No. 71 Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. TWEEDE BLAD. ZONDAG 17 JUNI. iSuitetd&ttb üitmetilanh. ALKMAABSCHE COURANT. ENGELAND. De heer Jorissen, procureur generaal in de transvaalscbe republiek, bracht den 14 een bezoek aan het ministerie van buitenlandsche zaken om te vernemen of de regeering al dan niet bereid was een afgevaardigde der tiansvaalsche regeering te ontvangen om te onderhandelen over eene herziening der be staande overeenkomst. Een bepaald besluit schijnt te dien aanzien nog niet genomen te zijn. Lord Oarlingford, de bewaarder van het geheim zegel, ontving den 13 afgevaardigden uit de handelaars in buitenlandsch veedie op verzachting der thans van kracht zijnde reglementen op den invoer van vee aan drongen. Hij verklaarde geene belangrijke veranderin gen in die reglementen te kunnen beloven en in het bizonder niet in die op het slachten ter plaatse der ontscheping. In ieder geval zou de regeering de tegen woordige belemmeringen niet vermeerderen (sommigen dringen aan op verplichte slachting van al het vee bij aanvoer), noch den invoer geheel verbieden. Den 14 werd uitspraak gedaan in de zaak der 6 dynamiet-samenzweerders beschuldigd van landverraad. Twee hunner werden onschuldig verklaard en vrijgespro ken; vier daarentegen tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. De derde lezing van het wetsontwerp, houdende ver gunning tot het huwelijk van een weduwnaar met de zuster zijner vrouw is in het Hoogerhuis den 19 aan de orde. De Willem Barents is den 30 Mei na eene zeer voorspoedige rsis te Vardo aangekomen. Van de Varna was daar niets bekendmaar men meendedat er geen reden tot ongerustheid bestond. Den 6 Juni is de nieuwgebouwde „vredekerk" der gemeente van gedoopte christenen te Sneek plechtig in gebruik genomen. De rechtbank te Arnhem heeft den 8 rechtsin gang verleend tegen 6 fabriekarbeiders ter zake van het oproer te Veenendaal. Den 11 is voor de 4 p. ets. leening der gemeente Utrecht, groot 4 ton ingeschreven voor f 338,400. Aangenomen is alleen f 169,400 tot den koers van 98, t. b. De inschrijving voor het ontbrekende blijft tot dien koers nog 14 dagen opengesteld. Te Maasbraeht (Limburg) werd den 11 het 40jarig bestaan der zangvereeniging „de Eendracht1' gevierd. Een 20tal muziek- en zangvereeuigingen uit Limburg was daartoe samengekomen. Te Kunrade (Limburg) zijn in den nacht van 1112 twee huizen verbrand. Alles was verzekerd. Te Sliedrecht beeft den 12 hetzelfde tooneel plaats gehad als daags te voren te Dordrecht. Ook daar was het gerucht verspreid dat er een doctor uit Dordrecht zou komen om de kinderen te revaecineeren, waarvan zij opgezwollen armen bekomen en sommigen sterven zouden. Ook te 's Gravendeel heeft dergelijk praatje geloof gevonden en tot veel geloop van bezorgde ouders en uit de school houden van kinderen aanlei ding gegeven. Op de kermis te Numansdorp is in den avond van den 13, gedurende eene voorstelling, de tent van de wed. Calp in elkander gestortten gevolge van het wegnemen der stutten die de passage belemmerden. De aanwezigen bekwamen geen letsel dan aan kleeding en sieraden. Door het vallen van een lamp ontstond een begin van brand die echter spoedig gebluscht werd. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 14 aanbesteed het herstellen en verbeteren van hoofden op het noorderstrand en het voortzetten der voorziening van den onderzeeschen oever langs het zuiderstrand van Vlieland geraamd op 45,350. Minste inschrijver was de heer C. Bos Az., te Dordrechtvoer f 40,440. W. B. Melchers te Hilversum, gewezen onderdirec teur der Noord- en ZuiHholiandsche Stoomtramweg maatschappij is den 14 door het gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot 6 maanden celstraf en eene geldboete wegens oneerlijkheden in zijne administratie. Aan den Helder is den 14 in hechtenis genomen de