i STAATS-LOTER B Jt. Nr. 12841 f 5000Nr. 19037 2000 Ns. 10503 en 12256 f 1000Nr. 19155 400Ns. 7350 en 9541 200, Ns. 1214, 1978, 3019,4267,8034. 10672 11262 11558 1367515609 18976 en 19057 100. Donderdag, 19 Hei, 3e Ig§(. 3«gez0«bcn ^tufcficu. leiegtafietitfi üeruhten. Te Vucht is den 13 een persoon, die uitsluitend des zondags de dienst als conducteur op den stoomtram 's HertogenboschYucht waarnam, onder de locomo tief geraakt waardoor hem de beide beenen werden afgereden. Hij is een half uur later overleden. Den 13 is een 5jarig meisje te Leiden dat met een paar vriendinnetjes in het gras langs den Singel bloempjes liep te plukken in het water geraakt en na vergeefsebe pogingen om haar met een dreg te red den door een baggerman dood opgehaald. Op de beide Pinksterdagen zijn te Amsterdam met den tram vervoerd 105,000te Haarlem 8056 met den Gooischen tram 10,433, met den stoomtram 's GravenhageScheveningen p. m. 11,000, met den paardentram tusschen beide plaatsen 29,000, door de Havenstoombootdienst te Amsterdam 39,555 personen vervoerd. Aan de centrale station aldaar kwamen en gingen den eersten dag 185 den tweeden 202 treinen. De surinamers op de tentoonstelling aldaar werden door 6906 betalenden bezocht. Te Botterdam is den 13 en 14 de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond. Zij besloot: niet aan te dringen op herziening der grondwet of schrap ping van art. 76maar langs geoorloofde wegen te trachten te komen tot meerdere uitbreiding der kies bevoegdheid dat het behoud van art. 194 der grond wet wenscheiijk is dat niet het op crediet koopen bij de wet afgeschaft moet worden maar verbetering van het eredietstelsel noodig is voordrachten te houden en vliegende blaadjes te verspreiden tot verstandige en staatkundige ontwikkeling van boerenarbeiders en mi litairen toezicht op de werktuigen van Staatswege en verantwoordelijkheid der werkmeesterszoomede scha deloosstelling jegens hen die in hunne dienst een on geluk krijgen te vragen de afdeelingen een onderzoek op te dragen aangaande de noodzakelijk verklaarde oprichting eener weerstandskasen den minister van justitie te verzoeken de vrije concurrentie tegen het werk der gevangenen te beschermen. De Hulpzendingvereeniging te Zwolle heeft den 14 haar derde jaarjijksch zendingsfeest gehouden op het Groote Eiland van het aan de stad toebehoorende Nieuwe W erk. Het muziekcorps van de weezeniurich- ting te Neerbosch opende het feest, begeleidde de psal men en gezangen en bracht met het zanggezelschap der zwolsche jongelingsvereeniging gedurende de pauze eenige muziek- en zangstukken ten gehoore. Door 6 sprekerswaarvan 5 van elderswerden toespraken gehouden. De Koningin van Zweden heeft den 14 met haar gevolg een buitenpartijtje gemaakt te Muiderberg. - Door de IJsel-stoomtramwegmaatschappij werd den 15 t,e 's Gravenhage aanbesteed het maken van een stationsgebouw met rijtuig- en locomotief-remise en bijbe'noorende werken te Gouda. Laagste inschrijver was de heer C. P. W. Dessiug, te Gouda, voor/16959. Den 15 is te Utrechtop het Ekerenspleineen volkspark-speeltuin ingewijd met muziek, mastklimmeu, koekuitdeeling enz. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 15 met bijna eenparige stemmen afgewezen het ver zoek van kleinhandelaren in sterken drank om eece meer billijke regeling van het vergunningsrecht voor de uitoefening van het tappersbedrijf. Tot directeur der h. burgerschool is benoemd de heer dr. E. H. Groen man. Het voorstel tot vervanging der burger dag- en avondschool door eene b. burgerschool met tijarigen cur sus werd aangenomen, met overgang van den directeur van de eene tot de andere inrichting, op eene jaarwedde van f 3500. Ten aanzien van het verzoek van den heer P. Domela Nieuweuhuis c. s., om voedsel uit tereiken aan behoeftige scholieren vereenigen B. en W. zich met het afwijzend advies der schoolautoriteiten de in williging in strijd achtende met de beginselen der armenwetwaaraan het gemeentebestuur alleen zijn recht tot het geven van onderhoud aan behoeftigen kan ontleenen. Den 15 is te Utrecht door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aanbesteed het leggen van een tweede spoorbaan tusschen Arnhem en