No. 67. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. V R IJ I) A G 8 JUNI. xn. i3> RE STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën ©fficicel ©ebecllc. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling; te Amsterdam. ALMIWIISCIR COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 1—5 regels /0,75; iedere regel meer/"0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. MILITIE EN SCHUTTERIJ. De onderstaande personen worden verzocht zich ter ge meente-secretarie aan te melden PI ETER JOHs. KOOLE, LAMMERT JAN MULDER, P. PLEITER, H VAN DER POL, MARTINUS DE HAAS, M. VAN DE WERKEN. JAN RUITER en WILLEM STUIVENBERG. De persoon van JAN DE WIT, laatste woonplaats Amster dam wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. Uit Perzie steken wij over naar America, en wel naar den eenigen monarchalen Staat van dat wereld deel het uitgestrekte maar nog dun bevolkte Kei zerrijk Brazilië, waarvan wij de door de Landbouw- en Handelsver- eeniging te Rio de Janeiro, met ondersteuning der regeering, bezorgde inzending in het hoofdgebouw even ver links hebben te zoeken als wij die van Perzie rechts vinden. „Ons land is zoo schoon en zoo rijk, wij behoeven niets dan menschen", zeide de welbespraakte dame, die tijdens ons bezoek de honneurs van bet Keizer rijk waarnam en wij g-elooven baar gaarne als wij de kaarten des lands, de pbotografische afbeeldingen der zoo schilderachtig gelegen hoofdstadRio de Janeirobeschouwenals wij nagaan hoevele en welke voortbrengselen van den bodem bier zijn uit gestald. In de eerste plaats van braziliaansche koffie, die voortreffelijke en geduchtste mededingster onzer oostindiscbe, 2 groote collection en eene kleinere, te zamen meer dan 1UÜ0 monsters van ongeveer 900 planters tellende. Een opschrift zegt, dat dejaarlijksche uitvoer ongeveer 6 miljoen balen bedraagtnaar men onsschoon niet met zekerheid, inlichtte, elk 80 kg. wegende. Op de koffie schijnen in belangrijk heid te volgen de katoen en de suikeren na deze vinden wij tabak (in bladen en sigaretten), cacao suppies (de schillen en pitten van deze vruchten), nagelhout, sarsaparillagom-elastiekvanielje en zetmeel. Voegen wij hierbij vele fraaie houtsoorten, en delfstoflen als steenkool, bruin- en roodijzersteen, kwartsglimmer, fluor-calcium enz., dan zijn de gegevens ruimschoots voorhanden omneemt de bevolking voldoende toe, een groot en bloeiend Rijk te vormen. Vergeten wij ook niet de voor de be hoeften der inwoners te talrijke runderkudden in de pampaskennelijk aan de inzending van vleeschex- tract en voorts vertegenwoordigd door groote buffel horens. Visohlijm ontmoeten wij almede als dierlijk product- De tentoongestelde opgezette dieren wijken zeer af van diewelke wij tot nog toe in andere afdee- lingen zagen. Het zijn verschillende aapjes waar onder een goudkleurige „leeuwaap", een schildvar- keneen reuzenspin met vingerdikke pooteneen entanha (groote bruine kikvorsch), een kleine arend, kapellen, een pica-pauw, roodkoppige houtpikkers, schitterend gekleurde colibri's en andere kleine sierlijke vogeltjes voor een deel op hunne nestjes. Het allerschoonst der brazilische afdeeling zijn de bedriegelijk van vederen nagebootste bouquetten en een daarvan vervaardigde waaier, die terecht be wondering verdienen. In dezelfde vitrine als deze kunstwerken vinden wij dames-versierselenhals kettingen, oorhangers enz., alle bestaande uit groene of blauwe nagebootste kevers in goud gevat. Al weten wijdat ook bij de oude egjptenaren het kever-ornement in eere wasons gevoel verzet zich tegen de gedachte, dat een karavaan van kruipend gedierte een fraai gevormden hals moet heeten te versieren. Onder deze bespiegeling stappen wij uit het americaansche Keizerrijk de afdeelingen be vinden zich naast elkander in een der ameri caansche republieken, eene van negers en kleurlingen, die zich ook wel eens van een Keizer, bloeddorstiger gedachtenisheeft laten regeeren en ringelooren II a y t i. De inzendingen uit dezen Staat bevinden zich voor het grootste gedeelte in fraaie te Parijs ge beeldhouwde eikenhouten glazenkasten maar staan daarin te veel opeengehoopt en niet voldoende ver licht. Zeer verdienstelijk heeft zich gemaakt de heer Hoeylaerts belg naar wij vermoeden van geboorte door zijne uitgebreide en nette verzamelingen van mineralen boutsoorier plantaardige voortbrengse len penningen en