Bttitcnlatib Binnenland» Europa), immers de afgodsbeelden en de men- schelijke voorstellingen zijn slecht, zooals de beide inlandsche schilderwerken op doek van het Ethno- grafisch Museum en dat voorstellende den moord van kapitein Tak in 1684 te Soeracarta, met alle personen in profil, ons doen zien de kunst nijverheid en de bewerking van edele metalen ver gen onze bewondering. Men beschouwe slechts het schaakspel van goud en zilver, behoorende aan den oud-gouverneur-generaal Duymaer v. Twisthet allerfijnste padansche zilverwerk van den heer Die- mont te Arnhem bet fraai met gouddraad gebor duurde muiltje, den voet eener vorstinne waardig, de kunstig versierde kolven der geweren en de schitterend met goud en edelgesteenten prijkende krisschreden van den heer Eichmanhoedanige mede gevonden worden onder de kostbaarheden van den heer J. W. v. Lansberge te Brummen. Tot diens verzameling behooren ook voorwerpen van bronsvan welke metaal wij ook vrij groote vazen aantreffenvan goeden vormzooals dat ook met gebakken aarden ornementen het geval is. Voor al wat figuratieve orneering betreft toonen de oost indiërs aanleg en smaak te bezittenen het zou ons niet verwonderen of de tentoonstelling zal hunne motieven bij onze kunstnijveren ingang doen vinden en dezen alzoo tot goede leerschool verstrekken. Een servies, bloemampels en een scheepje van kruid nagelen vermelden wij slechts ter wille der curio siteit en van de geur, die door de vitrine heendringt. Als inlandsche muziekinstrumenten treffen wij aan de ankloengeen samenstel van aan koorden han gende bamboesstengels, het stavenspel en de tot de gamelang behoorende. Het volksvermaak wordt vertegenwoordigd door eene menigte wajangpoppen, vlakke met bonte kleuren en goud gesmukte be weegbare beelden van phantastische gedaante, ge schikt om achter een scherm gesteld en bewogen te wordentot vertooning van oude, door overleve ring voortgeplante of in zeldzame boeken (2 groote prijken hier in gouden banden) bewaarde geschiede nissen. Andere indische boekenmet voor ons onleesbare karakters, zijn 'tentoongesteld door de indische instelling te Delft. Van het volksleven geven ons een denkbeeld ver schillende, afbeeldingen maar vooral de vitrines met honderden beeldjes Zoo zien wij een passer (over dekte markt) met levendig vertiereene raads- of volksvergadering in een pendoppo en 2 optochten van Rijksgrooten de een met den Regent te paard en zijne gemalin in een draagstoelvolgelingen lijfwacht en 2 muziekcorpsen. JNevens de eenen op tocht staan de toeschouwers, europeeërs en inlanders, geschaard blijkens de roode uniformen van eenige militairen uit den tijd der engelsche overheersching. (Wordt vervolgd.) DUITSCHLAND. De rechtbank te Mülhausen deed den 11 uilsp.uak in de zaak van eenige jongelieden, die zich van de krijgsdienst hadden laten vrijstellen door valsche verklaringen van geneesheeren. Zij die openhartig bekend hadden en gunsiig bekend stonden, kregen drie a vijf maanden gevangenisstraféén werd tot negen maanden en één tot. drie jaren gevangenis straf veroordeeld. De vaders der veroordeelden ont vingen ieder zes weken gevangenisstraf, als medeplich tigen aan het gepleegde misdrijf. Hoewel de veroor deelden allen tegen een vrij aanzienlijken borgtocht (één hunner had zelfs f 12000 moeten storten) tot dusver op vrije voeten gebleven waren eischte het O. M., dat zij öf onmiddelijk in hechtenis genomen zouden worden, of hun borgtocht verhoogden. De ver dedigers wezen op de onwaarschijnlijkheid dat de ver oordeelden voor eene korte vrijheidsberooving zoo aan zienlijke sommen in den steek zouden laten maar de rechtbank beval hnnne onmiddelijke in hechtenisneming. de juffrouw Ebert glimlachend. „Neen moeder, wij kunnen werkelijk docter Anthold zijn verzoek niet om zulke nietige redenen weigeren. Wees zoo goed om den commissaris hier te brengendocter, grootmama trekt ongetwijfeld hare woorden in niet waar, moederP" Juffrouw Dankelmann schudde wel bedenkelijk met het hoofd maar zij was reeds sinds jaren gewoon om voor den sterkeren wil harer dochter te buigen. „Nu ja Selma indien gij wilt natuurlijk zeide zij met matte