I eén weg eon vorm van beschaving en ontwikkeling bestaat; kleingeestig is het, tegen nationale kleeder dracht en nationale gebruiken te ijveren. Eusland be hoeft met op den leest van het westen geschoeid te worden. Maar niet minder bekrompen is het aan vreemde begrippen en denkbeelden toegang te weigeren en zich te verzetten tegen hunne opneming in den grooten stroom der nationale ontwikkeling. Men aan- schouwe den eigen vaderlandschen bodem. Is hij niet bedekt met boomen en gewassen van vreemden oor sprong Zijn vaak de vruchten des volks, de grondstoffen zijner nijverheid niet ingevoerd en overgeplant uit den vreemde en hebben zij niet wortel geschoten en zich gevormd naar onzen grond en onze lucht? De inwendige toestand van het .Russische Rijk is verontrustend en eischt hervorming. Voorzichtigheid en beleid zijn daarbij onmisbaar. Geen ingrijpen op de wjjze van een Peter den Groote is in onzen tijd mogelijk; maar afkeer van het vreemde omdat het vreemd ishandhaving of herstel van het nationale omdat het nationaal is, is wel het ongelukkigste stelsel waartoe men zijn toevlucht kan nemen het is het stel sel van hem die geen uitkomstgeen middel tot ver betering ziet. En dat versterking der alleenheerschappij op stoffelijk en zedelijk gebied niet het middel is om in de behoeften van staat en maatschappij te voorzien heeft reeds de ondervinding in Rusland zelf voldoende' geleerd. Zal de gekroonde Keizer zich thans zelf doen hooren? Internationale koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. X. Wij willen thans achtereenvolgens de afdeelingen der niet europeesche landen bezoeken en zulks af wisselen met de beschouwing van verschillende in richtingen buiten het hoofdgebouw. Wij vangen aan met de inzendingen van het uitgestrekte Hemelsche Rijk, China, het land van thee en zijde porcelein en lakwerk met eeue eigenaardigesedert eeuwen zelfstandig ontwikkelde beschaving en een volk welks kunst vlijt eene groote hoogte bereikt heeft. Wij bevinden ons in de chineesche afdeeling als in eene vreemde wereld; alle vormen wijken van de europeesche af, levendige kleuren schitteren ons tegen en ons oog vestigt zich in den beginne meer op de chineesche commissieleden en bewakers, met hunne mong-ool- sche type, zonderlinge kleeding en haartooidan op de duizenden voorwerpen, waar tusschen zij zich bewegen. De kennismaking valt niet tegen want onder hen zijn er, die zich in het duitsch of fransch, zelfs vloeiend en beschaafd, weten uit te drukken en beleefd de inlichtingen verschaffen, die wij aangaande de beteekenis van vele ons onbekende zaken wel behoeven. Hoe de chineezen, behalve hen die wij ontmoeten, zich voordoen blijkt uit tal van fraai gevormde en gekleurde terra cotta beeldjes, veelal met aangezet hoofdhaar, baard en wenkbrauwen, en uit boeken met in dekverf keurig geschilderde figuurtjes. In hun bedrijf, handwerken, veldarbeid, op reis of ter scheep zien wij ze in van ongekleurd hout gesneden beeldjeswaarbij ook een door een os gedreven werktuig tot opvoering van water is voorgesteld. Van hunne kleeding is eene uitgebreide verzame ling voorhanden, en daaronder zien wij allerprach tigste gewaden van gekleurde of rijk met figuren en ornement geborduurde zijde, met bont en fluweel omzoomdof wel geheel van bont. Het allersier- lijkst zijn bewerkt de horstlappenwaarvan stof en vormeven als van de geheele kleedingvan re- geeringswege voor de ambtenaren van verschillen den rang bepaald is. De borstlappen der burgerlijke ambtenaren vertoonen een vogeldie der militaire een viervoetig dier tct hoofdsieraad. Ook ten aan zien der hoofddeksels worden de wettelijke voor schriften in acht genomen. Wij zien een metalen helm op zekeren afstand van een open kroon om geven andere helmen met ingeplante faizantên- veeren geborduurd zijden studentenmutsen met op en uitstaanden voorrandmet gekleurde zijde of gouddraad geborduurde kapjes met pompoen of lange roode kwastpuntige stroohoeden met rondom van den top nederhangend rood draad. De laarzen zijn van zwarte zijdemet vingerdikke witte zooien, de