IStütenlanb. Bittnettlanb» glasschilderingen in lijsten toont de verschillende mensehwordingen van Brama en overtuigt ons, dat ook de hindoes gewoon zijn de godheid eene mon sterachtige gedaante toe te kennen. De producten van den landbouw zijn vertegenwoordigd door een paar uitstallingen van vruchteneen tweetal zeer uitgebreide van granen zaden en andere plantaar- digde voortbrengselen en een drietal niet minder uitgebreide van theesoorten een en ander geborgen in eenige honderden stopflesschen. De ruimte voor het Calcutta Tea Syndicate is reeds met tapijten en weefsels bekleed maar wacht nog op de uit te stallen producten. Noemen wij Hindostan (met Ceylon) als een land van granen rijstkatoen kinakoffie en kaneeldan ligt het voor de hand wat op dit gebied al vereenigd moet zijn. Een aller aardigst gedeelte der britsch-indische afdeeling wordt gevormd door eene serie van 7 winkeltjes eene na bootsing van een oostersche bazarverdiepte, door zeiltjes voor de zonnestralen beschermde, nissen als het ware in een muurwaarin op een soort van toonbank de koopman, hier door goede poppen voor gesteld te midden zijner waren zit. Wij zien 2 winkeltjes met gekleurde weefsels, 1 met vruchten, 1 met zaden1 met aardewerk en 2 met meer of minder kostbare voorwerpen van zilverkoper ivoor en hout, ook voor verkoop bestemd. Nevens enkele kaarten van het uitgestrekte Rijk, ontmoeten wij ook platte gronden van de steden Calcutta Rangoon LucknowLahore en Gwalior. (Wordt vervolgd.) DUITSCHLAND. "Volgens de Nordd. Allgemeine Zeitung zal de regeering binnen kort wederom een ontwerp tot verhooging der rechten op hout indienen, en ter verkrijging eener meerderheid voor dat ontwerp, tevens voorstellen eene verhooging dei' invoerrechten op zaden en ijzer. In de vorige week is te Dortmund tot lid van den rijksdag gekozen de heer Lenzmanncandidaat der fortschrittspartijdie door het centrum, dat geen eigen kandidaat hadgesteund was. ENGELAND. Iebland. Werd de brief van den Paus aan de iersche bisschoppen op de vergadering van den ierschen nationalen bond, thans 385 onder-atdeelingeu tellendeden 16 sterk afgekeurd en o.a. beweerd dat die brief niet anders kon geschreven zijn dan op aanstoken van minister Gladstone want dat het anders onbegrijpelijk washoe de Paus zich had laten ver leiden om aldus af te wijken van de steeds gevolgde staatkunde van het Vatikaan tegenover Ierland, op de bijeenkomst der commissie voor het huldeblijk aan Par- nell werd die brief niet minder afgekeurd. Het par lementslid Sexton meende dat bet misschien de plicht van het iersche volk zou worden om afgevaardigden naar den Paus te zenden om hem beter in te lichten en te wijzen op de gevolgen, die brieven als deze voor de toekomst der katholieke Kerk in Ier'and zouden hebben. Twee geestelijken woonden de vergadering bij, terwijl een brief met f 3 voor het fonds ontvangen werd met het opschrift „Pieterspennin g." Eitzharris, de voerman van het voertuig in het Phoenixparkwaarmede sommige medeplichtigen aan den moord ontvluchtten, is veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid vijf andere personen werden wegens sa menzweering tot moord met 10 jaren dwangarbeid gestraft. James Carey de verklikker van de moordenaars in het Phoenixpark, is op vrije voeten gesteld en dadelijk onder geleide van twee geheime politie agenten naar zijne woning te Dublin gebracht. De politiewacht voor zijne woning is verdubbeld. FRANKRIJK. Den 20 is in de wijk Passy te Parijs de conservatieve candidaat Calla tot lid der kamer gekozen met 3036 stemmen. Bouteiller, onver, zoenlijke, verkreeg 2999 en Renaud, opportunist, 1134 stemmen. Hier was bet bewijs voor het boevenstuk, dat docter Anthold met den omkoopbaren Eecretaris van den jus- tieraad Mending had op touw gezet en wiens mede plichtige Graaf Redigau was Maar nog was het niet geluktnog kon de uitvoering verhinderd worden 1 Met onrustige schreden ging Herman in de kamer op en neder, in gedachten verdiept, wat hij zou kun nen doen om het misdadige plan te doen mislukken. Zijn eerste gedachte was om dadelijk zelf naar den justitieraad Mending