No. 64. Vijf en tachtigste Jaargang. 1888. FEUILLETON. V R IJ I) A G 1 JUNI. 39) 1»E STER EER ANTIIOLES. Prijs der gewone Advertentiën: AIKIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. an 1 5 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel bevat tende een artikel over den achteruitgang der aard appelteelt hier te lande, benevens, alleen voor onze abonné's in de stad, de zomerdienst!egeliiig van liet postkantoor alhier, welk laatste ook voor abon né s buiten de stad op aanvrage gratis verkrijgbaar is. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Ten toons lelling te Amsterdam. IX. Nieuw-Zuid-Wallis en Victoria. II. De australische dierenwereld leeren wijbehalve uit de af beeldingen van zware runderen en schapen, kennen uit de talrijke exemplaren van: kangoeroes (buideldieren), opossums, wilde katten, groote vleer muizen een molwezelegel en zeehondcasua- rissen of wel emoes, steltloopers als kraanvogels, reigers e. d. g., een albatros, wilde eenden en° an dere zwemvogels, papegaaien, parkieten en kaketoes, prachtige liervogels uilen, eksters, spotvogels e. a. Victoria heeft ook gezorgd voor eene verzameling vogeleieren waaronder de groote groene der emoes zeer in het oog vallen, van visschen, vlinders, torreu en kevers (waaronder de 3palm lange vlinder Aero- phylla litan), snoeren van kleine goud-groene zee- liorentjesalsook op botanisch gebied voor een herbarium. De donkere inheemsche menseb, die zich met een schapenvacht kleedt, wordt in de afdeeling Victoria voorgesteld door 2 fraaie beelden van man en vrouw en 2 doodshoofden in die van beide koloniën door photographiën van personen, alsmede van hunne woningen wapenen en jachtgereedschappen Van laatstbedoelde artikelen huishoudelijke voorwerpen, sieraden enz. is eene groote hoeveelheid voorhanden' waaromtrent wij echter moeten opmerken, dat men zich hierbij niet tot Nieuw-llolland bepaald, maar ook van andere deelen van üceanie, zelfs van Nieuw- Guinea en de Samoa-eilanden, verzameld heeft. Men ziet hier pijlen speren en werpschichtenwaar van sommige met vischgraten gepunt, houten pijl kokers met zeer primitieve ingesneden versiering bomerangs (werptuigen van ijzerhout), tomahawk's ot strijdkolven van hout met ingezette pennen, of met steenen knop, hetzij door een gat, hetzij met touw en schors aan den steel bevestigd, schilden van tienen gevlochten of van hout, met eenvoudige witte en roode figuren beschilderd, schorten van vezels, een lang weefsel van vezelstof, steenen bijlen en hamers, een mantel van snippers leder, versierd met strooken roode stof en bonte rozetten beenen armringen een hoofdtooi van vederen kam men van dorens door vlechtwerk verhonden kan goeroebeenderen om door den neus te steken, uit hout geholde kommen mandjes en tasschen' van toegeknoopte boombladeren en gevlochten stroo geknoopte touwnetjes en gedrochtelijke houten af godsbeeldjes. 1 alrijke photographic.che afbeeldingen geven ons een blik op de natuur van Australië en op de hoofd steden de straten, parken en paleizen van Mel bourne en Sidney, steden die met hare voorsteden de eene 283.000, de andere 224.000 zielen tellen. an deze steden en van de haven der laatste, Port Jackson zijn ook plattegronden, van de koloniën zeiven kaarten wat Victoria betreft ook geologische en landbouw kaarten aanwezig. Bovendien uitMeuw- Zuid-Walli3 nog de afbeeldingen eener openbare school, uit Victoria nog postzegels en eene verzame Jing van den arbeid van gevangenenwollen stoffen dekens, gangmatten, stroohoeden, schoenen en vouw beenen. Boeken en statistieken over beide koloniën liggen ter raadpleging beschikbaar, en brochures in de neder- landschetaal, haren toestanden hulpbronnen beschrij vende, worden aan belangstellende bezoekers der ten toonstelling gaarne en kosteloos uitgereikt; die over ïcloria is te Melbourne gedrukt, en schijnt slechts wat den omslag betreft de correctie van den hol- landschen vertaler gemist te hebben. De crou ver nemen ten van beide volkplantingen verdiener, allen lot voor de schitterende wijze, waarop zij aan de amsterdamsche tentoonstelling deelnemen. J amaica. a" aan Engeland behoorende westindisehe eiland is een aantal producten ingezonden en ne vens die van Victoria opgesteld, bestaande in ruin als ieder liefhebber denken kan, koffie, sui ter, kina, cacao, sarsaparillagember, piment, tapiocca