munten. Wat wij verder zien zijn herhalingen van het zijne, behalve van het numismatisch gedeeltevoorts een tamelijk eenvou dige kas van mahoniehouteen stroohoed biezen mandjes, een hangmat, slordige gele klinkers, si garen, platte koeken van maniocmeeleene kaart, eene afschuwelijke plaat van liet paleis van Henri Ghristophe te Sanssoucien in de eerste plaats vaatjes alcohol en rum uit de suikerraffinaderijen en branderijen te Port au Prince. Als hoofdvoortbrengsel des lands leeren wij nevens de suiker kennen de koffie; en als verdere producten katoen, vezelstoffen, waaronder de lange Eckeveau de Pitéschors, maïs, witto (Congo) boo- nen, rijst, gember, pimpernoten, zaden van Palma Ghristi, van sésan en vele andere planten, meel en zetmeel, was, salpeter, ligniet, ijzer- en koperert- Uil het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Met een hartelijken handdruk scheidden de beide broe ders. Hans ging naar het slot terug en Herman vleide zich in afwachting van de komst van den ouden Dubois, in het zachte mos onder een zwaren eik. Het korte gesprek met zijn broeder had hem verdrietig ge stemd nu eerst werd het hem ten volle duidelijk, dat hij zich hoe langer hoe meer van zijne familie losmaakte; ook Hans toch die hem steeds zoo trouw de hand boven het hoofd had gehouden was niet zoo hartelijk en openhartig tegen hem geweestals vroege"". Wan neer nu reeds tusschen den vader en den oudsten zoon zulk eene spanning bestond hoe veel grooter moest die worden indien Herman misschien de oorzaak werd, dat ook de erfenis van den overste Werneburg hem ontgingEn Hans Zou hij genoeg meester van zich zeiven zijn om zijn broeder, die ook hem van de er fenis beroofde vergiffenis te schenken Of zou hij zich afscheiden van hem die hem arm maakteom toete- geven aan een overdreven gevoel van recht f Nog was het tijd om op den ingeslagen weg terug te gaan. Het station F. was spoedig te bereiken een telegram aan den commissaris zon nog vóór diens vertrek aankomen, en het erfgraf der Antholds in de kerk teWarnitzzou het familiegeheim bewaren. Het moge dan sluime ren in het graf bij de dooden en geheel aan de vergetelheid worden prijs gegeven die het nu reeds veertig lange jaren bedekte. „Neen neen Recht moet recht blijven Herman voelde het bloed naar de wangen stijgen van schaamte, dat hij ook sleehls een oogenblik in twijfel was geweest, of het zijn plicht was, om de waarheid uit tevorschen. sen, kiezel, jaspis, onyx, porfier en agaat; meer dan genoeg om een volk welvarend te maken, dat arbeidzaam is en niet, als dat van Haytizijne krachten in gedurige burgeroorlogen verspilt. Wij verlaten thans weder voor eenigen tijd het hoofdgebouw om op de terreinen eens rond te zien. Achter het koloniaal gebouw vinden wijaan eenig'e fransche vlaggen kenbaar, het Paviljoen der stad Par ij s uit- en inwendig eenvoudig ingerichtmaar wat den inhoud betreft der bezichtiging overwaardig. Van de 3 localen is het middelste en kleinste ge wijd aan de voorstelling hoe men de groote stad van drinkwater voorziet, hoe de woningen door het rioolstelsel van afval en vuilnis ontdaanhoe de straten gereinigd en besproeid worden. Nevens af- teekeningen vinden wij keurige modellen van de daartoe gebezigde stoom en andere machines, voer tuigen en grootere en kleinere gereedschappen. In het locaal links bewonderen wij de modellen van de St. Josephkerkde mairie van het 15e ar rondissementeen gedeelte boulevard, een o-roep schoolgebouwen aan den Boulevard de Belleville, de bibliotheek der rechtsgeleerde school en de over dekte Marché des Martyrs. Belangstellend turen wij in het model der kerk en bespeuren dat het inwendige even fraai en uitvoerig bewerkt is als het uitwendigeen wij worden daarvan te meer over tuigd, als de gardien het geheele gebouw opendraait en ons in staat stelt het orgel den predikstoel het hoofdaltaarde biechtstoelen en de sierlijke hekken van naderbij te beschouwen. Niet minder verdient het brok boulevard dat wij er bij stilstaan. Het begint met 2 hoekhuizen en zet de breede straat eenige perceelen ver voort, tot alles plotseling wordt afgehakt en wij daardoor een blik kunnen slaan in het inwendige der gebouwen, zooals wij dat ook in eenige aan de achterzijde doorgesneden huizen ver mogen te doen. Langs den weg zijn boomen en kiosken geplaatstonder de bestrating zien wij de riool-, gas- en waterbuizen. De wanden van genoemd