stem. Een kwartbr na dit gesprek zat de commissaris zoo op zijn gemak in den kleinen kringalsof hij reeds jaren daartoe behoord had. Hij had door zijn voorko men juffrouw Ebert reeds bij de eerste begroeting ge heel voor zich ingenomen en ook de grootmoeder was spoedig met dit bezoek verzoend. Hij had er slag van om harten stormenderhand te veroveren. Juffrouw Ebert vertelde hem bereidwillig alles, wat zij van docter Anthold wisten zelfs de weinig praat- zame grootmoeder liet zich bewegen om zich nu en dan met een enkel woordter kenschetsing van den man, voorwien zij altijd zoo bang was geweest, in het gesprek te mengen. Anna vertelde, hoe ruw docter Anthold eens de onschuldige vraag der oude vrouw naar zijne familie had beantwoord dit scheen de groot moeder echter eenigzins in verlegenheid te brengen die echter spoedig weder week toen de commissaris die zeer goed bemerkte dat dit onderwerp haar on aangenaam washet gesprek weder op iets anders bracht. De commissaris bleef veel langer, dan voor zijn doel noodzakelijk was. Hij had alles vernomenwat juf frouw Ebertde grootmoeder en Anna van hun vroe- geren huurder wistenmaar maakte evenwel geen aanstaltenom heentegaan het beviel hem blijkbaar in dien kleinen kring even goed als Herman. Hij had even als dezen Italië en Frankrijk bezochtwaardoor Pruisen. Frankrijk's vertegenwoordiger bij het Kro ningsfeest te Moskou, de heer Waddington, had tijdens zijn verblijf te Berlijn een onderhoud met den Keizer, met den kroonprins en prins van Bismarck. ENGELAND, De internationale visscherij-tentoon- stelling te Londen werd den 14 door 50000 personen bezocht. De daarbij gehouden viscbmarkt werd zeer druk bezocht. Aan entreegelden en catalogussen werd op dien dag 46000 ontvangen. Ierland. Brady is den 14 's morgens vroeg binnen de gevangenis te Kilmainham opgehangen. Eene groote volksmenigte3 a 4000 personen stond buiten het gebouw dat door eene sterke afdeeling grenadiers en dragonders beschermd werd. De rust werd niet ge stoord. De menigte ontblootte het hoofd, toen de zwarte vlag gehescben werd ten teeken, dat het vonnis voltrok ken was. Enkele winkels waren gesloten. FRANKRIJK. Den 9 had het jaarlijksch feestmaal der Suez-kanaalmaatschappij plaats, bij welke gelegen heid de heer de Lesseps in zijne toespraak gewag maakte van de geruchten en berichten over den aanleg van een tweede kanaal en verklaardedat voor de daardoor ontstane bezorgdheid geene reden bestond. Jules Roche heeft voorgesteld op de begrooting voor 1884 de volgende verminderingen voor den eeredienst in te voeren. De bezoldiging van den aartsbisschop van Parijs wil hij van 22500 tot f 15000 verminde ren: die van den aartsbisschop van Algiers van 10000 tot 7500, die van de bisschoppen van Oran en Con stantino van f 6000 tot f 6000. De sub-commissie uit de begrootings-commissie verwierp met 5 tegen 4 st. het voorstel tot afschaffing van de begrooting van eere dienst doch nam de meeste amendementen van het lid Roche aan. De gezondheidstoestand van den graaf van Chambord schijnt niet zeor gunstig te zijn. Volgens sommige be richten zou hij eene beroerte gehad hebben en dien ten gevolge zelfs in min of meer gevaarlijken toestand verkeeren. De volgende bizonderheden worden medegedeeld om trent de verrichtingen van de Brazza ter westkust van Afrika. Den 22 Maart van Bordeaux vertrokken, kwam hij den 3 April te Dakar aan de Senegambisehe kust, aanwaar hij den 5 naar de Congo toog. De lan dingsplaats had de aanvoeder der expeditie zorgvuldig geheim gehouden een bij het ministerie van Marine ontvangen bericht meldtdat de landing plaats had in de baai van Loango op 4°20 zuider breedte, omstreeks veertig mijlen van den mond der Congo. Aan deze baai ligt het dorp Loango, dat met bijbehoorena grond gebied door de Brazza bezet werd. Eene kleine kaap scheidt genoemde baai van die van Punta-Negra, waar de voorhoede der expeditie onder de Lastours zich eenige weken vroeger vestigde onder uitdrukkelijk verzet van den gezagvoeder van een aldaar aanwezig portugeesch schip. Deze plaatsen dienen tot grondslag voor de verdere verrichtingen en zijn van Brazzaville ongeveer 450 