pantoffels van fluweel met ornement in gouddraad; de zonneschermen op de talrijke buitenwaarts ge keerde plooien groen, daartusschen lichter gekleurd oi beschilderd; de waaiers beschilderd en in gewonen vorm, of rond met borduursel op zijde of goud grond. Voor waardigheidsteeken der ambtenaren dienen ook zonderling gevormde, ruim een voet ange haken van porcelein of grover aarde gebak ken of van ingelegd hout vervaardigd, en niet be ter te vergelijken dan met die waaraan onze naai sters een schaar met ketting dragen. Als dames sieraden vinden wij spelden, kammen, halskettin gen en ringen van goud zilver, parels en porce lein vervaardigd. Een blik in de woningen wordt ons vergund oor een paar modellen van gebouwtjes met glazen wandenwaarin al het meubilair aanwezig is en zelfs vruchten op de tafels staan. De inzending van meubelen is bijzonder uitgebreid van zeer eenvou- ige tot allerkostbaarste. Tot de eerste behooren rieten stoelen met breed uitstaande armsteunsels. Reeds rijker zijn de houten stoelen met marmeren zit tingen en rugschilden, gelijk de kassen met marmeren paneeien nog rijker de vuurschermen en kamerschut ten met porcelein en schilden of met geborduurde vak ken in prachtige kleuren, of in zilverwit op blauw. Maar deze categorie van meubelen boogt reeds op meer der schoon, op allerfijnst snijwerk in hout, of op inlegwerk van parelmoermet welk laatste twee canapees een tafel, krukjes en eenige kamerschutten kwistig zijn bedeeld. Men vindt erwaar het mar mer, het porcelein en het parelmoerhet snij- en orduurwerk schier te gelijk zijn gebezigd om een schoon en schitterend geheel te vormen. Een ander soort van meubelen, 4 kasten stoelen en tafeltjes, zijn geheel rood gelakt en kwistig met goud en in de velden met verguld en gekleurd a jour ge sneden beeldwerk versierd. Een tafeltje is ingelegd met houteen ander met hout en ivoor. Fraai gesneden kastjes en étagères zijn gekroond met chineesche daken. Dezelfde verscheidenheid als in genoemde meubelen heerscht in de ledekanten, van den meesten eenvoud opklimmende tot de pracht van lakwerk, snijwerk en parelmoer, zooals vooral dat ingezonden door King Lee Go. te Canton. Zij vormen aardige vertrekjesmet een fijne mat bevloerd en aan de zijden door glas of zijden gor dijnen gesloten; en meermalen voorzien van°een moestAdele zou dan wel zorgendat er op dien avond aan de eenvoudige tafel een plaats voor hem gereed was. Deze laatste zelf echter voegde er geen aanmoedigend woord bij maar Herman las in den blik van gespannen verwachtingdien zij op hem richtte dat zij de uitnoodiging niet ongaarne zag hij beloofde dan ook spoedig te zullen terugkomen. Hy vergezelde Agnts tot het haar voor het huis wachtende rijtuig toen hij haar hielp instappen boog zij zich tot hem over en fluisterde hem toe. „Houd woord Herman Ik heb u nog zooveel te zeggen en alleen bij Adèle kan ik u zien. Geloof mij gij maakt mij en baar gelukkigwanneer gij uw bezoek spoedi» herhaalt. Ik zal u schrijvenwanneer gij mij bij haar vinden kuntbeloof mij dat gij dan zult komen." „Ik beloof het u „Dank duizendmaal dank Goede nachtgoede, beste Herman, groet Hans van mij en zij knikte hem' nog eens vriendeijk toetoen bet rijtuig reeds in be weging was. Wordt vervolgd. voorgedeelte, waarin een paar kastjes geplaatst zijn. Tot versiering der ledekanten worden aan de zoldering met roode kwasten prijkende ornementen gehangeneenigszins gelijkende op de bij onze muziekcorpsen gebezigde turksche schellen. De smalle zijden gordijnen der kamers en ledekanten zijn met bloemen en vogels beschilderd, of wel met zwarte letters op witten grond. Laatstgenoemden behelzen spreuken of wijze lessen, en worden vooral in de scholen en tempels gebezigd. Eene woning of tempel zou niet behoorlijk inge richt zijn zonder de noodige lantarens. Wij zien°er in menigte, zeskante van riet en beschilderde zijde, andere van glas met afhangende versierimven van kralen werk. Weder andere van gekleurd hoorn in den vorm van tulpen, visschen en ruiters té paaid dienen voor zekere feestelijke gelegenheid. Als