deken van kameelhaar maakt daar tegenover een pover figuur. In snij-, inleg- en lakwerk steken de perzen, niet minder dan in weef- en naaldwerk, de voor-indiërs naar de kroon. De vele doozen en doosjes een tafel en een leestafeltje leveren hiervan de bewijzen. Evenzoo vervaardigen zij snuisterijen uit jade en gouden en zilveren armbanden en kleinere sieraden in filigraan. Kleine schuitjes lepels en dergelijke voorwerpen uit hout gesneden zijn zoo dun als papier en bijna zoo licht als dit. Met de vermelding van een zeer groote tamboe rijn mandelines eu een turksche pijp (nargileh) van porceleiuhout en metaal en van eene ver zameling gouden zilveren en koperen munten stap pen wij af van de kunstvlijt der perzen van welke wijdoor de tentoonstelling hunner postzegels gelooven mogen dat zij tot het concert der be schaafde volken wenschen te behooren. Voor de vruchtbaarheid van hunnen bodem ge tuigen ons de inzendingen van granen rijstboo- nen katoen jute gladgele tabaksbladen uit Schi- razmoerbeziën, vijgen abrikozen pruimen ro zijnen vruchten van Elaeagnus Sedjitamandelen hazelnoten galnoten meekrap zetmeel en opium. Van dit bedwelmend artikel zien wij bijzender groote ballen, 7 schilderijen, die de cultuur en de berei ding ervan voorstellenen voorts de daartoe ge bruikte gereedschappen. Tal van fleschjes bevatten voorts verschillende plantendeelenplantaardige ge neesmiddelen en verfstoffen. Het dierenrijk en de producten daaruit worden vertegenwoordigd door groote horens van steenbok ken en mouflons, geleen witte zijde, was envischlijm. Binticnlanb. Binticnlanb. BELGIE. Den 31 heeft de Senaat, na eene twee- daagscbe beraadslaging met 40 tegen 2 stemmen en 9 onthoudingen het wetsontwerp tot regeling van het gebruik der vlaamsche taal bij het middelbaar onder wijs aangenomen. Bij die beraadslaging werd o a. ook getwist over de vraag, of het Vlaamsch wel als eene van het Hollandsch onderscheiden taal kon worden beschouwd. De minister ontkende zulks en zeide dat men alleen spreken kon van een eigenaardigheid der vlaamsche letteren in onderscheiding van de neder- landsche. ENGELAND. In eene vergadering van de leden der liberale partij in het Lagerhuisop verzoek van minister Gladstone den 30 gehouden heeft die minis ter o. a. verklaard dat de wet ter hervorming van het gemeentebestuur van Londen in deze zitting zou blij ven rusten. De regeering stelde evenwel prijs op het tot stand komen der wet op de verkeerde praktijken bij verkiezingen, de wet op de bankroeten, op de pi- tenten en op de wijziging van het strafwetboek. Op eene dienzelfden dag door de conservatieven gehouden vergadering werd besloten flink op te treden ter be strijding der regeering. Ilare motie met betrekking tot de zaken van de Transvaal en Zoeloeland zou zij afstemmen, als een bewijs van wantrouwen. 108 liberale leden van het parlement hebben in een aan minister Gladstone gericht verzoekschrift het stem recht voor de vrouw gevraagd. Hoogerhuis. Den 31 antwoordde de regeering op de vraag, of zij plan had, de overeenkomst met de Transvaal te wijzigen, dat de goede werking „Ik ben er toch de schuld niet van „Vader schrijft haar ten minste aan u toe. Indien gij uw woord gehouden hadtmeent hij dan zou Treu niet met die kracht tegen hem te werk gaan. De ellendeling moet alles sinds langen tijd hebben voorbe reid want slag op slag treft ons. Het protesteeren der wissels is onmiddelijk door vonnis en inbeslagne ming gevolgd. De deurwaarder beeft beslag gelegd op de geheele graanvooraadhet gezamenlijke meubilair en de overige onroerende goederen. Na het vervallen der niet te betalen hypotheken is een vonnis tot ver koop der vaste goederen gewezen het gerecht handelt met eene snelheid, als het nooit te voren aan den dag legde; onze advocaat schudt het hoofd, wil niet bepaald van omkooping der mindere ambtenaren spreken, maar zegt evenwel, nooit van eene dergelijke spoedige af doening van zaken gehoord te hebben. Iedere poging van zijne zijde om ten minste eenig uitstel te verkrij gen is ie vergeefseh geneest. Alle hoop is vernietigd. Had vader slechts een uitstel van