Zut- fen het wijzigen en uitbreiden der tusschóngelegen stationsterreinen en het verrichten van bijkomende werken. Minste inschrijver was de heer T. Verhoeve te Deventer, voor 132,000. In den avond van den 15 en den daarop volgen den nacht is de stoomoliemolen aan de Schie, gemeente Hof van Delft behoorende aan den heer P. Zuidgeest te Delftdoor een hevigen brand vernield. Alles was verzekerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 16 aangenomen het voorstel tot verhuring van het Park aan de directie van den Parkschouwburg, 10 jaren lang voor f 2000 en 10 jaren voor f 4000 's jaars op de voorwaarden dat de huurder de sioot door een ijzer hek vervangtminstens 3 malen per week op bepaalde uren het Park voor het publiek toegankelijk stelt, en gedurende den zomer eenmaal 's weeks gedurende die uren eene openbare muziekuitvoering geeft. Tot direc teur-geneeskundige van het binnengasthuisop eene jaarwedde van f 6000 en vrije woning werd mat 25 stemmen tegen 1 op dr. Henselink en 3 in blanco benoemd dr. H. A. Zegersofficier van gezondheid, thans assistent-geneesheer tot geneesheer-directeur van het buitengasthuis de arts J. v. Deventer Sz. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 16 B. Sijberden verversknecht te Baarn wegens het op 5 Februari vermoorden van een kind, waarvan zijne dochter even te voren bevallen wasveroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. In do Govert Flinekstraat te Amsterdam is deD 16 een knaapje aan beide beenen overreden door den stoomtram. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 16 be sloten eene nieuwe openbare kostelooze school aan de Bakkerstraat (Bozenpriëel) te bouwen met 12 localen, voor 400 leerlingen. Het ontwerp van wet tot regeling van het nota risambt samengesteld door den heer Sannesontvan ger der registratie te Oorschotheeft op last van den minister van justitie het licht gezien. Het verwerpt het vooral door den heer Oldenhuis Gratama voorge steld beginsel van het vrij notariaatalsook dat om den notaris tot bezoldigd Bijks-ambtenaar te maken. Het toezicht zou uitgeoefend worden door kamersbe staande uit 3 rechterlijke ambtenaren 2 hoofdambte naren der registratie en 2 notarissen de kassierderij der notarissen zou duchtig beperktde notarissen zou den niet meer voor het leven benoemd bij ziekte of andere tijdelijke verhindering en bij vacature door can- didaat-notarissen vervangenen hun de mogelijkheid ontnomen worden om hun protocol aan een anderen notaris te vermaken. Te Amsterdam is eene vereeniging „Eembrandt" gestichtten doel hebbende schilderijen en teekeningen der oude hollandsche en vlaamsche school te koopen zoodra er gevaar is dat ze het land zullen worden uit gevoerd om ze later weêr te verkoopen ten einde onze nederlandsche musea daarmede te verrijken en voor provinciën eu gemeenten datgene te behouden wat aldaar eigenaardig te huis behoort. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzersge nootschap heeft een ernstig adres aan de 2e Kamer gezonden ter zake der schorsing van den onderwijzer Poppink te Winterswijk. Het wraakt die beslissing, oordeelende dat die in strijd is met den geest en de letter der weten bet nationaal karakter aan de nationale school ontnemende. Eene vermelding niet beoordeelingvan wel geconstateerde feiten uit de geschiedenis krenkt niet den eerbied, verschuldigd aan godsdienstige begrippen en het te keer gaan daarvan acht het hoofdbestuur verderfelijk voor den bloei der school en aliernadeeligst voor ons nationaal ouderwijs. Door de toepassing der drankwet is de laatste tapperij van sterken drank in het dorp Terwoude ver dwenen. Het christelijk-nationaal zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden den 4 Juli, op het landgoed van den heer Grothe te Blauwkapel, bij Utrecht. De regeering heeft besloten de verpachting der wierwaarden in de Zuiderzee weder op dezelfde wijze behoudens kleine wijzigingte doen plaats hebben zoodat de hoop der visschers dat aan hen consenten tegen billijke betaling tot wiermaaien zouden worden uitgereikt ijdel is geweest. - De Westlandsche Stuomtrammaatschappij, waarvan de exploitatie den 24 Juni 1882 is aangevangen, keert over dat jaar 4 