cassavemeelarrowroth, honig, vette en vlugge oliën, vezelstoffen, picklessigaren, orange- wine en sc uldpadkainmen. Van de bladen en bloe- "lder kinasoorten zijn gedroogde exemplaren tentoongesteld. In de nabijheid, in de afdeeling „diversen bevindt zich eene kleine inzending van den heer B. 11. de Waal, te Durban, in Natal, bestaande in wol suikersoorten, photographiën van kaffers imandsche gordels kralen en vlechtwerk, een „bierzeef van biezen in den vorm van een pijl koker een assagaai, gebruikt in den zoeloe-oorlog een schild met dierenhuid bekleed en een „knobber- ries een strijdhamer van hout met ronden knop Uil het Hoogduitsch van ADOLF STREOKFUSS. Herman meendedut zij in zijne ziel las hij kon haren blik niet beantwoordentoen hij antwoordde „lk meen dat te mogen aannemen." „Gij meent neen gij «eet het Gij wilt mij met met een duidelijk „ja" antwoorden Gij wilt den vader niet aanklagen om de dochter te sparen lk bezweer u, wees oprecht tegen mij. Mijn vader weet, dat zijn vriend met ondergang wordt bedreigd Hu zou kunnen helpen, maar hij wil niet, of hij heeft misschien zijne hulp van eene voorwaarde afhankelijk gemaakt, die gij, baron zoudt kunnen, maar niet wilt vervullen Ik smeek u zeg mij de waarheid, ik moet haar weten!" Adele s donkere oogen schitterden, hare wangen gloei den hare handen die zijzich zelf vergetendeop Herman s arm had gelegd, beefden, zij scheen Herman in hare opgewondeuheid nog schooner dan te voren. Wat zou hij haar antwoorden? Haar misleiden kon hij met, en een ontwijkend antwoord zeide haar de waarheiddie hij in dit oogenblik zoo gaarne voor haar had verborgen gehouden. Adèle zag hem in angstige spanning aan. „Gij zwijgt?" ging zij voort. „Kan dan geen smeekeu u "be wegen om te spreken? Vreest gij wellicht, mij te krenken wanneer gij oprecht zijtGij hebi toch tot r.u toe nooit geschroomd om openhartig de waarheid te zeggen, ook al verlangde ik het niet. Nu wil ik wtten, of mijn vader zijne hulp afhankelijk heeft ge maakt van de voorwaarde, dat gij de gehatewier schoonheid met naar uw smaak is, uwe hand schenkt?" Het scherpe woord verstoorde de betoovering die zich van Herman had meestergemaakt, hij gevoeldelicb belee- digd door de herhaling in dit oogenblik van zijn gezegde dat hem zoozeer beiouwde. Het scheen hem toe, alsof «Heen gekrenkte jdeiheid uit Adè e's toorn spiak snel antwoordde hij op dien spottenden toon, die haar steeds zoo diep had gekwetst: „Indien gij volstrekt de waarheid weten wilt en moet mejuffrouw dan mag ik u d e niet verzwijgen. Uvv scherpzinnigheid heeft u de waarheid doen inzien maar gij behoeft mets te vreezen. Ik herhaal u de belofte, die ik u leeds eenmaal geven heb, gij zult niet ge dwongen worden, om voor het altaar een beslist „neen" te roepen, lk verkoop mij niet, ook niet voor de red ding mijns vaders. Gij kunt onbezorgd zijn Een schok ging Adèle door het lichaam allo kleur week uit haar aangezicht, zij wendde zich af, Herman mocht met zien, dat eene traan over hare wangen rode, maar Agnes zag het, zij omhelsde hare vriendin en kuste haar hartelijk, waarop zij zich tot haren zwa- feTde 6n Lem met treurige «ogen aanziende „Dat waren onvriendelijke, booze woorden, die niet uit uw hart komen, Neem ze terug, Herman!" „Een eenmaal gesproken woord kan nooit terugge nomen worden." antwoordde Adèle, zich aan de om- helzing barer vriendin onttrekkende. „De baron heeft bovendien slechts eene belofte herhaa'd waaraan ik hem zelf hennneren zouindien hij haar mocht verge len. Laat. ons niet meer daarover spreken ik geloof' dat wij reeds te veel ernstige zaken behandeld heb- oen. li vul nu niets meer hoeren van zorgen voor ae toekomst en klachten over het vor'eden het tegenwoordige alleen moet ons nu bezighouden en dan s.ecnts wat liet schoone daarvan betreft. Zie eens om u heen baron gij zijt hier op een grond, die ook u veel belangstelling moet inboezemen, ofschoon gij, zooals ik hoorde, doeter zijt. Doctors hebben gewoon- hjk met veel gevoel voor de kunst, zij zijn te zeer met het materialisme opgegroeid, om aan het edele hun Cansche geest te kunnen wijden; maar wie als gij Spanje met zijne koloniale inzending nog niet gereed zynde brengen wij een bezoek aan de I uinbon w ten toon steil in o- en vinden wij na zooveel inspanning, eene ver kwikkelijke wijkplaats in het daaraan gewijde ge bouw dat door zijne