huisraad ontmoeten wij verder tapijten, tafel- kleeden fraaie matten schotels dekschalen, kom foren en allerlei voorwerpen van tin, gepolijst of met gegraveerde figuren en letters versierd, geel en rood koperen ketels kommen en ronde stoven schaaltjes en kommetjes op ons Jacoba-, trekpotten op ons Vicforia-aardewerk gelijkende, aarden potten en kommen, waarbij kolossale witte met blauwe of anders gekleurde figuren, die bestemd zijn om dienst te doen als tuintobben. Ontelbaar en van de meest verscheiden vormen en kleuren zijn de huis houdelijke voorwerpen en de pronkstukken van por- celeiavan de grootste en kostbaarste vazen en bekers tot de kleinste en dunste kopjes en schotel tjes tot flesclijesbonbonnières e. d. g. De dames kunnen hier te gast gaan aan het gezicht van schat ten, als vroeger, doch meer in het blauw gekleurd dan het hier aanwezigede haarden kabinetten en glazenkasten barer grootmoeders versierden en thans voor hare salons en étagères nog zoo begeerlijk zijn. Andere pronkstukjes zooals beeldjesdoosjes enz. zijn vervaardigd van jade, den lichtgroenen serpen- tijnsteen waarvan wij reeds voorwerpen in de af deeling Britsch-Indie ontmoet hebben. Wordt vervolgd. JSuitentanb. ENGELAND. Lagerhuis. Den 29 werd door de regeering op een gedane vraag geantwoord dat zij dagascar °men t6gen ■FrankriJk'8 aanval op Ma- Minister Fitz Maurice deelde den 31 mededat En geland en Mexico overeengekomen warenom gelijk tijdig te Londen en te Mexico bizondere gezanten toe te laten om over de hervatting der diplomatieke be trekkingen te onderhandelen. De engelsclie gevolmach tigde minister in Peru, Britschawwas tot bizonder gezant te Mexico benoemd. Verder verklaarde hü dat de heer Baring (de opvolger van Malet te Cairo)! met denzelfden titel en gelijken rang als zijn voorgan ger werkzaam zou zijn. Mc. Coan deelde mede dat O'Kelly hem tot een tweegevecht had uitgedaagd. Aangezien het tweege vecht eene schending is der parlementaire wetten, liet hij aan bet Huis over, om te beslissen, boe in deze te handeen. Het voorstel van minister Gladstone, dat O Kelly den 1 op zijne plaats in het Huis moest ver schijnen werd door de aanhangers van Parnell bestre den maar met 250 tegen 19 stemmen aangenomen. Hen 1 verklaarde O'Kelly, dat het tusschen hem en Mc Coan voorgevallene geschikt was, welke verkla ring den minister Gladstone en het lid Northcote aan leiding gaf tot de opmerking dat dus afgezien was van het tweegevecht. Ierland. Aan Robert Farrellden eersten aan brenger tegen de moordenaars in het Phoenixpark mOO schadevergoeding toegekend, omdat hij voor zijne in hechtenis neming reeds als aanbrenger was opgetreden. Kavanagh de voerman der kardie na zijne gevangenneming aanbrenger werd, krijgt 3000. Als men in aanmerking neemtdat hij zoo bij met als aanbrenger was opgetreden, waarschijnlijk ter dood veroordeeld was, dan kan men, volgens de engeische bladen, gerust zeggen, dat bij ruim beloond is met geheele kwijtschelding van straf en de genoemde som. Aan den anderen kant moet men in het oog houden, dat hij, zoodra hij in vrijheid gesteld wordt, genoodzaakt zal zijn, Ierland te verlaten. De aanbren gers James Carey en zijn broeder zullen waarschijnlijk nog veel geringer sommen ontvangen. BELG1E. Den 30 werden door den minister van financiën vijf maatregelen voorgesteld om te voorzien in de behoelten der schatkist, namelijk 1°. eene be lasting op de roerende waardenop wisselopera- tiën en op^ koop en verkoop van openbare en andere effecten 2°. wijzigingen van de wet op de personeele belasting; 3°. verhooging van den accijns op den brandewijn 4°. verhooging van de tabaksbelasting 5°. het invoeren van inkomende rechten op cacao, chocolade en azijn, verhooging der rechten op ongebrande koffie tot ƒ50 en op sigaren en sigaretten tot/150 per 100 kilogr. Het invoerrecht op buitenlandscben brandewijn wordt bepaald op 50. De opbrengst dezer belastingen wordt geraamd op ruim f 11,000,000, een bedrag dat met het tekort gelijk staat. De minister stelde voor de regeering te machtigen om de nieuwe rechten