FEUILLETON. No. 70. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. V li IJ 1) A G 15 J IJ X I. DE STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën ©{ficiëel (öebecltc. Nationale laititie. Ëuitentaufr. ALKJ1AARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag», DOüdOrÖag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,30; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering ingewilligd hebben het verzoek van de heeren N. GOES en ZOON, tabakshandelaren alhier, om vergunning tot het plaatsen eener stoommachine tot het snijden of kerven van tabak in het perceel aan de Dijk, wijk C No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT. 13 Juni 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. OPROEPING VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen bij deze op de hier wonende en ingeschreven verlof gangers der nationale militie te land, die voor 1 April 1883 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, onver schillig tot welke lichting zij behoorenom zich op Zater dag, den 23 Juni dezes jaars, des vóórmiddags ten 9 ure te laten vinden vóór het raadhuis dier gemeenteom aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht, g.e kleed in uniform en voorzien van aide door hen van het corps medegebrachte kleeding- en equipe- mentstukken benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PCLNT. IA Juni 1883. De Secretaris, NUHOUT VAJN DER VEEN. BELGIE. De Kamer heeft zich vereenigd met het ingediende wetsontwerp ter voorkoming van faillisse menten. Krachtens die wet staat het aan ®/j der schuld- eischers, vertegenwoordigende gedeelten van het be drag der schuld vrij, eene minnelijke schikking aan te nemen in plaats van eene faillietverklaring die voor alle belanghebbenden minder wenschelijke gevolgen heeft. Den 12 verzamelden eenige stokers en verkoopers van sterken drank zich te Brussel voor het gebouw waar de Kamer vergadert, om hunne afkeur te kennen te geven tegen de nieuwe belasting op de alcoholische dranken. Er hadden geene wanordelijkheden plaats. DUITSCI1LAND. Sobbede moordenaar van den brievenbesteller Cossath te Berlijn is den 13 's mor gens ter dood gebracht. R ij k s d a g. Den 9 werd de 100 vergadering in dit zitting tijdperk gehouden. Eenige afgevaardigden hadden om die reden twee prachtige bloemruikers op de tafel van den voorzitter doen plaatsen. Een dezer ruikers bestond uit roode rozen waarin met witte bloemen het cijfer 100 was aangewezen. In die zitting was o. a. aan de orde het stichten van een nieuw ge bouw voor den rijksdag. Nadat minister von Bötticher medegedeeld had, dat in de academie van bouwkunst den vorigen dag bet door den architect Wallot ont worpen bouwplan met 13 tegen 3 stemmen onuitvoer baar verklaard was en de bouwcommissie uit den rijks dag verzekerd had dat het ontwerp wel verbetering behoefde maar voor verbetering vatbaar was, werd de de begrooting goedgekeurd en de bouw van het paleis opgedragen aan den heer Wallot. Nadat den 12 de staatsbegrooting, dieust 1884(5 in, derde lezing aangenomen waszooals zij bij tweede lezing was vastgesteld werd de zitting gesloten met eene door den minister von Bötticher voorgelezen boodschap. PnuiSEN. Huis van afgevaardigden. Den 11 ving de eerste Jezing van het kerkelijk staatkundige wetsontwerp aan. Reichensperger en Windthorst be streuen het in verschillende opzichten en noemden het slechts een behulp. Zij spraken de hoop uitdat de overweging er van door de commissie tot verdere ver zachtingen leiden zou. Windthorst verklaarde, dat het centrum zijn eindbesluit ten aanzien van het ontwerp tot het einde der beraadslagingen zou voorbehouden. De minister van eeredienst bestreed de meening als zou het slechts te doen zijn om een maatregel ter voorziening in de behoefte aan zielzorg. Het ont werp was "en ernstige poging om zoo mogelijk den godsdienstvrede op het stuk der verplichting tot aan gifte van de benoemingen der geestelijken te herstellen en een toestand te verkrijgen, gelijk aan dien van vóór 1849 en 1867 een stap tot den vredeop gelijke grondslagen als reeds in andere staten bestonden. Wat het recht betrof, om tegen die benoemingen in verzet te komen, kon de regeering evenmin a's andere Staten de voorwaarde prijs geven dat de benoemden in het land zelf geboren moesten zijn. Wat de opleiding der geestelijken aanging, de daarop betrekkelijke bepaling was geregeld naar de wet van 1882. Het ontwerp was eene daad der regeeriug in het belang van den vrede en