t. h. uit. Te Naaldwijk is een 2jarig meisje, bloempjes aan den waterkant plukkende verdronken. Het le kantongerecht te Botterdam heeft den meergenoemden vrachtrijder Lubrun, wegens het wree daardig mishandelen van een hem toebehoorend paard aan den Diergaardesingel aldaarveroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf en f 25 boete, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. Het bestuur der kiezersvereeniging „Arnhem" daartoe van verschillende zijden aangezocht, heeft tegen den 20 te Utrechtin het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, eene bijeenkomst uitgeschreven van af gevaardigden van alle vrijzinnige politieke vereenigingen in den lande liberale leden der le en 2e Kamer en vertegenwoordigers van alle liberale organen. In de afgeloopen week zijn te Botterdam door pokken aangetast 5 en daaraan overleden 11 personen. Het departement Purmerende der Maatschappij van Nijverheid heeft besloten, voor zijne rekening eenige bekwame werklieden naar de tentoonstelling te Am sterdam te zenden. De vlucht van de weduwe van den in 1855 over leden Sultan met haren zoon en eenige gewapende volgelingen uit den kraton te Djokjakarta, gevolgd door hare acbterhaling door de lijfwacht en gevangenneming na een gevechthad ten doel een opstand in het ge bergte te verwekken, ten einde haren zoon het bestuur te verzekeren. Het gouvernement had n.l. indertijd zijnen oom benoemd en later diens zoon den tegen- woordigen Sultan wiens zoon onlangs tot erfprins is verheven. Te Oudcarspel is f 114 gecollecteerd, waarvan Urk en Seheveningen elk f 50 hebben ontvangen, terwijl aan Moddergat f 14 is toegewezen. De verbouwing der gasfabriek te Hoorn is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan den heer M. Godvliet aldaar, voor 22,277. De gemeenteraad van Hoorn heeft den heer den Engelse eervol outslag verleend als veearts, en besloten de stads-bewaarscbool te vergrooten ten einde 50 kin deren meer te bunnen plaatsen. -Aan den heer G. Schimmel is eervol ontslag ver leend als 2en. luitenant bij de d. d. schutterij te Zaan dam bij welke zijn benoemd tot kapitein de heer B. Suurborg, tot len. luitenant de heer J. B. Veen Valk, tot 2en. luitenant de heer A. J. v. Wessem. Te Termuntenzijl zijn 22 lammeren de slachtoffers van een losgebroken hofhond geworden. De afdeeling voor wis- en natuurkunde der Kon. Academie van Wetenschappen heeft tot leden benoemd de heeren dr. P. P. C. Hoek te Leiden, prof'. A. A. W. Hubreeht te Utrecht en prof. Kamerling Onnes te Leiden. Eene tooneelvoorstelling door de vereeniging „Hoo- ger zij ons doel" te Amsterdam ten behoeve der we duwen en weezen te Moddergat, heeft bruto ongeveer f 550 en de verkoop der programma's door 2 jonge dames bovendien nog f 36,68% opgebracht. De 5 visschersmeisjes uit Scheveningen Zand- voortHarderwijkBunschoten en Moddergat die gedurende eenige dagen 2 uren daags de visscherij- tentoonstelling te Londen hebben opgevroolijkt zijn teruggekeerd zeer voldaan over hetgeen zij gezien hebben en het genoegen dat haar is aangedaan. Een waaghals die een der leeuwen van madame Caro, op de haagsche kermis, een stukje vleesch toe reikte, heeft zijne onvoorzichtigheid met het verlies van een zijner vingers moeten boeten. De gepens. schout bij nacht J. A. v. d. Velde oud-eommandant der marine te Hellevoetsluisheeft bij adres aan den Koning een nader onderzoek der Adderkwestie verzochtwaarin hij z. i. onverdiend en ten onrechte is betrokken zoodat menigeen zijne pen sioneering met 1 Mei moet toeschrijven aan medeplich tigheid aan het onheil. Op de friesche kust zijn ernstige ongeregeldheden voorgevallen tusschen engelsche en nederlandsche vis schers. De Marnix en de Bonaire zullen derwaarts vertrekken. Bij de christ.