locaal, waarin ook eene verzameling boek- en plaatwerken over de wereld stad aanwezig i3zijn behangen met photografiën en platen der voornaamste, in den laatsten tijd gestichte of herstelde gebouwen en monumenten met 4elk 6 vierkante ellen grootegekleurde vogelperspectieven van de Champs-Elysées, het „Pare des buttes Chaumont" en de bosschen van Boulogne en Vincennes met schilderijen de aangifte eener geboorte en de burgerlijke voltrekking van een hu- welijk voorstellende, cartons voor plafond-schilde- Er was geen teruggaan mogelijk Hij moest voorwaarts op den ingeslagen weg, op het gevaar af zelfs, dat ook Hans zich van hem afscheidde. Zijn besluit stond onherroepelijk vast, en hij verheugde zich, dat hij met de uitvoering daarvan onmiddelijk beginnen kon, want juist kwam Dubois met snelle schreden uit de richting van het slotde oude man liep zoo snelals hij kou, hij kon blijkbaar den tijd niet afwachten, om zijn jon gen meester te begroeten. Onwillekeurig strekte hij reeds van verre beide handen naar dezen uitmaar op het zelfde oogenblik bedacht hij zich nog, dat zulk een groet toch wat al te weinig eerbiedig en te vertrou welijk was, verlegen trok hij de handen weder terug en begroette Herman met eene diepe buiging. Deze was van den grond opgesprongen, terwijl een blij lachje, dat over zijn ernstig gelaat vloog, blijken deed, hoezeer het bezoek hem genoegen deed. „Geef mij de hand oude Dubois zeide Herman hartelijk die de onwillekeurige beweging van den ouden man bemerkt had en diens rechterhand nu krachtig schudde. „Gij moogt mij niet zoo deftig als een vreem deling begroeten wij zijn immers oude vriendenen dat ik op uwe vriendschap reken, zal u spoedig blijken. Om u te zien en van u een vriendschapsdienst te vor deren daarvoor ben ik hier, gij moet mij helpen in de vervulling van een moeielijke plicht." „Vorder van mij wat gij wiltmijnheer de baron ik zou u niets kunnen weigeren I" antwoordde Dubois, met van ontroering bevende stem. „Ik ga voor u door het vuur Het waren geen holle woorden maar de uitdrukking van de gevoelensdie hem beheerschten. Herman trok den arm van den ouden man door den zijne ofschoon Dubois zich eerst bescheiden tegen die hem evenwel streelende vertrouwelijkheid verzette, liet hij toch gaarne zijn arm in dien van Herman rus ten toen beide langzaam de parklaan op en neder wandelden. Met gespannen aandacht luisterde hij naar Herman die hem openhartig en in alle bizonder- heden het met den commissaris gemaakte plan mede deelde en zijne hulp bij de uitvoering daarvan inriep. „Gij hebt mij ingewijd in het treurige familiedrama der Antholds zoo besloot Herman zijn verhaalgij zijt daarom ook verplicht, om mij den sluier te helpen opheffen, die over het leven mijner ongelukkige tante ligt uitgespreid. Uwe hulp heb ik noodig, om van nacht heimelijk dat familiegraf binnentedringen. Gü moet mij den weg banen mij den sleutel der ijzeren deur verschaffen die het gewelf afsluit. Wilt gij dat doen? Wilt gij mij helpen?" De oude man zag Herman met een blik vol droef heid aan. „Wat gij van mij verlangt, mijnheer de ba- ron, zal ik doen!" antwoordde hij; „maar het valt mij zwaar Alles treft uwen ongelukkigen vader nu op eens! Moet nu ook de oude, lang vergeten geschiede nis nog op het laatste oogenblik aan het licht worden gebracht en wel door zijn eigen zoon „Het moetluidde Hermans eenig antwoord. „Het moet! Ja, ja, zoo waart gij altijd, zoo on wrikbaar vastberaden zonder u zelf en anderen te ontzien wanneer gij eenmaal meendetdat het ge schieden moest. Reeds als knaap kon ik u niet te genspreken hoa kan ik u dan nu iets weigeren Ik zal doen wat gij verlangt maar ik vrees dat daaruit onheil zal voortkomen Ik weet reeds, wat gij vinden zultEn indien nu werkelijk freule Sabine nog leefde of haar zoon en die vernam o het ia een ver schrikkelijk denkbeeld dat mijnheer uwen vader ook nog die laatste hoop zal ontnomen worden Hij zal het niet overleven „Recht moet recht blijven Dubois waagde het niet, om verder tegentespreken, hij wist toch dat het nutteloos zou zijn. liet op harden toon uitgesproken „Recht moet recht blijven!" getuigde van Hermans onveranderlijk besluit. Voor den krachtigen wil van den jongen man moest iedere bedenking wyken en nadat Dubois zich nog eenmaal bereid had verklaard om hulp te verleenen legde hij

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1