te Amsterdamdie een hollend paard wilde tegenhouden, heeft een slag tegen de borat gekregen en is dood naar bet gasthuis gebracht. De heer dr. J. J. v. Harreveld te Zaandam is benoemd tot stadsgeneesheer te Deventer en heeft de benoeming aangenomen. Te Rotterdam heeft zich eene commissie gevormd tot oprichting eener industrieschool voor meisjes. De koninglijke goedkeuring is verleend op de statuten der naamlooze vennootschappen: „Maatschappij tot exploitatie van de Restaurant Riche", te Amster dam met een kapitaal van 3 ton; „Tabakmaatschappij Arendsburg", te Rotterdam met een kapitaal van 1 miljoen, in 4 gelijke seriën, waarvan aanvankelijk slechts 3 te plaatsen. B. en W. van Amsterdam hebben aan den ge meenteraad voorgesteld een nieuw gymnasiumgebouw voor 400 leerlingen op te richten aan de Wetering schans nabij de Leidscbe barrièreop een terrein grenzende aan de Industrieschool voor vrouwelijke jeugd, daan en hare opoffering was niet te vergeefsch ge weest. Met billijken moederlijken trots kon zij op hare dochter nederzien, die zich eene vorming had verworven welke hare maatschappelijke positie ver te boven ging. Herman werd vaak verrast door het heldere begrip, dat moeder en dochter omtrent alle moeielijke vraagstukken hadden welke in die snel voortschrijdende tijden aan de orde van den dag waren; waarheen hij het gesprek ook leidde, hij werd begrepen, dat zeiden hem de oor spronkelijke opmerkingen der moeder dat las hij in Anna's oogen, wanneer zij van haren arbeid bewonderend tot hem opzag en misschien zelfs voor een oogenblik de anders rustelooze naald rusten liet. Een eigenaardige betoovering ging van het bekoor lijke jonge meisje uit. Juist omdat Anna nooit met hare kennis poogde te pralenomdat zij met lieve bescheidenheid meer luisterdedan sprak maakte het een des te dieperen indruk op Herman wanneer zij medegesleept door hare belangstelling voor het onderwerp van gesprekdaaraan levendig deel nam dan sprak uit ieder harer eenvoudige woorden een diep gevoel voor het edele en schoone en een helder verstand. Bizonder bekoorlijk kwam zij Herman voor wanneer zij bij een vroolijk gesprek zoo kinderlijk vroolijk lachen konals hij nooit te voren had gehoord. Herman bracht in dien kleinen kring schoone uren doordie een nog grootere bekoorlijkheid kregen, toen er aan het einde der week een nieuw lid bij kwam. Slechts eenige dagen moest juffrouw Ebert het bed houden toen kon Herman haar veroorloven om op te staan. Zij mocht nog wel niet medewerkenen moest zich nog ontzien, maar er werd haar toegestaan om den dag rustend op de sopha door te brengen. Zij mocht nu ook een bezoek ontvangen dat Herman haar had aangekondigddat van den commissaris Mendler. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2