sjouwer P. B., wiens aan typhus lijdende vrouw den 12 's morgens levenloos in bed was gevonden, met door de buurvrouwen die het lijk aflegden, opgemerkte duidelijke sporen van verworging. De verdachte staat als een woesteling bekend en verkeerde dikwijls in be schonken toestand ook toen hij gearresteerd werd. Hij had inmiddels den dood zijner „geliefde" echtgenoot in eene der plaatselijke couranten bekend gemaakt. Voor het bouwen eener openbare school voor kosteloos onderwijs te Gouda, met inbegrip van sebool- meubelen en gymnastieklocaa! was den 14 laagste in schrijver de heer H. J. Nederhorst, voor f 50,729. - De gemeenteraad van Kralingen heeft den 14 besloten eene 4% p. ets. geldleening aan te gaan van 100,000, af te lossen in 40 jaren. De reeds in gebruik zijnde nieuwe r.c. kerk te Steenwijk is den 14 ingewijd door den aartsbisschop van Utrecht. Den 15 is te Zwolle namens het ministerie van oorlog, aanbesteed het bouwen van bureau en theorie zalen enz. in de legerplaats bij Oldebroek waarvoor minste inschrijver was de heer J. v. d. Braak, te Apel doorn voor f 27,396. Den 15 is een 2%jarig kind in de Bankastraat te 's Gravenhage door een tramwagen overreden, zoodat het onmiddelijk den geest gaf. Prinses Hendrik heett den 15 een bezoek e- bracht aan de tentoonstelling te Amsterdam. - Den 16 bezochten 30 werklieden der sigarenfabriek van de heeren Opstelten en Co. te Wageningen voor rekening hunner patroons de tentoonstelling te Am sterdam. Te Dokkum is als lid der 2e Kamer herkozen mr. W. A. Bergsmaliberaal, met 1138 stemmen, tegen 1053 stemmen op mr. H. U. Huber candidaat der antirevolutionairen. Aan den Helder hebben van de 519 kiezers slechts 257, te Spaarndam alle kiezers hunne biljetten inge leverd. Ook in het district Middelburg is druk gestemd te Groede 76 van de 68 (2 overleden2 ziek 4 op reis), te Breskens alle 33 te Hoofdplaat 22 van de 28 (1 vertrokken 1 ziek 1 op reis) te Aardenburg 60 van de 64 te Biervliet 46 van de 53. De herkiezing met eene meerderheid van 281 stemmen van den heer v. Blom te Sneek is door de liberalen aldaar in zijne tegenwoordigheid feestelijk gevierd. Bij de vorige verkiezing toen de heer Buma met 1966 stemmen benoemd werd, verkreeg de antire volutionaire candidaat, de heer Oppedijk, 1904 stemmen, thans slechts 1879 terwijl de heer v. Blom er 2160 bekwam. De 2e. Kamer telt thans afgezien van den uit slag der herstemming te Delft45 liberalen 19 anti revolutionairen 17 catholieken en 4 conservatieven. De gemeenteraad van Leeuwarderadeel heeft met 9 tegen 3 stemman verworpen het voorstel tot het over brengen van den zetel van het bestuur uit Leeuwarden naar een in de Schrans aan te koopen huis. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoor- wegen keert over 1882 5|, de Ned. Indische Spoorweg maatschappij over dat jaar 8S4 t. h. uit (over 1873 was het 2*lt t. h.; de koers der aandeelen steeg sedert 1873 van 43 tot 152 t. h Van het winstcijfer van eerst genoemde a 1,197,151,315, bekomt de Staat, inge volge art. 45 der bestaande overeenkomst, f 463,318,05. Het besluit van het bestuur der amsterdamsche tentoonstelling om den toegangsprijs alleen des vrijdags op 1 en alle andere dagen op 50 cents te brengen is genomen om het organiseeren van goedkoope retour treinen ten gerieve van bezoekers van elders niet te bemoeilijken. De Nederiandscb-Westfaalscbe Spoorwegmaat schappij keert over 1882 uit 13,75 per aandeel van f 250, de Deli-maatschappij te Amsterdam 65 t. b., de stoomvaartmaatschappij „Zeelard" 5% t. h., de Han- delsvereeniging „Amsterdam die vooral door gevoe lige verliezen te Samarang slechts 44,996,16 netto winst maakte 1% t. h. Bij den brand in het bótel Place Boyale te Nij megen zijn niet meer dan een paar kamers onbruikbaar geworden zoodat de exploitatie geen stoornis behoeft te ondervinden. Tot boofd der school te Etershem gemeente Oosthuizen is benoemd de heer C. J. Kievitte 's Gra venhage tot idem te Zunderdorp de heer H. C. Kroek. Te Vlissingen is een 13jarige knaap die aan den zeedijk de koeien hoeddeterwijl hij een bad nam verdronken. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft ver klaard, dat er geene termen aanwezig zijn tot terecht stelling van den burgemeester van Meersen die was aangeklaagd wegens vervalschiug der registers van den burgerlijken stand. In de gemeente Schoterland is een bosch van 3£ bunder afgebrand. Het bouwen eener nieuwe openbare school te Grootschermer is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Tesselaar te Alkmaar voor 15,551. Aan de steigers aan de de-Euyterkade te Amster dam liggen thans niet minder dan 4 prachtige jachten van aanzienlijke engelschen. Te Heenvliet is een 5-, te Puttershoek een 2jarig knaapje in het water gevallen en verdronken. Jr. mr. J. A. A. v. Panhuyscommissaris des Konings in Groningeu president-curator der universi teit te Groningen heeft aan heeren studenten eene kostbare pendule met daarbij behoorende candelabres geschonken ten behoeve der nieuwgebouwde studen tensociëteit aan de Groote Markt. In de laatste 4 weken zijn ongeveer 18000 lam meren van Texel naar Leiden verscheept. Electrisehe verlichting is aangebracht in de Ne- derlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft. De firma Ant. Jurgens te Os heeft f 1000 aan de algemeene armen aldaar geschonken, wegens den goeden uitslag van een 2 jaren geduurd hebbend proces tegen een engelsch boter-octrooi. Door de afdeeling Amsterdam van den Volks bond tegen het misbruik van sterken drank zijn op de Weteringschans, aan de Stadhouderskade en aan het einde der v. Baerlestraat 3 kiosken geplaatstwaarin zuiver en smakeljjk bier verkocht wordt voor 5 ets. per glas. Er wordt reeds druk gebruik van gemaakt. Wegens het heerschen der pokken te Botterdam, zullen de kermisreizigers van daar, Schiedam en Delfs- haven niet op de in Juli invallende kermis te Leiden worden toegelaten. Tot uit0. Juni wordt aan de 50 a 60 arbeiders en aan de weduwen der omgekomen werklieden van de kruitfabriek te Muiden het volle weekloon uitbetaald. Na dat tijdstip zullen de weduwen levenslang, al of niet hertrouwd f 2 en voor ieder harer kinderen f 1,25 per week ontvangen. De rente van het bijeen gebrachte kapitaal is hiertoe niet geheel voldoende, maar de familie Bredius past het ontbrekende bij. Beroepen bij de ned. herv. gem. te Graft ds. Habbema te Hippolitushoefop Wieringen. Van 10 Juni tot en met 15 Juni zijn aan de bad en zweminrichting alhier genomen 124 buitenbaden waarvan 73 door onvermogenden en 7 binnenbaden alzoo te zamen 131 baden. 77 Onderwijzers en onderwijzeressen hadden den 16 voldaan aan de uitnoodiging van den schoolopziener in dit arrondissement den heer J. Nuhout van der Veen tot het houden eener vergadering in het Café Central, alhier. Na eenige ondergeschikte punten werd o.a. door den voorzitter-schoolopziener medegedeeld dat bij besluit van den Minister van binnenlandsche zaken vrijdom van briefport was verleend voor de wisseling van schrif turen boeken en tijdschriften tusschen den arron- dissements schoolopziener en de onderwijzers en tus schen deze laatste en de arrondissements-bibliotheek, waarbij spreker de hoop te kennen gaf, dat dit een ruim gebruik dezer nuttige instelling zou bevorderen. Daarop werd door den heer H. van den Berg van Alkmaar, ingeleid: Staan de vruchten van het openbaar onderwijs in verhouding tot hetgeen er aan ten koste wordt gelegd Spreker begon met te wijzen op de wanverhouding die bestond op verreweg de meeste lagere scholen tusschen het getal kinderendat jaarlijks nieuw werd aangenomen en dathetwelk alle klassen doorliep. Bij eigen ondervinding kon dat geschat worden op 'li, ter wijl de overigen of in de lagere klassen bleven of