-geref. gemeente te Opperdoes is be roepen ds. A. v. Appeldoorn te Holten bij die te Zaandam ds. J. Westerhuis te Terneuzen. Bij de den 17 te Oudorp gehouden aanbesteding ter verbouwing der school aldaar, werden 8 biljetten ingeleverd. Aan den laagsten inschrijver W. Vasbinder te Alkmaar is het werk voor f 3200 gegund. In de jaarverslagen der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Zutfen en te Botterdam over 1882 komt o. a. eene klacht voor over de ongunstige resul taten van het onderwjjs in de nederlandsche taaldie voor een groot deel worden toegeschreven aan de in richting der leerboeken voor de nederlandsche spraak kunst. In beide verslagen wordt opgemerktdat dit onderwijs zich kenmerkt door gebrek aan sober heid en eenvoud en dat de terminologie veel te wen- schen overlaat. De heer Katleeraai- aan de h. bur gerschool de normaalschool en den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers te Zutfenheeftop verzoek der uitgevers W. J. Thiema en Cie., eene poging gewaagd om eene „Kleine Spraakkunst" te schrijven voor het lager onderwijs zou eenvoudig mogelijk en waarin niet meer voorkomt dan hoog noodig is om den leerling de gronden der nederlandsche taal te onderwijzen. In 165, voldoende toegelichte korte en duidelijke stel lingen heeft hij zijnen arbeid vervat. Wijselijk is hij tot de oude benamingen der tijden teruggekeerd daar de in den laatsten tijd gebezigde van die der vreemde talen vrij wat verschillen en slechts tot verwarring van begrippen bij den leerling aauleiding geven. De uitgevers Nijgh en van Ditmar hebben het aan tal vakbladen weder vermeerderd met een wekelijksch orgaan voor den boterhandel, de fabricatie van butterine enz. Het zal uitvoerige marktberichten bevatten die een juist en volledig beeldzuilen geven van den boter handel zoowel in het buiten- als in het binnenland en voorts de kwest.ën besprekendie van gewicht zijn voor den handel in bet algemeen en voor den boter handel in 't bijzonder. „De Boterhandel" levert zijne artikelen en berichten in 3 talen hollandsch duitsch en engelsen en kost per 3 maanden franco per post, f 1,40. Bij de uitgevers Berkhout Co. te Nieuwediep is verschenen Fleurs de l'Exposition coloniale d'Amster- dam. Morceau de salon pour le pianopar H. J. Messink. De melodie is aangenaam al kon zij wat meer afwisselend en de muziek wat voller zijn. De omslag gesteendrukt door Amand levert een gezicht op het hoofdgebouw der tentoonstelling. 3e klasse16 Mei 2e lijst. Nr. 6901 400, Nr. 5886 100. nrniwn Mijnheer de Bedacteur Onder de stadsberichten in uw blad van zondag 1.1. lazen wij dat als voorbeeld ter navolging van andere werkgevers werd gesteld eene goed geslaagde proef neming van den heer Stoelom dinsdag, den zooge- naamden derden pinksterdag den werklieden gelegen heid te geven te werken. Die proef is door ons sinds ruim dertig jaren met gunstig gevolg voortgezet, waarvan wij niet dan om ons voldoende reden zijn afgeweken terwijl wij zeker zijn dat wij niet (behalve de heer Stoel) de eenige werkgevers zijn welke dien dag niet onge bruikt laten voorbijgaan en het ons meermalen is ge bleken dat er bij ons werkvolk personen zijn die na twee dagen rustden derden dag gaarne hun werk weder hervatten. U, mijnheer de Bedacteur, bij voorbaat dank zeg gende voor de plaatsing dezer regelen verblijven wij hoogachtend UEd. dw. dienaren, Alkmaar, 15 Mei 1883. FaBBEB ZOON. 's Gravenhage, 17 Mei. De Tweede Kamer heeft heden o. a. aangenomen de ontwerpen tot verlenging van den termijn ter vervulling van de leerstoelen aan de universiteiten tot bekraehting der nieuwe overeen komst met de handelmaatschappij na aanneming van een amendement, voorschrijvende wettelijke bekrachtiging bij verlenging van het contract over 5 jaar. Door aanne ming met 50 tegen 19 stemmen van een voorstel van den heer Vos waaromtrent de minister zich refereerde aan het oordeel der Kamer is de gevangeniswet niet be handeld, maar besloten tot een tweede sectieonderzoek. Aan den beer Boëll verzekerde de minister van water staat, dat de regeering overeenstemming beoogt tus schen de Maasmondwet en de contraeten van provincie en waterschap van Noordbrabant. Aan den heer van Dedem verzekerde de minister van koloniën dat de opdrijving der landrente geen gevolg kan zijn van indiscbe ordonnancie en hij inlichtingen zal vragen terwijl hij voorstander is van fixiteit. Londen, 17 Mei. Het bericht, dat de Peru-Chili- sche vrede gesloten is werd nog niet bevestigd. Petersburg 17 Mei. Een te Biga aankomend schip uit America had pokkenlijders aan boord. Enkele zijn reeds gestorven.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3