te gaan en hem den brief te overhandigen maar hij bedacht dat deze zijn vader altijd vijandig gezind was geweest en moeielijk geneigd zou zijn om den oudsten zoon zijns tegenstanders veel vertrouwen te schenken. Mendler, de bekwame en scherpzinnige politiebe ambte kon zeker den besten raad gevenhet deed Herman dan ook veel genoegen, toen deze heden vroe ger dan gewoonlijk lang vóór het schemeruur, kwam. „Ik heb uw komst met verlangen tegemoetgezien riep hij den binnenkomenden commissaris toe. „Een gelukkig toeval brengt u ju;st heden nu ik dringend uw raad noodig hebbij mij. Ga hier op de sopha zitten, lees dien brief eens. Ik wil geen woord zeggen, voordat gij hem gelezen hebthij zal u het best ver klaren waarom gij mij in zulk eene spanning vind en waarom ik uw raad noodig heb." Mendler deed zooals hem gevraagd werd ging op de sopha zitten nam den brief van de tafel en las hem gemakkelijk achteroverleunende. Hij was spoedig ter, eindeen den brief weder wegleggende, zeide hij: „Inderdaad dat schrijven verrast mij. Ik had niet gemeend dat de man die uwen vader met den on dergang dreigt, het wagen zou, om u zoo vriendschap pelijk tot een familieavond uit te noodigen en zich daarbij op een door u gegeven woord te beroepen." De minister van binnenlandsche zaken kwam den 20 te Vannes in zijn antwoord op eene toespraak van den bisschop op tegen bet tot de regeering gerichte ver wijt dat deze de vrijheid van geweten wilde aanran den. De regeering wilde niemand vervolgendoch eischte alleen van alle burgers eerbied voor de wet. Voor eenige dagen werd te Parijs een vrij belangrijse diefstal gepleegd in een juwelierswinkel nadat de te huis zijnde dienstbode vermoord was. De daders van den diefstal en moord zijn te Brussel gevat. De een Blin genaamddie de beenen der dienstbode vast hield toen de ander, Beghein haar worgde werd in een publiek huis gevat op het oogenblik dat hij eenige gestolen voorworpen te koop aanbood. De ander werd in een koffiehuis gevangen genomen. Bei den erkennen den diefstaldoch beschuldigen elkander van het plegen van den moord. De meeste gestolen voorwerpen werden gevonden in de koffer op de door hen betrokken kamer. Senaat. Den 17 werden verscheidene artikelen aangenomen van het wetsontwerp tot bescherming van verlaten en verwaarloosde kinderen. Art. 1 van dat ontwerp bepaalt, dat alle verlaten of mishandelde min derjarige personen onder bescherming van de overheid worden gesteld. Tegen het door eenige leden inge brachte bezwaar, dat het staatsgezag bierdoor al te te veel uitgebreid werd, voerde de minister van jus titie aan dat er in ieder geval een rechterlijk vonnis noodig zou zijn om aan een vader het gezag over zijn kind te ontnemen. ITALIË. Na eene langdurige beraadslaging, waaraan de ministers Baccarini (openbare werken) en Zanar- delli (justitie en eeredienst) deelnamen en waarbij De- pretis, minister-president, verklaardezijne portefeuille te zullen nederleggen indien hij geen duidelijk bewijs van vertrouwen verkreegwerd den 20 eene motie om tot de orde van den dag over te gaan verworpen met 301 tegen 54 stemmen. 55 leden hielden zich buiten stemming. Deze door de regeering bestreden motie luid ie als volgt: „de Kamer het programma der linkerzijde handhavendekeurt de staatkundige ge dragslijn der regeering goed." Daarna werd met 348 tegen 29 stemmen van de leden der uiterste linkerzijde terwijl 5 leden zich buiten stemming hielden de vol gende motie aangenomen waarmede Depretis verklaard had zich te kunnen vereenigen: „De Kamer keurt de staatkundige gedragslijn der regeering goed en gaat over tot de orde van den dag. Geruchten dat de ministers van openbare werken en justitie hun ontslag zouden indienen omdat hunne verklaringen in strijd waren met die van den minister president werden tegengesproken. NOORWEGEN. Den 18 hield het rijksgerechtshof zijne eerste zitting in zake de in staat van beschuldi ging gestelde ministers. Die zitting werd geheel aan de gewone formaliteiten gewijd. Minister Selrner is de eerste van de elfdie te recht moeten Btaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE, In