mijlen verwijderd. De rede van Loango is volgens de Brazza eender beste aan de kust tussehen Gabon en de Congo. Eene andere goede ladingsplaats had hij vroeger willen bezetten aan de monding van de Kouilou namelijk een weinig noordelijker dan Lo ango. Van daar dacht hij de Niari, eene der bijrivieren van de Kouilou, op te gaan, om het bevaarbare gedeelte van de Congo te bereiken. Hij bevond echter, dat be doelde landingsplaats reeds door de mannen van Stanley bezet was. De Internationale Vereenigiug ter bescha ving van Midden-Africa heeft haren zetel op den lin ker oever der Congo, waar Stanley-Pool tegenover Brazza-viile ligt. Meer de rivier af echter, indestreek der watervallen bezit zij Isanghila en Vivi aan den rechter oever en hare vestiging aan den mond der Kouilou verbreekt de gemeenschap tussehen de fransehe nederzetting te Gabon en Loango. Senaat. Art. 3 van het wetsontwerp tot regeling der godsdienstige en burgerlijke begrafenissen, luidende: Ieder meerderjarige of meerderjarigverklaardedie in staat is een testament te maken kan bepalingen voor zijne belangwekkend gesprek over beider reizen zich eei ontspon, Met groot genoegen luisterden de vrouwen naar het leerrijke onderhoud der beide mannen vaker dan op andere avonden staakte Anna voor een oogenblik den arbeid en zag afwisselend Herman, en den commissaris met schitterende oogen aan. Wanneer Herman vèr- telde meende zij, dat niemand met zulk eene warmte en ernst zoo schoon en getrouw de wonderen van nafuur en kunst kon schilderen, wanneer dan echter de commissaris het woord nam scheen het haar toe alsof deze een niet meer diep gevoel voor het schoone en edele had en alsof hij bijna nog begrijpelijker en aanschouwelijker wist te vertellen. Zij verheugde er zich over dat een man van zooveel ondervinding het niet versmaadde om meestal het woord tot haarhet eenvoudige jonge meisje, te richten, en dat hare oogen, wanneer zij ze opsloeg meestal de zijnen ontmoetten. Een uur was voor haar als een oogenblik voorbijgevlo gen en onwillekeurig slaakte zij een zucht, toen Her man op zijn gewonen tijd van zijne stoel opstond om naar zijne kamer terug te keeren en ook de commis saris zijn voorbeeld volgde en afscheid nam. „Ik heb van uwe goedheid een wel wat lang gebruik gemaaktzeide Mendler toen hij juffrouw Ebert de hand reikte. „Gij moet mij dat echter vergeven het levendige en belangwekkende gesprek heeft mij den tijd zoo snel doen voorbijgaan dat ik niet aan heengaan gedacht heb. Een oude vrijgezelals ikheeft niet dikwijls zulke schoone oogenblikken Als ik alleen op mijne kamer zit, als een of ander boek mijn eenig, wel aangenaam, maar toch altijd niet toereikend gezel schap isdan kan ik er vaak naar verlangen, om eens een gezellig gesprek te hebben, zooals nu. Het is een lichtpunt in het eenzame vrijgezellenleven en daarom dank ik u, juffrouw Ebert, van ganscher harte, voor het genotvolle uurtje Wordt vervolgd. begrafenis vaststellen, inzonderheid wat betreft het burgerlijke of godsdienstige karakter, dat hij er aan wenscht te geven. Een of meer personen kan hij met de zorg voor de uitvoering zijner beschikkingen belasten. Zijn wil moet uitgedrukt zijn of bij testament of in een verklaring, afgelegd ten overstaan van een notaris of door hem onderteekend in testamentair en vorm. Ieder d.ie in het bezit is van het stuk waarin de uiterste wilsbeschikking van den overledene voorkomtis be~ voegd de uitvoering er van te vorderen," gaf tot langdurige bespreking aanleiding. De rechterzijde zag hierin een inbreuk op de gewetensvrijheid. Met 131 tegen 120 stemmen werd het aangenomen. Met 154 tegen 105 stemmen werd verworpen een door Baraguon voorge steld 2e lid van dat artikelwaarbij bepaald werd. dat ieder lid der familie bevoegd zou zijn onder eede te verklaren dat de overledene in zijne laatste ziekte zijn verlangen kenbaar gemaakt had naar een begrafenis met den bijstand der kerk en datindien zulk een verklaring afgelegd was elk stuk waarin een vroeger gemaakte andere beschikking voorkwam nietig was. Kamer. Den 10 bracht de commissie voor het aangevraagde krediet van 2J miljoen gulden voor Ton kin een gunstig