zij hoopte dat het Huis dit erkennen zou. Den 12 werd het ontwerp overeenkomstig het voorstel Windthorst naar eene commissie van 21 leden gezon den, waarna het huis tot den 21 uiteen ging. Heerenhuis. De commissie voor het onderzoek van het wetsontwerp tot het graven van een kanaal van Dortmund naar de Eemshavens verwierp dat ont werp met 9 tegen 6 stemmen. ENGELAND. Hoogerhuis. Den 11 werd met 165 tegen 158 stemmen in tweede lezing aangenomen het wetsontwerp, waarbij goedgekeurd wordt het hu welijk van een weduwnaar met de zuster zijner overle den vrouw, niettegenstaande van conservatieve zijde sterk op verwerping aangedrongen was. Den 12 werd bij tweede lezing het regeeringsvoor- stel betrefieude do zeevisscherij aangenomen. Het heeft ten doel de uitvoering der internationale overeenkomst tot verhindering van geschillen tusschen visschers van verschillende volkeren te verzekeren. Lagerhuis. Northcote stelde den 11 de ver daging van het Huis voor. Hij verlangde opheldering over de houding der regeering ten aanzien van het ter dood brengen van Sam-beij te Alexandrië. Churchill zeidedat de uitvoering van het doodvonnis verhaast was omdat de Onder-Koning niet te Alexandrië wilde aankomen op denzelfden dag, waarop een man ter dood gebracht werddie op last van den Onder-Koning zeiven Alexandrië in de asch had gelegd. Minister Gladstone verklaarde laatstgenoemde beschuldiging on gegrond. De egyptische regeering handelde op grond van berichten welke zij ontving van personen die vertrouwen verdienden en het doodvonnis tegen Sami rechtvaardig achtten. Zonder stemming werd het voor stel Northcote daarop verworpen. Tot de artikelsge- wijze behandeling van het voorscel tot het schenken eener som van f 300,000 in eens aan lord Alcester voor de ten vorigen jare in Egypte bewezen diensten werd met 229 tegen 45 stemmen overgegaan. Den 12 werd het aangenomen na de verwerping van alle in gediende amendementen. Iebland. Het lot van den verklikker Carey is vol strekt niet benijdenswaardig. Zoodra hij op vrije voeten wordt gelaten loopt hij groot gevaar van te Dublin vermoord te worden door de op hem zeer verbitterde iersche bevolking. De regeering heeft hem daarop eerst aangeboden voor rekening van den Staat naar een overzeesch land te gaanwaarvoor hij bedankte. Vervolgens heeft zij hem tot cipier willen benoemen daar hij dan altijd in de gevangenis kon blijven doch voor die benoeming bedankte hij evenzeer. Dienten gevolge blijft hij in het algemeen belang steeds gevangen. FRANKRIJK. De eerste sneltrein tusschen Parijs en Konstantinopel vertrok den 5 uit Parijs des avonds te half achtmet 44 reizigers. Den 9 's morgens kwart over achten kwam hij op de plaats zijner bestemming aan. Hij bestond uit 2 slaapwagenseen wagen tot gebruik van verversehingen een keukenwagen en een goederenwagen. Tusschen Parijs eu Yfeenen stapten 24 en te Weenen 17 reizigers uit. Op laatstgenoemde plaats kwamen zeven reizigers bij zoodat de trein met 10 reizigers aankwam. De verkiezingen voor leden der departementale ra den die gedeeltelijk hernieuwd moeten worden zul len plaats hebben 29 Juli de herstemmingen zoo noo- dig den 5 Augustus terwijl de zomerzitting dier ra den zal aanvangen 20 Augustus. Den 10 werd in het departement Lot tot lid van den Senaat gekozen de heer Béral lid van den raad van State, kandidaat van de republikeinsche unie met 241 van de 370 stemmen de conservatieve kandidaat verkreeg 103 en nog een andere kandidaat 26 stem men. Slechts 12 kiezers waren niet opgekomen. In het departement Meurthe-et-Mosellewaar 655 van de 662 kiezers opkwamen werd dienzelfden dag gekozen de republikein Bcrlet met 399 stemmen tegen 241 op den oud-minister Welche, conservatief. Kamer. Den 11 werden door de regeering inge diend de vier overeenkomsten door haar met de ver- 46) Uit het Hoogduitsch van ADOLP STRECKPUSS. De waard had intusschen den inspecteur van het nabijgelegen Trebnitz binnengeleid en met hem aan de groote in het midden der kamer staande tafel plaats genomen. Hij was door den jovialen heer uit- genoodigd om de gast van zijn eigen gast bij een flesch rooden wijn te zijn de flesch stond op de tafelde glazen waren gevuld en een levendig gesprek ontspon zich tusschen den nieuwen gast en den waardeen gesprek waaraan Herman die aan het venster was blijven staan geen deel nam waarnaar hij zelfs niet luisterde totdat de naam Anthold uit den mond van den inspecteur, zijn aandacht trok nu luisterde hij goed en hetgeen hij hoorde