het begin van Juni komt de zaak van het op 1 April 1882 verdwe nen christenmeisje Esther Solymosi voor het Hof van Nijerighaza in bthandeling. Van deze verdwijning wor den eenige israëlieten beschuldigd. TTit de aete van beschuldiging blijkt, dat het eerste onderzoek der rech terlijke macht heeft plaats gehad naar aanleiding van de vo'gende verklaring van den veertienjarigen Moriz Scbarf. Op 1 Aprilna afloop van de godsdienstoefe ning des morgeus te elf uren wilde hij de synagoge sluiten, toen drie slagers en een bedelaar, die voor dat gebouw bleven staan, hem verzochten, de deur nog open te latenomdat zij gebeden wilden verrichten. Zonder de synagoge te sluiten ging hij daarop naar de woning zijns vaders, die hem eenigen tijd later op straat zond om genoemd meisje, dat te Ofalu inkoopen voor hare meesteres gedaan bad en nu terug kwam binnen te roepen, om kandelaren van de tafel te nemen en op eene kast te plaatsen. Toen het meisje hiermede bezig was kwam de bedelaar die met de drie slagers haar in de woning van Scharf had zien gaan uit de synagogeom haar te vragen of zij ook daaruit iets wilde weghalen. Het meisje ging daarheen en toen Moriz een kwartier later buiten kwam, hoorde hij drie „Gij hebt den verkeerden brief genomen," antwoordde Herman „ik bedoelde den andeie daarnaast, lees dien eens daarover heb ik uw raad noodig." „Over dezen niet?" vroeg Mendler ernstig. „Hoe belangrijk die andere brief ook mag zijn deze is in ieder geval van zooveel gewicht dat ik het toeval dankdat mij dien in handen gespeeld en daardoor het recht verleend heeftom u een raad te geven nu gig zooals het schijntniet eens een raad wenscht, want gij hebt er mij nooit een woord van gezegd dat gij den handelsraad Treu een bezoek gebracht en beloofd hebt om dat te herhalen." „Ik had mijn vader beloofd om dat bezoek afteleg gen hij hoopte daardoor, den hem dreigenden onder gang te* vertragen. Ik achtte de zaak niet gewichtig genoegom haar u te vertellen antwoordde Herman eenigzins verlegen. „Gij wilt mij dus in deze zaak geen vertrouwen schenken maar mijn raad zult gij toch hooren want ik houd te veel van u dan dat ik u zou willen bloot, gesteld zien aan de speculatie van den geheimraad Treu. Wat gij mij niet zeggen wilt, raad ik en het is inderdaad geen kunststuk, want de plannen van den geheimraad en die van uwen vader zijn doorzich tig genoeg. Gij moet de gelukkige schoonzoon de gade der scboone Adèle worden! Uw vader wenscht dit, gij echter hebt geweigerd daarom vervolgt nu Treu u-v vader, om u tot zijne plannen te dwingen. Hij zal daartoe geen middel onbeproefd laten de man is tot alles in staat Evenals hg leugenachtige prospectus sen in de wereld zendtom voor waardelooze papieren koopers aan de beurs te vangenevenals hijonbe kommerd om den ondergang van duizenden deze aan zijne onwaardige speculatiën opoffertevenzoo zoekt hij nu ook zijne eigen dochter en u zelf aan zijne speculatie of viermaal om hulp roepen. Hij ijlde naar de synagoge, die gesloten was en zag toen door het sleutelgatdat het meisje bijna geheel ontkleed op den grond lag dat twee mannen haar vasthielden en dat de derde haar den hals afsneed. Drie mannen hadden toen het lijk opgevangen terwijl de vierde het bloed opving in twee roode aarden vaten en het daarna in een groot vat overgoot. Vervolgens was het lijk weder aangekleed en Moriz naar huis gegaanom aan zijne ouders te vertellen betgeen bij gezien had. Zijne moeder had hem toen gelast te zwijgen. Een uur later was de bedelaar hem komen vragen of hij de synagoge wilde sluiten waaraan bij voldaan had. Toen was er noch van het lijk, noch van sporen van bloed iets te zien. Hoewel deze verklaringen door enkele omstandigheden bevestigd worden zoo wordt dit verhaal toch niet al gemeen geloofd. Volgens de Neue Freie Presse zou het openbaar ministerie de beschuldiging zelfs ongerijmd vinden doch haar alleen volhouden om door eene vrijspraak na openbare behandeling de zaak voor goed de wereld uit te helpen. RUSLAND. De Keizer en de Keizerin met hunne kinderen en de grootvorsten Alexis en Paul vertrokken den 20 's