kleurrijke binnenbetimmering verraadt vroeger voor eene tentoonstelling van het Roode Kruis gediend te hebben. Het binnentreden ervan is te aangenamernaarmate bet omgevend on belommerd terrein zonniger en stoffiger is. Het ieerlijk groen verkwikt het oog, de geur der residu's streelt bet reukorgaan een fontein biedt ons wel kome koelte, booge palmen en boomvarens op den achtergrond of te midden der zijdelingsclie compar timenten inzendingen van de heeren Reeling, v d. Berg en Galesloot, schijnen ons toe te wuiven. Op den voorgrond vinden wij eene vitrine met micros- kopische praeparaten van nederlandsche draad/.wam- men van den heer v. Ledden Hulsebos, daarachter een perk met mtheemsclie gewassenop de boekeu geflankeerd door 2 boomvarens (Balanthium), en eenige potten met Imantophyllums van Louis v. Houte te Gent; vervolgens eene groote en sierlijke fontein van terra cotta, van H. Janssen te Wezel te mid den van een grasperk, waarin 4 perken met Pelar goniums en Petunia's van D. J. Tas en Zonen te Aalsmeer, 1 met resida's van M. Rigter te Zwolle 2 bloeiende exemplaren van Aucuba Japonica van' J. Kouwenhoven te Warmond ea eenige aardbeziën- planten van II. Beekman, tuinbaas te Oestgeest. Na dit middenstuk volgen rustieke houten tuinmeu belen van F. Wagner te Detmold. en terra cotta vazen op kolommen en piëdestallen van genoemden Janssen, terwijl bet geheele achtergedeelte der zaal wordt ingenomen door eene uitgebreide en fraaie verzameling kasplanten (Pandanus, OycasVriesea, Aralia, Dracaena, Bonapartia, Chamaerops Phor- mitim enz. enz,), buiten mededinging ingezonden door den lieer A. v. d. Wouwer te Antwerpen. Van den- zeliden vinden wij in een der zijdelingsche compar timenten ook eene collectie vetplanten en de prach tige roodbloemige Anthurium Scherzerianum. Een volgend bevat bontbladige Bromelaceae van Aug. de Bosschere etFils te Antwerpen en daaronder ook de mciularium, waarvan de jongere binnenbladen purper- eurig, de oudere buitenbladen groen zijn. Andere compartimenten zijn gevuld met groote collectiën comfeeren tentoongesteld door H. v. Lunteren Zoon te Utrecht en W. Keessen Jz. te Aalsmeer nog andere met bouten kuipen en andere tuinbe- noodigdheden uit de labriek van den lieer Roosmale Nepveu te Ernst bij Vaassenen tuinmeubelen en tuin bouwgereedschappen van de bekende firmaPebniat. Ampels met hangplanten zien wij boven ons°, en baron, jaren lang op den k.assieken bodem der kuust heeft geleefd, wie de goddelijke werken van onze meesters daar in zulk een overvloed vereenigd heeft gezien kan toch niet geheel vreemd zijn gebleven aan kunstgenot. Het is de trots mijns vaders en ook een weinig de mijue, dat in dit salon onderscheidene mees terwerken onzer jongste vaderlandsche kunstenaars ver eenigd zyn. De schilderijen, die deze wanden versieren verdienen wel bekekeu te worden. Indien Mi tiet mij vergunt, baron, zal ik uwe gids zijn en wel u het eerst wijzen op het stuk, dat mijn bizondere trot8 is, want op mijn verzoek heeft mijn vader het op de dTb-acdtentoonstelhng gekocht, op mijn heerlijke Uil- Zij stond op en Herman volgde haar naar haar Jie- velingsschilderj een kleurrijke, met groote getrouw- beid op het doek getooverde zonsondergang, een waar juweeltje van Eduard Hildebraudt. Met geweld had Adè e het ernstige gesprek afgebro ken het ontwikkelde zich ook niet opnieuw, toen de wandeling door de kamer was voltooid; zoowel bij Herman als bij Adè e was eene ontstemminc achterge bleven die zij wel trachtten te verbergen ,°maar toch met konden miester worden, ofschoon Agnes alle moeite deed, om hierin door vroohjk, vertrouwelijk ge- bel te slageu. J h Herman vond het schier eene verlichting, toen spoe dig na acht uur de geheimraad door zijne komst het slepend geworden gesprek afbrak. Deze ,ag er nog ziekelijker en meer vervallen uit dan voor veertien dagen, de gebrekkige geknakte ge-' s.aite paste nog minder dan toenmaals in de overd-e- ve.j elegante kleederen. Slechts met. moeite scheen de oude heer zich staande te houden, toen hij met sïe- penden tred langzaam door den salon ging; toen liii daarop na de eerste begroeting in een leuningstoel plaats nam zonk bij geheel in elkander. Z jn gelaat was nog bleeker, zijne wangen schenen nog meer in„o- schrompeld, zijne handen beefden nog heviger dan Ij

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1