drie maanden kun nen krijgen dan zou hij zich hebben kunnen redden want binnen dien tijd wordt hem eene aanzienlijke som uitbetaald, die hij van onzen reeds lang overleden oud oom "YVerneburg geërfd heeft. Gij hadt dat uitstel kunnen bewerkstelligen. In een lagen, huichelenden brief heeft die ellendeling van een Treu vader zijn leedwezen te bennen gegeven dat hij met de grootste strengheid tegen hem moest te werk gaan maar nog was niet alles voor de Antholds verloren In uw hand alleen zou hun lot leggen Herman gij zoudt weten dat alle maatregelen onmiddelijk zullen worden in getrokken zoodra gij uw toestemming geeft tot de vroeger gemaakte afspraak. Gij zoudt bet weten en dus niet aan hem die zelf innig de noodzakelijkheid van zulk eene strengheid betreurdemaar aan u zou vader zijn ongeluk te danken hebben." „Nietswaardige riep Herman toornig. „Kan het u verwonderen dat na zulk een brief vader u als de bewerker van zijn ongeluk noemt, en dat ook moeder, die toch helaas nooit van u gehouden heeft, zijn toorn aanhitst? Ik heb te vergeefseh getracht, om vader tot kalmte te brengen ieder verzachtend woord geeft slechts tot een heftiger uitval tegen u aanleiding. Gij hadt hier niet moeten komen, Herman! Of komt gij misschien om vader te zeggen, dat gij hem redden wilt, dat zijn ongeluk u vermurwd heeft en gij toestemt, om Adèle Treu tot uwe vrouw te maken? Dan zijtgij dier overeenkomst geheel afhing van een oprechte en vertrouwelijke medewerking van beide landen tus- schen welke zij gesloten was. Zij onderhandelde thans over wijziging en daarbij zou natuurlijk ook de vraag ter sprake komen of de engelsche resident te Pretoria behouden moest blijven. Vóór het einde van het zit- tingjaar zou hij waarschijnlijk nadere mededeelingen daaromtrent kunnen doen. Lord Salisbury merkte toen op, datzoo men indertijd begrepen had dat de wer king der overeenkomst ook afhing van eene oprechte medewerking der boeren het oordeel van het engelsche volk over de overeenkomst geheel anders geweest zou zijn, 1 li ANKRIJK. Met 9 tegen 2 stemmen heeft de commissie belast met het onderzoek der aanvrage om machtiging tot net instellen eener rechtsvervolging tegen de loden der Kamer Bouchet en Poulet besloten, voor te stellendie machtiging niet te verleenen, o. a. op grond dat de feiten, waarvoor die vervolging gevraagd isreeds 3 jaren geleden gebeurd zijn en de eiscber, naar het schijnt, meer heeft willen treffen de afgevaar digden dan de bizondere personen. De gemeenteraad van Parijs heeft met enkele wijzi gingen de plannen voor den onderaardsehen spoorweg goedgekeurd. De senaatscommissie voor het wetsvoorstel tot weder invoering van de echtscheiding nam met 5 tegen 4 st. het rapport van haren verslaggever aan waarin op verwerping aangedrongen wordt. De hertog van Chartres heeft op zijne reis in het Oosten schipbreuk geleden en is bij die gelegenheid met moeite gered. Minister Raynal deelde den 2 in den ministerraad mede, dat met de Noorderspoorwegmaatscbappij een overeenkomst gesloten was. Hij hoopte, den 7 die met de overige maatschappijen gesloten te kunnen over leggen. Senaat. De Saint Valfier vroeg den 2 aan de regeering inlichtingen over de gebeurtenissen in Ton- kin. Hij gewaagde van do verontrustende geruchten, door de buitenlandsche pers verspreid, en wenschte, dat de regeering het publiek zou geruststellen. Het oogen- blik was aangebroken om krachtig te bandelen en te toonen, dat 1 rankrijk vast besloten was om in zijne on derneming te zegepralen. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat de regeering alle maatregelen had genomen, welke het welslagen der Tonkin-expeditie kunnen verzekeren. Versterkingstroepen werden met de snelste gelegen heid overgebracht. De gouverneur van Cochinchina zond reeds troepen afen tegen het einde der maand zou in Tonkin een klein leger bijeen zijn, sterk genoeg Om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Ver volgens verkondigde hij den lof van commandant Rivière. Het gebeurde bracht het besluit der regeering niet aan het wankelen, en zij rekende op de medewerking der Ka mer. Hij onderzocht daarna bet door den heer Bourée met China gesloten verdrag, doch achtte dit verdrag onaanne melijk, omdat het zonder machtiging aangegaan en voor Erankrijk's belangen nadeelig was. Toch moest de regee ring trachten de moeilijkheden met Coina, zoowel als die met andere volkeren, uit den weg te ruimen. Er bestaat geen reden om te gelooven, dat China voornemens is met Frankrijk te breken. De Chineesehe regeering zal zich niet laten medesleepen door aanzoeken uit ijverzucht en eigenbelang voortspruitende. De regee ring kan niet aannemen dat China tusschen beiden zou komen in eer.e zaak waarbij het recht noch be lang heeft. (Toejuiching.) Kamer, Den 2 werd bij de voorgezette behandeling der wet betrekkelijk de rechterlijke horvorming met aiüe- hem welkom als een eerste zonnestraal na een donke ren nacht 1" „Nooit, ik verkoop mij niet!" antwoordde Herman somber. Het viel hem zwaar, om dat woord te spreken; maar zijn trots kwam in opstand tegen de bij een ander antwoord mogelijke beschuldiging, dat hij bezweken was voor de verachtelijke bedreiging van den geheimraad zelfs de herinnering aan Adèle wier beeld in eene be- tooverende lieftalligheid zijne ziel vervulde, vermocht het harde woord niet te onderdrukken. „Ik had een ander antwoord verwaehtzeide Hans op treurigen toon. „Agnes schreef mij maar neen ik wil niet trachten u van meening te doen verande ren. Ik weet toch dat gij in hetgeen gij voor recht houdtonverbiddelijk zijt. Doewat gij meentte moeten doen, maar spaar ten minste onzen armen vader in zijn ongeluk Prikkel hem niet tot het uiterste, door tot hem te gaan. Hij zou u vervloeken Slechts wanneer gij hem vermijdtis een onherstelbare breuk tusschen u en hem te voorkomen. Keer terugHer man gij moogt vader niet, onder de oogen komen Ik smeek u keerzonder vader te hebben gezien naar E. terug Mocht Herman zulk een verzoek weigeren En toch moest hij het doen hij kon niet terugkeeren zonder zijn doei te hebben bereikt. Hij dacht eenige oogen- blikken ernstig na, en antwoordde toen eerst,.Ik wil aan uw verzoek voldoen; maar ik kan niet terugkeeren, voordat ik den ouden Dubois gesproken heb." „Dubois? Zonderling! Wat hebt gij met hem te be spreken „Gij zult bet later hooren Hans. Hij is de oude trouwe vriend mijner jeugd ik moet hem spreken voordat ik wellicht voor goed van hier ga. Hij pleegt vroeg op te staan. Ga hem zoeken en zeg hem dat ik hem hier verwacht." „Ik zal hem u brengen." „Neen Hansik moet hem alleen spreken. Zend hem maar Laat ons hier afscheid nemen „Ik begrijp niet, wat gij in den zin hebt; maar uw wil zal ik doen. VaarwelHerman Indien gij te D. mijne Agnes ziet zij heeft mij geschreven dot zij u ontmoeten zou zeg haar dan, dat ik mijn recht blijf handhaven en dat geen noodlot ons scheiden kan. Vaarwel JFordt vervolgd. meene stemmen (401) een amendement van Raspail aan genomen, strekkende om alle leden van de rechterlijke macht uit te sluiten, die deel namen aan de gemengde commissie na den staatsgreep van 2 December 1851 en met 341 tegen 144 stemmen de bepaling, waarbij de invoering der hervorming wordt bepaald op 3 maanden na afkondiging der wet. LUXEMBURG. Den 29 werd door den Koning- Groothertog, vergezeld van zijne gemalin, de landbouw tentoonstelling te Ettelbriick geopend. Bij die gele genheid was de ontvangst door de bevolking weder zeer hartelijk. ITALIË. De eerste verjaardag van Garibaldi's over- I lijden is den 2 overal herdacht. Het gemeentebestuur van Rome onthulde een bronzen borstbeeld van Garibaldi op het kapitool, waarvoor onderscheidene vereenigiDgen vervolgens kransen nederlegden. Te Milaan, waadde winkels gesloten waren werden inschritten op de Ga ribaldi-poort onthuld. OOSTENRIJK-HONGAEIJE. Tot lid van den ga- licisehen landdag is o. a. met 387 tegen 219 stemmen gekozen Dr. Kaminskiden man wiens naam in de zaak van den galicischen transversaal-spoorweg ten vorigen jare op eene minder eervolle wijze genoemd werd. Hij had geweigerd zijne candidatuur in te trek ken, toen men hem geschreven had, dat hij zeker zor inzien hoe nadeelig zij voor de nationale zaak zou zijn. De minister van financiën