was wel geschikt, om zijne belangstelling te wekken. „NV eet gij dan niets van de Antbolds? Waarachtig, gij leeft hier te P., alsof de gansche wereld voor u niet meer bestond zeide de inspecteur van Trebnitz als antwoord op eene opmerking van den waard, die Her man niet verstaan had. „Ja, dat is God geklaagd antwoordde de waard, „dat is de schuld van dien vervloekten spoorweg. Vroe ger was ons P. een net, levendig stadje, en ging geen dag voorbij dat er geen vreemdelingen waren maar nu zou ik hier in „de Leeuw" honger lijden, wanneer ik nog niet een paar akkers had. Ja die spoorweg Ziet g.J mijnheer de inspecteur die heeft ons geruï neerdViv ger kwamen de grondbezitters van wijd en zijd naar P., t m te koopen hetgeen zij noodig hadden en brachten leven in mijn hui3. Toen werd, wanneer twee of drie personen hier bij elkander waren, menige flesch wijn den hals gebroken; ook de champagne knalde nu en dan, toen kon een waard nog bestaan! Maar du! Nu rijden de heeren naar het station en dan met den trein naar de hoofdstad wij kunnen nu toezien en honger lijden. Ja, ja, die verwenschte spoorwegen geen mensch brengen zij nut! Wij leven hier nu als op het einde der aarde. Waart gij vandaag niet toe vallig in P. gekomen dan zou ik misschien in vier weken niet gehoord hebben dat bet met de Antholds ten einde loopt. Maar is het dan inderdaad zoo erg? Men heeft er reeds lang van gesproken dat de baron zich niet meer staande kan houden." „Ditmaal wordt het ernstAlles komt te gelijk het protesteeren der wissels en alle gevolgen van dien. De zwendelarij neemt een einde. De landraad heeft het ons gisteren verteld. Er is geen redden meer mogelijk! Voordat de groote erfenis van den overste van Werne- burg kan worden uitbetaald zijn de goederen verkocht! Uw speelkameraad, Prits Treu de millionair, heeftal de hypotheken opgekocht, hij en geen ander wordt nu eigenaar van Warnitz „Prits Treu? Kijk, kijk! Nu begrijp ik eerst wat Lise van den docter gisteren gebabbeld heeftDe oude draak hoort toch alles eerderdan ieder ander in P. De hemel weetwaar zij dat nu weder gehoord heeft!" „Wat bedoelt gij eigenlijk „Ja! Ziet gij, mijnheer de inspecteur, gij kunt dat zoo niet begrijpen Gisteren moet Lise het reeds ge weten hebben dat het met baron Anthold ten einde loopt en Prits Treu de goederen verkoopen zal. Toen mijne vrouw gisteren een kruik water van de bron haalde is zij een poosje met Lise blijven praten zij praat ook gaarne. Lieve God waarom niet De vrou wen houden er immers allen veel van 1 Toen sprak Lise over de Antholds en de erfenis. Indien zij spreken wilde zeide zij kon baron von Anthold naar de erfe nis fluiten maar eerder zou zij zich de tong afbijten dan een woord te zeggen, de eenige toch, die daarvan voordeel kon hebben zou toch alleen die schoft van een Frits zijn dien zag zij liever hangen dan leven Zij haat hem als de dood en Hier viel de waard zichzelf plotseling in de rede hij wierp een wantrouwenden blik op Herman, die aan het venster was blijven staan echter niet meer naar buiten keek, maar zich naar de sprekers had gewend wier onderhoud hij met gespannen aandacht volgde. De waard meende, dat hij in tegenwoordigheid van een vreemdeling misschien reeds te veel had gezegdbij hield plotseling stil schoof toen dichter bij den inspec teur en fluisterde dezen een paar worden toe die op denzelfden toon werden beantwoord; het verdere gesprek voerde zij fluisterend, zoodat Herman geen woord meer verstaan kon. Het zou nutteloos geweest zijn om hier verder te wachten. Herman keek naar de klok een kwartier lang reeds kon Lise in het gasthuis zijn het werd dus tijdom haar optezoeken waartoe Herman door de laatste woorden van den waard slechts te meer werd aangespoord. Herman nam zijn hoed, groette en verliet de kamer; bij ging met snelle schreden dwars over het marktplein, toen hij de straat had bareiktwaarin het gasthuis stond keek hij om. De waard en de inspecteur ston den aan het venster en keken hem na. Men. lette op hem. Dat was onaangenaam maar niet te veranderen. Zonder zich verder optehouden zette bij zijn weg voort. Toen hij het gasthuis bereiktde voordeur geopend had en binnentradsloeg hem eene onaangename doordringende lucht te gemoet die afschuwelijke reuk, die zoo vaak in de huizen der armsten der armen heerscht en met de wreede zegswijze „Het riekt naar arme lieden" wordt aangeduid. Herman kon haar uit zijn armen- practijk nauwkeurig genoeg. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1