nachts 1 uur van Gatschina naar Moskou alwaar zij des avonds om 6 uur aankwamen en in het Petroffsky-paleis afstegen om daar te verblijven tot den plechtigen intocht in het Kremlin. De bevolking ontving hen met de grootste geestdrift. Overal heerschte goede orde. TURKIJE. De commissie voor de hervormingen in Armenië en de andere provinciën is benoemd. Zij be staat uit Saïd-pacba en de ministers van binnenl. za ken justitie koophandel en openbare werken. ZWEDEN. Den 18 nam de Tweede Kamer met 135 tegen 62 stemmen de artikelen van bet wetsont- ontwerp op de legerbervorming aan, bepalende; dat het staande leger door werving zal verkregen worden in plaats van zooals tot heden door opschnjving. ZWITSERLAND. Den 18 bracht bisschop Mer- millod een bezoek aan den voorzitter en de leden van den bondsraad. Hij verzekerde alles te zullen vermij den wat tot moeielijkheden aanleiding zou kunnen geven. ZUID-AFRICA. Koning Ketswayo is volgens aan de Times gezonden berichten tegen de Zoeloehoofden Oham en Usibepu opgetrokken doch met een verlies van 6000 man teruggeslagen. VEREENIGDE STATEN. Door een cycloon zijn in den staat Wisconsin te Racine vele eigendommen van arbeiders verwoest. In Illinois werden ook ver woestingen aangericht en werden 68 personen gedood en 200 gewond. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Ingediend zijn wetsontwerpen 1° tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk VII B der staatsbegrooting voor 1882 met 174,637,20, waarvan 114,209,06% als uitkeering aan de erfgenameD van prins Frederik als hun toekomend saldo der rekening van ontvangsten en uitgaven die tusschen ben en den Staat moesten worden verdeeld 2° tot vaststelling van het slot der koloniale rekening van Curasao over 1879, een over schot van f 85,840,65 van de toegestane bijdrage van het Rijk voor de schatkist latende; 3° tot bekrachtiging van credieten door den gouverneur-generaal van N. Indie boven de indische begrooting voor 1881 geopend, ten bedrage van f 5,174,870, waarvan echter/1,646,445 wordt opgewogen door verplaatsing van bezwaar, meer dere baten en latere teruggaaf van voorschotten en het overige is bestemd voor uitgaven van leger en ma rine (wegens den oorlog met Atchin), bestrijding van veepest en koorts-epidemie, onderhoud van gevangenen, non-activiteitstractementen wachtgelden pensioenen, gagementen enz. [Het tekort op de indische dienst 1881 bedraagt in het geheel 128 ton]; 4° tot bekrachtiging op uwen adellijken titel opteofferen u zoekt hij daar toe door den valschen schijn zijner rijkdommen te mis leiden en tegelijkertijd op uw plichtsgevoel te werken. Gij moetom uwen vader te reddenuw naam en u zelf aan bem verkoopeu. Antwoord mij nietbaron het zou uwer niet waardig zijn om de waarheid te verbloemen. Dat gij er niet toe in staat zoudt zijn om zelfs op den rijkdom van een gewetenloozen spe culant te speculeeren weet ikmaar gij zoudt u voor uwen vader kunnen opofferen en slechts daarom zeg ik u laat u niet door den bedriegelijken schijn mislei den Al zou werkelijk de geheimraad Treu zelfs in dien hij met den besten wilom zijn woord te houden, was bezield, u beloven, om uw vader te ontzien toch moogt gij hem geen geloof schenken. Hij zelf kan niet wetenof hij morgen nog in staat zal zijn om het woord te houden dat hij u heden geeft. Een*enkele ongelukkige dag aan de beurs kan bewerkendat morgen reeds het schijngebouw zijner rijkdommen in eenstort. Hij zet als een wanhopig speler allesi, ook zijne eer, op één kaart, mislukt de zet, dan is hij mor- gen misschien reeds een bedelaareen bedriegelijk bankroetier, voor wien de deuren van bet tuchthuis zich openen Zijne schuldeischers zullen dan onbarm hartig hun recht tegenover uwen vader doen gelden. Dit moest ik u zeggen, baron, ik wil u geen an deren raad gevendan dezen laat u niet mis.eiden door den vorstelyken rijkdom, waarmede de geheimraad Treu zich weet te omringen. En nu genoeg over deze zaak gij moet zelf weten wat u te doen staat. Laat mij zienwat de andere brief inhoudtwaarover gy mijn raad wenscht." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2