von Kallay zal de onder zijn beheer staande provinciën Bosnië en de Herze- gowina weder gaan bezoeken. PERZIE. Met Nederland is een handelsverdrag ge sloten waarbij aan dat rijk het recht toegekend is bewaarplaatsen voor nederlandsche voortbrengselen te vestigen en te Bushire uitgestrekte magazijnen aan te leggen. De overige mogendheden, die met Perzië ver dragen sloten zullen hetzelfde voorrecht genieten. RUSLAND. Niet te Moskou, maar te Petersburg is de voorzetting der illuminatie verboden geworden. Eene dronken menigte was na den afloop van het offi- I ciëele feest met de politie slaags geraakt en den vol genden dag hadden die tooneelen zich niet alleen her haald maar waren deter handhaving der orde ontbod® soldaten ook minder aangenaam ontvangen gewor&n. Voorzichtigheidshalve werd daarom het verbod uiïge- vaardigd. SPANJE. Den 26 begon de strafzaak tegen de le den der bende van de Zwarte Hand. Het openbaar ministerie eischte de doodstraf tegen 30 beklaagden, die betrokken waren bij 7 moorden en dwangarbeid tegen ongeveer 60 bedrijvers van agrarische misdaden en aan slagen op personen en eigendommen. De Koningen van Spanje en Portugal openden den 30 te Madrid de mineralogische tentoonstelling. Eerst genoemde hield een redevoeringwaarin hij verklaar de, dat Spanje en Portugal steeds met elkander be vriend zouden zijn. De eenig mogelijke strijd tusschen de twee volken kon alieen van vredelievenden aard zijn namelijk op het gebied van nijverheid en vooruitgang. Beide natiën waren zusters. Deze redevoering werd met de kreten leve Spanje leve Portugal begroet. ZWITSERLAND. Den 27 werd in het kanton Zurici met 45104 tegen 5739 stemmen de nieuwe woekerwö. aangenomen met 28394 tegen 25259 stemmen de wet tot wederinvoering der doodstraf bekrachtigd en met 33197 tegen 20921 stemmen afgeschaft de verplichte inëoting der kinderen. De uitbreiding van het hypo- theekstelBel tot handelsartikelen enz. werd verworpen. Den 30 is de acte gepasseerd tot uitgifte in erf pacht voor 75 jaren van het gemeentebadhuis te Scheve ningen met aanhoorigheden. Den 30 veroorzaakte het onvoorzichiig wegwer pen van een brandenden lucifer het in brand geraket van een met hooi beladen wagen in de Noorderstraat te Amsterdam. Daar Let vuur snel toenam, werden de paarden afgespannen en de wagen in de Reguliers gracht gereden. In den algemeeDe vergadering der Maatschappij van Bouwkunstden 30 en 31 te Amsterdam gehouden I is in beginsel besloten tot het inrichten eener perma nente tentoonstelling van bouw-artikelen. De voorbe reiding is aan het bestuur overgelaten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 31 met 29 tegen 8 stemmen aangenomen de voorstellen van B. en W. betreffende de ziekenhuiskwestie, zoodat achter het bestaande ziekenhuis aan den Coolsingel een paviljoen ziekenhuis voor 200 bedden en barakken voor besmettelijke zieken zullen verrijzen, na welker voltooiing de hulpziekenlocalen aan de Witte-de-Withstraat en de Baan ontruimd zullen worden. Het verzoek der Schie- landsche Tramwegmaatschappijom hare lijn Hillegers- bergHofplein tot aan het stadshuis te mogen door trekken, werd afgewezen. Den 31 is een jongen gevallen uit het zolderraam der meel- en broodfabriek „de Haan" te Amsterdam en den volgenden dag in het gasthuis bezweken. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 31 besloten den voor- en zijgevel met den toren van het oude gedeelte van het stadshuis in eigen beheer te doen restaureeren en daarvoor een crediet van f 36,000 verleend. In overeenstemming met het advies van B. en W., o. a. ook op grond dat de inwilliging van het verzoek in strijd is met de wet, werd afwijzend beschikt op het verzoek van E. Domela Nieuwenhuis c. s., om aan kinderen van on- en minvermogenden, die de open bare bewaarscholen bezoeken van gemeentewege gratis voedsel te verstrekken. Op de stoomspinnerij te Yeenendaal Lebben de wevers den 31 het werk weder gestaaktdaar hun eisch tot verdeelingvan het saldo van het ziekenfonds werd afgewezen. Den 1 Juni is de arbeid echter weder begonnen.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2