onmid dellijk en voorloopig toe te passen, om de handelingen der speculanten te verijdelen. Nadat de centrale af deeling zich met 5 tegen 2 stemmen voor het regee- ringsontwerp en voor de onmiddellijke toepassing °van het nieuwe tarief verklaard had werd door de Kamer met 50 tegen 39 stemmen in denzelfden geest besloten. De Senaat nam de verschillende ontwerpen met .33 stemmen tegen 1 reeds aan. 16 leden bleven buiten stemming. IRAMvRIJK. De Temps meent te kunnen verze keren dat de laatste reis van den russischen minister van buitenlandsebe zaken Fon Giers ten doel had ter kennis van de mogendheden te brengen dat Rus land genoodzaakt zal zijn in Armenië een vergoeding te zoeken voor de bezetting van Egypte door de En- gelschen. Minister Gladstone heeft door het nemen van Egypteniet slechts de welwillendheid van Frank rijk verloren maar ook het oostersche vraagstuk her opend. Daardoor wordt aan Rusland een voorwendsel gegeven voor het uitvoeren van veelomvattende plannen waarvan de slotsom de verovering van Engelsch ludië' zal zijn. I oor het monument van Gambetta is reeds meer dan f 85000 bijeengebracht. De uit Saigon nader ontvangen berichten hebben doen zien dat bij den uitval te Hanoi de franschen gestaan hebben tegenover Anamieten en niet tegen over Chineezen. Senaat. De hertog de Broglie heeft den 31 de regeering ondervraagd over de handboekenbij het onderwijs gebruikt wordende. Hij zeidedat de voor schriften in die handboeken vervat, in strijd waren met de verklaringen door den betrokken minister in den Senaat afgelegd over den eerbied voor de onzij digheid van het onderwijs. Minister Jules Ferry ver dedigde de regeering en meendedat de veldtocht tegen de handboeken ondernomen, meer van staatkun digen dan van godsdienstigen aard was. Hij minister, had zijne beloften niet geschonden. Hij beloofde de godsdienstige niet de wiisgeerige, noch de staatkundige onzijdigheid. Het zedelijk onderricht op de school om vat de beginselen van menschenliefde welke aan alle godsdienstige begrippen gemeen is. Kamer. Den 28 kwam een aanvrage in om twee harer leden, Bouehet en Marcus Poulet, te mogen vervolgen. Beiden verzochten het verlof zoo spoedig mogelijk te verleenen opdat zijdie de slachtoffers waren van verachtelijke kuiperijen hunne onschuld voor den rechter zouden kunnen bewijzen. Er werd een commissie van onderzoek benoemd. Zij schijnen voor een paar jaren beheerders eener verzekeringsmaat schappij te zijn geweestwier ambtenaren zich aan geld verduisteringen schuldig maakten. Zoodra zij zulks ontdektenlieten zij onmiddelijk een gerechtelijk on derzoek instellen riepen de aandeelhouders bijeen deelden hun het gebeurde mede en legden hunne betrekking neder. De aanvrage om vervolging schijnt dan ook niet van de justitie uit te gaan maar van eene vereeniging van personen, die er werk van ma ken om aan Senaatsleden en afgevaardigden die tot mjverheidsondernemingen of geldelijke vereenigingen behooren of behoord hebben geld op die wijze af te persen. Zoo was onlangs bij den Senaat een der gelijke aanvraag ingekomen. Den 31 werd de beraadslaging over het wetsontwerp op de rechterlijke hervorming voortgezet. Met 420 tegen 34 stemmen werd een amendement aangenomen waa'rbij de betrekking van rechter onvereenigbaar is verklaard met andere betrekkingen van administratieven of electieven aard. Ook werd met 372 tegen 79 stemmen goedge keurd eene motie van het lid Rocheom eene uitzon dering te maken voor plaatsvervangers en vrederechters. ITALIË. Te Rome moet voor lid der Kamer her stemming plaats hebben tusschen Ricciotti Garibaldi radicaal, die 2105 en prins Colonna, liberaal, die 1471 stemmen verkreeg. De minister-president Depretis verklaarde den 30 in de Kamer, dat het nieuwe ministerie de staatkunde van het vorige zou volgen. Hij hooptedat de Kamer het haren steun zou blijven verleenen. RUSLAND. De Goloshet invloedrijke liberale blad, heeft bij het kroningsfeest weder vergunning be komen om te verschijnen. V,-.—«.vu I v/oiuiuu van UCU

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2