verslag uit. Den 15 werd over de zaak beraadslaagd. De minister van buitenlandsche zaken gal een geschiedkundig overzicht van de gebeurtenissen en verklaardedat het niet in de bedoeling der regee ring lag, om verwijderde ongezonde streken te bezetten. Met 358 tegen 50 st. werd het krediet ten slotte toe gestaan. TURKIIE. Mahmoud-Nedim-paehaeen van de invloedrijkste raadslieden van den Sultan en zeer rus- rischgezind onlangs als minister van binnenlandsche zaken afgetreden is dezer dagen overleden. ZUID-AFRIKA. In Basoeto-land is een algemeene opstand uitgebroken. Op verschillende punten waren gevechten geleverd. De transvaalsche volksraad werd den 15 door den heer Krüger geopend met eene redewaarin hij als zijne meening te kennen gaf, dat het tijdstip daar was, om aan Engeland eene wijziging der overeenkomst van 1881 te vragen. ZUID-AMERIKA. Uit Valparaiso wordt bericht, dat het vredesverdrag tussehen Peru en Chili onder teekend is. Daarbij wordt Tacua en Arica door Chili afgestaan voor 10 jarenna verloop waarvan eene volksstemming zal beslissen, aan welk rijk die provinciën zullen behooren zullende alsdan het rijk dat ze ver krijgt aan het andere rijk eene schadevergoeding moe ten uitkeeren. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 16 zijn tot candidaten voor de vacature in den Hoogen Raad (vacature Schuurman) benoemd de heeren: jr. mr. B. C. de Jongepresident der rechtbank te 's Gravenhage mr. P. H. v. Blompresident der rechtbank te Heerenveen en mr. J. D. Mom Visch raadsheer in het hof te Arnhem. De Kamer heeft besloten tot een tweede onderzoek in de atdeelingen van het ontwerp op den suikeraccijns en met alge meene stemmen aangenomen de ontwerpen tot verhoo ging van de begrooting der Landsdrukkerij, dienst 1882, en tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Gro- In 1882 zijn hier te lande geboren 146,351, over leden 85,880 in de gemeenten gevestigd 273,210 en daaruit vertrokken 274,725 personen zoodat de bevol king is vermeerderd met 58,956 en op 1 Jan 1883 be stond uit 4,172,971 zielen, zijnde 2,064,392 mannen en 2,108,579 vrouwen. Op 1 Januari waren hier te lande 6706 stoom ketels in gebruik geplaatst in 3318 fabrieken en stoom gemalen 998 zeestoomschepen en rivierstoombooten 963 locomobielen en werklocomotieven en 112 stoom tramlocomotieven. Te Amsterdam is overleden de heer H. Steenberg, predikant der herv. gemeente en secretaris van het prov. kerkbestuur van Noordholland ten gevolge eener ver koudheid opgedaau den 29 April, den dag waarop hij in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk leidde. Bij de commissie te Urk is tot 9 Mei voor de nagelaten betrekkingen der omgekomen visschers in gekomen 36,513,94%, bij de prov. commissie in Fries land voor die te Moddergat en Paesens tot 12 Mei 105,066,57. Terwijl de moeder voor eenige oogenblikken de woning had verlaten is den 11 te 's Gravenhage een jongentje van omstreeks 2 jaren tegen de stampkuip opgeklommen erin gevallen en in de zeepsop gestikt. Den 11 hebben 2 vrouwen in den Zandhoek te Amsterdam zoo hevig getwist dat een harer krank zinnig geworden en in het buitengasthuis opgenomen is. Te Deventer is den 12 aanbesteed de bouw van een ziekenhuis van 97 beddenbarakkengebouw van 28 bedden lijkenhuis met sectiekamer en terreinom heiningen op een deel der voormalige vestinggronden, geraamd op f 119,000waarvoor laagste inschrijver was de heer A. v. d. Meer te Harlingen, a 109,875. Prinses Hendrik is in den nacht van 1213 van Ylissingen per mailboot naar Engeland overgestoken. In den naeht van 1213 Mei is op de Panne- koek in de Noordergrondengestrand de noorsche bark Hugin van Galveston met lijnkoeken naar Ham burg. De bemanningdie met eigen boot het schip verlaten had is door een loodskotter opgenomen en te Nieuwediep aangebracht. Het schip is weder drij vende geworden 's morgens door de naar de strandings plaats gezonden sleepbooten op sleeptouw genomen en zwaar lek binnengebracht. In den nacht van 1213 zijn 2 personen van de kettingboot in het Open Havenfront te Amsterdam ge vallen en verdronken. F »uur S tfi

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2