vroegtijdig de school reeds verlieten. Zich alvragende, waarin de redenen dier slechte verhouding zouden kunnen liggen, kwam spreker, na die te vergeefs te hebben gezocht bij de hoofden der scholen de onderwijzers schoollocalen enz., ten slotte op de kinderen zelve. Het schromelijk gebrek aan de allergeringste ontwikkeling, wanneer zij op 6jarigen leeftijd op de school worden toegelaten hetgeen spreker door eenige geestige voor beelden staafde in verband met de noodzakelijkheid van opschuiving naar hoogere alassen ten gevolge der telken jare nieuw bijkomende kinderen, en de bij iedere klasse afwisselende onderwijzers, was naar sprekers oor deel de grootste oorzaak. Hij achtte het verkieslijk wanneer dezelfde kinderen in alle klassen denzelfden onderwijzer konden behouden. Tegen een en ander bestonden weder min of meer ernstige bezwaren. Een afdoend middel ter verbetering echter zou zijn het in het leven roepen van voorbereidend onderwijs, zoodat het kind ten minste niet geheel en al onontbolsterd, zooals spreker het kenschetsend uitdrukte, ter school kwam. De vergadering bleek behoudens enkele onderdeelen het geheel met sprekers meening eens te zijn zoodat de voorzitter voorstelde om in de notulen aanteteeke- nen dat de vergadering de wenschelijkheid uitsprak tot oprichting op alle plaatsen van voorbereidende la gere scholen zoogenaamde bewaarscholen, echter niet in den ouden geest en regeling daarvan bij de wet hetgeen bij acclamatie aangenomen werd. Na de pauze zongen een achttal onderwijzers twee liederen waarna het woord werd gegeven aan den heer L. v. d. Vijsel van St. Pancras. Deze leidde in „het on derwijs in de vaderlandsche geschiedenis op de lagere school". Na gewezen te hebben op het groote bezwaar dat het onderwijs in vaderlandsche geschiedenis heeft met het oog op kwestieswelke de gemoederen op ver keerde wijze in beweging kunnen brengen (adres zake Popping) en te hebben beweerd dat zulke zaken op de lagere school niet te buis behooren sprak hij over het onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis, zooals dit nog op vele scholen gegeven wordt en de wijze welke hij de meest verkieselijke achtte. De jeugd móet bekend gemaakt worden roet de staatsinstellingen zij moet inzien hoe de verschillende machten in elkaar grijpen en begrijpen dat elk Nederlander staatsburger moet zijn. Niet alles, wat de geschiedenis geeftis voor de school. De groote gebeurtenissen welke het land deden gioot worden het tot verval brachten en weder deden verrijzen uit zijn assche moeten den kin deren duidelijk voor den geest worden gebracht. De vergadering was het in hoofdzaak met den inlei der eens en op voorste) van den schoolopziener werd besloten in de notulen op te nemendat het onderwijs in de geschiedenis dien kant op moet. Nadat de schoolopziener zijn tevredenheid had betuigd over de groote opkomstdaarbij de wensch uitende, dat een volgend jaar nog meerderen aan de vergadering mochten deelnemen dankte de heer Zeilmaker voor het vertrouwen hetwelk de vergadering gedurende 12 jaar als penningmeester (een betrekking die door de nieuwe regeling vervallen is) in hem had gestold. De heer v. d. Berg richtte toen het woord tot den school opziener en beval de belangen van alle onderwijzers in het arrondissement in zijne welwillenheid aan. De schoolopziener antwoordde dat hij de belangen der onderwijzers steeds hoopte te behartigen en sloot daarop de vergadering. In eene den 17 gehouden vergadering van aan deelhouders der Alkmaar Packet is met groote meer derheid van stemmen besloten, die vennootschap met 1 Juli 1884 te ontbinden. Den 16 werd op de gemeente-begraafplaats, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellen den het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer P. van Leeuwen in levennotaris alhier.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5